Connect with us

Asie

Koronavirus – cestování do exotiky – vše, co potřebuješ vědět

Koronavirus – cestování do exotiky – vše, co potřebuješ vědět

V tomto článku najdeš všechny důležité informace a rady související s novým koronavirem 2019-nCoV, který pochází z čínského města Wu-chan a byl poprvé nahlášen 31. prosince 2019. Článek byl aktualizován 21.2. v 15:20.

Reklama

Pelikán je v kontaktu se svými partnery, leteckými společnostmi i dalšími, a neustále monitoruje vývoj situace na webových stránkách Světové zdravotnické organizace (WHO).

Do kterých zemí se nedoporučuje cestovat?

Nedoporučujeme cestovat do Číny. Nejméně 50 leteckých společností sem zrušilo své lety – aerolinie je škrtají z různých důvodů. Některé z nich se obávají rychlého šíření viru, jiné svá rozhodnutí odůvodňují nedostatkem hygienických pomůcek nebo nerentabilitou linek pro malý zájem ze strany business cestujících i turistů. Čína zakázala skupinové cesty až do odvolání.

Oblíbené letecké společnosti Čechů, které přestaly létat do Číny: Air France, KLM, Austrian Airlines, Lufthansa, LOT, Swiss, British Airways, Iberia, Finnair, SAS, Qatar Airways. Další aerolinie, jako například Emirates nebo Turkish Airlines, redukovaly kapacitu na svých letech nebo přestaly obsluhovat některá čínská města.

Lety čínských dopravců do Asie, Austrálie, Oceánie a na Nový Zéland se těší velké oblibě českých cestujících díky jejich nízkým cenám. Rušení letů se dotklo zejména těch, kteří měli letět přímými linkami do Číny nebo do finální destinace s přestupem v Číně.

Zrušené lety čínských aerolinií z blízkych letišť

 • Hainan Airlines z Vídně do Šen-čenu
 • Hainan Airlines z Prahy do Pekingu
 • Hainan Airlines z Budapešti do Čchung-čchingu
 • China Eastern z Prahy do Šanghaje a Si-anu
 • China Eastern z Budapešti do Šanghaje, Čcheng-tu a Si-anu
 • China Southern z Vídně přes Urumqi do Kantonu

Tyto linky létají i nadále do Číny

 • Air China z Vídně a Budapešti do Pekingu

Akční letenky aerolinií Air China do Vietnamu patří mezi nejprodávanější na trhu. Letecká společnost ale navzdory tomu, že své lety z Rakouska a Maďarska provozuje bez větších potíží, čelí problematické situaci ve Vietnamu. Ten zakázal lety mezi Čínou a Vietnamem až do odvolání. Cestující se tam z tohoto důvodu se společností Air China prakticky nedostanou.

Je bezpečné cestovat do jiných asijských zemí?

Novým koronavirem se v Číně doposud nakazilo více než 75 tisíc lidí. Kromě Číny se virus objevil v dalších 27 zemích. Druhý nejvyšší počet nakažených je v Japonsku – evidují tam 74 případů. Podle japonského premiéra Šinzóa Abeho nebude mít koronavirus dopad na OH v Tokiu, které začínají 24. července. Nemoci zatím v Japonsku nepodlehl žádný pacient.

Na následky nového koronaviru zemřeli dva lidé mimo čínské území. První obětí byl Číňan, který přicestoval na Filipíny z Wu-Chanu, epicentra viru. Druhý případ byl obyvatel Hongkongu, který stejně tak přicestoval domů z Číny. Filipínská vláda zakázala vstup do země všem návštěvníkům, přijíždějícím z Číny.

Tisíce lidí se už úspěšně zotavily

I když koronavirus nakazil v současnosti více lidí, než kdysi choroba SARS, experti se shodují, že nebezpečnějším onemocněním nadále zůstane běžná chřipka. V Číně se sice virus rozšířil rychle a nakazil za krátký čas desetitisíce lidí, aktuální opatření by už měla postačit k zastavení šíření první velké vlny nákazy.

Například expert na infekční choroby Ladislav Michala pro Denník N uvedl, že optimismus je na místě. Michala vychází ze zkušenosti s předešlými onemocněními SARS a MERS, kdy karanténní opatření eliminovala tato onemocnění, až postupně vymizela. Problémem podle něj může být, že žijeme v době, kdy se informace šíří extrémní rychlostí a je z toho logicky větší „haló“, než dříve.

Jistou nadějí je podle experta, že ve skutečnosti je nakažených mnohem více, než je potvrzených případů – a ti onemocnění bez problémů zvládli a vyléčili se. Doposud je známých více než 6 200 lidí, kteří se z koronaviru úspěšně zotavili. Mimořádně úspěšné v tom jsou země, kde je vybavení nemocnic a zdravotního personálu na vysoké úrovni.

Můžu letenku refundovat? 

ANO:

Pokud letíš do Číny nebo do své finální destinace s přestupem na čínském letišti. Všechny tyto letenky jsou měnitelné nebo refundovatelné. U začatých, ale nedokončených cest, resp. ne úplně prolétaných letenek, a dále v případě přestupu v Číně, doporučujeme i neprolétanou letenku refundovat a hledat alternativu.

Příklad 1: Mám letenku s Air China do Hanoje s přestupem v Pekingu, můžu letět? Ne. Vietnam zakázal lety z/do Číny až do odvolání. I přesto, že Air China stále létá do Vídně i do Budapešti, cestující se už dál z Pekingu do Vietnamu kvůli tomuto zákazu nedostanou. Letenku můžeš refundovat a rezervovat novou zlevněnou letenku, například s 5* Qatar Airways přes Dohu, kde jsou přestupy bezproblémové.

Příklad 2: Mám letenku s China Southern Airlines na Bali s přestupem v Kantonu. Indonésie nehlásí žádný případ koronaviru, můžu letět? Ne, letecká společnost China Southern pozastavila lety mezi Vídní a Kantonem přes Urunqi. Cestující s ne úplně prolétanou letenkou můžou požádat o změnu letenky do finální destinace (např.: Vídeň) přes Paříž a Amsterdam – tyto linky fungují beze změny. Všechny letenky čínských dopravců jsou ale refundovatelné, a proto máš nárok i na vrácení peněz. V případě, že neletíš do Číny, ale například na Bali a dovolenou nechceš rušit, alternativa je akční letenka s Qatar Airlines nebo Turkish Airlines.

Příklad 3: Mám letenku do Hongkongu přes Amsterdam s KLM, můžu letenku měnit? Ano, některé letecké společnosti, i nečínské, rozšířily možnosti změn letenek na destinace mimo kontinentální Čínu (Taiwan, Hongkong). Výjimky neplatí pro všechny aerolinie a na všechna data odletů.


Jak se nám ozvat?

Pro rychlé vyřízení všech žádostí o refundaci, změnu nebo pomoc s hledáním nových letenek jsme vytvořili speciální tým expertů na letenky. Předtím, než se nám ozveš, prosíme, dbej na tyto pokyny:

 • Pokud máš blízké datum odletu, ale maximálně do měsíce, zavolej nám na tel číslo: 226 200 777
 • Pokud letíš za více, než jeden měsíc, (tedy cca 30 dní), pošli nám email na: letenky@pelikan.cz

NE:

Kvůli koronaviru nedoporučujeme cestovat do Číny. Letadla do ostatních asijských destinací létají podle letového pořádku (výjimkami můžou být Taiwan a Hongkong).

Příklad 1: Mám letenku do Tel Avivu s leteckou společností Wizz Air, můžu ji bezplatně refundovat? Ne – taková letenka je refundovatelná nebo měnitelná pouze podle speciálních podmínek společnosti, vztahujících se na konkrétní letenku. Speciální podmínky na změnu letenek kvůli koronaviru platí jen na lety do Číny, nebo na letenky s přestupem v Číně (v některých případech také v Taiwanu i Hongkongu).

Příklad 2: Mám letenku se Singapore Airlines do Sydney s přestupem v Singapuru, můžu ji bezplatně zrušit? Ne, speciální podmínky na změnu letenek kvůli koronaviru platí jen na lety do Číny, nebo s přestupem v Číně (v některých případech též v Taiwanu nebo Hongkongu).

Nepanikař, cestuj bez problémů

Světová zdravotnická organizace (WHO) upozorňuje na „masivní infodemii“, tedy na záplavu informací o novém koronaviru. Některé informace jsou správné, jiné zase ne. Všechny nejdůležitější a ověřené informace o novém koronaviru najdeš na této adrese: https://www.who.int/emergencies/diseases/novel-coronavirus-2019.

Vybrané cestovní kanceláře (např. TUI nebo DER Touristik) už začaly umožňovat bezplatné zrušení nebo změnu pro nové rezervace do asijských destinací, jakými jsou Thajsko, Vietnam, Malajsie, Mjanmar, Indonésie, Japonsko a Čína. Vztahuje se to na rezervace dovolených od 1. února do 31. března s odletem od 1. dubna do 31. srpna. To je velmi výhodné pro všechny klienty, kteří kvůli aktuální situaci váhají s koupí dovolené.

Co to ve zkratce znamená? Dovolenkáři mohou klidně rezervovat své pobyty a dovolené v Asii na pozdější období tohoto roku s vědomím, že pokud by se situace v těchto zemích zhoršila, budou moci rezervaci zrušit nebo změnit. Takový typ dovolené najdeš i na Pelikánu, dej si jen pozor, aby splňovaly výše uvedené parametry – vybraná cestovní kancelář a rozpětí termínů.

Koronavirus v jihovýchodní Asii

Vzhledem k šířícímu se koronaviru poskytla indonéská turistická organizace Panorama Destination koncem ledna následující informaci k situaci ve spádové oblasti Vietnamu, Thajska a Malajsie:

V době psaní této zprávy (28. ledna) bylo potvrzeno několik případů nakažení virem v Thajsku, Vietnamu, na Filipínách a v Malajsii (v Indonésii nebyl potvrzen žádný). Místní orgány zintenzivnily identifikaci a případnou karanténu na všech letištích, takže cestující můžou očekávat zdržení a zpoždění.

Důležité je pak poznamenat, že každý infikovaný jednotlivec byl v době nákazy v Číně. Není žádný důkaz o šíření nákazy mezi turisty nebo obyvateli ve výše zmiňovaných místech. Zatím není žádné potvrzené úmrtí v následku viru mimo území Číny a nakažení pacienti v sousedních zemích podstupují léčbu v karanténě. Přejeme jim rychlé uzdravení.

Celkový počet nakažených – 76 775. V Singapuru 85, Hongkongu 68, v Thajsku 35, Malajsii 22, ve Vietnamu 16, na Filipínách 3, dále pak v Indonésii nebyl doposud potvrzen žádný případ.

MAPA VÝSKYTU KORONAVIRU

Situaci neustále monitorujeme v každé z našich destinací, abychom našim klientům zajistili aktuální informace. Naše doporučení pro všechny klienty, kolegy a turisty zní takto:

Zůstaňte klidní, ale obezřetní. Dobrý nápad je mít u sebe při cestování antibakteriální gel a roušku na tvář, dodržovat hygienu, vyhýbat se trhům se zvířaty a vyhledat zdravotní pomoc, pokud se u vás projeví příznaky chřipky.

Jak probíhá refundace?

Týká se tě refundace? Přes Pelikána máš 2 možnosti, jak ji vyřídit:

 1. Peníze za letenku formou dárkové poukázky – své peníze za refundovanou letenku získáš v plné výši ve formě poukázky, jejíž platnost je do konce roku 2021. Poukázku můžeš využít na koupi letenky, dovolené, pobytu a nemusíš uvedenou sumu použít najednou, ale klidně si ji rozdělíš. Pokud se rozhodneš pro tuto možnost, stačí, když kontaktuješ zákaznický servis a oni za tebe vše vyřídí.
 2. Refundace a vrácení peněz na tvůj účet – tuto možnost ti doporučujeme, pokud se rozhodneš necestovat nikam. Pelikán bude tvým jménem komunikovat s leteckou společností a zajistí ti vrácení peněz. Vzhledem ke zdlouhavým refundačním procesům leteckých společností a vážnosti situace to ale bude trvat i několik týdnů. I proto, pokud už jsi měl(a) cestovatelské plány, vyřízené volno v práci atd., ti doporučujeme první možnost. 👆

Tipy na Asii s bezproblémovým přestupem

Chceš letět do Asie, ale nechceš cestovat přes Čínu? Naši letenkoví specialisté pro tebe připravili množství jiných alternativ. Letět můžeš se špičkovými aeroliniemi s bezpečným přestupem v Dubaji, Kataru nebo třeba v Istanbulu.

Namísto Asie levná Evropa, Amerika, Karibik…

Láká tě exotika, ale chceš se vyhnout Číně a Jihovýchodní Asii? Máme pro tebe v nabídce parádní letenky například na Seychely, Zanzibar, do Kapského města nebo na krásné evropské destinace, jakými jsou Azorské ostrovy či Madeira. I tyto destinace jsou teď dostupné za výborné ceny. Svou dovolenou tak nemusíš rušit, jen ji vyměníš za něco jiného, stejně cool. 🙂 Inspiruj se:


Speciální slevy pro naše čtenáře

 • Sleva 250 Kč na letenky - při objednávce na Pelikan.cz zadej slevový kód USETRI250 a máš to o 250 Kč levnější.
 • Revolut karta zdarma - Potřebuješ směnit peníze nebo vybírat hotovost v zahraničí? Kašli na směnárny a stáhni si aplikaci Revolut. Platby přijímáš a posíláš do pár sekund a výběry z bankomatů po celém světě do výše 200€ měsíčně máš ZDARMA. Revolut karta a doručení až domů ZDARMA.
 • Půjč si auto přes Pelikán. Klikni, zvol si destinaci, porovnej ceny, vyber model auta a rezervuj. Auto si vyzvedneš po příletu na letiště. Kamarádíme se totiž s Rentalcars.com.
 • Naše srdcovka - cestovatelský newsletter, který odebírají desetitisíce cestovatelů v ČR i na Slovensku:
Klikněte pro komentář
Nahoru