Connect with us
Jak funguje cestovatelský semafor

Koronavirus

Jak funguje cestovatelský semafor (návod v článku)

Jak funguje cestovatelský semafor (návod v článku)

Od 5. února 2021 se nám změnil cestovatelský semafor pro Českou republiku. Zelená barva, která označovala plně bezpodmínečné země (co se návratu z ní týče) z evropské mapy vymizela… Stalo se tak proto, že Česká republika přešla na semafor spravovaný Evropskou unií.

Reklama

Systém cestovatelského SEMAFORU 🚦

Už se nám párkrát stalo, že nám cestovatelé napsali dotaz: Jak vlastně ten cestovatelský Semafor funguje?… protože ze všech těch barviček a podmínek jsou spíše zmatení. Je pravdou, že na první pohled vše může působit chaoticky. A proto jsme se rozhodli přiblížit systém semaforu i u nás na Pelipeckách.

Cestovatelský semafor
Cestovatelský semafor platný od 14. června 2021

Takže pokud kamkoliv cestuji, musím:

  1. se nejdříve podívat na podmínky vstupu do dané země, abych vůbec věděl/a, co po mě při vstupu budou vyžadovat
  2. se podívat na cestovatelský semafor, kterým se řídí naše země, ten mi řekne, co mě čeká, až se z dané destinace vrátím
  3. zhodnotit možnosti dopravy a podmínky případného tranzitu přes všechny země na trase 👇

Semafor a způsob dopravy

Obvykle je snazší letět letadlem, protože veškeré případné kontroly probíhají obvykle v prostorách letiště a navíc máte po celou dobu stabilní počet i sestavu cestujících v dopravním prostředku. Mimo toho letadla obsahují i HEPA filtry, které dokáží na 99,9 % zabránit šíření jakéhokoliv onemocnění prostřednictvím palubní vzduchotechniky. Zbylých 0,01 % je v našich rukách – jak často si budeme mýt ruce, zda budeme nosit roušku a jak zodpovědně se budeme chovat vůči sobě, svým blízkým a spolucestujícím. A například zdravotnický expert Mezinárodního sdružení leteckých dopravců IATA David Powell tvrdí, že riziko, že se cestující nakazí koronavirem v letadle, je nízké.

A pokud jedu na dovolenou např. autem, již musím řešit i podmínky tranzitu (tedy průjezdu) – takže si musím vytyčit trasu a zkontrolovat, jaká omezení si všechny státy na mé trase určily pro cestu z/do té a té země, navíc ještě sledovat podmínky vztahující se přímo k silniční dopravě.

Dostupné akční letenky do oranžových zemí

Pokud máte připomínku nebo jste našli chybu, napište prosím na redakce@pelipecky.cz. Pokud máte cool cestovatelský příběh, recenzi, reportáž nebo blog a chcete se o své zážitky podělit se světem, nebojte se nám svůj text poslat na novinky@pelipecky.sk. Rádi ho zveřejníme v sekci Cestopisy.


Speciální slevy pro naše čtenáře

  • Sleva 250 Kč na letenky - stáhni si naši novou aplikaci, objednej letenky na Pelikan.cz za minimálně 500 Kč, zadej slevový kód PECKYAPPKA a ušetři 250 Kč z objednávky.
  • Půjč si auto přes Pelikán. Klikni, zvol si destinaci, porovnej ceny, vyber model auta a rezervuj. Auto si vyzvedneš po příletu na letiště. Kamarádíme se totiž s Rentalcars.com.
  • Naše srdcovka - cestovatelský newsletter, který odebírají desetitisíce cestovatelů v ČR i na Slovensku:
4/5 - (3 votes)
Klikněte pro komentář

Dominika stihla od dětství s rodinou procestovat Českou republiku křížem krážem. Na cestách přitom vyhledává památky – miluje historii, umění, nové chutě a hlavně přírodu! A mimo psaní pro nás i pro sebe ještě maluje!

Doporučujeme

Žhavé #PELIPECKY

Novinky a zprávy ze světa cestování

Milované Thajsko! Letenky už od 7 690 Kč v termínech i na rok 2022 https://t.co/qNq7g8YjZw1 dnem dozadu
Izrael se od 1. listopadu otevře očkovaným turistům z celého světa. Tel Aviv láká akčními letenkami https://t.co/s8CegBpMIm #koronavirus1 dnem dozadu
Ostrov Bali se otevřel vybraným zemím, turisté však zatím nepřijíždí https://t.co/tZVgsgvEbC #koronavirus1 dnem dozadu
Ostrov Bali se otevřel vybraným zemím, turisté však zatím nepřijíždí https://t.co/tZVgsgvEbC #novinky1 dnem dozadu
Emiráty, Portugalsko i Kuba. Které země očkují nejrychleji? Koukni na žebříček https://t.co/UAJXUFFxRx #koronavirus1 dnem dozadu
Thajsko se od 1. listopadu plánuje otevřít turistům z 46 zemí bez karantény. Na seznamu je i Česko https://t.co/FyNAF4UHI1 #koronavirus1 dnem dozadu
10 důvodů, proč navštívit San Fracisco a letenky od 6 990 Kč https://t.co/Pm1aEp7a402 dny dozadu
Zažij Dubaj shora: 9 peckových rooftop barů https://t.co/daw5H22Qxm2 dny dozadu
Vueling nově spojí Prahu a Amsterdam https://t.co/SZCdOxnn5O #novinky2 dny dozadu
Vueling nově spojí Prahu a Amsterdam https://t.co/SZCdOx5LHe #novinky2 dny dozadu
1 2 3 5

Nejčtenější dnes

Doporučujeme:

Advertisement
Advertisement
Nahoru