Connect with us
Jak funguje cestovatelský semafor

Koronavirus

Jak funguje cestovatelský semafor (návod v článku)

Jak funguje cestovatelský semafor (návod v článku)

Od 9. listopadu 2020 se nám mění cestovatelský semafor pro Českou republiku. Zatím fungujeme podle semaforu, který zavedlo a spravovalo Ministrestvo zahraničních věcí ČR. To se ale změní. Zelená barva, která označuje plně bezpodmínečnou zemi (co se návratu z ní týče) z evropské mapy vymizí… Stane se tak proto, že Česká republika přejde na semafor spravovaný Evropskou unií.

Reklama

Systém cestovatelského SEMAFORU 🚦

Už se nám párkrát stalo, že nám cestovatelé napsali dotaz: Jak vlastně ten cestovatelský Semafor funguje?… protože ze všech těch barviček a podmínek jsou spíše zmatení. Je pravdou, že na první pohled vše může působit chaoticky, a tak jsme se rozhodli přiblížit systém semaforu i u nás na Pelipeckách.

Cestovatelský semafor od 27. listopadu
Cestovatelský semafor, aktualizovaný 27. listopadu 2020

Takže pokud kamkoliv cestuji, musím:

  1. se nejdříve podívat na podmínky vstupu do dané země, abych vůbec věděl/a, co po mě při vstupu budou vyžadovat
  2. se podívat na cestovatelský semafor, kterým se řídí naše země, ten mi řekne, co mě čeká, až se z dané destinace vrátím
  3. zhodnotit možnosti dopravy a podmínky případného tranzitu přes všechny země na trase 👇

Semafor a způsob dopravy

Obvykle je snazší letět letadlem, protože veškeré případné kontroly probíhají obvykle v prostorách letiště a navíc máte po celou dobu stabilní počet i sestavu cestujících v dopravním prostředku. Mimo toho letadla obsahují i HEPA filtry, které dokáží na 99,9 % zabránit šíření jakéhokoliv onemocnění prostřednictvím palubní vzduchotechniky. Zbylých 0,01 % je v našich rukách – jak často si budeme mýt ruce, zda budeme nosit roušku a jak zodpovědně se budeme chovat vůči sobě, svým blízkým a spolucestujícím. A například zdravotnický expert Mezinárodního sdružení leteckých dopravců IATA David Powell tvrdí, že riziko, že se cestující nakazí koronavirem v letadle, je nízké.

A pokud jedu na dovolenou např. autem, již musím řešit i podmínky tranzitu (tedy průjezdu) – takže si musím vytyčit trasu a zkontrolovat, jaká omezení si všechny státy na mé trase určily pro cestu z/do té a té země, navíc ještě sledovat podmínky vztahující se přímo k silniční dopravě.

Dostupné akční letenky do oranžových zemí

Pokud máte připomínku nebo jste našli chybu, napište prosím na redakce@pelipecky.cz. Pokud máte cool cestovatelský příběh, recenzi, reportáž nebo blog a chcete se o své zážitky podělit se světem, nebojte se nám svůj text poslat na novinky@pelipecky.sk. Rádi ho zveřejníme v sekci Cestopisy.


Speciální slevy pro naše čtenáře

  • Sleva 250 Kč na letenky - stáhni si naši novou aplikaci, objednej letenky na Pelikan.cz za minimálně 500 Kč, zadej slevový kód PECKYAPPKA a ušetři 250 Kč z objednávky.
  • Půjč si auto přes Pelikán. Klikni, zvol si destinaci, porovnej ceny, vyber model auta a rezervuj. Auto si vyzvedneš po příletu na letiště. Kamarádíme se totiž s Rentalcars.com.
  • Naše srdcovka - cestovatelský newsletter, který odebírají desetitisíce cestovatelů v ČR i na Slovensku:
Klikněte pro komentář

Dominika stihla od dětství s rodinou procestovat Českou republiku křížem krážem. Na cestách přitom vyhledává památky – miluje historii, umění, nové chutě a hlavně přírodu! A mimo psaní pro nás i pro sebe ještě maluje!

Doporučujeme

Nejčtenější dnes

Doporučujeme:

Advertisement
Advertisement
Nahoru