Connect with us
Jak funguje cestovatelský semafor

Koronavirus

Jak funguje cestovatelský semafor (návod v článku)

Jak funguje cestovatelský semafor (návod v článku)

Od 5. února 2021 se nám změnil cestovatelský semafor pro Českou republiku. Zelená barva, která označovala plně bezpodmínečné země (co se návratu z ní týče) z evropské mapy vymizela… Stalo se tak proto, že Česká republika přešla na semafor spravovaný Evropskou unií.

Reklama

Systém cestovatelského SEMAFORU ????

Už se nám párkrát stalo, že nám cestovatelé napsali dotaz: Jak vlastně ten cestovatelský Semafor funguje?… protože ze všech těch barviček a podmínek jsou spíše zmatení. Je pravdou, že na první pohled vše může působit chaoticky. A proto jsme se rozhodli přiblížit systém semaforu i u nás na Pelipeckách.

Cestovatelský semafor
Cestovatelský semafor platný od 14. června 2021

Takže pokud kamkoliv cestuji, musím:

  1. se nejdříve podívat na podmínky vstupu do dané země, abych vůbec věděl/a, co po mě při vstupu budou vyžadovat
  2. se podívat na cestovatelský semafor, kterým se řídí naše země, ten mi řekne, co mě čeká, až se z dané destinace vrátím
  3. zhodnotit možnosti dopravy a podmínky případného tranzitu přes všechny země na trase ????

Semafor a způsob dopravy

Obvykle je snazší letět letadlem, protože veškeré případné kontroly probíhají obvykle v prostorách letiště a navíc máte po celou dobu stabilní počet i sestavu cestujících v dopravním prostředku. Mimo toho letadla obsahují i HEPA filtry, které dokáží na 99,9 % zabránit šíření jakéhokoliv onemocnění prostřednictvím palubní vzduchotechniky. Zbylých 0,01 % je v našich rukách – jak často si budeme mýt ruce, zda budeme nosit roušku a jak zodpovědně se budeme chovat vůči sobě, svým blízkým a spolucestujícím. A například zdravotnický expert Mezinárodního sdružení leteckých dopravců IATA David Powell tvrdí, že riziko, že se cestující nakazí koronavirem v letadle, je nízké.

A pokud jedu na dovolenou např. autem, již musím řešit i podmínky tranzitu (tedy průjezdu) – takže si musím vytyčit trasu a zkontrolovat, jaká omezení si všechny státy na mé trase určily pro cestu z/do té a té země, navíc ještě sledovat podmínky vztahující se přímo k silniční dopravě.

Dostupné akční letenky do oranžových zemí

Pokud máte připomínku nebo jste našli chybu, napište prosím na redakce@pelipecky.cz. Pokud máte cool cestovatelský příběh, recenzi, reportáž nebo blog a chcete se o své zážitky podělit se světem, nebojte se nám svůj text poslat na novinky@pelipecky.sk. Rádi ho zveřejníme v sekci Cestopisy.


Speciální nabídky pro naše čtenáře

    • Půjč si auto přes Pelikán. Klikni, zvol si destinaci, porovnej ceny, vyber model auta a rezervuj. Auto si vyzvedneš po příletu na letiště. Kamarádíme se totiž s Rentalcars.com.
    • Naše srdcovka - cestovatelský newsletter, který odebírají desetitisíce cestovatelů v ČR i na Slovensku:
    4/5 - (3 votes)
Klikněte pro komentář

Dominika stihla od dětství s rodinou procestovat Českou republiku křížem krážem. Na cestách přitom vyhledává památky – miluje historii, umění, nové chutě a hlavně přírodu! A mimo psaní pro nás i pro sebe ještě maluje!

Nahoru