Connect with us
Semafor

Koronavirus

Semafor byl aktualizován. Od 30. 11. se v ČR opět mění podmínky cestování

Semafor byl aktualizován. Od 30. 11. se v ČR opět mění podmínky cestování

Evropská rada nedávno schválila společný cestovatelský semafor pro země Evropské unie a Česká republika se rozhodla s ním sladit. Co se jednotného evropského semaforu týká, každá země Evropské unie si stanoví, jak začne pravidla jednotného semaforového označování rizikovosti zemí uplatňovat.

Reklama

Tzv. Semafor neboli mapa zemí podle míry rizika, kterou na svých stránkách pravidelně aktualizovalo Ministerstvo zdravotnictví a která znázorňovala podmínky návratu z evropských zemí zpět do České republiky, se během posledních měsíců nijak výrazně neměnila. Červené bylo pouze Španělsko a při návratu z něj tak bylo nutné se prostřednictvím příjezdového formuláře nahlásit hygienické stanici a absolvovat test, případně karanténu. V pondělí 9. 11. 2020 se však cestovatelský semafor výrazně změnil a sním i pravidla cestování.

Nový cestovatelský semafor

Stalo se tak, jak na tiskové konferenci uvedl ministr zahraničí Tomáš Petříček, téměř všechny země Evropy jsou nově označeny minimálně oranžovou barvou, většina je ale červaná. Aktualizaci semaforu i mimounijních států by mělo Ministerstvo zdravotnictví provádět každý týden.

Nadále platí, že pokud vycestujeme do zahraničí na maximálně 12 hodin, po návratu zpět do ČR nebude nutné se prokazovat negativním testem na COVID-19.

Semafor platný od 30. listopadu 2020

🟢 Zelená barva – nízké riziko

U zelených států je cestování volné a jsou tak označeny země, kde se dostatečně testuje, za posledních 14 dní v nich přibylo méně než 25 nových případů koronaviru na 100 000 obyvatel a procento pozitivních testů je nižní než 4.

V aktualizovaném cestovatelském semaforu platném od pondělí 30. 11. 2020 je zelený pouze Vatikán.

🟠 Oranžová barva – střední riziko

V případě oranžově označených států je cestování volné, ovšem dlouhodobí pracovníci (ne pendleři, ale například sezónní zaměstnanci) se při návratu do ČR musí prokázat negativním testem na COVID-19.

Střední mírou rizika jsou označeny země, kde za posledních 14 dní přibylo méně než 250 případů koronaviru na 100 000 obyvatel a procento pozitivních testů je vyšší než 4.

V novém cestovatelském semaforu se to týká Dánska, Finska, Irska, Islandu, Kypru, Norska, Azorských ostrovů a Madeiry (nikoliv však pevninského Portugalska) a Kanárských a Baleárských ostrovů (nikoliv Španělska).

Z mimoevropských států jde o Singapur, Japonsko, Jižní Koreu, Nový Zéland, Thajsko a Austrálii.

🔴 Červená barva – vysoké riziko

Po návratu zpět do ČR ze země označené červeně, ve které cestovatel strávil více než 12 hodin, je povinné se prostřednictvím příjezdového formuláře nahlásit hygienické stanici a buď do 5 dní v ČR absolvovat PCR test na vlastní náklady, nebo předložit negativní PCR test vykonaný v jiné zemi Evropské unie (max. 72 hodin starý). Testy budou povinné i pro cizince přijíždějící do České republiky.

Covid test

Články, které pro vás budeme aktualizovat:

Zdroje informací: koronavirus.mzcr.cz, irozhlas.cz

Tento článek si můžete přečíst i uložit na později v NOVÉ APLIKACI PELIPECKY, kde se automaticky aktualizuje. Budete tak mít čerstvé, žhavé novinky z první ruky (funguje i v offline režimu).

Pokud máte připomínku nebo jste našli chybu, napište prosím na redakce@pelipecky.cz. Pokud máte cool cestovatelský příběh, recenzi, reportáž nebo blog a chcete se o své zážitky podělit se světem, nebojte se nám svůj text poslat na novinky@pelipecky.sk. Rádi ho zveřejníme v sekci Cestopisy.


Speciální slevy pro naše čtenáře

  • Sleva 250 Kč na letenky - stáhni si naši novou aplikaci, objednej letenky na Pelikan.cz za minimálně 500 Kč, zadej slevový kód PECKYAPPKA a ušetři 250 Kč z objednávky.
  • Půjč si auto přes Pelikán. Klikni, zvol si destinaci, porovnej ceny, vyber model auta a rezervuj. Auto si vyzvedneš po příletu na letiště. Kamarádíme se totiž s Rentalcars.com.
  • Naše srdcovka - cestovatelský newsletter, který odebírají desetitisíce cestovatelů v ČR i na Slovensku:
Klikněte pro komentář

Tereza je rodačkou z Vysočiny, která miluje kopce, lesy a rozkvetlé louky. Možná i proto byla vždy přesvědčena, že nejlepší cestování je pěšky v pohorkách. Poté, co se ale seznámila se surfováním v Portugalsku, jí k srdci přirost i oceán. Vždy si ráda zacvičí jógu, posedí u táboráku nebo se stará o své pokojovky.

Doporučujeme

Nejčtenější dnes

Doporučujeme:

Advertisement
Advertisement
Nahoru