Connect with us
Srí Lanka

Dovolené

Poznej to nejkrásnější ze Srí Lanky: toto zažiješ za 15 dní během pobytu s průvodcem

Poznej to nejkrásnější ze Srí Lanky: toto zažiješ za 15 dní během pobytu s průvodcem

Co tě napadne jako první, když se řekne Srí Lanka? Možná jsou to nekonečné čajové plantáže, legendární cesta modrým vlakem do města Ella, známý obloukový most, pláže plné nadšených surfařů nebo starověké chrámy stojící na skalách. Srí Lanka je přesně to a ještě mnohem víc. Vydej se s námi na nezapomenutelnou cestu krajinou, které se přezdívá perla Indického oceánu, a nasbírej zážitky, na které nikdy nezapomeneš. Během 15 dnů bohatého programu s průvodcem se vypravíme za slony, vyšlápeme na kopce i věže jako vystřižené z Pána prstenů, ochutnáme dobroty místní kuchyně a možná se seznámíme i s velrybami. Toto jsou TOP místa a aktivity, na které se můžeš těšit během poznávacího pobytu na Srí Lance.

Reklama

Co máš v ceně 15denního poznávacího zájezdu?

 • Zpáteční letenku z Prahy nebo Vídně se špičkovými Turkish Airlines nebo Qatar Airways
 • Odbavené zavazadlo a rovněž i příruční
 • Ubytování v 3* a 4* hotelích
 • Stravu podle programu
 • Česky nebo slovensky hovořícího průvodce
 • Vstupy do památek podle programu
 • Transfery klimatizovaným autobusem podle programu
 • Láhev minerální vody na osobu na den

Pinnawala Elephant Orphanage

Sloní sirotčinec Pinnawala se nachází v Pinnawale na Srí Lance. Sirotčinec byl založen v roce 1975 jako útočiště pro opuštěné, zraněné nebo osiřelé slony. Nyní je domovem pro více než 80 slonů. Sirotčinec je znám svým úsilím o ochranu a těmto nádherným tvorům poskytuje bezpečné prostředí. Návštěvníci sirotčince mohou sledovat, jak slony krmí, koupou a starají se o ně. Případně je možné se krmení zúčastnit.

Srí Lanka

Chrám Dambula

Dambula je největší a nejzachovalejší jeskynní chrámový komplex na Srí Lance. Skála se tyčí 160 metrů nad okolními planinami. V blízkosti je zmapováno více než 80 jeskyní a hlavní atrakce se nachází v pěti z nich. Najdeš zde sochy a malby. Tyto malby a sochy souvisí s postavou Buddhy Gautamy a jeho životem. Celkem je zde 153 soch Buddhy, tři sochy srílanských králů a čtyři sochy bohů a bohyň.

Srí Lanka

Sigiriya (Lví skála)

Sigiriya Lion Rock je starobylá skalní pevnost známá svým mohutným skalním sloupem, který dosahuje výšky téměř 200 metrů. Místo se datuje do období vlády krále Kasyapa (477-495 n. l.), který si toto území vybral za své nové hlavní město. Stěny vyzdobil freskami a přímo na vrcholu skalního sloupu postavil impozantní palác, přístupný jen ústy obrovského vyřezávaného lva.

Srí Lanka

Polonnaruwa

Druhé nejstarší království Srí Lanky, Polonnaruwa, se stalo hlavním městem Srí Lanky po zničení Anuradhapury v roce 993 našeho letopočtu. Působivá sbírka ruin tvoří posvátný čtyřúhelník a uprostřed je vatadage (starobylá stavba) se čtyřmi vchody vedoucími k místu, kde byla kdysi uložena relikvie posvátného zubu. Prozkoumej velkou stúpu (půlkulovitou strukturu obsahující relikvie) Rankot Vihara a mnišské čtvrti.

Srí Lanka

Kandy a Temple of the Tooth

Vstupní branou na největší cestu vlakem na světě a k modrým vlakům, kterými je Srí Lanka tak známá, je Kandy. Město králů, druhé největší město Srí Lanky a nesporné historické a kulturní hlavní město ostrova. Mezi nejznámější místa patří relikvie Chrám zubu – nejdůležitější náboženská svatyně buddhismu, o níž se říká, že je místem, kde se nachází část Buddhova zubu.

Srí Lanka

Matale Spice and Herbs Garden, Mathale Hindu Temple, Royal Botanical Garden

Koření bylo po staletí jedním z nejslavnějších vývozních artiklů na Srí Lance. Používalo se na léky, kosmetiku i na dochucování jídel. Historie uvádí, že Řekové, Arabové a Malajci se se Srí Lankou spojili právě prostřednictvím obchodu s kořením. Matale Spice Garden ti pomůže nahlédnout do dlouhé historie koření na ostrově.

Nedaleko hlavní cesty přes Matale je hinduistický chrám Muthumariamman (Matale chrám). Je to vysoká, bujně zdobená stavba, kterou lze snadno vidět už z dálky. Prominentní věže, zvané Gopurams, se pyšní stovkami detailních soch v bohaté barevné mozaice.

Srí Lanka

Královské botanické zahrady Peradeniya leží asi 5,5 km západně od města Kandy. Nachází se v blízkosti řeky Mahaweli (nejdelší řeka na Srí Lance). Jsou známé svou sbírkou orchidejí. Zahrada zahrnuje více než 4000 druhů rostlin včetně orchidejí, koření, léčivých rostlin a palem.

Srí Lanka

Ambuluwawa Tower, Gampola

Ambuluwawa Tower se nachází na předměstí města Gampola na Srí Lance. Spousta turistů sem směřuje zejména kvůli úchvatným výhledům, které můžeš spatřit, když vystoupíš na vrchol věže. Známá je rovněž svým úzkým točitým schodištěm. Pokud jsi na tuto výzvu připraven, je jedním z nejlepších míst k návštěvě na Srí Lance.

Srí Lanka

Nuwara Eliya, čajový závod, Ramboda Waterfalls

Nuwara Eliya je úplně jiná než celá Srí Lanka. Toto město je posazeno na čajových kopcích a je obklopeno okouzlující zelení. Vodopády rozeseté po regionu ještě více zvýrazňují jeho krásu. V Nuwara Eliya najdeš i několik chrámů, které se staly oblíbenými turistickými atrakcemi. Navštívíš zde také Colonial Hotel a nejstarší poštu na Srí Lance. Ostrov je čtvrtým největším světovým producentem čaje, a proto zastávka v čajovém závodě nemůžeš chybět.

Srí Lanka

Ramboda Falls leží v okrese Pussellawa, ve městě Kandy. Oblast je známá nádhernou krajinou, která zahrnuje vrchoviny, hřebeny, nížiny, potoky a pahorkatiny. Ramboda Falls je další populární vodopád na Srí Lance. Ačkoli to není obecně známý fakt, vodopády Ramboda se skládají ze 3 částí s názvem Ihala Ramboda Oya Ella (Horní vodopád Ramboda Oya), Ramboda Oya Meda Ella (Střední vodopád) a Pahala Ramboda Oya Ella (vodopád Dolní Ramboda Oya).

Srí Lanka

Vlakem do Elly, Little Adam’s Peak, most The Nine Arches Bridge

Snad nejznámější vlaková trasa z města Nanuoya do města Ella – ostatně i to je jedním z nejznámějších a nejnavštěvovanějších na Srí Lance. Cesta trvá necelé 3 hodiny a čekají tě výhledy, které znáš z mnoha cestopisných fotografií. Little Adam’s Peak byl pojmenován podle svatého Adam’s Peak, který se nachází nedaleko Dalhousie. Tvar obou vrcholů je podobný, ačkoli Little Adam’s Peak je menší a snáze na něj vystoupíš. Dalším místem, jež je známé z destinačních fotografií ze Srí Lanky, je most The Nine Arches Bridge. Je umístěn nedaleko kopce Little Adam’s Peak.

Srí Lanka

Srí Lanka

Ravana Waterfalls, Buduruwagalský kamenný chrám, Hiriketiya Beach

Vodopády Ravana jsou pojmenovány po králi démonů Ravanovi, u něhož se podle tradičního folklóru předpokládá, že vládl Srí Lance. Jedná se o oblíbenou vyhlídkovou atrakci na ostrově. V současnosti se řadí mezi nejširší vodopády v zemi. Buduruwagalský chrám, pocházející z 9. nebo 10. století, sestává ze sedmi starověkých buddhistických postav vytesaných do velkého útesu. Největší měří více než 15 metrů, což z ní činí nejvyšší sochu Buddhy na Srí Lance.

Srí Lanka

Srí Lanka

Pláž Hiriketiya, rovněž známá jako Hiriketiya Bay, je malý úsek pláže, který se kroutí kolem vnější strany městečka Dikwella. Křivka pláže vytvářející tvar podobný zálivu způsobuje, že sem přichází vysoké vlny a přitahují do oblasti mnoho surfařů.

Srí Lanka

Pozorování velryb v Mirisse (fakultativní výlet)

Chtěl jsi vždy vidět obrovskou kosatku na vlastní oči? Pozorování velryb a delfínů v Mirisse je jednou z nejvíce vzrušujících vodních aktivit, které můžeš během dovolené na Srí Lance zažít. Často pozorované modré velryby jsou největšími zvířaty na světě.

Srí Lanka

Město a pevnost Galle

Pulzující město Galle se proslavilo svou holandskou pevností ze 17. století, zdaleka nejlépe zachovanou evropskou pevností v Asii. Pevnost Galle je velkolepým světovým dědictvím UNESCO a je živou památkou, kterou obývá rušná komunita. Kdysi ospalá pevnost Galle je dnes dynamickou oblastí s příjemnou atmosférou. Projdi se po úzkých historických uličkách s kavárnami a restauracemi. Dominantou této části je rovněž bílý maják, který stojí na hradbách pevnosti. Užij si západ slunce z unikátního místa.

Srí Lanka
Zdroj: Shutterstock/Timo Gotz

Pokud máte připomínku nebo jste našli chybu, napište prosím na redakce@pelipecky.cz. Pokud máte cool cestovatelský příběh, recenzi, reportáž nebo blog a chcete se o své zážitky podělit se světem, nebojte se nám svůj text poslat na novinky@pelipecky.sk. Rádi ho zveřejníme v sekci Cestopisy.


Speciální nabídky pro naše čtenáře

  • Půjč si auto přes Pelikán. Klikni, zvol si destinaci, porovnej ceny, vyber model auta a rezervuj. Auto si vyzvedneš po příletu na letiště. Kamarádíme se totiž s Rentalcars.com.
  • Naše srdcovka - cestovatelský newsletter, který odebírají desetitisíce cestovatelů v ČR i na Slovensku:
  5/5 - (2 votes)
Klikněte pro komentář
Nahoru