Connect with us

Cestopisy

Jižní Amerika: Tipy a osobní zkušenosti z cestování – Část I.

Jižní Amerika: Tipy a osobní zkušenosti z cestování – Část I.

Jižní Amerika byla mým domovem více než rok života, a tak bych ti rád předal své zkušenosti, které ti mohou pomoci s plánováním cesty. Jaká jsou doporučená očkování? Co si vzít s sebou a na co si dát pozor při stravování a dopravě? Na tyto a další otázky ti odpoví první část článku. V té druhé se zaměříme na bezpečnost, krádeže a latinskoamerické triky.

Reklama

Z Argentiny do Kolumbie

Celou Jižní Ameriku jsme projeli z argentinského Fin del Mundo až na sever Kolumbie, odkud jsme pokračovali dále lodí do Střední Ameriky a následně do Mexika. Během měsíců cestování jsme posbírali mnoho zaručených tipů, které ti chceme předat. Tady jsou!

Jižní Amerika – Vyhledej si akční letenky!

Bolívie, Jižní Amerika
Jižní Amerika je nádherná.

Jižní Amerika: Nemoci a očkování

Co se týká nemocí, není Latinská Amerika obecně tak nebezpečná jako např některé. části Afriky nebo Asie. Přesto ti doporučujeme povinný očkovací základ proti těmto nemocem: žloutenka typu A a B, břišní tyfus a žlutá zimnice.

Žloutenka a břišní tyfus

Žloutenkou se můžeš nakazit i u nás, a proto bychom s očkováním neváhali. Dnes ti navíc současné očkování poskytuje dlouhodobou až celoživotní ochranu. Břišní tyfus se v rozvojových zemích přenáší většinou jídlem a vodou a ročně jím onemocní asi 20 milionů lidí. Jeho očkování je jednorázové na 3 roky a cena je přibližně 1000Kč. Toto očkování si dáváme vždy též do Asie, neboť nám dává větší klid i při stravování na ulici. Třetí rok očkování břišního tyfu už nemusí fungovat naplno, a proto se před cestou doporučuje jeho přeočkování.

Jižní Amerika a Amazonský prales v Peru
Amazonský prales v Peru

Žlutá zimnice a vzteklina

Posledním očkováním, které na cestách máme, slouží jako ochrana proti žluté zimnici. Toto krvácivé horečnaté onemocnění je velmi nebezpečné a může být smrtelné. Nemoc se přenáší štípnutím komára a vyskytuje se nejčastěji v Brazílii, ale i dalších jihoamerických státech v blízkosti Amazonského pralesa. Na zvážení je očkování proti vzteklině. Jižní Amerika je typická velkým počtem opuštěných psů, kteří nám často dělali společnost i při stopování. Nikdy nás neohrozili, ale při troše smůly se to stát může. Očkování lze doporučit spíše na delší cestu.  

Největší hrozbou pro nás byli komáři

Jižní Amerika nás nejvíce strašila komáry a to zejména při naší návštěvě peruánské částí Amazonie. Komáři totiž kromě žluté zimnice přenáší i malárii, horečku dengue a virus zika. V některých částech Jižní Ameriky je na zvážení použití antimalarických tablet, které však mají spoustu vedlejších účinků a rozhodně nepomáhají tvým orgánům. Když jsme je brali v divokém Východním Timoru, měli jsme po nich např. nepříjemné noční můry. Je vidět, že užívání tablet zdraví neprospívá a rozhodně neslouží k dlouhodobému dávkování.

Komár na ruce
Dej si pozor na komáry!

Nakazili jsme se horečkou dengue

Nutno říci, že si dnes dáváme na komáry mnohem větší pozor. V jižním Thajsku jsme se totiž minulý rok nakazili jedním ze 4 typů horečky dengue, což není nic příjemného. Opakované nakažení stejným typem nemoci se navíc komplikuje a bývá životu nebezpečné.

Jak vyzrát na komáry

V Latinské Americe jsme se nakonec antimalarika rozhodli nepoužít a soustředili jsme se spíše na prevenci. A co tedy na komáry platí? Měj u sebe vždy dostatečné množství repelentu s vysokým obsahem složky DEET. S postřikem nešetři a kup si klidně více druhů sprejů. Komáři jsou nejvíce aktivní při východu a západu slunce. V tomto čase se chraň nejvíce, nos dlouhé nohavice a rukávy světlých barev, anebo v tyto hodiny vůbec nevycházej ven. Můžeš si např. zajít na jídlo a počkat, až se létající hmyz uklidní. 

Vybírej si kvalitnější ubytování

Chybná představa je, že se nakazíš uprostřed pralesa a ve městě se ti nic nestane. Je to spíše naopak. Snaž se vyhýbat místům se stojatou vodou, kde se komáři množí, jako jsou nejrůznější nádrže, opuštěné bazény, nevzhledné toalety, sudy s vodou apod. V tropických oblastech si snaž trochu připlatit za hotel. Občas ti nabídnou hotelový pokoj s neuzavíratelným oknem nebo dírou pod dveřmi. V takovém případě si na spaní kup moskytiéru, která ochrání tvé zdraví i kvalitní spánek.

Ubytování v Amazonském pralese
Ubytování v Amazonském pralese

Mrkni se na článek Velký průvodce po Peru. Hory, prales, poušť i oceán

Období dešťů

Při návštěvě Amazonie se snaž vyhnout období dešťů, kdy je komárů mnohonásobně víc. Kromě cest do blízkosti pralesa jsme však s komáry neměli téměř problém. Voda je v Jižní Americe ze strany států čím dál více kontrolovaná a nákaz ubývá. Dej si pozor, neboť s nebezpečnými komáry se můžeš setkat i na plážích! Komáři se naopak nevyskytují v zimě a vyšších nadmořských výškách. V horských oblastech Argentiny, Chile, Peru nebo Bolívie proto můžeš být v pohodě.Ve velkých městech jsme s komáry nikdy neměli problém.

Jižní Amerika a stravování

S očkováním proti břišnímu tyfu budeš mít větší klid, přesto se ti však možná nevyhnou zažívací potíže. Zejména v Bolívii a v Peru buď obezřetný a snaž se jíst na místech, kde se stravuje hodně místních lidí. Je to signál toho, že jídlo bude čerstvé a dobré. Vezmi si s sebou nějaké léky na průjem. Někdy funguje lépe místní produkt, který ti poradí v lékárně. V případě zažívacích obtíží dodržuj několik dní striktní dietu, aby se ti problémy nevracely.

Jižní Amerika a úchvatná příroda v Patagonii
Jižní Amerika a úchvatná příroda v Patagonii

Otrava jídlem a vodou

V Nepálu jsem se jednou otrávil jídlem, když jsem si jídlo dochutil pikantní omáčkou, kterou měli na stole už asi rok. Této hloupé cestovatelské chybě se vyvaruj a snaž se jíst důkladně tepelně upravená jídla. Nejnebezpečnější je, když se otrávíš vodou, což se mi zase povedlo v Indii. Pokud zvracení a průjem neustává, je lepší vyhledat odbornou pomoc.

Dehydratace je nebezpečná

Pomohla mi též rýžová dieta a iontové nápoje, neboť největším rizikem je dehydratace organismu. Dávej si pozor hlavně na led v koktejlech, který může být vyroben ze špatné vody. Jižní Amerika mi až na ojedinělé krátkodobé průjmy větší problémy nepřinesla.

Připrav si alespoň základní lékárničku

Přestože léky koupíš v každém větším jihoamerickém městě, přibal si do batohu alespoň základní lékárničku s produkty, se kterými máš zkušenosti. Měli jsme s sebou antibiotika, antibiotickou protizánětlivou mast, obvazy, náplasti apod. Měj s sebou také malý nůž, nůžky a pinzetu. Nikdy nevíš, kdy ti mohou tyto drobné nástroje pomoci.

Salar de Uyuni v Bolívii
Solná planina Salar de Uyuni v Bolívii

Jižní Amerika a jízda autobusem

Autobusy fungují v Jižní Americe velmi dobře. Zejména v Ekvádoru a Kolumbii nás překvapilo, že většina autobusů měla k dispozici i bezplatné připojení k wifi a drobné občerstvení. Jízdenky si jednoduše zakoupíš na autobusových nádražích. Dej si pozor, aby ses nestal terčem nějakého podvodu. Nekupuj proto jízdenky na ulici a vždy se snaž přistoupit přímo k prodejnímu okénku. V Peru nebo v Bolívii se ti totiž může stát, že ti budou jízdenky nabízet náhodní prodejci.

Pozor na osobní věci!

Při čekání na autobus si také dobře hlídej všechny své věci. Byli jsme svědky krádeže batohu, který nechali turisté na vteřinu bez dozoru. Bohužel jim s batohem odcizili i paměťové karty se všemi fotkami z cesty.  

Osobní věci nespouštěj z očí ani uvnitř autobusu a při zastávkách na záchod a občerstvení si vše vezmi s sebou. Při nočním přejezdu se nám osvědčilo uschovat si cennosti u nohou ve spacáku, do kterého jsme se navlékli a mohli tak v klidu usnout.

Jižní Amerika - Existují různé způsoby cestování
Jižní Amerika – Existují různé způsoby cestování

Je moje zavazadlo v autobusu bezpečné?

Větší zavazadlo ti zpravidla uloží do zavazadlového prostoru. Jižní Amerika měla dříve problém, že se z autobusů kufry a batohy často kradly. Situace se však zlepšila a téměř vždy nám byl velký batoh vydán až po předložení lístku, který jsme při nástupu dostali od řidiče.

Batoh na střeše

Pokud využiješ mikrobus, tuk-tuk nebo nějaké podobné vozidlo, může se ti stát, že ti batoh umístí na střechu. Velmi dobře si zkontroluj, zda je tvé zavazadlo bezpečně přivázáno a pro jistotu v něm nenechávej cennosti, pas a věci, které by se mohli rozbít. Trochu „divočejší“ situace s dopravou mohou nastat zejména v Bolívii nebo v Peru, ale i v částech Brazílie, Kolumbie nebo v Ekvádoru.

Když ti dají batoh na střechu
Když ti dají batoh na střechu

Co navštívit v Argentině? Co třeba vodopády Iguazu?

Taxi a Uber

Dávej si pozor na falešné a neoficiální taxíky z ulice a to zejména v noci. Mohli by tě totiž zavést do opuštěné čtvrti a tam tě okrást a vysadit. Raději si nech taxi službu zavolat z recepce hotelu nebo z restaurace. Využít lze také služby Uber, kde se ti v aplikaci zobrazí hodnocení řidiče. Dej si pozor i na správné vrácení peněz po zaplacení řidiči. Zkrátka buď neustále ve střehu! Alkohol tvůj postřeh rozhodně nezlepší.

Jižní Amerika a stopování

Jižní Ameriku jsme projeli kombinací stopování a autobusů. V Argentině a Chile bylo stopování nejjednodušší a autobus jsme tam neplatili nikdy. V Bolívii a v Peru je situace složitější, neboť tam má mnohem méně lidí vlastní auto. Obecně jsou však lidé v latinskoamerických zemích velmi přátelští a rádi ti zastaví. Je dobré mít alespoň základní znalost španělštiny, abys mohl vysvětlit, kam jedeš a odkud pocházíš.

Stopování v Patagonii nebylo vždy nejlehčí
Stopování v Patagonii nebylo vždy nejlehčí

V Jižní Americe si můžeš pronajmout auto. Podívej se na aktuální nabídku autopůjčoven.

Nejvíce nás bavili řidiči kamionů

Často nám zastavovali řidiči kamiónů, kteří byli rádi, že si alespoň na chvíli zpříjemní cestu. S jedním řidičem jsme dokonce strávili dva dny, když nás vezl přes celou poušť Atacama v Chile. Nikdy jsme se necítili nebezpečně, ale je potřeba být ostražitý. Pokud by se ti zdál řidič podezřelý už při zastavení, neboj se ho odmítnout.

Jižní Amerika je bezpečná, když víš, na co si máš dávat pozor. Teď už znáš několik základních triků, které ti na cestě mohou pomoci. V příštím díle ti poradíme, jak předejít nejrůznějším podvodům a krádežím.

Už máš letenky do Jižní Ameriky?

Napsal cestovatel Karel Štěpánek | travel4ever.cz
Sleduj jeho další dobrodružství na Instagramu

Podívej se také na články:
Divoká Nikaragua: Levná a netradiční destinace
Nový Zéland: Průvodce krásnou zemí Pána prstenů
Velký průvodce po Peru. Hory, prales, poušť i oceán
New York: 9 tipů, co dělat ve slavném velkoměstě
Průvodce po Bali! Jak ovládnout tento kouzelný ostrov

Pokud máte připomínku nebo jste našli chybu, napište prosím na redakce@pelipecky.cz. Pokud máte cool cestovatelský příběh, recenzi, reportáž nebo blog a chcete se o své zážitky podělit se světem, nebojte se nám svůj text poslat na novinky@pelipecky.sk. Rádi ho zveřejníme v sekci Cestopisy.


Speciální slevy pro naše čtenáře

  • Půjč si auto přes Pelikán. Klikni, zvol si destinaci, porovnej ceny, vyber model auta a rezervuj. Auto si vyzvedneš po příletu na letiště. Kamarádíme se totiž s Rentalcars.com.
  • Naše srdcovka - cestovatelský newsletter, který odebírají desetitisíce cestovatelů v ČR i na Slovensku:
5/5 - (1 vote)
Klikněte pro komentář

Karel už je 5 let na cestách. Uskutečnil dvouletou cestu kolem světa, na rok odjel do Indie a Nepálu a nyní se oženil v Argentině :-) Sleduj jeho dobrodružství na FB a IG @travel4ever.cz

Nahoru