Connect with us
Deštný prales, jak je navštvit

Asie

Nejkrásnější deštné pralesy světa a návod, jak je navštívit

Nejkrásnější deštné pralesy světa a návod, jak je navštívit

Když se řekne deštný prales, většina z nás si vybaví nádhernou neporušenou přírodu plnou divokých zvířat. Pravdou ale je, že v dnešní době najít kus země, která by nebyla „narušena“ lidmi, jde jen těžce. A přece taková místa (naštěstí) na naší planetě zůstala. Kdo by, alespoň jednou za život, netoužil navštívit místa, která jsou jako vystřižená z náučné encyklopedie o přírodě. Ten klid, to ticho, teda až na “tajemné” zvuky přírody. Tohle všechno, a ještě mnohem víc, nabízí ty nejkrásnější deštné pralesy. Pojďme je tedy společně navštívit dřív, než zmizí úplně. Což se, jak všichni jistě doufáme, nikdy nestane.

Reklama

1. Národní park Daintree, Austrálie

Na severovýchodním pobřeží Queenslandu v Austrálii leží národní park Daintree, který je jedním z nejstarších nepřetržitě přežívajících tropických deštných pralesů na světě. Od roku 1988 je zapsán na seznamu světového dědictví UNESCO, a není se tak proto ani čemu divit, že místní řeky a pláže jsou tady zcela nedotčené. Před koupáním si ale dávej pozor na krokodýly, kteří se tady velmi rádi schovávají. Na jejich přítomnost upozorňují varovné tabule.

Park v sobě kombinuje tropický deštný prales, nádherné písečné pláže a dech beroucí korálové útesy. Je tudíž domovem pro jedinečnou flóru a faunu, jako například klokana pralesního, který se ve volné přírodě vyskytuje pouze zde. Stejně tak v Daintree najdeš některé z nejstarších druhů rostlin, jako jsou plavuně nebo kapradivy. Při návštěvě parku je nejlepší využít služby místních průvodců, kteří tě, kromě výkladu, obohatí i o zaručené tipy na místa, na která se můžeš vydat během svého pobytu bezpečně i sám.

2. Deštné pralesy na ostrově Dominika

Řeč teď nebude o nějaké „Domče Novákové“, ale o ostrovním státě ležícím v Karibiku, označovaném také někdy jako Dominikánské společenství. Výjimečnost tohoto ostrova je především v tom, že téměř celé jeho území pokrývá deštný prales. Proto se mu také přezdívá karibský „Ostrov přírody“.

Místní vláda dokonce přijala přísná opatření, aby zachovala přírodu co nejvíc neporušenou. Výsledkem tak je, že je toto místo ideálním pro turisty respektující a milující přírodu a také pro pozorovatele ptáků. Hodně částí deštného pralesa se změnilo v národní parky. Například národní park Morne Trois Pitons se pyšní bohatou vegetací, sopkou, horkými prameny a druhým největším vřídelním jezerem na světě. Národní park Morne Diablotin je pro změnu domovem speciální ptačí rezervace, vytvořené k ochraně domorodých ptáků.

3. Národní park Bako, Sarawak, Malajsie Borneo

Bako je nejstarším národním parkem v Sarawaku. Toto označení získal v roce 1957 a od té doby ho navštívilo nespočet turistů. Jednou z jeho výhod je, že se nachází jen 37 kilometrů od Kuchingu, což je určitě „velké turistické plus“. Druhou výhodou, kterou je třeba zmínit, je skutečnost, že právě Bako v sobě ukrývá všechny ekosystémy, které jsou na Borneu zastoupeny. Je proto výhodné, že máš na jednom místě celý ostrov jako „na dlani“. S rozlohou pouhých 27 kilometrů čtverečních rozhodně nepatří k největším, ale co ztrácí na velikosti, doplňuje svým obsahem.

Právě tady najdeš hustý deštný prales, tropické pláže a hlavně největší počet opic kahau nosatých, které se řadí k ohroženým druhům. Síť 16 značených turistických stezek různých délek ti umožňuje prozkoumat park křížem, krážem. Trasa Pandan Kecil tě zavede na ty nejkrásnější pláže. Trasa Lintang Loop Trail pro změnu nabídne pohled na různé ekosystémy a tu nejlepší příležitost k pozorování Kahau. A pokud tě zajímá Malajsie o něco víc, koukni se na náš článek o městě Penang. 🙂

4. Deštný prales Harapan Rainforest, Sumatra, Indonésie

Sumatra nabízí opravdu nádhernou a nenahraditelnou přírodu. Proto je také celá zapsaná na přírodním seznamu dědictví UNESCO. Když už tam tedy tvoje kroky zamíří, o neskutečné zážitky nebudeš mít nouzi. A to i v případě, že se vydáš jedním, nebo druhým směrem. Každopádně na neskutečnou biologickou rozmanitost narazíš konkrétně v deštném pralese Harapan. Právě toto místo je totiž domovem mnoha nejohroženějších druhů živočichů na světě, jakými jsou například tygr sumaterský, orangutan, slon asijský, nebo leopard obláčkový. Proto se Harapanu mnohdy přezdívá „Les naděje“ a ekologové tvrdě bojují proti jakýmkoliv hrozbám v podobě těžby surovin ze zdejšího nenahraditelného ekosystému.

Smůlou je, že v zemi je hodně velká korupce, která se na rozloze pralesů značně podepisuje. Ale zpět k veselejšímu, aneb co v lese ještě uvidíš. Kromě ohrožených druhů zvířat je les také domovem mnoha druhů ptáků. K dnešnímu dni jich bylo v Harapanu zaznamenáno 305, včetně devíti celosvětově ohrožených. Stejně tak tady najdeš i čtyři druhy kriticky ohrožených rostlin.

Dostupné letenky do Asie za pralesy

5. Národní park Yasuni, Ekvádor

Tomuto národnímu parku by se mohlo přezdívat park obojživelníků. Ve vlhkých lesích zdejšího ekosystému jich totiž žije rekordních 150 druhů. Park je největší chráněnou oblastí Ekvádoru a chrání působivou biodiverzitu v srdci Amazonského deštného pralesa. Návštěva parku není snadná, ale výsledek rozhodně stojí za to!

Nejdřív budeš muset letět z Quita do Coca, případně si chytit autobus, ale to jen v případě, že máš hodně času. Před samotnou výpravou do divoké přírody tě ubytují do jedné z chatrčí nacházející se na okraji parku, kde zůstaneš přes noc. Výprava začíná brzy ráno a je důležité se na ni pořádně připravit. Proto je večer před cestou organizovaná informační schůzka s průvodci, kteří tě informují o všem, co tě následující den v hloubi deštného pralesa čeká. Při svých toulkách totiž můžeš narazit na jaguáry, kajmany, tukany, želvy a při troše štěstí i na domorodé kmeny Tagaeri a Taromenane.

6. Národní park Loango, Gabon

Označován také jako „Poslední Eden“. Národní park Loango v Gabonu je okouzlujícím pohledem na to, jakým býval svět kdysi. Obsahuje totiž nejvíce nedotčených deštných pralesů z celého afrického kontinentu, a je domovem goril, slonů, buvolů a stovek dalších druhů živočichů. Skvělé je, že se v parku můžeš ubytovat a projít ho tak opravdu celý.

Dobře, tak „projít“ a ani „celý“ ho nejspíš nestihneš. Projít z toho důvodu, že k toulkám tímto parkem slouží především auta, nebo autobusy. Vzhledem k opravdu divokým zvířatům je to určitě bezpečnější. A kdyby ti šlo o to projít Loango opravdu celé, zabralo by to určitě dost času – vzhledem k rozloze 1550 km2. V minulosti byla návštěva tohoto národního parku, i díky jeho poloze, velmi nákladná. Dnes, hlavně díky ekoturistickým projektům, se návštěva tohoto místa stává stále cenově dostupnější.

7. Národní park Khao Yai, Thajsko

Národní park Khao Yai je první a nejstarší národní park Thajska. Byl založen roku 1962 a je jen tři hodiny cesty od Bangkoku. Díky své poloze je tak velmi turisticky oblíbený. Také má tu výhodu, že se v něm, můžeš ubytovat. Místo si ale rezervuj s předstihem, právě kvůli velkému množství turistů se může stát, že budou mít jednoduše plno. Nemusíš se ale bát, že by davy turistů zničily tvé rozjímání v osamocené džungli. Park je dost velký, podle dostupných informací je jeho rozloha skoro 2200 km².

Část parku se rozléhá podél pohoří Dong Phaya Yen a místní deštný prales je domovem více než 40 vodopádů, 112 savců a téměř 400 druhů ptáků. Z větších savců tady, při troše štěstí, uvidíš divoké asijské slony. A pokud je místní legenda pravdivá, tak i bílého tygra. Toho sice ještě „nikdo nikdy neviděl“, ale místní věří, že tam je. A kdo ví, možná se poštěstí právě tobě. Nejlepší cestou, jak prozkoumat okolí, je buď cykloturistika, nebo pronájem skútru. V areálu je řada kempů a bungalovů, kde ti místní personál velmi rád pomůže zorganizovat komentovanou prohlídku s průvodcem. Nebo se můžeš vydat na jednu z mnoha stezek klidně sám.

Pokud máte připomínku nebo jste našli chybu, napište prosím na redakce@pelipecky.cz. Pokud máte cool cestovatelský příběh, recenzi, reportáž nebo blog a chcete se o své zážitky podělit se světem, nebojte se nám svůj text poslat na novinky@pelipecky.sk. Rádi ho zveřejníme v sekci Cestopisy.


Speciální nabídky pro naše čtenáře

    • Půjč si auto přes Pelikán. Klikni, zvol si destinaci, porovnej ceny, vyber model auta a rezervuj. Auto si vyzvedneš po příletu na letiště. Kamarádíme se totiž s Rentalcars.com.
    • Naše srdcovka - cestovatelský newsletter, který odebírají desetitisíce cestovatelů v ČR i na Slovensku:
    5/5 - (2 votes)
Klikněte pro komentář

Viki je blogerka, umělkyně, milovnice čerstvého vzduchu a pocitů nekonečna. Na Pelipecky přispívá už od roku 2016 a potkat ji můžete zejména v Berlíně, kde se rozhodla žít i studovat.

Nahoru