Connect with us

Cestopisy

New York! 9 tipů, co dělat ve slavném velkoměstě

New York! 9 tipů, co dělat ve slavném velkoměstě

Plánuješ cestu do New Yorku? Přinášíme ti do začátku několik rad a tipů, jak strávit čas v jednom z nejznámějších a nejoblíbenějších měst světa!

Reklama

1. Projeď se na kole po Central Parku

Legendární Central Park, plíce New Yorku, bude i pro tebe útěkem z betonové džungle. V nejznámějším americkém parku se každý den něco děje. Přidej se k bezplatné hodině jógy, zaběhej si s ostatními nebo si udělej jen piknik. Zkrátka na chvíli žij jako pravý Newyorčan a nasaj pohodu této oázy klidu.

Central Park je newyorskou oázou klidu
Central Park je newyorským místem klidu

My jsme New York během našich pracovních pobytů Work and Travel USA navštívili několikrát a vždy jsme se snažili v Central Parku trávit velké množství času. Na 5. Avenue jsme si dokonce koupili drahé frisbee, abychom si mohli v parku házet. Nejlépe uděláš, když si na pár hodin pronajmeš brusle nebo kolo. Park je totiž velmi rozsáhlý! Nalezneš v něm baseballové hřiště, zoologickou zahradu nebo jezero s lodičkami. Do Central Parku se vydej např. hned po příletu, aby sis po dlouhém letu trochu odpočinul a načerpal síly na poznávání města.

V Central Parku se každý den něco děje
V Central Parku se každý den něco děje

2. Dej si kávu na Times Square

Slavné náměstí Times Square s červeným schodištěm je jedním z nejrušnějších míst na světě. Obří reklamní plochy, neony, žluté taxíky a spousta lidí tu utváří jedinečnou newyorskou atmosféru. Občas kolem tebe proběhne batman nebo nějaký jiný pouliční „umělec“. A co vlastně na Times Square dělat? Doporučujeme ti nedělat nic! New York se ti bude svým tempem snažit vysát energii. Ty se však nesmíš nechat! V McDonaldu nebo ve Starbucks si kup kávu, sedni si s ní na svítící schody a jen pozoruj bláznivý život kolem.

Červené schody na náměstí Time Square
Červené schody na náměstí Time Square

Vydrželi jsme takto sedět celé hodiny a je to velmi zábavné. Přímo vedle schodů pravděpodobně uvidíš dlouhou frontu lidí. Na Time Squre se prodávají „last minute“ vstupenky na muzikály a show, které se daný den hrají. Vystojíš-li frontu, získáš slevu na vstupné až 50%. Vidět na vlastní oči představení na Broadwayi je velký zážitek pro každého!

Ruch New Yorku je nevídaný
Ruch New Yorku je nevídaný

3. Ovládni město s turistickou kartou New York Pass

Pokud si v New Yorku poprvé, pravděpodobně budeš chtít navštívit několik hlavních lákadel, kterými jsou Socha Svobody a mrakodrapy Empire State Building a Rockefellerovo centrum. Výhledy ze všech tří míst patří k nejlepším ve městě. Za vstupenky na tyto newyorské atrakce zaplatíš téměř 100 amerických dolarů. Když si však lehce připlatíš, získáš kartu New York Pass, která ti umožní vstoupit i na mnoho dalších zajímavých míst.

Socha Svobody - Symbol New Yorku
Socha Svobody – Symbol New Yorku

Karta se podle nás vyplatí při koupi na 3 a více dní. S každým dnem se snižuje její cena. Za 3 dny v současnosti zaplatíš cca 230 dolarů. S kartou jsme se projeli plachetnicí, několikrát si půjčili kola, prošli nejdražší muzea i expozice a hlavně nemuseli přemýšlet, kolik daná atrakce stojí. Budeš si připadat jako král New Yorku a pobyt si užiješ naplno!

Výhled na Central Park z Rockefellerova Centra
Výhled na Central Park z Rockefellerova Centra

4. Kup si vstupenky na stadion

Skvělé události na tebe čekají na newyorských stadionech. V USA jsou nejpopulárnějšími sporty baseball, americký fotbal, hokej a basketbal. Ať už vyrazíš na zápas slavné hokejové ligy NHL nebo basketbalové ligy NBA, rozhodně nebudeš litovat. Přímo na stránce klubů si vyhledáš rozpis utkání a koupíš vstupenky online. Doporučujeme ti je koupit s předstihem. Sportovních nadšenců je v New Yorku mnoho a stadiony se rychle zaplňují. New York Rangers, New York Yankees, New York Knicks nebo New York Giants jsou kluby, které mají fanoušky po celém světě. Baseballový stadion má kapacitu přes 50 tisíc diváků a stadion amerického fotbalu přes 80 tisíc lidí! Atmosféra je proto jedinečná!

V New Yorku je spousta možností zábavy!
V New Yorku je spousta možností zábavy!

5. Vydej se na nákupy

Letíš-li do New Yorku, nech si v kufru nebo batohu místo na nákupy. Za oceánem stále koupíš levnější oblečení a elektroniku. Musíš si ale vybírat! Levné oblečení najdeš např. v největším obchodním domě Macy’s na náměstí Herald Square. Proslulý je též nákupní centrum Woodbury Outlet, které se však nachází až na okraji města. Mnoho lidí se za nákupy vydává do sousedního New Jersey. Pokud bys potřeboval auto, podívej se na výhodné nabídky autopůjčoven.

Fanoušci Applu nemohou vynechat obří obchod Apple Store na ulici 5th Avenue u Central Parku. Obchod má otevřeno 24 hodin denně a v několika patrech vystavuje velké množství produktů. Techniku lze levně nakoupit také v supermarketech Walmart, anebo si jí nechat zaslat na adresu hotelu přes eBay, Amazon a další internetové obchody. Poštovné je často nabízeno zdarma a dodání je rychlé.

Vyrazte v USA na nákupy!
Vyraž v USA na nákupy!

6. Zajdi si na oběd do čínské a italské čtvrti

Ceny v New Yorku patří k nejvyšším na světě. Vždy když jsme se chtěli levně najíst, vyrazili jsme do čínské čtvrti, kde jsme za několik dolarů objevili „all you can eat“ (vše, co sníš) bufet. Číňané žijící v „China Town“ na Lower Manhattanu tvoří největší čínskou komunitu mimo Čínskou lidovou republiku. Snadno se ztratíš v úzkých uličkách obchodů a restaurací. Na slavné časy italských mafiánů zavzpomínáš v sousední čtvrti „Little Italy“, kam se lze vypravit na pizzu a cappuccino. V italské čtvrti objevíš dokonce muzeum sicilských přistěhovalců, kteří v New Yorku založili velmi silnou komunitu. Toto místo bylo v minulosti i centrem nelegálních obchodů. Na ulici Mulberry Street si můžeš zajít do jednoho z barů, kde se kdysi mafiáni scházeli.

New York má velmi zajímavou historii
New York má velmi zajímavou historii

7. Projeď se zdarma trajektem

Big Apple, jak se New Yorku v Americe přezdívá, se dá poznávat i z lodi. Doporučujeme ti zejména bezplatnou jízdu trajektem na Staten Island. Projíždět budeš i v celkem blízké vzdálenosti od Sochy Svobody. Kromě symbolu New Yorku uvidíš i přístav a obrovské mrakodrapy jižní části Manhattanu včetně nejvyšší newyorské budovy One World Trade Center. Tento mrakodrap stojí na místě bývalých „Dvojčat“. Trajektem se zdarma svezeš i na ostrůvek Elis, kde můžeš navštívit muzeum imigrantů. Historie New Yorku je velmi zajímavá. Poznáš, že město je složeno z obyvatel celého světa. Na ostrově Governors se zase nachází pozůstatky obydlí z dob holandských kolonií. Lodní doprava vám ukáže město z jiného úhlu pohledu.

Z trajektu získáš skvělý výhled na Lower Manhattan
Z trajektu získáš skvělý výhled na Lower Manhattan

8. Poznej vyhlášená newyorská muzea

I když tě muzea příliš nebaví, v New Yorku udělej výjimku a do některého z muzeí nahlídni. Patří totiž k největším a nejlepším na světě! Do nejslavnějšího Metropolitního muzea se dostaneš za 25 USD. Až si prohlédneš expozice, zajdi si ještě na drink na střechu muzea. Střešní bar The Cantor Roof Garden Bar má skvělý výhled. Za návštěvu stojí i Americké přírodní muzeum nebo Guggenheimovo muzeum. Příznivce umění potěší nesčetné množství galerií a výstav. Pokud si koupíš kartu New York Pass, budeš mít do většiny muzeí vstup zdarma. Zašli jsme i do předraženého muzea Madame Tussauds, kam bychom se jinak asi nepodívali. V rámci městské karty jsme vstoupili i na výstavu Bodies, která zrovna v New Yorku probíhala.

Přírodovědné muzeum v New Yorku.
Muzea v New Yorku patří k nejlepším na světě

9. Dopřej si odpočinek na pláži!

Krásný den můžeš v New Yorku strávit i na pláži! V teplých letních měsících se i směle vykoupeš. Kdo může říci, že se koupal v New Yorku? Opět se tím více přiblížíš stylu místního života. Z centra jsme se vydali na známou pláž na Coney Islandu, která je součástí čtvrti Brooklyn. Jeli jsme tam metrem a poté autobusem. Konečně jsme trochu poznali New York i mimo turistický Manhattan. Pláž na Coney Islandu je dlouhá a velmi příjemná. Další jednodenní výlet si lze udělat na pláž Long Beach nebo Rockaway Beach, kde sídlí školy surfování. Chytnout svou vlnu v New Yorku je také nevšední a velký zážitek!

Kubánský kitesurfer
Surfing a windsurfing je možný i v New Yorku!

Akční letenky do New Yorku

Pro Pelipecky napsal cestovatel Karel Štěpánek

Podívej se také na články:

Pokud máte připomínku nebo jste našli chybu, napište prosím na [email protected] Pokud máte cool cestovatelský příběh, recenzi, reportáž nebo blog a chcete se o své zážitky podělit se světem, nebojte se nám svůj text poslat na [email protected] Rádi ho zveřejníme v sekci Cestopisy.


Speciální slevy pro naše čtenáře

  • Půjč si auto přes Pelikán. Klikni, zvol si destinaci, porovnej ceny, vyber model auta a rezervuj. Auto si vyzvedneš po příletu na letiště. Kamarádíme se totiž s Rentalcars.com.
  • Naše srdcovka - cestovatelský newsletter, který odebírají desetitisíce cestovatelů v ČR i na Slovensku:
4.9/5 - (18 votes)
1 Comment

Karel už je 5 let na cestách. Uskutečnil dvouletou cestu kolem světa, na rok odjel do Indie a Nepálu a nyní se oženil v Argentině :-) Sleduj jeho dobrodružství na FB a IG @travel4ever.cz

Doporučujeme

Žhavé #PELIPECKY

Novinky a zprávy ze světa cestování

Co stihnout za 3 dny v Bavorsku: Tato místa musíte zažít! https://t.co/zuYjpJLFxd14 minutami dozadu
Učebnicový příklad letní dovolené: Malta s průvodcem (kompletní balíček s letenkou, hotelem a top programem) https://t.co/DGK8X9fPok1 hodinou dozadu
Výprodej Aegean Airlines: chyť Řecko, Egypt nebo Saúdskou Arábii z Prahy od 2 990 Kč https://t.co/Jjjqddn9B75 hodinami dozadu
Leť do Dubaje s Emirates a získej vstup na 3 peckovní atrakce zdarma https://t.co/nm0csFyJkO #novinky6 hodinami dozadu
Pizza, pasta, cappuccino! Objev krásy severní Itálie https://t.co/m5SNG8aoaa7 hodinami dozadu
Cancún v hlavní sezóně: letíš z Vídně za 11 990 Kč i s odbaveným zavazadlem https://t.co/BqYIRrnLlt7 hodinami dozadu
Dvě nezapomenutelné destinace a jedna letenka: Multicity s Emirates od 20 990 Kč jsou tady! https://t.co/GXLYHFgIA27 hodinami dozadu
Varšava toho nabízí víc, než si myslíš. Přesvědč se s letenkami LOT od 1 590 Kč https://t.co/LTANQJqYOd1 dnem dozadu
Sardinie – 10 důvodů, proč žije v tolika srdcích (a letenky za pár korun) https://t.co/duCinHOumQ1 dnem dozadu
Sardinie – 10 důvodů, proč žije v tolika srdcích (a letenky za pár korun) https://t.co/duCinHOumQ #evropa1 dnem dozadu
1 2 3 5

Nejčtenější dnes

Doporučujeme:

Advertisement
Advertisement
Nahoru