Connect with us

Asie

Průvodce po Bali! Jak ovládnout tento kouzelný indonéský ostrov

Průvodce po Bali! Jak ovládnout tento kouzelný indonéský ostrov

Ostrov Bali je skutečná perla Indonésie, která svým návštěvníkům nabízí krásné pláže, hory, sopky, rýžová políčka, skvělou kuchyni, a především přátelskou a barvenou kulturu balijského hinduismu. Už jsi byl na ostrově Bali? Pokud ne, pohodlně se usaď a inspiruj se do budoucna tímto průvodcem.

Reklama
Úchvatná kultura balijského hinduismu
Úchvatná kultura balijského hinduismu

Bali jako křižovatka cest v jihovýchodní Asii

V posledních letech berou turisté z celého světa Bali útokem! Dobrou zprávou je, že Balijci si stále uchovávají své jedinečné a krásné tradice. Mnoho turistů se spokojí s poleháváním ve velkých turistických resortech v okolí Kuty a pravé krásy Bali jim tak zůstanou utajeny. Velká část „barových“ návštěvníků přilétá z nedaleké Austrálie. Není divu, když letenka z různých koutů rudého kontinentu se dá často vyhledat i za pouhých 100 australských dolarů. Z Bali se za se snadno dopravíš na další indonéské ostrovy, do Malajsie, do Thajska, na Filipíny a do mnoha dalších zajímavých destinací.

Přílet na letiště v Bali

Letiště Ngurah Rai International Airport je podle nedalekého hlavního města často označováno jako letiště Denpasar. Při prvním příletu na Bali nás to trochu zmátlo, protože městem, do kterého přiletíte, je Kuta. Hlavní město Denpasar má asi 800 tisíc obyvatel a téměř všichni tam jezdí na motorce nebo na skútru. Už jen projet Denpasar při snaze dostat se např. do Ubudu, je zážitek sám o sobě. Na balijském letišti jsem často při cestování po jihovýchodní Asii přestupoval, a tak jsem si celkem osvojil jeho služby. Jednou jsem měl let hodně brzy ráno a na polootevřeném letišti jsem dokonce přenocoval.

Přílet na barevné Bali
Přílet na barevné Bali

Přestože jsou ve veřejné části terminálu sprchy, spánek na letišti příliš nedoporučuji. Je to zejména z důvodu velkého tepla a nepříjemných komárů. Za 10 minut pěší chůze navíc dojdeš přímo na hlavní silnici v Kutě, která je poseta nejrůznějšími levnými hotely a restauracemi. Po příletu si můžeš vybrat první indonéské rupie z bankomatu, zdvořile odmítnout lehce otravné místní „nabízeče“ a vydat se sám do města pěšky. Využiješ-li služeb řidiče tuk-tuku, počítej s tím, že u letiště budeš muset hodně smlouvat! Smlouvání v obchodech na Bali je samozřejmostí.

Ubytování na Bali

Na Bali najdeš ubytování všech cenových kategorií. Většina hotelů nabízí v ceně úžasné snídaně, při kterých ti nebude chybět čerstvé ovoce. Nejrůznější druhy tropického ovoce jsou totiž na ostrově snadno dostupné a levné. Hotely mají často stylový interiér, pěkné výhledy nebo bazén. Záleží na tom, kolik chceš za dovolenou utratit. Obecně jsou však pro nás ceny v jihovýchodní Asii velmi příznivé. Vyhledej si svoji dokonalou dovolenou na Bali! Bydlet můžeš přímo u moře nebo třeba ve vnitrozemském Ubudu.

Tropického ovoce je na ostrově všude dost!
Tropického ovoce je na ostrově všude dost!

Kdy letět na Bali?

V průvodcích se většinou uvádí, že období dešťů na Bali tě může zastihnout od října do března. Nicméně ani v těchto měsících vám pravděpodobně dovolená zcela neproprší. Na Bali jsme byli jednou i přes Vánoce a pršelo jen několikrát večer. Jistotu suchého počasí máte v létě. Na ostrově je po celý rok teplo, a proto je občasný déšť i příjemný.

Akční letenky na Bali

Doprava na Bali

Mám si půjčit skútr?

Nejběžnější dopravou na Bali je skútr nebo motorka. Skútr jsme si na celou dobu pobytu pronajali v jedné z půjčoven v Kutě. Platili jsme přibližně 6 dolarů na den. O moc více bys platit neměl, neboť tento dopravní prostředek ti půjčí na každém rohu a konkurence je velká. Skútr si při převzetí pořádně zkontroluj a nejlépe také nafoť. Dej si pozor, aby neměl příliš použité pneumatiky. Jsou poté náchylnější k propíchnutí. Nezapomeň si vyžádat helmu, která je na Bali povinná. Místní lidi sice bez helmy uvidíš, ale oni to nějak s policií domluví. Ty ne!

Skútr je na Bali nejběžnější dopravní prostředek
Skútr je na Bali nejběžnější dopravní prostředek

Pozor na policii!

Policie často staví turisty s vidinou snadno získaných peněz. Příslušníci většinou kontrolují právě helmy a také mezinárodní řidičské průkazy. Tento průkaz jsem sice měl, ale už byl dva roky prošlý. Policistům, kteří mě jednou zastavili, to však úplně bez problémů stačilo. Stejně toho z česky napsaného řidičského průkazu moc nevyčtou. Pokud ti přeci jen za něco uloží pokutu, neboj se o její výši smlouvat. Korupce v zemi je obrovská a může se ti stát, že si policie řekne za přestupek o nepřiměřenou částku.

Na silnici jedině s helmou!
Na silnici jedině s helmou!

Na silnici buď ve střehu!

Provoz na ostrově působí velmi chaoticky a bude ti chvíli trvat, než si na řízení zvykneš. Jezdí se vlevo, což je ovšem ten nejmenší problém. Budeš si muset dávat velký pozor, aby do tebe nikdo nenarazil. Dej si pozor hlavně na velká nákladní auta a autobusy! Dopravní nehody turistů bývají bohužel na Bali běžné. Projetí rušného hlavního města Denpasar je v dopravní špičce skutečně o nervy, ale zvládnout se to dá. Jakmile se dostaneš z města, je řízení v krásné přírodě radost. My jsme na skútru nakonec objeli celý ostrov a zavítali jsme i na sousední Javu. Rozhodně nejsme žádní moto nadšenci, ale jízdě tu značně nahrává teplé počasí a také nízká cena pronájmu i benzínu. Jízda na motorce ti rovněž značně ušetří čas.

Provoz na silnicích bývá hustý
Provoz na silnicích bývá hustý

Další možnosti dopravy na Bali

Pokud si nejsi jistý jízdou na skútru nebo motorce, můžeš si pronajmout auto. Na výběr máš i pronájem auta s řidičem. Vozidla bývají velmi moderní a mají klimatizaci. Využít lze i služeb taxi služby nebo GrabCar. Na místní dodávky bemo, které vozí obyvatelé mezi městy, se moc spolehnout nedá. Jsou sice levné, ale velmi pomalé. Na jízdní řád můžeš zapomenout. Poslední možností je odvoz hotelovým autem nebo autobusem. Můžeš se nechat odvézt z letiště a po úvodním seznámení s prostředím si buď půjčíš skútr, anebo se vydáš na nějaký organizovaný výlet se skupinou.

Kde se nám nejvíce líbilo?

Po úvodní noci v Kutě, která je centrem nočního života, jsme se vypravili do města Ubud. Toto město je kulturním srdcem celého ostrova. Po příjezdu se nám zdálo, že je velmi turistické. To platí ale jen pro ulice centra. Jakmile se jen trošku vzdálíš, dostaneš se do spleti kouzelných uliček plných chrámů. Na okraji města jsme potkali několik procesí a oslav.

Ubud jsme si hned zamilovali!
Ubud jsme si hned zamilovali!

Při jedné oslavě výročí chrámu nás dokonce pozvali ke zhlédnutí typického balijského tance v maskách. Hráli na hudební nástroje, tančili a prováděli spoustu rituálů. Nemohlo chybět typické oblečení a hlavně spousta květin! Ubud se tak brzy stal naším nejoblíbenějším místem na Bali. Jeho pověst stále slavícího města nám vyhovovala a každý den jsme si našli nějakou zajímavou událost. Byli jsme dokonce pozváni na svatbu, ale bohužel už jsme měli v termínu veselky koupené letenky do jiné země. U Ubudu se nachází i známý opičí les Sacred Monkey Forest Sanctuary a krásná rýžová políčka.

Slavný balijský tanec na oslavu výročí chrámu
Slavný balijský tanec na oslavu výročí chrámu

Balijská tanečnice
Balijská tanečnice

Chrámy a balijský hinduismus

Místní lidé jsou velmi přátelští a jejich kultura nás naprosto okouzlila. Mají zde jedinečný typ hinduismu, který je hodně vázán na buddhismus a na přírodu. Balijci každý den ráno pokládají palmové listy s rýží, ovocem a květinami na prahy domů jako oběť bohům a démonům. Často zapalují také vonné tyčky a věří, že jejich vůně bohy upozorní. Tento rituál provádí i v chrámech a většinou ho mají na starosti ženy. Chrámů a nejrůznějších historických památek je na celém Bali nepočítaně! Mezi nejkrásnější svatyně na ostrově patří např. Tanah Lot, Pura Besakih, Uluwatu nebo Pura Ulun Danu Bratan. 

Chrámů je po celém Bali spousta
Chrámů je po celém Bali spousta

Posvátná voda v jednom s chrámů
Posvátná voda v jednom s chrámů

Pláže a surfování na Bali

Na Bali se často jezdí na surfařské kurzy. Pokud si chceš zasurfovat, vyprav se na černou pláž Balian Beach nebo do vesnice Canggu. Toto místo je rájem mladých lidí, hipíků i digitálních nomádů z celého světa. Je zde proto mnoho kaváren, restaurací a tanečních klubů. Zapůjčení surfového vybavení je možné přímo na pláži. Ceny jsou levné. Pokud jsi surfování nikdy nezkusil, zaplať si raději pár hodin s instruktorem, abys získal ten správný styl.

Surfování na Bali patří k nejoblíbenějším aktivitám
Surfování na Bali patří k nejoblíbenějším aktivitám

Na plážích se samozřejmě můžeš jen opalovat, koupat a odpočívat. Krásné západy slunce zažiješ na pláži Balangan, která je pověstná svými útesy. Za nejhezčí pláž celého Bali je často považována Dream Beach na ostrůvku Nusa Lembongan. Do tohoto ráje se dostanete pouze motorovým člunem. Bali je rovněž skvělým místem pro kurzy jógy a meditace. Můžeš se také naučit malovat nebo hrát na nějaký místní hudební nástroj.

Výlety do přírody

Máš-li raději aktivní dovolenou a chůzi v přírodě, domluv si v hotelu nebo cestovní agentuře výlet do džungle nebo na sopku! Jelikož sopka a nejvyšší hora Bali Gunung Agung v minulém roce vybouchla, bude se tvá pozornost soustředit spíše na menší horu Gunung Batur. Výhledy z vrcholu této sopky jsou neméně krásné!

Příroda na Bali je kouzelná
Příroda na Bali je kouzelná

Nestačí ti Bali?

Kawah Ijen na Jávě

Z Bali jsme se jednou vydali půjčeným skútrem na sousední ostrov Jáva, abychom navštívili další známou sopku Kawah Ijen. Sestoupili jsme do kráteru a viděli, jak Indonésané těží síru jako ve středověku. Na záda do nůše si pak naloží i 80kg náklad, pod kterým se prohýbají. Cestu do kráteru absolvují zpravidla dvakrát denně a dostanou za to zaplaceno jen několik dolarů. „To je snad nejtěžší práce na světě“, podivovali jsme se výkonu místních lidí. Poté jsem jednoho staříka poprosil, zda bych se mohl s jeho těžkým nákladem projít. Ušel jsem asi 50 metrů a musel jsem neúnosně těžké košíky položit. K Iljenu hravě přejedeš trajektem z Bali. Výlet je celkově trošku náročnější na čas, ale určitě ho doporučujeme. Pro nás to byl jeden z nejsilnějších zážitků v jihovýchodní Asii!

Kráter sopky Ijen
Kráter sopky Ijen na Jávě

Těžba síry je jedna z nejtěžších prací na světě
Těžba síry v Ijenu je jedna z nejtěžších prací na světě

Sousední ostrov Lombok

V Indonésii se nachází více než 17 tisíc ostrovů. Pokud máš více času, tak nezůstávej jen na Bali. Vydej se aspoň na sousední Lombok, který není zdaleka tak navštěvovaný jako jeho slavnější soused. Na Lomboku lze absolvovat několikadenní horský trek na sopku Rinjani do výšky 3726 metrů nad mořem! Máš-li rád šnorchlování, zajeď se podívat na ostrovy Gilly nebo na mnohem klidnější ostrov Nanngu. Chceš-li uprchnout turistickým davům úplně, pokračuj na nádherně zelený ostrov Flores. Najdeš tam křesťanskou kulturu, nádherné scenérie a velmi milé lidi! Vynikající je i plavba na menší ostrůvky Komodo a Rinca.

Indonésie tě zkrátka bude bavit!

Z Bali je cítit velký klid a mír
Z Bali je cítit velký klid a mír

Na Bali se každý den něco slaví
Na Bali se každý den něco slaví

Podívej se také na články:

Napsal cestovatel Karel Štěpánek

Pokud máte připomínku nebo jste našli chybu, napište prosím na redakce@pelipecky.cz. Pokud máte cool cestovatelský příběh, recenzi, reportáž nebo blog a chcete se o své zážitky podělit se světem, nebojte se nám svůj text poslat na novinky@pelipecky.sk. Rádi ho zveřejníme v sekci Cestopisy.


Speciální nabídky pro naše čtenáře

    • Půjč si auto přes Pelikán. Klikni, zvol si destinaci, porovnej ceny, vyber model auta a rezervuj. Auto si vyzvedneš po příletu na letiště. Kamarádíme se totiž s Rentalcars.com.
    • Naše srdcovka - cestovatelský newsletter, který odebírají desetitisíce cestovatelů v ČR i na Slovensku:
    4.3/5 - (137 votes)
Klikněte pro komentář

Karel už je 5 let na cestách. Uskutečnil dvouletou cestu kolem světa, na rok odjel do Indie a Nepálu a nyní se oženil v Argentině :-) Sleduj jeho dobrodružství na FB a IG @travel4ever.cz

Nahoru