Connect with us

Asie

Užij si Indii! 10 nejkrásnějších míst + letenky z Vídně a Prahy

Užij si Indii! 10 nejkrásnějších míst + letenky z Vídně a Prahy

Indie je úžasná země, která svým návštěvníkům nabízí himálajské pohoří, pláže, prales, poušť, historické památky a především neopakovatelnou kulturu všech hlavních náboženství světa. Indie se podobně jako Čína rozvíjí raketovým tempem a s tím stoupá i úroveň pohostinství v zemi. Nemusíš se proto bát, že bys nenašel pěkný hostel nebo restauraci. Připravili jsme pro tebe 10 tipů na indická místa, která rozhodně stojí za návštěvu!

Reklama

V Indii jsme strávili 7 měsíců a tuto kouzelnou zemi jsme projeli od severu k jihu. Podívej se na místa, kde se nám líbilo nejvíce!

Ještě před tím, než se pustíš do čtení zajímavého cestopisu, máme pro tebe tip na letenky z Vídně.

Akční letenky z Vídně do Indie:

 • Odkud? Z Vídně přestup v Dillí
 • S kým? Letíš s leteckou společností Air India
 • Kdy? Listopad a prosinec 2024 a leden a únor 2025
 • Příklad? Termín 12. – 23. listopadu 2024 (VYBRAT TERMÍN)
 • Co je v ceně? Let tam i zpět, všechny poplatky, příruční zavazadlo a 46kg zavazadlo

1. Nejposvátnější město Váránasí

Do jednoho z nejstarších měst světa jsme přijeli autobusem z Nepálu. Pokud vstoupíš do Indie právě přes Váránasí, Nové Dillí nebo Bombaj, můžeš zažít počáteční kulturní šok. Spousty lidí, svatí muži, volně pochodující krávy nebo neutichající troubení tuk-tuků tě však nesmí na začátku cesty odradit. Vydej se raději po stopách jedinečných starověkých památek a hinduistických chrámů u řeky Gangy.

Indie může být na první pohled šokující!
Indie může být na první pohled šokující!

Místo, kam se chodí umírat

Váránasí je nejposvátnějším místem všech hinduistů a lidé věří, že pokud u řeky zemřou, přeskočí všechny reinkarnace a dostanou se rovnou do nebe. Pohled na kremace tě donutí zamyslet se nad duší, tělem, podstatou života i rozdílností kultur ve světě. Nikam nespěchej. Sedni si na některý z ghátů (schodišť u břehu řeky) a jen pozoruj barevný život kolem. Každý večer probíhá na velkém ghátu Dashashwamedh nádherný ceremoniál Puja, který patří k největším v celé Indii. Rozhodně nevynechej ani ranní projížďku lodí po řece Ganze.

Barevný život u řeky Gangy
Barevný život u řeky Gangy

Jaké jsou v Indii ceny?

Ve Váránasí i ve zbytku Indie najdeš hotely a hostely všech cenových skupin. Přestože se ceny každý rok zvyšují, Indie stále zůstává velmi levnou destinací. Za nejlevnější hotelový pokoj jsme platili kolem 200Kč. Levně si rezervuješ i luxusní hotely. V pouličních restauracích se většinou najíš i za několik desítek korun. Pokud na tebe bude indické jídlo příliš pálivé, mnoho restaurací ti připraví i západní nebo méně pálivé pokrmy. Turismus zkrátka zasáhl na plno i Indii a místní restauratéři udělají vše, co ti na očích uvidí.

Pouliční obchodník ve Váránasí
Pouliční obchodník ve Váránasí

2. Slavný Taj Mahal v Ágře

Jedeš-li poprvé do Indie, pravděpodobně budeš chtít vidět její nejslavnější stavbu Taj Mahal ve městě Ágra. Jeden z Nových divů světa je velmi turistické místo, které denně navštíví desetitisíce lidí. Vyraz proto na prohlídku brzy ráno! Vyhneš se tak davům turistů a spalujícímu slunci. Teploty se od března do září často šplhají až k 40 stupňům.

Mramorový Taj Mahal
Mramorový skvost Taj Mahal

Nejlepší výhledy na Taj Mahal

Palác Taj Mahal není jen hrobkou, ale i fungující mešitou. Z tohoto důvodu je vstup pro veřejnost v pátek uzavřen. Prohlídku si tak naplánuj na jiný den. V pátek se můžeš zajet podívat na druhou stranu řeky na pěknou vyhlídku na Taj Mahal. Další výhled na mramorovou chloubu Indie je z několika kilometrů vzdálené červené pevnosti Ágra Fort. Na výlety do okolí je nejlepší využít tuk-tuk. Připrav se na to, že budeš muset vždy smlouvat! Cenu za odvoz si vždy jasně domluv předem, aby nedošlo k nějakému nedorozumění.

Klidnější druhá strana řeky s výhledem na Taj Mahal
Klidnější druhá strana řeky s výhledem na Taj Mahal

Po Indii nejlépe vlakem!

Do Ágry se dostaneš pohodlně vlakem z Nového Díllí nebo Váránasí. Jízdenky na vlak si kup s předstihem několika dní přímo na vlakovém nádraží. V uvedených městech a dalších oblíbených místech je vždy k dispozici speciální kancelář s prodejem jízdenek pro turisty. Většinou jsme si koupili levné vlakové jízdenky typu „Sleeper Class“. Můžeš si však zakoupit i místenku v klimatizovaném kupé. Nejlevnější jízdenky „General Class“ ti nedoporučujeme, protože se do přeplněného vagónu téměř nevejdeš a budeš muset celou cestu stát.

Indie je obrovská!

Vlakem se po Indii cestuje nejlépe, neboť je na dlouhé vzdálenosti pohodlný. Počítej s tím, že Indie je ohromná země! Na kratší vzdálenosti jsme využívali také autobusy. Spojů je velmi mnoho a tobě aspoň na chvíli odpadne starost s rezervací jízdenek.

Indický vlak třídy Sleeper
Indický vlak třídy Sleeper

3. Indický Himálaj v Ladaku

Máš-li raději horské oblasti, vydej se do indického Himálaje do Ladaku. Oblast je přezdívána „Malý Tibet“, neboť sem před Číňany uprchlo mnoho Tibeťanů. Tito lidé si s sebou přinesli opravdu krásnou kulturu. V překladu slovo Ladak znamená země horských průsmyků. Téměř na každou stranu od hlavního města Léhu překonávají silnice horské průsmyky vyšší než 5000 metrů! Často tě tak může rozbolet hlava.

Malý Tibet v indickém Ladaku
Malý Tibet v indickém Ladaku

Když v Nepálu prší

Ladak je báječnou alternativou k cestování do Nepálu. V letních měsících totiž v nepálské části Himálaje panuje silné období dešťů. V ten samý čas je na druhé straně hor v Indii jasné počasí. Od června navíc v Ladaku probíhá celá řada buddhistických festivalů. Náboženské obřady i tance se konají přímo v chrámech.

Další výlety v Malém Tibetu

Z Léhu si lze udělat výlet k průzračným jezerům Pangong Tso a Tso Moriri, anebo se vypravit za horskými treky do údolí Zanskar. Můžeš se vydat i do odlehlé vesničky Kargyak, kde Češi založili školu. Děti budou moc rády! Údolí se v zimě díky sněhu na několik měsíců úplně odřízne od civilizace a místní lidé mají jedinou možnost úniku po zamrzlé řece. V zimě se tam pořádají i treky pro turisty. Cesta do odlehlého Zanskaru pro nás byla velkým zážitkem!

Nejoblíbenější indické jezero Pangong Lake
Nejoblíbenější indické jezero Pangong Lake u hranic s Čínou
Cílem našeho projektu Himálajský úsměv bylo navštívit vesnické školy
Cílem našeho projektu Himálajský úsměv bylo navštívit vesnické školy

Přečti si také článek o Nepálu.

4. Za Dalajlámou do Dharamsaly

Ve městě Dharamsala má své sídlo současný duchovní vůdce Tibeťanů – Jeho svatost XIV. Dalajláma Tändzin Gjamccho. Ubytuješ-li se ve čtvrti McLeod Ganj, budeš to mít k paláci dalajlámy velmi blízko. Často ho lze spatřit při nějaké významné slavnosti. Dalajláma má své internetové stránky s programem a dokonce Instagram!

Setkání s Dalajlámou

My jsme Dalajlámu v Dharamsale nezastihli, ale měli jsme na něj štěstí ve na severu v Ladaku, kam každé léto přijíždí na své narozeniny. Jeho třídenní přednáška byla naprosto úžasná. V rádiu jsme si naladili program do angličtiny a poslouchali moudra tohoto 84 letého muže, který na svůj věk rozhodně nevypadá. Mniši, kteří se o něj starali, nám prozradili, že Jeho svatost spí vsedě. A to není všechno! Dalajláma XIV. prý vstává ve 3 ráno, začíná meditovat a cvičit jógu a v 8 hodin ráno je připraven začít den s energií, kterou bychom mu mohli závidět. Pozitivní energie a klid sálá i z celého McLeod Ganj, kde na tebe čeká krásné zelené prostředí hor, mnoho buddhistických chrámů a i škol s kurzy jógy. Místo je mnohem klidnější než Rishikesh, kam se za jógou vydává většina zahraničních turistů.

5. Haridwar a Rišikéš

Haridwar je dalším velmi významným poutním místem hinduistů. Dostali jsme se tam náhodou, neboť vlak nezajížděl do našeho původního cíle do Rišikéše. V letních měsících proudí do města miliony Indů ze všech koutů země. Hinduisté sem chodí uctít boha Šívu a vykoupat se v posvátné Ganze. Vodu z řeky si pak nabírají do speciálních nádob, které si odnáší do svých domovských měst a chrámů. Často při tom ujdou i stovky kilometrů! Každý den tě v Indii něco překvapí. Ne nadarmo se této zemi přezdívá „Incredible India“ –  Neuvěřitelná Indie.

Hinduisté si chodí pro vodu z posvátné Gangy
Hinduisté si chodí pro vodu z posvátné Gangy

Tajemství meditace v Rišikéši objevili už Beatles

Z Haridwaru jsme se přesunuli do podhůří Himálaje do Rišikéše. Mnoho hinduistů mělo podobný plán, protože navštěvují i krásné chrámy v přilehlých horách. Město je jedním z největších světových center jógy. Popularitu mu zajistila především legendární skupina Beatles, která v Maharishi ášramu strávila celé 3 měsíce. Rišikéš má i přes současný velký příliv turistů zvláštní kouzlo a určitě vám jeho návštěvu doporučujeme!

Nejlepší momenty z 10 měsíční cesty po Indii a Nepálu

6. Zlatý chrám v Amritsaru

Amritsar ve státě Paňdžáb je největším centrem sikhského náboženství. Sikhy poznáte podle typických turbanů a vousů. Za pasem často nosí meč nebo malou dýku, neboť jsou historicky známí jako stateční válečníci. V Paňdžábu se zasloužili o usmíření konfliktu mezi hinduisty a muslimy.

Sikhové v Amritsaru. Koupili jsme si turbany abychom zapadli.
Sikhové v Amritsaru. Koupili jsme si turbany abychom zapadli.

Do svých chrámů, které mají po celém světě, pozvou kohokoliv bez ohledu na náboženství. Všem příchozím navíc zdarma nabídnou pohoštění. V Amritsaru se nachází Zlatý chrám, který je nejposvátnějším místem tohoto náboženství a zároveň největší restaurací na světě. V chrámu totiž vaří každý den jídlo i pro více než 100 tisíc lidí!

Zlatý chrám v Amritsaru
Zlatý chrám v Amritsaru

Pomoz sikhům v kuchyni!

Když jsme do Amritsaru přijeli, zrovna probíhala oslava narozenin zakladatele chrámu. V tyto dny proudilo na místo obrovské množství věřících a jídlo se vařilo dokonce pro více než 200 tisíc lidí za jediný den! Najedli jsme se zadarmo a následně se vydali pomoci do kuchyně. Několik hodin jsme s dalšími stovkami sikhů pomáhali s přípravami a loupali česnek a brambory. Na závěr jsme dokonce obsluhovali a rozdávali nově příchozím hostům indický chléb chapati. Samotný Zlatý chrám i okolní paláce mají silnou duchovní atmosféru a všichni lidé jsou velmi milí.

Denně se vaří pro více než 100 tisíc lidí
Denně se vaří pro více než 100 tisíc lidí

Bizarní show na hranici s Pákistánem

Jeden večer si udělej výlet k hraničnímu přechodu Wagah, abys byl svědkem velké bizarní show. Při západu slunce tu na malou chvíli otevírají bránu, která odděluje Indii od Pákistánu. Vojáci si podají ruku a s okázalými gesty a výkopy nohou hranici opět uzavřou. Vztahy mezi těmito zeměmi jsou dlouhodobě napjaté. Tribuny na indické straně jsou plné skandujících lidí s barevnými čepicemi a vlaječkami. Na pákistánské straně sedí výhradně muži odění tmavých barvách. Na první pohled je tak vidět rozdílnost těchto dvou asijských kultur.

7. Rádžasthán

Rádžasthán je jednou z nejchudších částí Indie, což je po příjezdu vidět na první pohled. Tento stát se nám však v Indii líbil nejvíce, neboť je opravdový a plný barevné kultury. Z Nového Dillí se snadno přesuneš vlakem nebo autobusem do Džajpůru, který je hlavním městem Rádžasthánu. „Růžové město“ bývalo sídlem královské rodiny, a tak zde najdeš velkou koncentraci monumentálních paláců a pevností. V Džajpůru jsme se kromě památek zašli podívat i na bollywoodský film do nejznámějšího kina Raj Mandir a tuto zkušenost ti rozhodně doporučujeme!

Růžové město Džajpůr v Rádžasthánu

Možná si zahraješ i v Bollywoodu

V indickém filmu jsem si dokonce sám zahrál, když nás filmaři jednoho dne oslovili na ulici v modrém městě Džódpuru. „Tak už vím, proč pořád říkaj Incredible India! Tady je fakt možný úplně všechno“, podivovali jsme se nad zážitky, které se na nás každý den valily. V Indii tě zaručeně každý den něco překvapí a v Rádžasthánu obzvlášť.

Moje role britského vojáka v bollywoodském filmu
Moje role britského vojáka v bollywoodském filmu

Do pouště nebo na velbloudí trh

Dalším krásným místem je Džaisalmér, který leží až na okraji pouště. V Pushkaru, který je dalším významným poutním místem, zase každoročně probíhá velký trh velbloudů. Rádžasthán tě nepřestane udivovat a bavit! Snaž se pouze vyhnout létu, kdy teploty přesahují i 40 stupňů. Velké horko panuje především od března do září, a proto se dá návštěva této části Indie doporučit spíše v zimních měsících.

Velbloudí trh ve městě Pushkar
Velbloudí trh ve městě Pushkar byl velmi fotogenický

8. Za plážemi do Gokarny

Určitě jsi slyšel o vyhlášených indických plážích u města Goa. Toto místo nás však trochu zklamalo, neboť turismus místním lidem přerostl přes hlavu. Vše je celkem drahé a vzdálenosti mezi jednotlivými čtvrti jsou velké. Ve čtvrti Vasco de Gama jsme se zúčastnili každoročního karnevalu, který sice nedosahoval úrovně zemí Latinské Ameriky, nicméně byl sympatický a veselý. Zajímavostí je, že Goa bývala portugalskou kolonií, a tak Indové často umí mluvit portugalsky.

Indický karneval ve městě Goa
Indický karneval ve městě Goa

Útěk z Goa do Gokarny

Větší klid i hezčí pláže jsme objevili trochu jižněji ve městě Gokarna, které je součástí státu Karnataka. V Gokarně najdeš kromě pláží i mnoho hinduistických chrámů a dalších památek. Toto místo je vyhlášené mohutnými oslavami hinduistického svátku Maha Shivaratri. Hotel si snadno rezervuješ ve městě, anebo přímo na pláži. Ceny jídla i ubytování jsou v této oblasti velmi levné a teploty během celého roku zpravidla neklesají pod 30 stupňů.

9. Mysore a tropická Kerala

Z Gokarny lze pokračovat nočním vlakem do Mysore, které je hlavním městem jógy v jižní Indii. Kolem města objevíš mnoho ášramů a škol jógy. To bylo hlavním důvodem, proč jsme do této části Indie přijeli. Nejprve jsme absolvovali měsíční instruktorský kurz jógy a poté i speciální kurz prana jógy – jógy energie. Byl to pro nás největší zážitek nejen v Indii, ale i v životě! Každému bychom chtěli návštěvu Indie doporučit! O znalostech, které si v této části světa lidé uchovali, si můžeme v moderní Evropě nechat jen zdát. Studovat zde můžeš také Ajurvédskou medicínu nebo různé druhy umění.

Kurz prana jógy v jižní Indii
Kurz prana jógy v jižní Indii
Většina škol jógy se soustředí kolem města Mysore

Vydej se do indického pralesa

Po kontaktu s jógou můžeš vyrazit za dobrodružstvím do pravé indické džungle do zeleného státu Kerala. Nejvíce se nám líbilo okolí Munnaru, které je plné hor, vodopádů a čajových plantáží.

Sběračka čajových lístků v Munnaru
Sběračka čajových lístků v Munnaru

Na treku jsme dokonce potkali několik divokých slonů! Krásná pláž s útesy a teplou vodou na tebe čeká ve Varkale. V Allepey se zase nachází obrovská síť vodních kanálů, které lze proplouvat na lodi. Z jihu můžeš snadno a levně přelétnout i na nedalekou Srí Lanku.

Krásná a tropická Kerala
Krásná a tropická Kerala

Už jsi viděl článek o Srí Lance?

10. Andamanské ostrovy

Když jsme se po absolvování jogínských kurzů rozhodovali, kam dále cestovat, objevili jsme velmi levné letenky na Andamanské ostrovy. V Indii totiž funguje hned několik nízkonákladových leteckých společností, které vás na ostrovy dopraví. Na „Andamanech“ zatím stále neexistuje mezinárodní letiště, a proto je pro cestu ideální doba. Jakmile otevřou nové letiště, stane se pravděpodobně z tohoto tropického ráje druhé Thajsko plné turistů.

 Liduprázdné Andamanské ostrovy
Liduprázdné Andamanské ostrovy
Indický rybář na ostrově Havelock
Indický rybář na ostrově Havelock

Levné Maledivy

Pláže a tyrkysová voda Andamanského moře připomíná Maledivy. Ceny jsou však v této části světa zatím o poznání nižší. Tropickou dovolenou si proto užiješ v Indii velmi levně! Pláž Radhanagar Beach na ostrově Havelock často figuruje v žebříčcích nejkrásnějších pláží celé Asie. Na ostrově je ale i několik věcí, které tě mohou zabít! 🙂

Podívej se na následující video:

Představili jsme si 10 zajímavých míst, kam se můžeš v Indii vydat. V této nádherné zemi jich je však mnohem více! Sleduj Pelipecky.cz, protože o Indii i dalších destinacích se zase brzy zmíníme!

Pokud už máš letenky do Indie, tak přejeme ŠŤASTNOU CESTU!!

Napsal cestovatel Karel Štěpánek

Podívej se také na články:
Austrálie už dávno není tak daleko! Jak se připravit na cestu?
New York: 9 tipů, co dělat ve slavném velkoměstě
Kompletní průvodce po Islandu. Jak si cestu užít a finančně přežít!
Malajsie jako brána do Asie. Tvůj velký průvodce
Průvodce po Bali! Jak ovládnout tento kouzelný ostrov

Pokud máte připomínku nebo jste našli chybu, napište prosím na redakce@pelipecky.cz. Pokud máte cool cestovatelský příběh, recenzi, reportáž nebo blog a chcete se o své zážitky podělit se světem, nebojte se nám svůj text poslat na novinky@pelipecky.sk. Rádi ho zveřejníme v sekci Cestopisy.


Speciální nabídky pro naše čtenáře

  • Půjč si auto přes Pelikán. Klikni, zvol si destinaci, porovnej ceny, vyber model auta a rezervuj. Auto si vyzvedneš po příletu na letiště. Kamarádíme se totiž s Rentalcars.com.
  • Naše srdcovka - cestovatelský newsletter, který odebírají desetitisíce cestovatelů v ČR i na Slovensku:
  5/5 - (24 votes)
Klikněte pro komentář

Karel už je 5 let na cestách. Uskutečnil dvouletou cestu kolem světa, na rok odjel do Indie a Nepálu a nyní se oženil v Argentině :-) Sleduj jeho dobrodružství na FB a IG @travel4ever.cz

Nahoru