Kuba: Velký průvodce karibským ostrovem zaseknutým v čase + letenky od 12 790 Kč
Obsah článku
Láká tě teplo a azurové Karibské moře? Co třeba zajímavá a krásná Kuba? Čeká na tebe historická Havana plná starých amerických kadilaků, levný karibský rum a kubánské doutníky i nekonečné zlaté pláže.


Jak cestovat na Kubu?
Kubánská republika leží na největším karibském ostrově v souostroví Velké Antily, které sdílí např. s Dominikánskou republikou nebo s Jamajkou. Kuba byla naší poslední zemí na dvouleté cestě kolem světa. Jednosměrnou letenku jsme si koupili z nedalekého mexického Cancúnu, kde jsme se ocitli po procestování celé Latinské Ameriky.
Vždy měj zpáteční letenku!
Na komunismem zmítané Kubě není nic jednoduché, a proto se musíš při příletu prokázat i zpáteční letenkou ze země. Z Kuby jsme si proto vyhledali a s předstihem rezervovali velmi levný let do Německa, který stál pouhých 300 amerických dolarů.
Kuba a malý tip, jak hledat letenky
Právě německá letiště se ukázala být pro lety na Kubu nejlevnější. Výrazně se lišily i ceny letů mezi jednotlivými kubánskými letišti. Vždy si proto nejprve porovnej ceny ze všech tří mezinárodních letišť: Havana, Santiago de Cuba a Varadero. My jsme nakonec našli nejlepší cenovou nabídku přímého letu na trase Varadero-Frankfurt.
Akční letenky na Kubu
Vydej se na Kubu už v červnu. V kalendáři s odletem z Vídně za perfektních 12 790 Kč zbývá poslední termín.

Jak je to s vízem?
Pokud plánuješ cestu na Kubu za turistickým účelem, bude ti stačit turistická karta. Tuto kartu není možné získat po příletu do země, a proto si ji obstarej předem! Kartu ti vyhotoví za poplatek na počkání na Kubánském konzulátu v Praze nebo na dalších kubánských konzulátech ve světě.
Požádat lze v Nikaragui i v Cancúnu
O kartu jsme během cesty úspěšně a rychle požádali na konzulátu v Nikaragui. Částku bylo potřeba zaplatit přesně v amerických dolarech. Kartu je prý možné zakoupit také přímo na letišti v Cancúnu. Vybaven turistickou kartou a cestovním pasem s dostatečnou platností můžeš v zemi pobývat celkem 30 dnů.

Na co si dát pozor
V žádném případě se nesnaž o překročení této doby. Případné za postihy proti pravidlům jsou velmi striktní a mohl bys skončit velmi špatně. Za poplatek je možné prodloužení doby pobytu. David po příletu na Kubu okamžitě vyhodil papírovou pásku od svého přepravovaného batohu. O několik metrů dále následovala dodatečná kontrola zavazadel, která mu sdělila, že ho do země bez tohoto papírku nepustí. Musel se proto vrátit ke koši a celý ho prohledat.
Umělecká díla z ulice ti zkontrolují
Při odletu ze země nás zase úředníci zastavili s tím, že si vezeme umělecké dílo většího rozměru a že musíme zaplatit. Vyměnili jsme totiž s Kubáncem na ulici obraz za ponožky a pár triček a samozřejmě jsme od něj neměli žádnou účtenku. Až uvidíš místní prodejce, tak pochopíš, že na účtenky se tam moc nehraje. Zaplatili jsme drobný úplatek několika dolarů a nechali nás pokračovat do letadla.
Kuba je zkrátka stále trochu „divočina“, a proto uvádíme několik situací, aby ses připravil na to, jak to v této komunistické zemi funguje.

Je Kuba bezpečná?
Bezpečnost v zemi je velmi dobrá, neboť místní obyvatelé se bojí policie a režimu obecně. Musíme přiznat, že jsme se na Kubě nikdy necítili nebezpečně. Stejně jako v celé Latinské Americe však dodržuj bezpečnostní zásady a netoulej se sám pozdě v noci ve čtvrtích, které neznáš. Centrum a Stará čtvrť „Havana Vieja“ jsou nejbezpečnější. Mimo Havanu jsme se cítili ještě lépe. Hotelové komplexy jsou samozřejmě zcela bez problémů. Spíš se ti může stát, že se staneš obětí nějakého drobného podvodu nebo krádeže.
Velmi zmatená situace s měnou
Kuba má oficiálně dvě měny: CUC a CUP. Co tyto zkratky znamenají? CUC je konvertibilní peso – peso convertible. Jedná se o uměle vytvořenou měnu pro turisty, která kopíruje americký dolar a má proto stejný kurz. CUP je kubánské peso (peso cubano) používané místními obyvateli. Jeho kurz je mnohem nižší a k dolaru je velmi podobný jako česká koruna. Této měně se často přezdívá „nacionales“ (národní).

Letecká dovolená na Kubě
Kuba je samozřejmě i o krásných plážích na Varaderu. Podívej se na letecké dovolené na Kubě a naplánu si perfektní relax uprostřed Karibiku.
Kuba a výměna peněz
Vztah k Americe je historicky i dnes velmi komplikovaný, což se odráží i ve směnárnách, kde váz za dolary zpravidla naúčtují speciální poplatek 10 % navíc. Do země je proto nejlepší přivézt eura. Na výběry z bankomatů a platby kartou se nedá 100% spolehnout, i když na letišti a ve větších hotelech by tato možnost měla fungovat. Bankomaty a platební terminály však mohou být nefunkční, bez internetu apod.
Kolik si na letišti vyměnit?
Na letišti si ve směnárně vyměň eura za obě kubánské měny CUC i CUP. Kubánské peso se totiž později špatně shání a budeš za něj moci nakoupit velmi levně v některých místních obchodech a restauracích, zkrátka jako to dělají místní Kubánci. Často jsme se v místních restauracích dobře najedli i za pár desítek korun. Musíš však hledat a objevit místo, kde se platí kubánskými pesos.
Naplánuj si, jaký obnos utratíš
V turistických restauracích stojí jídlo i kolem 10 dolarů. Naplánuj si, kolik peněz budeš na pobyt potřebovat a nespoléhej se na výběry z bankomatů. Kuba by tě mohla nemile překvapit.

Nech si finanční rezervu!
Část eur si můžeš uschovat a vyměnit později, aby ti konvertibilní pesos zbytečně nezůstaly. Mohl by nastat problém s jejich zpětnou výměnou. Měj s sebou vždy ještě nějakou rezervu v zahraniční měně pro případ neočekávané situace. V turistických místech lze běžně platit přímo v eurech nebo dolarech. Místní lidé je rádi přijmou a vrátí vám domácí pesos. Kurz pravděpodobně nebude úplně výhodný, avšak občas se to může hodit.
První setkání s tím, jak to na Kubě chodí
Po příletu jsme si vyměnili asi 100 eur na kubánské pesos a zbytek peněz na konvertibilní pesos. S batohy na zádech jsme opustili letiště, kde nám místní Kubánci nabízeli taxi do centra Havany. Před smlouváním Kubánci požadovali cenu asi 20 CUC (20 USD), což se nám na místní poměry zdálo velmi drahé. Přímo na letiště nezajíždí žádná veřejná doprava, ale věděli jsme, že asi dva kilometry od letiště se nachází autobusová zastávka.

Z letiště pěšky po svých
Zeptali jsme se na směr a vydali se na autobus pěšky. Po chvíli nám zastavil rozesmátý Kubánec ve starém autě a nabídl nám, že nás na zastávku zdarma odveze „První stop!“, radovali jsme se a plánovali, jak budeme cestovat výhradně stopem. Na zastávce jsme se bavili se skupinkou doktorů, kteří nám potvrdili známou pravdu, že jejich plat není více než 30 dolarů na měsíc.
Místo 20 dolarů 1 korunu
Nastoupili jsme do autobusu, kde jsme řidiči zaplatili za cestu do centra pouhé 1 kubánské peso. „To je docela rozdíl 20 dolarů a 1 koruna“, kroutili jsme hlavou nad tím, jak tato země funguje a jak Kuba záměrně vytváří turistickou bublinu vysokých cen, která vůbec neodráží situaci v zemi.

Jak je to s režimem?
Režim v zemi je nevyzpytatelný a nikdy přesně nevíš, k jaké změně může na Kubě dojít. Situace se po smrti Fidela Castra lehce obrací k lepšímu. Jeho bratr Raul, který je nyní u moci, s ním však revoluci vyhrál, a tak se nedá předpokládat nějaká převratná změna. Pravdou je, že se trochu otevřelo podnikání v turismu a hotelnictví a na Kubě dnes mohou též kotvit velké zaoceánské lodě, které s turisty brázdí Karibik.
Rolling Stones v Havaně
Před pár lety na ostrově zdarma vystoupila legendární skupina Rolling Stones, což místní obyvatelé považovali za velkou naději na lepší časy. Většina obchodů stále zeje prázdnotou a sortiment zboží je velmi omezený. Na dovážené drahé věci Kubánci stejně nemají peníze. Coca cola a pivo se dnes již koupit dají, ale při platu dolar na den je to pro místní obyvatele spíše sci-fi.

Kde koupit doutníky a rum?
Mezi symboly země patří kubánské doutníky a bílý rum. Oba produkty ti budou v Havaně nabízet na každém kroku. Dej si však pozor! Kubánci se snaží vymyslet nejrůznější triky, aby z turistů vymámili tolik potřebné dolary nebo konvertibilní pesos. Těžko jim to zazlívat, neboť jejich situace je často velmi složitá.
Za doutníky na farmu
Prodejci doutníků jsou například schopní nabídnout až pětinásobně vyšší cenu. Cena by měla být přibližně 1 CUC (dolar) za 1 doutník. Takto jsme je nakoupili přímo na farmě ve Viñales, kde jsme však museli také dost smlouvat. Záleží vždy také na kvalitě, obalu atp. V mnoha obchodech se setkáš s láhvemi nejznámějšího rumu Havana Club. Jeden místní Kubánec nás upozornil na to, že se často vytváří padělky s originální etiketou.

Pro rum do muzea
Je prý proto lepší kupovat rum přímo v muzeu Havana Club. Cena tohoto kvalitního rumu je přibližně 6 dolarů, což se nám samozřejmě zdá velmi málo. Pro místní obyvatele však tato cena znamená výši týdenního platu, a proto se raději uchylují k pití domácí nekvalitní vodky či jiné pálenky.
Kuba a nejlepší rum
Nejlepší rum je dle Kubánců Ron Santiago de Cuba, který se vyrábí ve stejnojmenném městě na východě ostrova. Tento rum se skvěle hodí jako dárek z cesty, neboť není tak známý jako Havana Club. Můžeme potvrdit, že chutná velmi dobře!

Funguje tam internet?
S internetovým připojením je to na Kubě stále složité. Po zakoupení speciální karty se můžeš na omezený čas připojit na jednom ze zřízených wifi hotspotů. Tato místa poznáš tak, že se na nich houfují lidé s telefony v ruce. Můj typ telefonu zrovna nebyl podporován, a proto jsem se nakonec ani nepřipojil. Ve velkých hotelech je situace lepší.
Mobilní data jsou na ostrově novinka!
Minulý rok dokonce na Kubě vláda povolila mobilní data, na která však většina Kubánců nemá peníze. Vše je samozřejmě, podobně jako v Číně, monitorováno a mnoho webových stránek je zakázaných. Nejlépe uděláš, když si od internetu na chvíli odpočineš a připojíš se jen příležitostně. Ušetříš si tím spoustu nervů a času.

Jak na Kubě cestovat?
Většinu míst jsme projeli stopem nebo lokálním autobusem. Určitě to však není pro každého, neboť i přes znalost španělštiny to bylo velmi náročné. Místní ti často tvrdí, že spoj není určen pro turisty a snaží se tě posílat jinam.
Stopování a místní autobus
Při stopování si téměř vždy řeknou o peníze, ale spokojí se i s mýdlem nebo nějakou další věcí, která se na ostrově těžko shání. Majitel hostelu Carlos si např. postěžoval, že už mu několik měsíců nepřijeli houbičky na umývání nádobí. Už jsme mu je tam po několika kamarádech poslali a měl velkou radost. Když už najdeš místní velmi levný autobus, může se ti stát, že bude dlouho čekat, než se zcela zaplní. Prázdný totiž určitě na cestu nevyrazí. Jednou jsme takto čekali dokonce 4 hodiny!

Turistický autobus, řidiči náklaďáku i autopůjčovny
Turistické autobusy se nám zdály předražené, a tak jsme je nikdy nevyužívaly. Náš rozpočet na dvouleté cestě kolem světa byl však velmi nízký, a proto se ti možná nebudou zdát tak drahé. Občas nám dal někdo kontakt na řidiče kamionu, kteří jezdí s nákladem přes celý ostrov z Havany do Santiaga de Cuba. Tyto řidiči tě s sebou rádi vezmou i za nízkou cenu, neboť je to pro ně ohromná pomoc. Ty trochu ušetříš a ještě poznáš místní život kubánských řidičů.
Cestuješ-li v páru nebo ve skupině, zvaž pronájem vlastního auta, které ti dá svobodu a ušetří čas!

Kuba a ubytování
Kromě luxusních hotelů jsou po celé Kubě rozšířené tzv. „homestays“, kde tě rodiny nechají přespat v jednom ze svých volných pokojů. Za pokoj se zpravidla platí cca 20 dolarů (CUC). Okamžitě po příjezdu si vyžádají tvůj pas, neboť tě bez prodlení musí zapsat a nahlásit tě ministerstvu. Říkali nám, že 19 z 20 dolarů odvádí státu. Je to opět velmi smutná záležitost. Někteří lidé riskují a nezapíší si cizincův pas s vidinou snadno vydělaných peněz. Pokud se to však policie dozví např. od sousedů, mohou přijít o celý svůj dům nebo skončit ve vězení.
Už se objevují i první hostely
V Havaně jsme dokonce objevili trochu levnější hostel (Hostel Mango Habana Vieja), který však byl spíše výjimkou.

Kouzelná Havana
Havanu jsme si hned po příjezdu zamilovali! Město a zejména jeho stará část Havana Vieja má veliké kouzlo. Staré domy, americké kadilaky i veselí Kubánci tu vytváří jedinečnou atmosféru. Na naší cestě to bylo zkrátka něco jiného.

Kubánci hrají a tančí za všech okolností
Kromě zmíněného muzea rumu určitě večer zavítej do některého z mnoha barů, kde nikdy nechybí živá muzika. Kubánci totiž milují zpěv, tanec a hru na hudební nástroje. Zajdi se také podívat na krásnou show legendárního seskupení kubánských umělců – Buena Vista Social Club. Tito starší umělci se z chudého komunistického ostrova proslavili po celém světě a zejména v latinskoamerických zemích.

Slavné náměstí s podobiznami revolucionářů
V Havaně nevynechej Kubánské sídlo vlády, katedrálu, promenádu, maják Malecon, pevnost Castillo De Los Tres Reyes Del Morro, ani náměstí Plaza de la Revolucion, kde objevíš slavnou podobiznu argentinského revolucionáře Ernesta Che Guevary. Na obrázky Fidela Castra budeš narážet na každém kroku.
Havanou jen tak bez plánu
Nejlepší je procházet starou část města Havana Vieja zcela bez plánu, narazit na zajímavé památky a povídat si s milými Kubánci. Prohlídku městem můžeš zahájit na náměstí Plaza de Armas, kde se stále něco děje. Nedaleko hlavního města se nachází i pěkné pláže a Karibské moře.

Karibské moře
Kuba je nádherný ostrov, který se pyšní dlouhými plážemi se zlatým pískem a především sytě modrým Karibským mořem. Je to opravdový tropický ráj! Dej si pouze pozor na období dešťů, které panuje, podobně jako na nedaleké Floridě, od konce srpna. Stopem jsme se z Havany za dva dny dostali na nádherné pláže do souostroví Cayo Guillermo.
Cestování na vlastní pěst nebylo nejlehčí
Nebylo to příliš místo pro „backpackery“, ale přeci jen jsme objevili jeden cenově dostupný hotel, kde jsme strávili pár nocí. Museli jsme jako vždy hodně smlouvat. Stopování také nebylo nejlehčí, neboť na silnici je opravdu málo vozidel.

Co ještě na Kubě navštívit?
Pokračovali jsme do Santa Clary, kde se nachází mauzoleum Che Guevary a několik dalších památek. Ve městě není tolik turistů, a proto má opravdovou kubánskou atmosféru. Máš-li více času, zajeď se podívat do velmi zábavného města Santiago de Cuba poblíž Guantánama.


Nejvíce se nám líbilo ve městě Trinidad, které je menší a dobře dostupné. Najdeš tam krásnou přírodu, kulturu i pláže! Určitě nevynechej ani krasové údolí Viñales, kde budeš moct mezi zelenými kopci prohánět na koni s doutníkem v ruce.

Kuba je veselá i smutná, chudá i bohatá, ošklivá i krásná. Její návštěva pro tebe bude velkým zážitkem, protože tě nenechá bez emocí!
Rezervuj letenky na Kubu již dnes!
Napsal cestovatel Karel Štěpánek | travel4ever.cz
Sleduj jeho další dobrodružství na Instagramu
Podívej se také na články:
- Divoká Nikaragua: Levná a netradiční destinace
- Nový Zéland: Průvodce krásnou zemí Pána prstenů
- Velký průvodce po Peru. Hory, prales, poušť i oceán
- New York: 9 tipů, co dělat ve slavném velkoměstě
- Průvodce po Bali! Jak ovládnout tento kouzelný ostrov
Pokud máte připomínku nebo jste našli chybu, napište prosím na redakce@pelipecky.cz. Pokud máte cool cestovatelský příběh, recenzi, reportáž nebo blog a chcete se o své zážitky podělit se světem, nebojte se nám svůj text poslat na novinky@pelipecky.sk. Rádi ho zveřejníme v sekci Cestopisy.
Speciální slevy pro naše čtenáře
- Sleva 250 Kč na letenky - stáhni si naši novou aplikaci, následně v objednávce zadej slevový kód PECKYAPPKA a máš to o 250 Kč levnější.
- Ubytování přes Booking.com se slevou až 50%, klikni a vyhledej si konkrétní destinaci.
- Půjč si auto přes Pelikán. Klikni, zvol si destinaci, porovnej ceny, vyber model auta a rezervuj. Auto si vyzvedneš po příletu na letiště. Kamarádíme se totiž s Rentalcars.com.
- Naše srdcovka - cestovatelský newsletter, který odebírají desetitisíce cestovatelů v ČR i na Slovensku:
