Connect with us

Austrálie a oceánie

Nový Zéland: Průvodce krásnou zemí Pána prstenů

Nový Zéland: Průvodce krásnou zemí Pána prstenů

V posledních letech se objevují velmi levné letenky na Nový Zéland! Kouzelná příroda Oceánie na opačné straně planety je ti tak nyní na dosah! Na ostrovech najdeš horské treky, národní parky, pláže, termální prameny, gejzíry, sopky, maurskou kulturu, klidnou atmosféru i příjemné klima. Připravili jsme pro tebe malého průvodce touto jedinečnou zemí!

Reklama
Nový Zéland a nádherná příroda ve Wanace
Nový Zéland a jezero Wanaka

Jak si vyhledat letenky na Nový Zéland?

Na nic nečekej a zdarma si vyhledej a porovnej akční letenky na Nový Zéland. Lety kupuj vždy s dostatečným časovým předstihem, abys získal nejvýhodnější cenu. Za ideální čas rezervace je považováno období kolem 65 dnů před plánovaným odletem. Pro dlouhé lety k protinožcům ti doporučujeme ještě trochu delší čas, abys měl co nejširší nabídku.

Letenky na Nový Zéland

Z Evropy se na Nový Zéland léta většinou přes asijské metropole Hongkong, Singapur nebo Tchaj-pei. Do těchto měst míří přímé spoje např. z Frankfurtu, Mnichova nebo Curychu. Nejvíce zahraničních letů přistává na největším novozélandském letišti v Aucklandu, ale mezinárodní letiště nalezneš i ve městech Wellington, Christchurch, Dunedin nebo Queenstown.

Vítej na Novém Zélandu, kde žije 4x více ovcí než lidí
Vítej na Novém Zélandu, kde žije 4x více ovcí než lidí

Nízkonákladové lety

Mezi Severním a Jižním ostrovem Nového Zélandu můžeš přejet trajektem, anebo využít služeb vnitrostátních letů. Díky nízkorozpočtovým leteckým společnostem, jako jsou např. Virgin Australia nebo Jetstar, se levně dopravíš i do sousední Austrálie. Můžeš si proto také najít zpáteční let z Evropy do Sydney a na Zéland následně letět s low cost aeroliniemi.

Mrkni se i na článek Austrálie už dávno není tak daleko! Jak se připravit na cestu?

Úžasná příroda Nového Zélandu
Úžasná příroda Nového Zélandu

Podmínky vstupu na Nový Zéland a změny v roce 2019

Pracovní programy

Na Nový Zéland jsme se vydali na delší dobu v rámci pracovního programu Working Holiday New Zealand. Tato víza mají limitovaný počet míst a žádá se o ně online každý rok v březnu. Bližší informace o podmínkách žádosti získáš na stránce New Zealand Immigration. Zájem Čechů o tento typ víz se každoročně zvyšuje, a proto se na žádost důkladně připrav. Pokud se ti nepovede povolení získat, máš ještě možnost využít další typy víz, např. studijní nebo vízum pro práci v zemědělství.

Turistická cesta

Jedeš-li na Nový Zéland na čas kratší než tři měsíce, není potřeba žádat o žádná víza. Od října 2019 však vejde v platnost nová podmínka, kterou je povinná registrace ETA (Electronic Travel Authority), podobně jako např. při v USA nebo v Kanadě. Nově budeš muset též zaplatit turistický poplatek. Pro turistický pobyt delší než 3 měsíce je pak nutné zažádat o typ Visitor visa.

Požádej o pracovní víza Working Holiday nebo se vydej na kratší čas
Požádej o pracovní víza Working Holiday nebo se vydej na kratší čas

Jak na Zélandu cestovat?

Koupě nebo pronájem auta

Po příletu do Aucklandu jsme zvažovali, jak budeme po ostrovech cestovat. Nakonec jsme se přidali ke slovenským kamarádům, kteří si týden před naším příletem koupili auto. Vlastní vůz jsme si obstarali až na Jižním ostrově po nalezení práce. Budeš-li na Zélandu delší dobu, je koupě auta ideální volbou. Použité automobily jsou navíc velmi levné a převod registrace hravě vyřešíš na místní poště. Mnoho nabídek prodeje aut se objevuje na internetových bazarech a ve facebookových skupinách.

Vyhledej si výhodné nabídky autopůjčoven

Na kratší čas je lepší si auto pronajmout, neboť ti odpadnou starosti s prodejem a také případnými opravami a pojištěním. Podívej se na výhodné nabídky pronájmu aut na Novém Zélandu a vyber si tu nejlepší.

Půjč si auto a projeď se po pláži 90 Mile Beach
Půjč si auto a projeď se po pláži 90 Mile Beach

Autobusem nebo stopem

Pokud cestuješ např. sám a nechceš si půjčit auto, můžeš využít místní autobusy, které však nejsou úplně nejlevnější a nezajíždí do všech míst. Většina lidí má totiž na Zélandu vlastní auto. Na severním ostrově je dopravní síť mnohem hustší, než na jihu.

Cestování místní dopravou můžeš hravě spojit se stopováním. Stopování na Novém Zélandu patřilo k nejlehčím, které jsme ve světě zažili. Milí lidé ti zpravidla rychle zastaví a země patří k nejbezpečnějším na světě. Jediným problémem může být deštivé počasí a dlouhé čekání v méně obydlených oblastech.

Stopování na Novém Zélandu je velmi jednoduché
Stopování na Novém Zélandu je velmi jednoduché

Na kole nebo pěšky

Potkali jsme i mnoho cestovatelů, kteří přes Nový Zéland jeli na kole nebo se ho rozhodli přejít pěšky. Máš-li kondici a hodně času, vyprav se na legendární trek Te Araroa, který vede přes celý Nový Zéland. 3000 kilometrové dobrodružství začíná na severním mysu Severního ostrova Cape Reinga a vede až na samotný jih Jižního ostrova do města Bluff. Trasa vede přes města, lesy, hory, sopky i pláže a je velmi dobře značená podobně jako ostatní treky na Novém Zélandu. Na internetu si vždy najdeš přesnou mapu. Přesto si stáhni offline mapy Maps.Me, abys vždy věděl, kde se aktuálně nacházíš.

Nový Zéland a ubytování

Ostrovy Nového Zélandu jsou skvělým místem ke kempování. Určitě si do mobilu nezapomeň stáhnout aplikaci CamperMate, která ti odhalí bezplatná místa na kempování po celé zemi. Počasí může být na některých místech velmi proměnlivé, a proto si lze občas od spaní na zemi odpočinout v nějakém pěkném hotelu nebo hostelu. Nový Zéland je velmi vyspělou zemí a tomu odpovídá i vysoká úroveň ubytování.

Podívej se na nabídku ubytování v hlavním městě Wellingtonu
Podívej se na nabídku ubytování v hlavním městě Wellingtonu

Romantické horské chaty

Zážitkem je též spaní v horských chatách, kterých je po celém Zélandu mnoho a rozdělují se do několika kategorií. Některé odlehlé a hůře vybavené chaty jsou dokonce zdarma. Pokud sháníš ubytování na delší čas, poohlídni se opět ve skupinách na facebooku. Ve městech také většinou vychází speciální noviny s nabídkami práce a ubytování. V Queenstownu to byl například pravidelný týdeník Lakes Weekly Bulletin. Na různé nabídky práce, ubytování i prodeje věcí se můžeš podívat i na populární weby GumTree a TradeMee, které fungují na Novém Zélandu a v Austrálii.

Rezervuj si noc v některé z horských chat
Rezervuj si noc v některé z horských chat

Cesta na Nový Zéland – tipy a triky

  • Na jižní polokouli jsou zima a léto obráceně než u nás. Na Novém Zélandu se dá od června do září skvěle lyžovat a najít si práci v lyžařských střediscích.
  • Pokuty při řízení vozidla jsou obecně velmi vysoké. Dej si proto pozor na striktní dodržování rychlosti a všech dalších pravidel silničního provozu.
  • Zdaleka nejlevnější supermarket na Novém Zélandu je PAK’nSAVE. Na tento řetězec narazíš v každém větším městě. Během posledních let byl otevřen i u Queenstownu. Trochu dražšími supermarkety jsou New World nebo FreshChoice.
  • V Salvation Army si snadno a levně dokoupíš oblečení, sportovní potřeby, knihy, nábytek a vše, co ti bude na cestě chybět . V supermarketech Warehouse zase pořídíš elektroniku, obuv i různé kutilské a kempovací potřeby.
  • Ke vstupu do baru budeš jako cizinec potřebovat cestovní pas, pokud ovšem nemáš přímo novozélandský doklad. Dej si proto pozor, abys ho ve víru noci neztratil. Pas budeš zpravidla ukazovat i při koupi alkoholu ve specializovaných obchodech „liquor stores“.
Za ovocem kiwi se vyprav do města Te Puke
Za ovocem kiwi se vyprav do města Te Puke

Co je ještě dobré vědět?

  • V letní sezóně bývají horské chaty a kempy dlouho dopředu zamluvené, a proto nenechávej nic náhodě a zamluv si je s předstihem. Zvaž cestování mimo hlavní sezónu.
  • Počasí na Novém Zélandu bývá často proměnlivé. Přibal si proto na cestu kvalitní obuv a nepromokavé oblečení. Pohorky na Zélandu určitě užiješ.
  • Honorární konzuláty ČR se nachází v Aucklandu na Severním ostrovu a Queeenstownu na Jižním ostrově. Nejbližší velvyslanectví se nachází v sousední Austrálii. V případě ztráty pasu či dalších problémů si vyhledej kontakty na internetu.
  • Stáhni si do mobilu aplikaci Drozd, kterou zřídilo ministerstvo zahraničních věcí. Tato dobrovolná registrace občanů ČR cestujících do zahraničí slouží k efektivní organizaci případné pomoci.

A co na Novém Zélandu navštívit?

Teď už trochu víš „jak na to“. Ještě ti předáme několik zajímavých tipů na místa, kde se nám nejvíce líbilo. Cestování na Novém Zélandu je oproti sousední Austrálii snazší, neboť vzdálenosti jsou v „kiwilandu“ mnohem menší. Na Zélandu jsme strávili téměř rok života a několikrát jsme ho projeli od severu k jihu. Vždy samozřejmě záleží na tom, kolik máš na cestu času. V případě časové tísně se neboj zaměřit pouze na jeden z ostrovů, který si užiješ naplno! Co bychom tedy doporučili?

Hory, jezera, sopky, vodopády, pláže, termální prameny. To je Nový Zéland!
Hory, jezera, sopky, vodopády, pláže, termální prameny. To je Nový Zéland!

Severní ostrov

Menší Severní ostrov Nového Zélandu má teplejší podnebí po celý rok. Říká se, že proto na něm žije více Maurů, kteří jsou původem z tropických Polynéských ostrovů a je jim tak na jihu zima. Na tomto ostrově si užiješ více koupání v oceánu!

Projeď se autem po pláži

Na úplném severu Nového Zélandu objevíš velkou zajímavost a zároveň zábavu, kterou je pláž 90 mile beach. Tato široká pláž slouží jako oficiální silnice a můžeš se po ní skutečně projet. Dej si pouze pozor na mořský příliv, aby ti auto v písku neuvízlo. Na konci pláže objevíš obrovské písečné duny, na kterých si vyzkoušíš sandboarding, což je jízda na „prkně“ po písku. Vybavení nám zapůjčili přímo na místě a byla to velká legrace! Při cestě zpět do Aucklandu se zastav také ve vesnici Puhoi, kde objevíš hospodu s českými kořeny. Čepují tam dokonce Pilsner Urquell, což nás po mnoha měsících na Novém Zélandu potěšilo.

Sandboarding na Severním ostrově
Sandboarding na Severním ostrově

Rotorua a termální oblasti

Na Severním ostrově se nám asi nejvíce líbila oblast kolem města Rotorua. Nachází se tam řada památek maurské kultury a také hodně termálních oblastí, gejzírů a bahenních sopek. Některé hotely nabízí placené termální bazénky, ale nás spíše lákaly ty přírodní. Mezi tato místa se řadí např. přírodní termální laguna u vstupu do termálního parku Wai-O-Tapu. Další přírodní koupel na tebe čeká u známých vodopádů Huka Falls.

Maurská kultura ve městě Rotorua
Maurská kultura ve městě Rotorua

Koupel pod termálním vodopádem

Největším zážitkem však pro nás byl horký vodopád na říčce Kerosene Creek. Přestože je Nový Zéland velmi bezpečný, ke krádežím tam pravidelně dochází. Parkoviště u zmíněného vodopádu může být proto jedním z rizikových míst. Nenechávejte proto v autě žádné cennosti, anebo se u horkého pramenu vystřídejte. Naše auto jednou vykradli nedaleko Dunedinu a Davidovi odcizili všechny věci včetně pasu.

Termální vodopád Kerosene Creek
Termální vodopád Kerosene Creek

Země aktivních sopek

Na Severním ostrově se nachází mnoho sopek, které jsou známé i z trilogie Pán prstenů. Od krásného jezera Lake Taupo se snadno dostaneš do národního parku Tongariro, kde objevíš nejnavštěvovanější horskou túru skupiny „Great Walks“. Jedná se o 20 km trek Tongariro Crossing, který se dá absolvovat za jeden den. Při delší dvoudenní verzi (Tongariro Northern Circuit) lze přespat na horské chatě. Vždy je nutná včasná rezervace ubytování.

Národní park Tongariro
Národní park Tongariro patří k hlavním atrakcím

Pozor na sopečnou činnost!

Sopky Ngauruhoe a Ruapehu jsou stále aktivní, a proto věnuj zvýšenou pozornost všem výstražným upozorněním a rozhodně se nevydávej mimo značené trasy. Za jasného počasí je vidět i vzdálená sopka Mount Taranaki, na kterou se lze také vypravit. Tento spící stratovulkán je opravdu nádherný a rozhodně stojí za návštěvu!

Fotogenická hora Mount Teranaki
Fotogenická hora Mount Teranaki

Jižní ostrov

Jižní ostrov je rozlehlejší a svými horami více podobný např. evropským Alpám. Nachází se tu nejvyšší hora Nového Zélandu i mnoho dalších jedinečných přírodních scenérií.

Centrum dění v Queentownu

Základnou pro práci i výlety do okolí se nám na několik měsíců stalo malé outdoorové městečko Queenstown. Na první pohled ti možná přijde velmi turistické, neboť v posledních letech přijíždí mnohem více lidí z Asie i celého světa. Jakmile se ale vydáš ven z města, ocitneš se často i úplně osamocen. Samotný Queenstown je zasazen do nádherné krajiny u jezera Wakatipu pod symbolickým pohořím Remarkables.

Queenstown se stal naším domovem na Novém Zélandu
Queenstown se stal naším domovem na Novém Zélandu

Město má velmi strategickou polohu k výletům a trekům v okolí Glenorchy, Wanaky nebo Milford Sound. Právě v této oblasti na tebe čeká úchvatná novozélandská příroda! V zimě si můžeš zalyžovat v pohoří Remarkables nebo na Coronet Peaku.

Jerero Wakatipu Lake
Západ slunce u Jerera Wakatipu Lake

Slavný Milford Sound

Horská túra Milford trek bývá často označována za nejkrásnější na světě. Z našeho pohledu je však velmi předražená. Vydej se raději na mnohem dostupnější Routeburn track, který tě do Milfordu přivede z obce Glenorchy. Ve fjordu se známou horou Mitre Peak určitě nesmíš vynechat dvouhodinovou plavbu lodí!

Určitě nevynechej plavbu ve fjordu Milford Sound
Určitě nevynechej plavbu ve fjordu Milford Sound

Připrav se na počasí!

Zjisti si dopředu předpověď počasí, neboť Milford Sound patří k nejdeštivějším místům Nového Zélandu a možná i celého světa. Příroda je proto tak zelená. Scenérie jsou však úžasné za každého počasí! Když prší, tak se na okolních skalách vytvoří mnoho malých stékajících vodopádů. Pokud budeš mít štěstí, zahlédneš vedle lodi hejno skákajících delfínů. Další pěkné treky v Milford Sound jsou Key Summit, Marian Lake a Tutoko River, kde uvidíš pravý novozélandský prales plný lián, obřích hub a mechů.

Příznivci horské turistiky si na Zélandu přijdou na své!
Příznivci horské turistiky si na Zélandu přijdou na své!

Slevový portál na Novém Zélandu

Máme pro tebe ještě jeden tip, jak na cestě po Novém Zélandu ušetřit. Před výletem do Milford Sound se podívej na nabídky slev lodních společností na stránce BookMe, která funguje jako slevový portál nejrůznějších aktivit. Dají se tam vyhledat i slevy na bungee jumping, rafting, sky diving, motorový člun, zip trek, lete helikoptérou atp. Slevy jsou významnější mimo letní a zimní sezónu.

Na slevovém portálu si zamluvíš levný vyhlídkový let nebo plavbu.
Na slevovém portálu si zamluvíš levný vyhlídkový let nebo plavbu.

Národní park Mount Cook

Kromě Wanaky, Glenorchy, Queenstownu a Milford Soundu se musíš rozhodně vypravit i do národního parku Aoraki/Mount Cook, kde na tebe čeká nejvyšší hora celého Nového Zélandu. Toto místo jsme si hned po příjezdu také zamilovali! Cestu Mueller Hut Route považujeme dokonce za nejhezčí trek na ostrovech.

Pohled na nejvyšší horu Nového Zélandu
Pohled na nejvyšší horu Nového Zélandu

Jednodenní výlet nebo přespání na chatě

Strmá pěšina a schody k horské chatě tě odmění dech beroucími výhledy na celé údolí, ledovce, jezera a zasněžené hory, v jejichž středu se tyčí majestátný Mount Cook s nadmořskou výškou 3724 metrů! Cesta tam a zpět trvá přibližně 9 hodin, a proto je dobré začít brzy ráno. Můžeš však přespat i na chatě Mueller Hut, což se nám doufám podaří příště! Snídaně na takovém místě musí být úchvatná!

Vrchol Mount Cook
Vrchol Mount Cook se halí do mraků

Kde uvidím papoušky Kea?

S typickými novozélandskými horskými papoušky Kea se lze setkat už v údolí na parkovišti národního parku. My jsme se za nimi vydali na trasy Bush Track a Red Tarns Track a několik jsme jich tam opravdu viděli i z bezprostřední blízkosti. Údolím Hooker vede Hooker Valley Trak, který tě dovede až k ledovcovému jezeru přímo pod krásnou horu Mount Cook. Pokud sebereš odvahu, můžeš se v ledové vodě jezera vykoupat. Pravděpodobně vedle tebe budou plavat i ledové kry.

Koupel v ledovcovém jezeře v národním parku Mt. Cook
Koupel v ledovcovém jezeře v národním parku Mt. Cook

Nový Zéland tě určitě nezklame! Je kouzelný, klidný a přátelský a už dávno od nás není tak daleko! Doufáme, že ti naše rady trochu pomohou při plánování té tvojí cesty!

Podívej se na levné letenky už dnes a vyhledej si nejlepší nabídku!

Napsal cestovatel Karel Štěpánek | travel4ever.cz

Podívej se také na články:
Austrálie už dávno není tak daleko! Jak se připravit na cestu?
New York: 9 tipů, co dělat ve slavném velkoměstě
Kompletní průvodce po Islandu. Jak si cestu užít a finančně přežít!
Neboj se Indie! 10 nejkrásnějších míst
Průvodce po Bali! Jak ovládnout tento kouzelný ostrov

Pokud máte připomínku nebo jste našli chybu, napište prosím na redakce@pelipecky.cz. Pokud máte cool cestovatelský příběh, recenzi, reportáž nebo blog a chcete se o své zážitky podělit se světem, nebojte se nám svůj text poslat na novinky@pelipecky.sk. Rádi ho zveřejníme v sekci Cestopisy.


Speciální nabídky pro naše čtenáře

    • Půjč si auto přes Pelikán. Klikni, zvol si destinaci, porovnej ceny, vyber model auta a rezervuj. Auto si vyzvedneš po příletu na letiště. Kamarádíme se totiž s Rentalcars.com.
    • Naše srdcovka - cestovatelský newsletter, který odebírají desetitisíce cestovatelů v ČR i na Slovensku:
    5/5 - (12 votes)
Klikněte pro komentář

Karel už je 5 let na cestách. Uskutečnil dvouletou cestu kolem světa, na rok odjel do Indie a Nepálu a nyní se oženil v Argentině :-) Sleduj jeho dobrodružství na FB a IG @travel4ever.cz

Nahoru