Connect with us

Amerika

Velký průvodce po Peru. Hory, prales, poušť i oceán. Letenky od 18 490 Kč!

Velký průvodce po Peru. Hory, prales, poušť i oceán. Letenky od 18 490 Kč!

Peru je skutečným klenotem jihoamerického kontinentu a také jednou z nejhezčích zemí, kterou jsme navštívili. Peru má totiž všechno! Čeká na tebe barevná indiánská kultura, vysoké Andské pohoří s nejvyšší peruánskou horou Huascarán, Amazonský prales s divokými zvířaty a šamany, pláže u oceánu a samozřejmě i slavná vesnice Machu Picchu nebo pouštní obrazce Nazca Lines.

Reklama
Peru bylo perlou na naší cestě Latinskou Amerikou
Peru bylo perlou na naší cestě Latinskou Amerikou

Přidej si k tomu levné ceny, skvělé jídlo a milé lidi a dostaneš jednu z nejlepších světových destinací! Kam se podívat, na co si dát pozor a hlavně, co vidět? Připravili jsme pro tebe průvodce po Peru!

Akční letenky do Peru

Mrkni na dva akční kalendáře, jeden pro tebe máme s odletem z Vídně a druhý s letenkami s odletem z Prahy.

Nezapomeň na slevu k MDŽ: Vytvoř si v naší appce Pelipecky objednávku letenek v minimální hodnotě 1 300 Kč, využij kód PELIKANKA500 a získej slevu 500 Kč. Akce platí do 10. března (do 23:30). 

Jak po Peru cestovat?

Ceny jídla, dopravy a ubytování se nám v Peru a Bolívii zdály nejnižší z celé Jižní Ameriky. Na naší cestě přes Latinskou Ameriku jsme nebyli příliš omezeni časem, a tak jsme volili kombinaci místních autobusů a stopování. A jak to tedy v Peru vypadá?

Jízda autobusem

Autobusy v Peru jsou zpravidla levné a pohodlné. Máme však na mysli klasické velké autobusy! Na autobusovém nádraží si vždy nech ukázat, jakým autobusem se pojede. Většinou mají k dispozici alespoň nějakou přibližnou fotografii, nebo ti na stojící autobus přímo ukáží. Může se ti totiž stát, že tě ve finále usadí do velmi nepohodlného mikrobusu s malými sedadly a nulovým prostorem na nohy. Na krátkou vzdálenost se dá vydržet cokoliv, ale Peru je velká země a často budeš absolvovat i mnohahodinové přesuny.

Místní doprava v tropickém Iquitos
Místní doprava v tropickém Iquitos

Na co si dát pozor při koupi jízdenky

Autobusová nádraží se ti mohou zdát zpočátku trochu divoká. Místní lidé často hlasitě vyvolávají názvy destinací a snaží se ti cestu prodat. Nejednají však nikdy agresivně, a tak se neboj, zdvořile „nabízeče“ odmítni ve stylu „Gracias“ (Děkuji) nebo důrazněji No, gracias“ (Ne, díky) a pokračuj přímo k prodejním okénkům, kde si porovnáš ceny. Nekupuj jízdenky od náhodných lidí na ulici, protože se můžeš stát obětí různých podvodů a triků.

Místní triky s vrácením peněz

Dávej si také vždy pozor na své osobní věci a rozhodně je nikde neodkládej! Často jsme měli v Jižní Americe problém s vrácením peněz. Většinou se nestává, že by ti vrátili špatnou sumu peněz, spíše ti nevrátí vůbec. Je to taková jejich strategie, kdy ti řeknou: „Nemám drobné, rozměním a dám ti to za chvíli“. Zkouší to např. při prodeji pouličního jídla nebo uvnitř dopravních prostředků a očekávají, že na vrácení peněz zapomeneš.

Plavba po Amazonce a hledání peruánského šamana
Plavba po Amazonce a hledání peruánského šamana

Je v autobuse bezpečné mé zavazadlo?

Pokud máš s sebou větší zavazadlo, budeš ho muset v autobuse uložit do dolních zavazadlových prostor. Dříve se prý často stávalo, že se při výstupu cestujících nebo na některé ze zastávek zavazadla ztrácela a kradla. Dnes se zdá, že se situace mnohem více hlídá. Nikdy jsme se o takto uložené zavazadlo nebáli. V Peru i v Bolívii vydával řidič zavazadla až po obdržení speciálních lístků, které při nástupu rozdal. Přesto dbej zvýšené opatrnosti, a pokud se ti něco nezdá, tak se na to neboj upozornit. Rozhodně ve velkém zavazadle nenechávej pas, elektroniku ani další cennosti.

Peruánci jsou velmi milí lidé. V zemi jsme se cítili bezpečně
Peruánci jsou velmi milí lidé. V zemi jsme se cítili bezpečně, přesto si dávej pozor.

Hlídej si i příruční zavazadlo!

Malý batoh si s sebou vezmi do autobusu a nikdy ho nespouštěj z očí. Dalším jihoamerickým trikem je odcizení věcí u spících cestujících. Dej si pozor hlavně během dlouhých nočních přejezdů. Měli jsme s sebou lehký spacák, do kterého jsme se v noci navlékli a zavřeli. Cenné věci byli na dně u nohou, aby se na ně nikdo nedostal. Mohli jsme tak v klidu spát.

Nenechávej nic v autobuse

Při zastávce na záchod nebo občerstvení si vždy ber své věci s sebou! Při cestování mikrobusem nebo dodávkou se ti může stát, že ti umístí zavazadlo na střechu. Dej si pozor, aby byl tvůj batoh dobře přivázán a chráněn proti dešti. V Indii jsme takovou kontrolu podcenili a ve zpětném zrcátku jsme viděli, jak se jeden z našich batohů za námi válí po silnici.

Video z našeho putování po horských oblastech Peru

Stopování v Peru

Stopování v této části kontinentu není úplně nejsnazší. Lidé si občas řeknou o peníze za svezení a zdaleka ne všichni mají své soukromé auto. V Peru je situace trochu lepší než v Bolívii a to zejména podél frekventovanějšího pobřeží, kde se nachází i hlavní město Lima. Občas se ti může stát, že za dobu, kterou stopováním strávíš, utratíš více peněz za jídlo, než bys zaplatil za jízdenku na autobus. Velkou výhodou stopování je, že více pronikneš do místní kultury a poznáš mnoho zajímavých lidí a příběhů.

Kdy využít vnitrostátní lety?

V posledních letech se díky nízkorozpočtovým leteckým společnostem objevuje celá řada levných vnitrostátních letů. Největší smysl mají přesuny mezi hlavním městem Limou, Amazonským pralesem v Iquitos a historickým centrem v Cuzco, odkud se vyráží i na Machu Picchu. Vzdálenosti mezi těmito místy jsou velké a to zejména kvůli horskému terénu a nepřístupnosti deštného pralesa.

Některé oblasti v Peru jsou hůře přístupné
Některé oblasti v Peru jsou hůře přístupné

Jak dlouhé jsou cesty autobusem?

Autobus z Limy do Cuzca trvá přibližně 23 hodin! Tuto trasu si lze rozdělit zastávkou v Nazce, kam však vede mnohem rychlejší pobřežní cesta z Limy. Do Iquitosu jsme jeli několika autobusy, mikrobusy a nakonec asi 18 hodinovou plavbou lodí. Bylo to sice dobrodružné, ale vyšlo nás to na podobnou cenu jako by stál let. Musíš totiž na cestě platit jídlo, ubytování a jízda lodí také nebyla nejlevnější. Pokud si letenky zamluvíš dostatečně dlouho dopředu, dostaneš se na opravdu výhodné ceny.

Peru a pronájem auta

Pronájem auta se ti může vyplatit v případě, že cestuješ ve více lidech. S vlastním autem získáš svobodu, budeš se moci podívat na mnoho zajímavých míst a budeš pánem svého času. S autem se nevydávej na neznámé vedlejší cesty a snaž se omezit cestování v noci, což je obecná zásada Latinské Ameriky. Přestože jsme se v Peru cítili bezpečně, nikdy se netoulej sám pozdě v noci, ať už s autem nebo bez něj.

Kam se vydat s půjčeným autem?

S půjčeným autem bychom doporučili zejména bezpečnější cestu podél pobřeží mezi Limou, Nazcou a kaňonem Colca nebo Limou a plážemi na severu země. Nikdy nepřeceňuj své řidičské zkušenosti. Klikaté horské cesty v ostatních částech Peru mohou být velmi nebezpečné.

Ubytování a jídlo v Peru

ubytováním a jídlem jsme v Peru nikdy neměli problém! Obojí je velmi levné a dobré. Hotelový pokoj si najdeš na Booking.com, kde si jednoduše srovnáš nabídky dle ceny. V Peru jsme cestovali ve třech a vždy jsme si velmi výhodně zamluvili sdílený pokoj. Ceny patřily k nejnižším v Jižní Americe a hotelů byl vždy dostatek. Trochu dražší je obecně ubytování v hlavních turistických místech, jako jsou Lima, Cuzco, vesnice Machu Pichhu nebo Iquitos. I v těchto místech jsme však nakonec našli cenově rozumnou variantu.

O jídlo není v Peru nikdy nouze!
O jídlo není v Peru nikdy nouze!

Ceviche si zamiluješ!

Gastronomie v Peru je bohatá na ryby i čerstvé ovoce a zeleninu. Zamilovali jsme si národní pokrm ceviche, který se připravuje z marinovaných syrových ryb. Nejlépe se vždy najíš na trhu! Každé město má většinou ve svém středu trh plný stánků s jídlem. Toto jídlo je velmi levné a chutné. Chodili jsme tam na polévky, zmíněné ceviche i ovocné saláty nebo koktejly. Připraví ti též sendvič, smažená vejce, kávu a další pochutiny. V Peru ti často nabídnou výhodné obědové menu, které se typicky skládá z polévky, hlavního chodu a pití nebo zákusku. Hlavní jídlo ti většinou dají vybrat z několika možností.

Chceš ochutnat morče?

Na cestách občas ochutnáme i netradiční věci. V Číně to byl např. ne příliš chutný škorpión, v Austrálii klokan a v Peru zase typické morče. Chutnalo trochu jako králík, jen na něm bylo méně masa. Morčata už Peruánci dávno nehledají po horách. V podhůří And je dnes přímo chovají a prodávají. Morče dlouho opékají na klacku, aby ti ho ve finále naservírovali s těstovinami. „Morče se špagetama, tak to jsem ještě neviděl!“, trochu nás ta kombinace překvapila. Pečená morčata najdeš v menu např. v okolí Cuzca nebo v provincii Huaraz.

V Peru se stále něco slaví a hlavně v Cuzcu
V Peru se stále něco slaví a hlavně v Cuzcu

Co v Peru navštívit?

Jak už jsme zmínili v úvodu, Peru je velmi rozmanitá země. Přinášíme ti tipy několik tipů na místa, kde se nám v této zemi líbilo nejvíce.

Krásy historického Cuzca

Návštěva Peru nemůže být úplná bez poznání historického a kulturního centra země, kterým je nádherné Cuzco. Toto město nás nadchlo hned po našem příjezdu, kdy jsme zamířili na hlavní náměstí a obří městský trh. Cuzco bývalo kdysi centrem Incké říše a z dávných časů se dochovala i řada památek, podobně jako z období španělské invaze. Staré budovy a úzké uličky dodávají městu jedinečnou atmosféru. Cuzco je zároveň skvělým strategickým bodem k výletům do okolních hor a je také místem, kde se stále něco slaví. V tomto směru nám připomnělo kulturní město Ubud na Bali.

Cuzco je nejhezčí peruánské město!
Cuzco je nejhezčí peruánské město s bohatou historií

Kouzelné Machu Picchu

Přestože je Machu Picchu velmi turistickým místem, kam míří lidé z celého světa, tak si stále uchovává své mystické kouzlo a vyzařuje zvláštní energii. Davům turistů můžeš utéct tím, že si zažádáš o speciální povolení k výstupu na hory Huayna Picchu a Montaña Machu Picchu. Z obou vrcholů budeš mít překrásný výhled na prastarou vesnici Inků, zatímco se davy zahraničních turistů budou proplétat mezi ruinami. Pokud se vydáš k Machu Picchu sám, budeš tam moci zůstat do odpoledne, kdy většina turistů areál opustí. Krásným momentem je i východ slunce, kdy se ruiny s prvními slunečními paprsky rozsvítí.

Slavné Machu Picchu
Slavné Machu Picchu

Jeden z nových sedmi divů světa

Machu Picchu bylo právem zařazeno mezi nových sedm divů světa, protože místo je to opravdu skvostné. Inkové město postavili v opuštěném horském sedle ve výšce téměř 2500 metrů nad mořem. Osada byla mezi okolními horami tak skryta, že jí objevil až americký archeolog počátkem 20. století. Dodnes není jasné, proč byla na tomto místě postavena a co zapříčinilo její zánik.

 Výhled z Montaña Machu Picch je úchvatný
Výhled z Montaña Machu Picch je úchvatný

Machu Picchu na vlastní pěst

K Machu Picchu si lze domluvit organizovaný výlet, anebo se k ruinám bájného města vydat po svých, čímž ušetříš tím nemalé množství peněz. Z Cuzca se mikrobusem levně dopravíš do obce Santa Teresitas, kde můžeš přespat. Další den se pak vydáš sdíleným taxíkem k začátku železnice, která vede do vesnice Aguas Calientes nebo též Machu Picchu Pueblo. Vlak je velmi předražený! Po jeho boku však vede nenáročná asi 3 hodinová turistická stezka, která tě do Aguas Calientes dovede. V této vesnici přespíš v hotelu nebo v kempu za městem a ráno už tě čeká jen samotný asi hodinový výstup k Machu Picchu.

Machu Picchu má jedinečnou atmosféru
Machu Picchu má i přes davy turistů jedinečnou atmosféru

Kde seženu vstupenky?

Vstupené k nejvýznamnější památce je potřeba zakoupit s dostatečným předstihem online. Aktuálně jsou volná místa vyrezervovaná i na týdny dopředu. Máš-li více času a peněz, můžeš absolvovat i proslulou cestu Inků, tzv. Inca Trail. Tuto cestu vybudovali sami Inkové, aby se z Cuzca k Machu Picchu snadno dostávali.

Nejkrásnější jednodenní výlety

Posvátné údolí Inků

V okolí Cuzca nalezneš posvátném údolí – Valle Sagrado, které se pyšní spoustou památek z dob Inků. Vydej se po stopách dávných časů do míst, jako jsou Pisac, Moray nebo Urubamba. Nejvíce se nám líbily solné doly Salineras de Maras. Na stráních hor se sůl údajně těžila už v době před Inky.

Lama je symbolem Peru
Lama je symbolem Peru

Duhové hory v Peru

Za nejkrásnější jednodenní trek však považujeme Duhovou horu – Montaña Colorada (anglicky Rainbow Mountain). Na cestu se vyráží opět z Cuzca a to velmi brzy ráno. Organizovaný výlet zahrnuje dopravu, jídlo i průvodce a jeho cena byla velmi příznivá. Trek si lze domluvit v hotelech, hostelech nebo turistických kancelářích. Horská túra začíná v krásném údolí pod vysokými horami a ledovci.

Během chůze budeš potkávat lamy a místní osadníky až nakonec dojdeš do výšky nad 5 tisíc metrů nad mořem! Doporučuje se hodně pít a také žvýkat listy koky, nebo si z nich připravit čaj. Na vrcholu ti bude odměnou nezapomenutelný 360 stupňový výhled na okolní hory včetně sytě barevné Duhové hory.

Kouzelné duhové hory v Peru
Kouzelné duhové hory v Peru

Nejvíce autentické Peru

Místo, kde se nám v Peru líbilo nejvíce, byl Huaraz. Toto město se nachází asi 7 hodin jízdy severně od Limy v nadmořské výšce kolem 3000 metrů. V tomto městě žijí původní obyvatelé, na ulicích prodávají živá morčata a celkový ráz města je velmi opravdový. Huaraz je doslova na dohled Huascaránu, který je nejvyšší peruánskou horou.

Nejvyšší peruánská hora Huascarán

Poprvé jsme tento krásný vrchol viděli při západu slunce přímo ze střešní terasy našeho hotelu. Panoramatický výhled na celé pohoří uvidíš od nedaleké laguny Wilcacocha, kam vede asi hodinová stezka na okraji města.

Pohled na pohoří Cordillera Blanca od  laguny Wilcacocha za městem
Pohled na pohoří Cordillera Blanca od laguny Wilcacocha za městem

Další horské túry na tebe čekají přímo v národním parku Huascarán. Absolvovali jsme např. populární trasu k laguně 69, která ti svou barvou vyrazí dech. V pohoří Cordillera Blanca je i celá řada dalších treků, kam se lze vypravit se stanem a kempovacím vybavením.   

Další krásný peruánský trek a Laguna 69
Další krásný peruánský trek a Laguna 69

Za šamany do pralesa

Peru má druhou největší rozlohu Amazonského pralesa. Toto téma je na samostatný článek, který ti určitě brzy přineseme na pelikan.cz. My jsme se vypravili za peruánskými šamany, abychom s nimi absolvovali odvěké rituály. Nakonec jsme skutečně podstoupili rituál pití ayahuasky, přezdívané liány smrti. Indiáni tu od pradávna používají tuto rostlinu k vyvolání vizí i léčbě duše i nemocí. Nechali jsme si také vypálit díru do ramene a vetřít do těla jed z žáby kambo. Je to další léčebná metoda, která obnoví imunitní systém těla a ochrání tě např. proti malárii.

V Amazonském pralese potkáš nejrůznější živočichy
V Amazonském pralese potkáš nejrůznější živočichy

Umění místních šamanů je v Peru známé tisíce let. Vždy potřebuješ ověřený kontakt na pravého šamana, neboť se dnes v Peru nachází i spousta podvodníků, jejichž praktiky mohou být nejen drahé, ale i nebezpečné. Ideálními místy ke vstupu do Amazonského pralesa v Peru jsou Iquitos nebo Pucallpa.

Prodíráme se pralesem u Iquitos
Prodíráme se pralesem u Iquitos

Peru má mnoho dalších krásných míst

Pokud ti výčet našich oblíbených míst nestačí, můžeš do svého itineráře v Peru zařadit také pár dní v hlavním městě Lima, obrazce v Nazce, kaňon Colca, jezero Titicaca na hranici s Bolívií nebo pláže na severu země.  V Peru ti čas nebude stačit nikdy, a proto si cestu si dobře naplánuj, ať ti nic neunikne. Doufáme, že ti naše tipy dobře poslouží!

Napsal cestovatel Karel Štěpánek | travel4ever.cz

Podívej se také na články:

Pokud máte připomínku nebo jste našli chybu, napište prosím na redakce@pelipecky.cz. Pokud máte cool cestovatelský příběh, recenzi, reportáž nebo blog a chcete se o své zážitky podělit se světem, nebojte se nám svůj text poslat na novinky@pelipecky.sk. Rádi ho zveřejníme v sekci Cestopisy.


Speciální nabídky pro naše čtenáře

    • Půjč si auto přes Pelikán. Klikni, zvol si destinaci, porovnej ceny, vyber model auta a rezervuj. Auto si vyzvedneš po příletu na letiště. Kamarádíme se totiž s Rentalcars.com.
    • Naše srdcovka - cestovatelský newsletter, který odebírají desetitisíce cestovatelů v ČR i na Slovensku:
    5/5 - (19 votes)
Klikněte pro komentář

Karel už je 5 let na cestách. Uskutečnil dvouletou cestu kolem světa, na rok odjel do Indie a Nepálu a nyní se oženil v Argentině :-) Sleduj jeho dobrodružství na FB a IG @travel4ever.cz

Nahoru