Connect with us

Cestopisy

Vodopády Iguazú: přírodní div světa v Jižní Americe

Vodopády Iguazú: přírodní div světa v Jižní Americe

Nedávno jsme se vypravili k argentinsko-brazilské hranici, na které se nachází slavné vodopády Iguazú. Největší systém vodopádů světa nám vyrazil dech! Přinášíme ti tipy, jak se k vodopádům levně vypravit a jak nejlépe využít čas!

Reklama
Západ slunce u vodopádů Iguazu
Západ slunce u vodopádů Iguazu

Jsou Iguazú ty „nej“ vodopády světa?

Iguazú jsou skutečně největší soustavou vodopádů na naší planetě. Celou oblast tvoří v období dešťů více než 250 vodopádů. V období sucha je vodních sloupců asi o 100 méně. Hlavní vodopád je dokonce vyšší a širší než Niagary. Iguazú prohrávají souboj nejmohutnějšího vodopádu na světě jen s Viktoriinými vodopády v Africe.

Největší vodopád Garganta del Diablo
Největší vodopád Garganta del Diablo
Největší systém vodopádů světa
Největší systém vodopádů světa

Jeden ze 7 nových přírodních divů světa

Do nedávna pro nás byly nejkrásnější vodopády na Islandu. Návštěva vodopádů Iguazú však náš pomyslný žebříček změnila. Můžeme potvrdit, že tyto monumentální vodopády byly právem zařazeny mezi 7 Nových přírodních divů světa, které v roce 2012 zvolila švýcarská nadace New7Wonders.

Pravý ráj na zemi!
Pravý ráj na zemi!

Iguazú se tak zařadily k nejkrásnějším místům na zemi, jako jsou Amazonský prales, zátoka Halong Bay ve Vietnamu nebo Stolová hora v Jižní Africe.

Duhy, motýly a spousta zeleně
Duhy, motýly a spousta zeleně utváří atmosféru

Už jsi četl článek o Islandu: Jak si cestu užít a finančně přežít?

Vodopády uprostřed džungle!

Na rozdíl od Niagarských vodopádů nás okouzlilo zejména okolní prostředí. Padající voda, do očí bijící zeleň, všudypřítomná duha a poletující motýly dokonale utváří obraz tropického ráje! Vodopády Iguazú jsou zasazeny přímo v džungli, která je plná nejrůznějších druhů divokých zvířat. Viděli jsme nosály, opice, kajmany, kapybary, ještěrky, želvy, ryby, pavouky a stovky ptáků včetně asi 10 tukanů! Na tukany narazíš hlavně na argentinské straně u kolejí vláčku a na horním okruhu Circuito Superior.

Kapybary a další zvířata ožívají se západem slunce
Kapybary a další zvířata ožívají se západem slunce

Pozor na divoké šelmy!

V národním parku žije i tapír, jaguár a puma. Když budeš mít „štěstí”, tak tam tyto krasavce potkáš! Nejvíce zvířat jsme viděli hned ráno a poté ve večerních hodinách před západem slunce.

Nosálové útočí na jídlo turistů
Nosálové útočí na jídlo turistů

Argentinská nebo brazilská strana?

Iguazú se nachází přímo na hranici mezi Argentinou a Brazílií. Většina vodopádů spadá pod argentinskou část, která se nám líbila mnohem více než brazilská.

Na argentinské straně jsme strávili dva dny a v brazilském národním parku jeden den. V Argentině je totiž také mnohem více turistických tras a k většině vodopádů se dostaneš mnohem blíž. Pokud máš na vodopády méně času, určitě si vyber Argentinu. Čím více dní u Iguazú strávíš, tím větší šanci máš vidět divoká zvířata. Cena vstupného je podobná na obou stranách a při druhém dni dostaneš na vstup 50% slevu. Zvlášť se platí plavba na lodi, která tě zaveze přímo pod padající vodu.

Výhled z Brazílie
Výhled z Brazílie

Jaké treky u vodopádů Iguazú nevynechat?

Hlavním tahákem argentinského národního parku jsou pěší okruhy Circuito Interior a Circuito Superior a také dech beroucí vyhlídka na největší vodopád Garganta del Diablo. Projít si můžeš také Macuco Trail, na jehož konci se nachází jediný vodopád, kde je dovolené koupání. 

Vodopády, kam se podíváš
Vodopády, kam se podíváš

Brazílii je přístupná mnohem menší část turistických tras než v Argentině a na návštěvu ti bude stačit půl dne. Poslední vyhlídka nad vodopády je velmi působivá, nicméně hlavní vodopád Garganta del Diablo není z Brazilské strany téměř vidět. Výhodou je přímý panoramatický pohled na celý systém vodopádů.

Mrkni se na video od vodopádů Iguazú:

Kde se ubytovat?

V Argentinské části se ubytuješ v příjemném městečku Puerto Iguazú, kde najdeš i mnoho hotelů, restaurací a kaváren. K samotným vodopádům tě odveze speciální autobus z autobusového nádraží nebo taxi. Jiný autobus zase jezdí během celého dne do brazilského města Foz do Iguaçu.

Plavba pod vodopády je možná z argentinské i brazilské strany

Pokud se ubytuješ i v Brazílii, počítej s tím, že Foz je trochu větší a rozlehlejší. Dopravu k brazilské části vodopádů ale bez problémů zajišťují městské autobusové linky. V obou zemích si můžeš také pronajmout automobil.

Podívej se na článek o největším argentinském karnevalu.

Duha nemůže u vodopádů Iguazú chybět!
Duha nemůže u vodopádů Iguazú chybět!

Jak se k Iguazú dostat?

V poslední době se v nabídce aerolinií objevují velmi levné zpáteční letenky do Argentiny. Podívej se na aktuální nabídku letů z Prahy do Buenos Aires!

Z hlavního města Argentiny se k Iguazú dopravíš velmi snadno, neboť na trase funguje hned několik vnitrostátních nízkorozpočtových leteckých společností.

Napsal cestovatel Karel Štěpánek | travel4ever.cz

Podívej se také na články:
Průvodce Maroko! Jak cestovat, co vidět a na co si dát pozor?
New York: 9 tipů, co dělat ve slavném velkoměstě
Portugalsko: 6 míst, která stojí za to navštívit
Neboj se Indie! 10 nejkrásnějších míst
Průvodce po Bali! Jak ovládnout tento kouzelný ostrov

Pokud máte připomínku nebo jste našli chybu, napište prosím na redakce@pelipecky.cz. Pokud máte cool cestovatelský příběh, recenzi, reportáž nebo blog a chcete se o své zážitky podělit se světem, nebojte se nám svůj text poslat na novinky@pelipecky.sk. Rádi ho zveřejníme v sekci Cestopisy.


Speciální nabídky pro naše čtenáře

    • Půjč si auto přes Pelikán. Klikni, zvol si destinaci, porovnej ceny, vyber model auta a rezervuj. Auto si vyzvedneš po příletu na letiště. Kamarádíme se totiž s Rentalcars.com.
    • Naše srdcovka - cestovatelský newsletter, který odebírají desetitisíce cestovatelů v ČR i na Slovensku:
    4.8/5 - (27 votes)
Klikněte pro komentář

Karel už je 5 let na cestách. Uskutečnil dvouletou cestu kolem světa, na rok odjel do Indie a Nepálu a nyní se oženil v Argentině :-) Sleduj jeho dobrodružství na FB a IG @travel4ever.cz

Nahoru