Connect with us
Pláž na Zakynthosu, Řecko

Cestopisy

Nejkrásnější řecké ostrovy a super letenky. Kefalonie z Vídně od 1 617 Kč. Poslední akční termíny na červen.

Nejkrásnější řecké ostrovy a super letenky. Kefalonie z Vídně od 1 617 Kč. Poslední akční termíny na červen.

Populární, fantastické, oblíbené, plné historických skvostů i přírodních krás. Řecké ostrovy jsou prostě pastvou pro oči. Přesvědč se na vlastní oči a zažij nějaké to dobrodružství. Představujeme ti levné letenky a ty nejkrásnější řecké ostrovy, které během dovolené v Řecku stojí za návštěvu.

Reklama

Amorgos

Amorgos, velká modrá nádhera… Jeden z nejnavštěvovanějších z Kykladských ostrovů v Egejském moři. Má křišťálově čistou vodu, pohlednicový obraz místa dotvářejí typické řecké větrné mlýny. Je domovem krásného kláštera Hozoviatissa, který je postaven ve stěně propasti, vzdáleného jen tři sta metrů od moře. Centrem ostrova je Chora, okouzlující rybářská vesnice s malými kostely a labyrintem dlážděných uliček. Ale Amorgos si zamilujete i kvůli jedinečným barvám jeho pobřeží.

Astypalea

Tento ostrov je výbornou volbou, pokud chcete utéct davu velkoměsta – například během dovolené v Athénách, odkud se sem dostanete hodinovým letem. Na ostrově Astypalea se můžete vrátit k jemnějšímu, pomalejšímu a minimalističtějšímu způsobu života. Jeho nejkultivovanější pláží je Livadi. Z určitého aspektu bychom ji mohli nazvat i turistickým resortem obklopeným citrusovými stromy. Na ostatních vás ale přivítá jemná divokost, v tom nejlepším slova smyslu.

Letenky na řecké ostrovy

Folegandros

Panorama ostrova Folegandros je rozmanité, s vysokými útesy a obrovskými jeskyněmi opravdu dramatické. Hlavní město, Chora, stojí na 200 metrů vysokém útesu. Přístavem ostrova je jedna malá vesnička s typickým řeckým názvem Karavostásis. V Ano Meria, která je další vesnicí Folegandra, se nachází malé, ale docela zajímavé Muzeum ekologie a folklóru. Mezi známé pláže patří Katergo, ke kterému se dostanete pěšky nebo lodí z Karavostásis. Mimochodem, je nudistická.

Hydra

Představíme vám ostrov Hydra nebo Idra, ale pokud chcete, tak i Ydra. Každopádně zaujme i mnohem důležitějšími fakty než svým názvem. Frekventovaně jej navštěvují umělci, například Brice Marden, často se spojuje i s Leonardem Cohenem. Nazývají ho i „ostrov kultury“. Druhá věc, díky které se stal „jiným“, je přísná politika zákazu motorové dopravy kromě sanitek a popelářských vozů. Hydra je výbornou víkendovou destinací pro turisty inklinující k bohémskému životnímu stylu.

Ithaka

Ithaka je druhým nejmenším obydleným ostrovem Jónského moře se 100metrovým nábřežím. Doporučujeme ho zejména na pěší túry, které budou okořeněny neskutečnou krásou přírody. Samotný ostrov je dlouhý 29 km a široký 6,5 km. Hlavním městem je Vathi, jeden z největších přírodních přístavů celého světa. Ithaka je ale celosvětově známá tím, že byla rodištěm Odysea.

Kefalonie

Největší řecký ostrov v Jónském moři. A kromě toho je i krásný. Svým návštěvníkům nabízí kombinaci vizuální různorodosti s klidnou atmosférou. Za svou popularitu mezi turisty může vděčit i výborným plážím, idylickým vesničkám a otevřenosti místních obyvatel. Je jednou z řeckých „destinačních celebrit“, pokud ovšem toužíte po dovolené plné hlučných párty, Kefalonie pro vás bude zklamáním.

Korfu

Pokud je Amorgos modrá nádhera, tak Korfu je ta zelená. Říká se, že je nejsilnějším reprezentantem této barvy mezi řeckými ostrovy. Ale může se pochlubit i dalšími „nej“ fakty: je nejkosmopolitnějším řeckým ostrovem, nejzápadnější oblastí Řecka a nejsevernějším členem Jónského souostroví. A pro královnu Alžbětu Bavorskou (Sissi) bylo Korfu nejhezčím místem na celém světě.

Kréta

Kréta, obklopena Středozemním mořem, se mezi místními nazývá Megalonis, což v překladu znamená Velký ostrov. Turisté ji prostě milují. Skrývá takové památky a objevy, jako například vykopávky Phaistos a Gortus, benátský hrad Rethymno nebo Samarskou roklina. Kréta byla centrem minojské kultury, nejstarší známé evropské civilizace, jejíž stopy se na ostrově nachází dodnes. Pokud se vydáte na objevnou cestu po ostrovních městech, nenajdete asi ani jedno, ve kterém by nebyly alespoň pozůstatky různých historických a kulturních památek a jiných zajímavostí.

Lefkada

Lefkada je jedním z Jónských ostrovů v západním Řecku. Ve skutečnosti je to poloostrov. Od pevniny ho odděluje úzký mořský kanál, který se otevírá do laguny prořezávající bažinatou roklinu, která spojovala ostrov s pevninou. Je jedním z nejzelenějších řeckých ostrovů. Turisté milují jeho pohádkové pláže a typickou řeckou atmosféru, v níž mají důležité postavení tradice. Kromě slunečního pobřeží nabízí i příležitost k odpočinku v osvěžujícím úkrytu jehličnatých lesů.

Milos

Ostrov Milos je zmiňován i jako perla Egejského moře. Modro-bílé panorama řeckých domů na břehu zasněného moře si většina cestovatelů spojuje se Santorini. Milos je považován za ještě hezčí a nezvyklejší. Společné mají ale i to, že oba vznikly v důsledku sopečné činnosti. Milos má nejen krásné pláže, ale je znám i svými ranými křesťanskými katakombami. Ty sem každoročně přilákají tisíce poutníků. Byl dokonce oficiálně prohlášen za posvátný ostrov. Jeho návštěva ale může mít i mnohem jednodušší důvod: láska k fotogenickým pobřežím.

Mykonos

Podle mytologie vznikl Mykonos ze zkamenělých těl obrů zabitých Herkulem. Legendy také praví, že ostrov dostal své jméno od vnuka Apollona, Mykona. Tyto příběhy ale nejsou hlavním důvodem jeho popularity. Cestovatelská veřejnost zná Mykonos jako párty-ostrov, o tom psal i náš kolega, Michal (článek si můžeš přečíst zde). Je takovou mezinárodní celebritnou v destinacích, která ale má svou dávnou minulost a kromě nočního života má co nabídnout i konzervativnějším cestovatelům. Těm bychom ale doporučili vycestovat sem raději mimo turistickou sezónu.

Naxos

Naxos, největší ostrov souostroví Kyklady, je kavalkádou hor a zelených údolí. V řecké mytologii obsazuje významné místo, protože tu své dětství strávil sám velký Zeus. Někteří místní obyvatelé stále nosí tradiční oděvy. Hlavní město, Naxos (často nazývané i Chora), se nachází v blízkosti mnoha vynikajících pláží, mezi nimiž narazíte i na pár nudistických. Staré město Chory je také velmi speciální, jeho návštěvu byste neměli vynechat. Dalším oblíbeným turistickým bodem je Portara, zbytek chrámu Apollona, který je nejkrásnější při západu slunce.

Patmos

Patmos vyzařuje něco nedefinovatelného, až nadpozemského. Zčásti za to vděčí i své středověké pýše, klášteru sv. Jana. Jeho hlavním městem je Chora, která za svými vysokými stěnami a těžkými dveřmi skrývá velkolepá panská sídliště ze 16. století. Je docela velká šance, že během procházky Patmosem potkáte nějakou celebritu nebo editora módního časopisu.

Paxos

Na Paxos se letadlem nedostanete, tedy ano, pokud máte svou vlastní soukromou flotilu. Jinak nejprve musíte přiletět na Korfu, odtud se pak přeplavíte na Paxos, obvykle na člunu. Je jedním z nejdrobnějších Jónských ostrovů, za to je jeho atmosféra opravdu silná. Nepleťte si ale „sílu“ s přepychem. Paxos nemá téměř žádné pětihvězdičkové hotely, dokonce ani písečné pláže. Moře je tu ale tak modré, že se do něj nedá nezamilovat. Podobné to je i s jeho 3 malými přístavními městy, každé jedno je tak rozkošné, že není možné vybrat si to nejkrásnější.

Rhodos

V rámci turistické veřejnosti je velmi oblíbený Rhodos, čtvrtý největší řecký ostrov. Pokud bychom ho měli popsat 3 věcmi, byly by jimi slunce, středověká historie a starověké Řecko. Kromě krásných písčitých pláží má co nabídnout i fanouškům dějepisu a historie. Průměrný počet slunečných dní v roce je na Rhodu 300 dní, a díky tomu je ideální dovolenkovou destinací téměř v kterékoliv části roku.

Santorini

Ostrov Santorini má pověst jedné z nejkrásnějších a nejromantičtějších destinací na svatební cesty. Myslíme si, že toto prohlášení by bylo pravdivé i bez posledních tří slov předchozí věty. Ne náhodou je jedním z nejpopulárnějších míst nejen v Evropě, ale i mezinárodně. Toto souostroví je výsledkem sopečné erupce, je jedinou obydlenou sopečnou prohlubní na světě, a se svými západy slunce nad bílými domky stojícími na šedočerných lávových útesech je až kýčovitě půvabný.

Serifos

Pokud hledáte rušný noční život a intenzivní socializaci, Serfios není pro vás ideální destinací. Na tomto ostrově se ještě v srpnu můžete ocitnout v zátoce v blažené samotě. Důvodem je, že na pláže se dá dostat jen velmi těžko, přes prašné cesty. Hlavním městem je Chora, kde byste jen marně hledali divoké noční mejdany nebo luxusní hotely, nenakoupíte zde ani žádné módní vychytávky. Ale při živé hudbě v amfiteátru se sklenkou raki a kouskem fenyklového koláčku vám to ani nebude chybět.

Sifnos

Jaký máte vztah k jídlu? Vřelý? Tak Sifnos se snadno může stát vaším oblíbeným řeckým ostrovem. Za tuto reputaci vděčí i svému rodákovi se jménem Nicholas Tselementes, tvůrci první řecké kuchařky z roku 1910. Kromě toho příjemné klima, atraktivní výhled na překvapivě zelená údolí ukrytá v horách, dlouhé, klidné pobřeží, množství klášterů a v neposlední řadě otevřenost vůči turistům, dělá z tohoto malinkého ostrova velmi populární destinaci. Při zemědělství a rybolovu je tradičním zaměstnáním přátelských místních i hrnčířství, které už ale pomalu mizí.

Skiathos

Už jste někdy navštívili řecký ostrov Skiathos? Ne? Možná jste ho ale viděli trošku jinak: v muzikálu Mamma Mia! představeném v roce 2008. Natáčel se právě zde a na vedlejším ostrově Skopelos. Skiathos leží mezi Athénami a Soluní v Egejském moři jako součást souostroví Sporades. Rozkládá se na ploše 48 km² a má populaci něco přes 5 000. Je vynikající volbou pro ty, kteří chtějí opravdu vypnout, protože kromě plážových aktivit zde není až tak mnoho možností na další programy. Musíme ale poznamenat, že jeho borové lesy také stojí za návštěvu. Ten, kdo je připraven na idylické letní lenošení, je připraven na Skiathos.

Symi

Do ostrůvku Symi se zamilujete pro jeho skryté zátoky a fotogenický přístav. Z pohledu na ostrov vám spadne čelist ještě předtím, než se vaše nohy dotknou pobřeží. Zmíněný přístav hlavního města Gialos je obklopen barevnými domky z levé i pravé strany. Neobyčejný vzhled města a ostrova je pozůstatkem Italů, kteří dlouho ostrovu vládli. Oni sem přinesli i neoklasicistní styl, který Symi od té doby staví.

Syros

Ostrov Syros leží v Egejském moři a je členem souostroví Kyklady. Je ideálním pro ty, který se zajímají o kulturu a rádi cestují i mimo turistické sezóny. Barevné město Ermoupoli z 19. století, balancující na svahu, stojí za pár pozorných pohledů. Je postaveno na dvou kopcích, jednom pravoslavném a jednom katolickém. Kromě své jedinečné architektury Vás může zaujmout i svým kulturním životem. Je domovem festivalů animace, tance, digitálního umění, filmu, klasické hudby, jazzu a rembetika, řeckého blues popularizovaný místním hudebníkem Markos Vamvakarisom.

Tinos

Tinos je název samotného ostrova, ale i jeho hlavního města. Je velmi důležitý pro řecké a římsko-katolické náboženství. Pravoslavní poutníci sem přicházejí dvakrát ročně, aby se modlili v chrámu Panagia Megalochari. Na ostrově je 40 tradičních vesnic obklopených okouzlujícími plážemi. Je to rodiště mnoha slavných řeckých umělců, zejména tvůrců mramorových soch, kteří žili kolem Pyrgos. Tinos má 3 přístavy, ve kterých budete mít k dispozici čluny a trajekty. Vesnice jsou jinak propojené autobusovou dopravou. 80 větrných mlýnů a pohádkové vesničky postavené na svazích vytvářejí opravdu krásný pohled na ostrov.

Zakynthos

Ostrov křišťálově čistého moře a želv, to je Zakynthos. „Neuvěřitelné! Úžasné! Wow! Cože?“ Tyto věty patří mezi nejčastější první reakce při pohledu na krásy této destinace. Není divu. To, co jste dosud viděli pouze na upravených fotkách cestovatelských magazínů, se najednou stane realitou. Zakynthos vás okouzlí tyrkysovým mořem, strmými skalami, nedotčenou přírodou a svou dokonalou středomořskou atmosférou.

Zdroj: CN Traveller, Hellovilág Magazin

Zdroj fotiek: Shutterstock

Pokud máte připomínku nebo jste našli chybu, napište prosím na redakce@pelipecky.cz. Pokud máte cool cestovatelský příběh, recenzi, reportáž nebo blog a chcete se o své zážitky podělit se světem, nebojte se nám svůj text poslat na novinky@pelipecky.sk. Rádi ho zveřejníme v sekci Cestopisy.


Speciální nabídky pro naše čtenáře

    • Půjč si auto přes Pelikán. Klikni, zvol si destinaci, porovnej ceny, vyber model auta a rezervuj. Auto si vyzvedneš po příletu na letiště. Kamarádíme se totiž s Rentalcars.com.
    • Naše srdcovka - cestovatelský newsletter, který odebírají desetitisíce cestovatelů v ČR i na Slovensku:
    5/5 - (2 votes)
Klikněte pro komentář

Doporučujeme

Doporučujeme:

Advertisement
Advertisement
Nahoru