Connect with us

Cestopisy

Divoká Nikaragua: Levná a netradiční destinace

Divoká Nikaragua: Levná a netradiční destinace

Možná si dovedeš představit cestu do Mexika nebo Kostariky, ale co taková Nikaragua? Tato zajímavá země nás ve Střední Americe nadchla nejvíce! Čekají na tebe aktivní sopky, Karibské moře, ostrovy, historická města, milí lidé i autentická atmosféra! Připravili jsme pro tebe malého průvodce, aby se ti cesta do této méně známé země lépe plánovala!

Reklama
Divoká Nikaragua je zemí sopek i Karibského moře
Divoká Nikaragua je zemí sopek i Karibského moře

Vyhledej si levné letenky Praha-Nikaragua.

Příjezd do Nikaragui

Přibližně uprostřed Střední Ameriky se nachází stát Nikaragua, o kterém jsme neměli téměř žádné informace a který nás velmi příjemně překvapil. Do země jsme vstoupili jižním hraničním přechodem ze sousední Kostariky. Den před vstupem jsme přespali v kostarické obci Los Chiles, protože hranice Tablillas de Los Chiles už byla večer zavřená.

Další den ráno jsme při opuštění Kostariky museli platit celkem drahý výstupní poplatek. Kostarika je totiž i díky přílivu osob z USA zdaleka nejdražší zemí v okolí. První noc v Nikarague lze strávit v blízkém městečku San Carlos, které se nachází přímo u obřího jezera Lago de Nicaragua.

Nikaragua je velmi autentická!
Nikaragua je velmi autentická!

Letecky do Managui nebo San Jose

Pokud do Nikaragui poletíš, vyhledej si nejlépe letenky na mezinárodní letiště v hlavním městě Managua. Spojíš-li svou cestu s návštěvou Kostariky, můžeš se vydat do kostarického hlavního města San Jose. V současné době létají z Evropy do Managui lety přes severoamerický Houston. Evropské spojení s Kostarikou je snazší, neboť tam míří např. přímé lety z Paříže.

Jídlo, doprava a ubytování

Na každé cestě budeš vždy řešit jídlo, dopravu a ubytování. Dobou zprávou pro tebe je, že Nikaragua je velmi levnou zemí. Zdála se nám dokonce nejlevnější ze všech zemí Střední Ameriky. Peníze vždy ušetříš v „comedoru“, což je typická jídelna, kterou objevíš v každém městě nebo obci.

Češi a Nikaragua
V Nikarague jsme k našemu překvapení potkali další dva Čechy!

Autobus je často lepší než restaurace

Pokud si při delším přejezdu autobusem zapomeneš koupit jídlo, tak si s tím nedělej starosti. Do autobusů v Nikarague neustále přistupují nejrůznější prodejci. V jednu chvíli jsme jich v autobuse napočítali dokonce deset. Levně si od nich koupíš např. kuře s rýží v pytlíku, sušenky, ochucené mléko nebo chlazený nápoj.

Na ulici si levně koupíš čerstvé exotické ovoce
Na ulici si levně koupíš čerstvé exotické ovoce

Pronájem automobilu a rezervace hotelu

Po celé zemi funguje systém autobusů, které sice nejsou nejmodernější, ale svůj účel za nízkou cenu dobře splní. Cestovat můžeš také půjčeným autem. Zástupce autopůjčoven nalezneš ve větších a více turistických městech, jako jsou Managua, Granada, San Juan del Sur, Chinandega, Matagalpa apod. Podívej se i na aktuální ceny hotelů. Turismus není v Nikarague tolik rozvinutý, ale nabídka hotelových pokojů dostatečná.

Mrkni se i na článek o jihoamerickém Peru:  Velký průvodce po Peru. Hory, prales, poušť i oceán

Nikaragua a bezpečnost

Střední Amerika nemá u veřejnosti nejlepší pověst. Nikaragua se nám však zdála taková vesnická a vždy jsme se tam cítili bezpečně. Samozřejmě musíš dodržovat obecné bezpečnostní zásady jako v celé Latinské Americe. Spolehni se na svůj instinkt. Zejména ve velkých městech se nikde neprocházej v noci a už vůbec ne tam, kde to neznáš.

Ve Střední Americe dodržuj bezpečnostní zásady a nic se ti nestane.
Ve Střední Americe dodržuj bezpečnostní zásady a nic se ti nestane.

Zdá se, že složitější situace panuje v sousedních státech Honduras a El Salvador, které jsou mnohem méně navštěvované. S respektem jsme je raději projeli velmi rychle a už jsme se těšili na krásnou Guatemalu.

Levný karibský ráj

Nikaragua má pro turisty velkou výhodu, protože se rozkládá mezi Karibikem a Pacifikem. Nás lákalo zejména teplé Karibské moře, které má úžasnou modrou barvu. Dostali jsme tip na nikaragujské ostrovy Corn Islands, které se ukázaly být levným karibským rájem. Ceny ubytování a jídla se vůbec nedají srovnat např. s nedalekým kolumbijským ostrovem San Andrés, který je mnohem více komerční.

Nikaragua a tropický ráj
Nikaragua a tropický ráj

Jak se na Kukuřičné ostrovy dostat?

Autobusem jsme dojeli do pobřežního města Bluefields, kde jsme počkali dvě noci na loď, která k ostrovům Corn Islands několikrát týdně směřuje. Zajímavostí je, že v této části Nikaragui se mluví převážně kreolskou angličtinou a obyvatelé připomínají spíše Jamajčany. Mnoho černochů tu nosí na triku vyobrazeného Boba Marleyho a pochoduje se zapáleným jointem v ruce.  

Rastafariánská kultura v Bluefields
Rastafariánská kultura v Bluefields

Strastiplná cesta na Little Corn Island

Cesta na ostrov na přeplněné lodi byla silným nezapomenutelným zážitkem. Moře bylo rozbouřené a téměř všichni na palubě zvraceli. Horší to však bylo, když jsme se snažili dostat motorovou lodí z velkého ostrova Big Corn Island na menší z ostrovů – Little Corn Island. Voda na nás stříkala tak silně, že jsme měli promočené naprosto všechny věci. Batohy, které měly být uloženy v suchém podpalubí, byly na konci plavby rovněž úplně nasáklé slanou mořskou vodou. „Nějak se tam dostala voda, sorry!“, řekl nám kapitán s klidným výrazem ve tváři.

Nikaragua ostrov
Skoro jako na opuštěném ostrově

Na ostrovy se lze dopravit i letecky

Dej si proto na tento přejezd velký pozor a cenné věci si ulož v nepromokavých obalech! Za špatného počasí raději počkej na další ráno, neboť tato plavba může být i nebezpečná. Pokud nechceš podobné dobrodružství a plavbu z Bluefields podstoupit, můžeš si na ostrovy jednoduše koupit vnitrostátní letenky z hlavního města Managui. I tak tě dovolená v karibském ráji jen na velmi málo peněz.

Nikaragua a úchvatná barva Karibského moře
Úchvatná barva Karibského moře

Na ostrovech najdeš krásné liduprázdné pláže, velmi autentické vesničky a milé lidi. Určitě se tam zase někdy vrátíme, nejlépe před masovým turismem!

Ráj na zemi, Nikaragua
Ráj na zemi!

Nikaragua je zemí sopek

Kromě Karibiku pro nás byly v Nikarague největším zážitkem všudypřítomné sopky. Pokud se chceš vydat k činným i spícím nikaragujským sopkám, můžeš se ubytovat v příjemných historických městech León nebo Granada.

Trek k sopce Telica

Z Leónu jsme se ráno autobusem vypravili ke kráteru činné sopky Telica. Pokud začneš brzy ráno, dá se horský trek ke kráteru absolvovat během jediného dne. Sopka patří k nejaktivnějším v Nikarague, a proto se vždy před túrou informuj o situaci. Dá se předpokládat, že bude v případě nebezpečí brána parku zavřená, ale člověk nikdy neví. Přeci jen cestuješ v divočejší Střední Americe a ne třeba na Novém Zélandu, kde ti vstup k činné sopce zakáží na kilometry.

Kráter sopky Telica
Kráter sopky Telica

V Nikarague můžeš naopak přijít ke kráteru, postavit se na okraj a kouknout se dolů. Nikdo tě nezastaví, protože tam pravděpodobně ani nikdo nebude. Dávej si proto pozor a vždy si zjistit všechny informace. Měj s sebou dostatek vody a také záložní teplejší oblečení. Na horách se večer ochlazuje.

Trochu blíže sopce než jsme čekali
Trochu blíže sopce než jsme čekali
V noci se podíváš na rozžhavenou lávu
Večer se podíváš na rozžhavenou lávu

Další a další sopky!

Nikaragua je opravdu zemí sopek! Další krásné vulkány objevíš u jezera Managua. Na severním břehu se tyčí majestátný vrchol sopky Momotombo, která v 17. století smetla se zemí koloniální město León. K poslední sopečné aktivitě došlo v roce 2015. V národním parku Volcán Masaya se zase pozornosti těší aktivní sopka Masaya, kde je možné z výšky hledět přímo na rozžhavenou lávu.

Krásná příroda v tropické Nakarague
Krásná příroda v tropické Nakarague

Sjet z činné sopky na saních? To je Nikaragua!

Velmi netradičním zážitkem je jízda na saních ze sopky Cerro Negro, která se nachází asi 25km od Leónu. V rámci organizované „tour“ dostaneš sáně, speciální oděv a brýle a pustíš se z vrcholu dolů po černém sopečném písku. Zážitek je to skutečně extrémní, neboť se díky velkému sklonu hory řítíš k její základně ohromnou rychlostí.

Největší adrenalinový a pro někoho bláznivý zážitek je to, že sopka je stále aktivní! K poslednímu výbuchu sopky došlo v roce 1999. „Tohle snad můžou vymyslet jen v Nikarague“, říkali jsme si a naštěstí nám na tuto šílenou aktivitu už nezbyl čas.

Pláže a surfování v Pacifiku

Jak jsme již zmínili v úvodu, Nikaragua nemá jen Karibské moře, ale i Pacifik, který je mnohem dostupnější a nabízí také pěkné pláže. Pár dní můžeš strávit např. v příjemné zátoce San Juan del Sur, nad kterou se tyčí 24 metrů vysoká socha Ježíše Krista – Cristo de La Misericordia.

Nikaragua má nejen sopky, ale i spoustu pláží
Nikaragua má nejen sopky, ale i spoustu pláží

Zátoka nabízí úžasné podmínky pro příznivce surfování. Ve škole surfu si půjčíš vybavení nebo zaplatíš lekci s instruktorem. Další místa, kde si lze surfování vyzkoušet, jsou pláže Hermanas a Maderas. Krásné pláže objevíš i v Las Penitas nedaleko Leónu.

Nikaragua nabízí mnoho přírodních i kulturních památek a určitě tě bude bavit! Vyhledej si letenky do Nikaragui!

Napsal cestovatel Karel Štěpánek | travel4ever.cz

Podívej se také na články:
Nový Zéland: Průvodce krásnou zemí Pána prstenů
Velký průvodce po Peru. Hory, prales, poušť i oceán
New York: 9 tipů, co dělat ve slavném velkoměstě
Neboj se Indie! 10 nejkrásnějších míst
Průvodce po Bali! Jak ovládnout tento kouzelný ostrov

Pokud máte připomínku nebo jste našli chybu, napište prosím na redakce@pelipecky.cz. Pokud máte cool cestovatelský příběh, recenzi, reportáž nebo blog a chcete se o své zážitky podělit se světem, nebojte se nám svůj text poslat na novinky@pelipecky.sk. Rádi ho zveřejníme v sekci Cestopisy.


Speciální nabídky pro naše čtenáře

    • Půjč si auto přes Pelikán. Klikni, zvol si destinaci, porovnej ceny, vyber model auta a rezervuj. Auto si vyzvedneš po příletu na letiště. Kamarádíme se totiž s Rentalcars.com.
    • Naše srdcovka - cestovatelský newsletter, který odebírají desetitisíce cestovatelů v ČR i na Slovensku:
    4.7/5 - (14 votes)
Klikněte pro komentář

Karel už je 5 let na cestách. Uskutečnil dvouletou cestu kolem světa, na rok odjel do Indie a Nepálu a nyní se oženil v Argentině :-) Sleduj jeho dobrodružství na FB a IG @travel4ever.cz

Nahoru