Connect with us
10 skutečných míst v PC hrách

Cestopisy

10 skutečných míst, která procestuješ v PC hrách

10 skutečných míst, která procestuješ v PC hrách

Moderní kultura nabízí nepřeberné množství vyžití. Film, televize, rozhlas, divadlo, výtvarné umění, architektura, design – to vše se stále vyvíjí, digitalizuje (pokud je to jen možné) a napomáhá v mnoha činnostech i hobby. Jedna věc ale bývá trochu přehlížena – počítačové hry. Možná se ti gameři zdají jako introverti, kteří nikdy nechodí ven, a tak ztrácejí čas u PC her namísto žití svého vlastního života. Ale neměli bychom nad počítačovými hrami lámat hůl! Vždyť totéž by mohl kdokoliv říct například o knihách a čtenářích…

Reklama

A co víc? Počítačové hry posledních letech znatelně ovlivňují jak naše kulturní dění, tak i umělecký svět. My ti ale přinášíme nový pohled na věc. Že videohry mohou posloužit i jako možnost procestovat svět i během pandemie! A ani nemusíš být online…

Cestovat v PC hrách? Jak?

Možná by tě to nenapadlo, ale mnoho her se odehrává na skutečných místech a tvůrci pak neváhají vytvořit i přesné kopie reality. No není to pro současnou situaci ideální? Můžeš si projít, byť virtuálně, New York, Seattle, nebo prochodit horské hřebeny Himalájí a to vše z pohodlí domova. Pokud tě „chytí“ příběh, budou to pro tebe příjemně strávené chvíle. A kam tedy virtuálně cestovat? Do jakých dob a na jaká ta skutečná místa se nechat přenést? Pojďme na to!

Začneme v historii

Díky následujícím čtyřem hrám můžeš procestovat skutečná místa a u toho ještě cestovat v dobách. Stroj času nás odnese do historických míst, jako například…

1. Paříž, Florencie i Koloseum v sérii Assasins Creed

Série Assasin’s Creed je dnes již velkým pojmem. Ačkoliv se většina děje odehrává v různých dobách naší minulosti, na počátku celé série se ocitneš v extrémně bílé laboratoři. Tam z tebe posléze „tahají“ vzpomínky tvého prapředka, asasína (též hašašína), člena tajného islámského hnutí, často spojovaného pouze s rychlými a vynalézavými vrahy. Ve skutečnosti se jednalo o středověkou sektu. Jejich historii teď ale nechme stranou.

Paříž – skutečná místa ve hře

Ve hře na tebe čekají úchvatné výhledy, propracované pohyby postav a s tím spojená adrenalinová akrobacie, skvěle fungující okolní svět obyčejných lidí. To, jak ti jednotlivé díly sednou, už záleží na osobních preferencích. V různých dílech a jejich rozšířeních se můžeš dostat do Paříže, Florencie, Itálie, Řecka, Jeruzaléma a projít památky jako Saint Chapelle ve Francii nebo třeba Šalamounův chrám. To vše navíc v různých dobách od časů třetí křížové výpravy přes renesanci, raný novověk, Velkou francouzskou revoluci až po Viktoriánskou éru, ale i mnoho událostí ze současnosti, jako třeba i Velkou říjnovou revoluci 1917 v Rusku. Výběr je prostě nepřeberný.

Slibovali jsme ti Saint Chapelle, úžasnou gotickou, vitrážemi posetou stavbu. Tady ji máš!

2. Egyptské starověké chrámy v Serious Sam

Pokud jsi fanouškem klasických stříleček, jistě si vzpomeneš na dnes již legendární sérii Serious Sam. První díl má pro nás velké kvality hlavně proto, že prochodíš „zrestaurovaná“ zákoutí starověkého Egypta. Mnoho chrámů, které jsou dnes, bohužel, i v dezolátním stavu a jejich záchrana vyžaduje mnoho sil i peněz. Hned v první misi se například octneš v chrámu bohyně Hatšepsut – který vidíš i na titulce, a tak to pokračuje dál a dál.

Video jsme ti vybrali pokud možno takové, aby ses mohl i trochu pokochal, a ne jen bezhlavě střílet, čili úplný začátek.

3. Krásy středověkých Českých zemí v Kingdom Come: Deliverance

A od „jednoduché“ střílečky k velmi propracovanému českému open world RPG. Možná jsi zaregistroval vtipný moment, když se Američané ptali tvůrců hry Kingdom Come: Deliverance: „Jak to, že ve hře nejsou Afroameričané?“ No, je to jednoduché. Hra se odehrává v roce 1403. Je těsně po smrti císaře a českého krále Karla IV., na trůnu sedí Václav IV. a jeho mladší bratr Zikmund táhne z Uher do českých zemí, aby si podvolil celé království svého otce. Afroameričané se k nám opravdu dostali hlavně jako kupci, otroci nebo maurští vojáci apod. To ovšem není naším důvodem, proč ti hru doporučujeme…

Nádherná grafika hry ti umožní chodit po naší krásné české zemi, cítit u toho jakousi hrdost a k tomu se dozvědět spoustu o daném období. Na taktiku hráče působí nejrůznější faktory, včetně vlastních rozhodnutí. Můžeš taktizovat na základě výzoru postavy, hodnoty jeho ošacení, úrovně schopností a k tomu si pročíst celou plejádu informací o době, v níž žiješ a podle jakých pravidel musíš fungovat. A hlavním důvodem je i „malý“ bonus. Kromě skutečných dobových podmínek a zákonů se pohybuješ v přesné kopii českých zemí z roku 1403, vytvořené na základě dobových map a kreseb!

4. Slovenské Karpaty ve Far Cry Primal

Když už se člověk může projít po středověké Moravě, možná se rád projdeš i pravěkým Slovenskem, alespoň okolím slovenských Karpat. To si totiž tvůrci vzali za výchozí lokalitu k vytvoření světa hry Far Cry Primal. Česku připadají jen 3 % tohoto pohoří, ale Slovensku již 17 % a jelikož tvůrci chtěli ve hře ledovec, vyhrála slovenská oblast. „Klasická střílečka“ s lukem? Zajímavý koncept.

„Šlo v základě o to, jak se formovala evropská populace, jen jsme pro účely hry zkondenzovali dění z tisíce let do jednoho momentu. První vlna migrantů zůstala uvízlá v horách v době ledové a málem vyhynula, protože měla problém s rozmnožováním, takže se z nich stali kanibalové, aby získali sílu z jiných kmenů,“ prozradili tvůrci. Stejně tak byl původní plán dodržet autentický jazyk, což se ale nestalo. Jazyk, který s několika lingvisty konzultovali, zněl prý až příliš moderně, velmi podobný slovanským jazykům, které slyšíme dnes. A tak jej předělali do tzv. jazyku Wenja. Takže ve finále nebudeš rozumět prakticky ničemu, ale chodit budeš po „skutečných“ slovenských Karpatech!

Do (ne)skutečné Ameriky

5. Nemrtvý Boston a Salt Lake City v Last of Us

Pokud ale minulost není zrovna tvá parketa, přeskočíme do postapokalyptického světa plného zombíků. Apokalypsou myslíme neznámou nákazu, která sužuje svět už léta a přežít jde opravdu stěží. Řeč je o legendární hře Last of us, jejíž druhý díl po patnácti letech vývoje vyšel zrovna letos. Hra posunula standardy na jinou úroveň. Mimo toho nabízí možnost projít se městem Boston a Salt Lake City, akorát tedy v jiné, než pohádkové verzi…

6. Postapokalyptická verze Seattle v Last of us II.

Last of Us II vyšel, jak jsem již zmiňovala, letos. A k jeho kulisám posloužilo slavné město Seattle. Jak by město vypadalo neudržované, kdyby karanténa, boj o přežití a strach byly každodenním chlebem? Asi jako v této hře!

7. New York – Spider Man vs. The Division

Slibovali jsme vám New York a tady je! Hned dvojí a pěkně podrobný. V jedné hře můžete létat mezi vrcholky budov z pavoučí perspektivy, ve druhé stačilo pár dní, aby město New York propadlo chaosu.

První hra o Spider Manovi se objevila již v roce 1982. Dnes už se jedná o trochu větší kalibr, co se grafiky týče. Například celým New Yorkem, jímž v těle již zkušeného Spider Mana, Petera Parkera, prolétáváš ulicemi, a sedíš na střechách ikonických budov, jako Empire State Building. Čeká tě tu vesměs klasický komiksový scénář – boj proti hlavnímu záporákovi, ale zato v ulicích nefalšovaného New Yorku!

Virus neštovic s upraveným genetickým kódem zasáhl New York ve hře The Division. Epidemie zcela proměnila život ve městě. Z chaosu začala okamžitě těžit kriminální část populace, pracovníci technických služeb se rozhodli „vyčistit“ město po svém pomocí plamenometů. A v tomhle kolotoči pobíháš touto střílečkou, která ovšem klasickou střílečkou není. Hra tě nevede konkrétními ulicemi, bojuješ o život v otevřeném světě grafického New Yorku!

8. Himaláje – Far Cry 4 vs. Uncharted 2

Po tropické střílečce Far Cry 3, která byla považována za velmi povedenou, se vývojáři rozhodli kompletně obrátit a z tropického pralesa skočit rovnou do horských zasněžených hřebenů Himalájí. Alespoň jejich velmi zdařilé, byť mírně upravené verze. Původně se sem vydáváte pouze rozptýlit popel své matky, ale co se nestane? Zapletete se do místních šarvátek a je nutné si vše vyřídit i s hlavním záporákem a nikde to nejde jako po másle…

Zato v Uncharted 2 se setkáte s mírumilovnými obyvateli jedné tibetské vesničky. Pokud vás osobně nezajímá střílení na prvním místě, ale preferujete příběh – jděte do Uncharted. Ve všech dílech vás díky povolání hlavní postavy (z části zloděje, z části archeologa, z části hledače pokladů a z části Indiana Jonese) Nathana Draka čekají starověké chrámy, všechny pochopitelně zapečetěny spoustou složitých mechanismů, ke kterým se dostanete jen na základě milionu vodítek. Akce vám chybět nebude. Nikdy nebudete sami, kdo po dané věci pátrá, ale vy si poradíte proti celé armádě! To vše v tak krásných lokalitách…

9. Černobyl, Pripjať ve Stalkerovi a v Call of Duty

Černobyl býval temným tichým svědectvím jaderného neštěstí v roce 1986. Dnes je místo „plné turistů“, a jeho atmosféra je tak trochu ztracená… (alespoň to tvrdí Dávid Haring v našem rozhovoru – Černobyl navštívil dvakrát, a tak obě návštěvy porovnal). Ale v počítačových hrách si pripjaťskou atmosféru můžete užít dosyta. Pravda, nejsou to hry pro každého. Někomu nemusí vyhovovat znervózňující duch, někomu překáží velké množství tabulek, které jsou minimálně ve hře Stalker běžnou věcí. Rozhodnutí necháme čistě na tobě.

10. Bidderfort v Maine, Posel smrti 2

Toto jsme si sem vložili jako drobnou chuťovku, protože mimo náměstí mainského městečka Biddefort můžeme těží usuzovat, kolik toho ve hře je podle skutečné scenérie. Ale hra stojí za to už jen pro svou tajemnou atmosféru a nádhernou grafiku daných lokalit, které jako by vypadly z anglického hororu 19. století. Pokud tvůrci nekopírovali, minimálně se velmi úspěšně inspirovali…

Miluješ hádanky, mysteriózní nebo i paranormální jevy, tajemné příběhy ideálně v zapomenutých koutech světa, starodávné rody s historií, co nahání hrůzu? Pak budeš v legendární české adventuře Posel smrti I – III ve svém živlu! První díl je i dnes mnoha světovými žebříčky řazen mezi nejlepší point-and-click adventury na světě!

Video jsme vložili přímo herní, tak, aby byl ve hře i mainský Biddefort. A akčoliv první díl se pyšní absolutně geniálním dabingem, v dalších dvou dílech výběr několika hlasů a samotné ztvárnění mírně pokulhává… o hře si ale uděláš obrázek sám.

Hra je jednoduchá na ovládání, stačí ti myš. Postavy jsou takové: Kam je postavíš, tam je najdeš… chodí, kam klikneš, prozkoumává a kombinuje, na co klikneš (maximálně se liší styl ohledání, pokud klikneš levým, či pravým tlačítkem). Ale hlavně nic nečekej – hlavní úlohou postavy je STÁT a nic nedělat. Co nenaklikneš, to se nestane. Odhalit tajemství je jen na tobě!


Počítačové hry nabízí cestovatelské vyžití jak v reálu, tak ve smyšlených, člověkem vytvořených lokalitách. Některé hry mají ve svých světech dechberoucí scenérie, propracovaná pravidla, že i spisovatelé románů by občas mohli závidět. Ale o tom třeba jindy. 🙂

Pokud máte připomínku nebo jste našli chybu, napište prosím na redakce@pelipecky.cz. Pokud máte cool cestovatelský příběh, recenzi, reportáž nebo blog a chcete se o své zážitky podělit se světem, nebojte se nám svůj text poslat na novinky@pelipecky.sk. Rádi ho zveřejníme v sekci Cestopisy.


Speciální nabídky pro naše čtenáře

    • Půjč si auto přes Pelikán. Klikni, zvol si destinaci, porovnej ceny, vyber model auta a rezervuj. Auto si vyzvedneš po příletu na letiště. Kamarádíme se totiž s Rentalcars.com.
    • Naše srdcovka - cestovatelský newsletter, který odebírají desetitisíce cestovatelů v ČR i na Slovensku:
    5/5 - (5 votes)
Klikněte pro komentář

Dominika stihla od dětství s rodinou procestovat Českou republiku křížem krážem. Na cestách přitom vyhledává památky – miluje historii, umění, nové chutě a hlavně přírodu! A mimo psaní pro nás i pro sebe ještě maluje!

Nahoru