Connect with us

Cestopisy

Voní po kávě a hraje nejrůznějšími hudebními styly. Seattle

Luxusní hotely, exkluzivní restaurace, rozkvétající umělecké galerie nebo živoucí hudební scéna (i když grunge ze sebe už postupně vyloučila) činí Seattle turisticky atraktivnějším než kdykoliv předtím. Pod jeho nový pozlátkem však zůstává věrný svému starému já i vžitým stereotypům. Je to místo, ve kterém jsou skříně módních fajnšmekrů plné vlny a větrovek, kde si hippies ulétávají na broadwayském The Man, kde syčení kávovarů tvoří neodmyslitelné pozadí téměř každé konverzace. Jsou to právě dvě tváře, ta notoricky známá a ta nová šokující, které Seattlu dodávají ten správný šmrnc. Navštivte Seattle, město, které voní po kávě a hraje nejrůznějšími hudebními styly.

Reklama

Nevynechejte příležitost projít se podzemními chodbami města

Za čím byste se do Seattlu měli vydat? Když se hřejivé paprsky dotknou města, místní se scházejí v okolí parků a jezer. V jiné dny si můžete vybrat ze široké nabídky elektrických muzeí, věnovaných čemukoliv, od pinballu po rockovou hudbu. Ta nejoblíbenější prohlídka se ale odehrává po vašima nohama. Tzv. Bill Speidel’s Underground Tour není časově náročná, průvodce se vám v průběhu 20 minut pokusí předat tolik informací, kolik je jen možné a ve tří blokové prohlídce vás provede zapomenutými podzemními chodníky města, které bylo po obrovském požáru v roce 1889 znovu vybudováno.

Pike Place market, ikonické místo i jeho atmosféra

Přičuchněte k místním vůním a namiřte si to na Pike Place Market, který byl založený v roce 1907 se záměrem obohatit místní o čerstvé severozápadní plodiny a produkty. Jeho dlouhotrvající mantra „setkání s výrobcem“ přežívá dodnes. Nepotrvá to dlouho, než si uvědomíte, že jste se ocitli ve městě vytříbených chutí a dychtivě experimentujících kuchařů, díky kterém ochutnáte ty nejzajímavější kombinace americké kuchyně.

Seattle vám zachutná

Nadcházející den začněte velkolepě, a to s dávkou vynikajících snídaní. Portage Bay najdete na čtyřech různých místech a vychutnat si tam můžete takové dobroty, mezi které patří krabí koláč nebo vejce benedikt s uzeným lososem. Abyste neupadli do gastronomického kómatu, vydejte se na procházku po historické ulici Market Street, která vás přivítá krásnými obchody jako Secret Garden Books, Ketch nebo Horseshoe Boutique. Jestli vás honí mlsná na croissant, brioche, feuilletés nebo jiný nadýchaný pekařský výrobek, namiřte si to do oblíbené La Panier. Pro kofeinovou vzpruhu vám doporučujeme navštívit Tin Umbrella Café, Street Bean Expresso nebo Ghost Alley Espresso. Určitě také nepromarněte happy hours drinky (od 16:00 do 18:00) v restauraci Manolin, která své jméno nese po učňovi Hamingwayova rybáře z knihy Stařec a moře, a která se sama vyznačuje námořnickou atmosférou.

Za uměním všeho druhu do Fremontu

Za unikátní atmosférou města se vydejte desetiminutovou cestou směrem na jih do sousedství Fremont. Zdejší procházka je ódou na kreativitu. Připravte se na všechno od malby po fotografii, od ilustrace po sochy, od živé hudby po performativní umění. Mezi uměleckými zážitky narazíte i na vícero vnějších instalací. Nejvýraznější z nich je socha Lenina, Troll pod mostem Aurora a the Rocket. Vyzkoušet byste měli i další typ umění, to vínové, pivní i čokoládové, které rozvíjí továrna na čokoládu Theo Chocolate factory, průkopník udržitelného a organického způsobu zpracování kakaových bobů, který nabízí bezplatné ochutnávky a prohlídky. Pokud jste i vy podlehli výrazné chuti cideru, nenechejte si ujít návštěvu Schilling Cider House s více než 300 druhy tohoto zlatavého moku.

Zážitková vyhlídková jízda Seattle Great Wheel

Jestli nemáte panickou hrůzu z výšek, naskočte do kabinky 53 metrů vysokého ruského kola Seattle Great Wheel, které se tyčí nad zálivem Elliott Bay. Po dechberoucí jízdě se projděte podél Waterfront Park, který nabízí jedinečný výhled na západní Seattle, trajekty a panorama města. Po dosažení severní části hráze se toulejte mezi chodníky Olympic Sculpture Park, který je vyzdoben díly umělců zvučných jmen, jako Alexanderem Calderem, Richardem Serrou nebo Ellsworthem Kellym. Na večeři s vydejte do skrytého gurmánského klenotu Pink Door ve čtvrti Pike Place. Za (doslova) růžovými dveřmi najdete svíčkami osvětlení stoly, italskou kuchyni, čarovné piano a romantickou atmosféru.

Tady to ale teprve začíná. Připravte se na večeři a vstupte do salónku, kterým proniká jazzová hudba a atmosféra kabaretu. Jestli jste připraveni si město užít, zamiřte do koktejlového baru Needle & Thread. Pro jistotu si stůl rezervujte dopředu.  Jestli dáváte přednost teplému prostředí, které je plné rostlin a vzduchu, zvolte Rachel’s Ginger Beer, ve kterém vám načepují osvěžující domácí zázvorové „pivo“, které si můžete dopřát i v některém z koktejlů (za ochutnání stojí např. Blood Orange Hot Toddy).

Kousek kouzelné přírody za ruchem velkoměsta

Během svého pobytu byste určitě neměli vynechat ani pláž Golden Gardens, ze které budete mít dokonalý výhled na Olympic Mountain Range a Puget Sound. Její okraj je posetý mokřady, ve který troše štěstí zpozorujete bobry, kachny, želvy i elegantní volavky. V okolí si zajděte na rychlý oběd do Little Coney, kde vám nabídnou pravý seattleský burger, čerstvě smažených hranolků a jemné zmrzliny. Další ze svých dní strávených v tomto městě ukončete například v Mai Thaiku, kde vám naservírují autentické thajské jídlo s osvěžujícím koktejlem v ruce. Doporučujeme ochutnat Oolong Teani, ve kterém se chuť vody zjemňuje černým čajem, doplněným o citrón a cukr. Na zdraví!

Pokud máte připomínku nebo jste našli chybu, napište prosím na redakce@pelipecky.cz. Pokud máte cool cestovatelský příběh, recenzi, reportáž nebo blog a chcete se o své zážitky podělit se světem, nebojte se nám svůj text poslat na novinky@pelipecky.sk. Rádi ho zveřejníme v sekci Cestopisy.


Speciální nabídky pro naše čtenáře

    • Půjč si auto přes Pelikán. Klikni, zvol si destinaci, porovnej ceny, vyber model auta a rezervuj. Auto si vyzvedneš po příletu na letiště. Kamarádíme se totiž s Rentalcars.com.
    • Naše srdcovka - cestovatelský newsletter, který odebírají desetitisíce cestovatelů v ČR i na Slovensku:
    5/5 - (1 vote)
Klikněte pro komentář

Pokud Pavel zrovna necestuje, rád se věnuje svým dalším koníčkům, mezi které patří luštění křížovek, vnoučata a v neposlední řadě sledování AZ kvízu.

Nahoru