Connect with us

Cestopisy

To nejlepší z Ruska: místa, která prostě musíte vidět!

To nejlepší z Ruska: místa, která prostě musíte vidět!

Když se řekne Rusko, většina si představí moskevské Rudé náměstí, chrám Vasila Blaženého nebo bílou zimu. Ale je škoda spokojit se s pár jeho nádhernými částmi. Rusko, největší stát světa, toho nabízí mnohem, mnohem víc!

Reklama

Výborná zpráva je, že cestování do Ruska je čím dál tím víc uvolněnější a i jednodušší, i když stále budete potřebovat ruská víza, a leteckých spojení přibývá. Létat můžete z například z Budapešti, Vídně, ale například i z Prahy a Pardubic. Teď vám tu představíme pár míst, která v Rusku opravdu stojí za návštěvu.

Petrohrad

Petrohradské kanály

„Jako byste vstoupili do ruského románu,“ popisuje zimní Petrohrad anglický deník The Telegraph. Obecně je mu přezdíváno „Benátky severu“. Zda si vyberete objevnou plavbu elegantními kanály, zanechávajíc za sebou 342 mostů, nebo je budete jen tak pozorovat při východu slunce nad Něvou, druhé největší město Ruska vás každopádně nenechá chladným.

Důvodů, proč byste měli tohle kouzelné město navštívit, už jste jistě stihli vymyslet spousty, minimálně vám přišla na mysl slavná petrohradská Ermitáž. A ano, Petrohrad, město Petra Velikého, je skutečně přehlídkou architektonických skvostů, od neoklasicismu po modernismy. Pokud do Ruska, určitě do Petrohradu. S klidem by se mohlo zařadit mezi nejkrásnější města světa. Dalším plusem je že do Petrohradu je možné si zažádat o ruské vízum už i elektronicky.

PrahaPřímý letPetrohradPřímý letPraha
02h 25m02h 30m
4690
Petrhradské ulice

Carské selo

Když si zajedete 25 km jižně, dostanete se k letnímu sídlu ruských vládců. Jde o komplex paláců ve městě Puškin (tak se jmenuje od roku 1937, kdy bylo přejmenováno na básníkovu počest, jinak se jmenovalo též Carské selo). Mezi nejznámější památky patří Kateřinský palác, který navrhl Francesco Bartolomeo Rastreli, autor slavné petrohradské ermitáže.

Kateřinský palác, carské Selo

Uvnitř pak najdete nádherný obrovský taneční sál a kopii slavné jantarové komnaty. Originál nikde nenajdete, od 2. světové války je její osud velkou neznámou. Pravda, pro někoho můžou být ostré tóny fasády, společně s bílými sloupy a zlatými motivy na první pohled trochu kýčovité, ale nezapomínejte na ruskou zimu. V Rusku takové stavby mívají své největší kouzlo právě zakryté sněhem…

Carské selo, kateřinský palác v zimě

Moskva

Moskva, Ruské hlavní město je též plné různých architektonických slohů. Při procházce se pokocháte krásou Kremlu, Rudého náměstí, prohlédnete si všechna muzea a najednou se z obyčejné procházky stane cesta staletími – je to totiž jak historická, ale i moderní metropole. Najdete zde hned 8 z 10 nejvyšších mrakodrapů světa.

Moskva v létě

Moskvu si určitě oblíbí i milovníci kultury. Strávit příjemný večer v divadle na úžasném představení není problém. A jistě, jsme v Rusku – nezapomeňte na ruský balet, který pochopitelně můžete vidět i v jiných městech. A ruský balet vás chytí za srdce, i když nejste fanoušek tohoto klasického tance.

A věděli jste, že v Moskvě je celkem 790 pravoslavných kostelů? Ne? Tak si je nenechte ujít. Jistě, těžko stihnete projít všechny, ale při takovém množství na jedno město je potkáte snad na každém druhém rohu. Přes den můžete navštívit poklidné sakrální památky a večer si užijete bohatý noční život – bary, kluby, diskotéky a množství koncertů interpretů z celého světa.

PrahaPřímý letMoskvaPřímý letPraha
02h 25m02h 30m
4690
Moderní moskva, mrakodrapy

Vladivostok

Vladivostok most

Tam, kde „koleje končí v moři,“ na konci legendární Transsibiřské magistrály stojí město Vladivostok. Z geografického hlediska má úžasnou povahu. Je to skok lodí do Japonska nebo Jižní Koreje. Kromě nádherné železniční stanice můžete obdivovat třeba Svetlanskaju ulici, most Zolotoy nebo třeba Nikolaojvu vítěznou bránu.

Praha1 přestupVladivostok1 přestupPraha
MoskvaMoskva
15390
Vladivostok v Rusku

Vladivostok je také oblíbenou destinací domácích turistů. Ti sem jezdí za výborným jídlem, mořskými plody a tradiční čínskou kuchyní. Kromě Japonska a Korey je Čína téměř za rohem.

Matka vlast volá

Monumentální pomník Matka vlast volá je 85 metrů vysoká socha, tyčící se nad městem Volgograd (52 metry měří postava a 33 metrů její meč). Je zpodobněna jako antická bohyně vítězství Niké – žena v rozevlátém rouchu je alegorie Rusi volající své syny do boje bránit svou vlast.

Matka vlast volá

Socha je součástí Památníku Bitvy o Stalingrad na návrší Mamajova mohyla, na jejímž místě byly v bitvě svedeny urputné boje. Od paty kopce k soše samotné je to 200 schodů, každý za jeden den trvání bitvy. V areálu památníku se též nachází masový hrob neznámých sovětských vojáků. V roce 1967 to byla dokonce největší socha světa, nyní je nejvyšší v Evropě. První místo, co do výšky, si drží v rámci ženských soch.

Sibiř

Novosibirskv Rusku, chrám

Pokud chcete cestovat za typickou ruskou bílou zimou, nejlíp rovnou na Sibiř, určitě zamiřte Novosibirsku. Třetí největší ruské město může překvapit teplotou až – 40°C. Zároveň je největším sibiřským městem na východ od Omsku. Mimo města moderního stylu nabízí v okolí mnoho původních kostelů, je skvělých výchozím bodem do pohoří Altaj i pro ty, kteří plánují cestu do Kazachstánu. Kousek od Novosibirsku leží také město Akademgorod, kde byli ubytovaní myslitelé, vědci a akademická elita sovětského národa.

Praha1 přestupNovosibirsk1 přestupPraha
MoskvaMoskva
8990
scenérie s horami a řekou

Jezero Bajkal

Bajkalské jezero, známé prostě jako Bajkal, je nejdelším a nejstarším jezerem na světě. Pro lepší představu vám to popíšeme na příkladu – v tomto jezeře je obsažena celá pětina světových zásob sladké vody. Bajkal se nachází v jižní části východní Sibiře a od roku 1996 je dokonce zapsané na seznamu dědictví UNESCO. Ideálním leteckým spojením jsou lety do města Irkutsk.

Pokud se tam vydáte v zimě, dopřejte si procházku po zamrzlém jezeře! Tloušťka ledu dosahuje na některých místech i pár metrů. No a pokud sem dojedete v létě i tak vás jezero odmění úžasnými panoramaty.

Praha1 přestupIrkutsk1 přestupPraha
MoskvaMoskva
12390
zmrzlé jezero Bajkal

Kamčatka

Dvacet devět aktivních sopek, asi nejvíc divokých medvědů na světě a úžasné treky. A když mluvíme o aktivních sopkách, jedním z největších zážitků je vidět permanentně vytékající lávu některé z těch nejaktivnějších, třeba ze sopky Peninsula.

Sopka Penisula

Pokud tedy hledáte aktivní, a tak trochu adrenalinovou dovolenou, trefili jste do černého. Kamčatka je sice považována za dražší destinaci, ale to proto, že zážitky, treky a výlety tu jsou velkolepé, jenomže téměř všechny směřují do izolovaných a neobydlených oblastí. Například do Údolí gejzírů se dostanete jen vrtulníkem. Prostě – už jen vybavení vás bude něco stát. Ale pokud jste dobrodružná povaha, Kamčatka je místo přesně pro vás!

Rusko, Kamčatka

Soči

Přístav, Soči

Soči je přístavní městečko, které se spolu s přilehlými oblastmi táhne do délky 147 km, a je tak označováno za nejdelší město Evropy. Zároveň je ale považováno za město ruské rekreace. Tři sta slunečných dní v roce, teplé moře a překrásné pláže, v kontrastu s bílými, sněhem zasypanými, vrcholky hor – i tak může vypadat dovolená v Rusku. Málokdo ví, že Soči má ideální podmínky pro potápění, nebo, že si tu skvěle zalyžujete od prosince až do května. A ani milovníci horolezectví neostrouhají. V okolí se nachází spousta příležitostí, například i hora Elbrus (5642 m), nejvyšší ruská a evropská hora. A jako třešničku na dortu jen dodáváme, že Soči je nejsevernějším místem planety, kde se dá pěstovat čaj.

Praha1 přestupSoči1 přestupPraha
MoskvaMoskva
9290
Soči, čajové plantáže

Ulanbátar

Malý bonus na konec. Kdysi patřil pod Sovětský svaz, dnes je Ulanbátar hlavní město Mongolska. Město samotné má sice dlouhou a pohnutou historii, ale v současnosti zažívá průmyslovou revoluci, stejně jako celé Mongolsko. Ulanbátar je navíc naprosto odlišné, než většina asijských hlavních měst. Za šedými a fádními fasádami domů najdete nesmírně pohostinné a milé lidi. Letní teploty se pohybují okolo 20°C, ale v zimě můžou klesnout až na -30°C ,díky čemuž je mongolská metropole nejchladnějším hlavním městem světa.

Praha1 přestupUlanbátar1 přestupPraha
MoskvaMoskva
15890
Ulanbátar

Přeloženo z Pelipecky.sk, upraveno a editováno Dominikou Zmítkovou.

Pokud máte připomínku nebo jste našli chybu, napište prosím na redakce@pelipecky.cz. Pokud máte cool cestovatelský příběh, recenzi, reportáž nebo blog a chcete se o své zážitky podělit se světem, nebojte se nám svůj text poslat na novinky@pelipecky.sk. Rádi ho zveřejníme v sekci Cestopisy.


Speciální nabídky pro naše čtenáře

    • Půjč si auto přes Pelikán. Klikni, zvol si destinaci, porovnej ceny, vyber model auta a rezervuj. Auto si vyzvedneš po příletu na letiště. Kamarádíme se totiž s Rentalcars.com.
    • Naše srdcovka - cestovatelský newsletter, který odebírají desetitisíce cestovatelů v ČR i na Slovensku:
    5/5 - (3 votes)
Klikněte pro komentář
Nahoru