Connect with us
Nejkrásnější místa na Slovensku, Spišský hrad

Cestopisy

Nejkrásnější místa Slovenska – část 1.

Nejkrásnější místa Slovenska – část 1.

My Češi už bereme Slovensko jako takovou jistotku – prostě něco obyčejného, co bylo naší součástí léta. A možná jsme trochu zapomněli, že se jedná o skutečně krásnou zemi plnou památek a úchvatného přírodního bohatství. Slovensko prostě má co nabídnout! Naše redakce našla mnoho a mnoho věcí, které jsou úžasné a stojí za to je vidět a s těžkým srdcem jsme je museli chtě nechtě proškrtat. A díky tomu vám v této ucelené trojici článků přinášíme ta nejkrásnější místa Slovenska, abyste si je i vy mohli s námi vychutnat.

Reklama

Tento článek si můžete přečíst i uložit na později v NOVÉ APLIKACI PELIPECKY, kde se automaticky aktualizuje. Budete tak mít žhavé novinky z první ruky (funguje i v offline režimu).


Takže kam na Slovensku?

Slovensko má o něco méně hradů a zámků než my, ale i jejich historické monumenty mezi nejkrásnější místa Slovenska určitě patří, a dost možná nejen na Slovensku. Stejně tak bývají i díky nim často vyhledávanou filmařskou lokalitou. Předtím, než jsme začali psát tento článek, naivně jsme se ptali známých, kamarádů a kolegů… nakonec jsme se ale obrátili i na Lonely Planet. Tak se podívejme na pár tipů, kam na Slovenku!

Spišský hrad

Spišský hrad na Slovensku

Spišský hrad, krom toho, že je národní kulturní památkou, je i jedním z největších hradních komplexů střední Evropy, a dokonce je zapsán na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. Expozice Spišského muzea prozradila mnoho o dějinách hradu, ale jejich součástí je i výstava středověkých zbraní. Vyplatí se absolvovat i naučnou stezku Sivá Brada – Dreveník, která je dalším důkazem přírodního bohatství.

Budova Slovenské filharmonie a Hviezdoslavovo námestie

Tato kombinace je požitkem jak pro oči i sluch. Slovenská filharmonie je hlavním slovenským symfonickým orchestrem a v jejich nabídce si něco najde snad každý, bez ohledu na věk. Navštívit jejich koncert byste měli aspoň jednou, už kvůli budově, ve které sídlí. Koncertní sál je totiž v Redutě, jedné z nejkrásnějších budov Bratislavy. Kromě její neobarokní krásy je zajímavá i tím, že byla jednou z prvních staveb dnešního hlavního města s moderní železobetonovou konstrukcí.

Bratislavská filharmonie
Výhled od Dunaje

Po koncertu se určitě projděte k historické budově Slovenského národného divadla. A následně si projděte Hviezdoslavovo náměstí, v jehož čele divadlo najdete. Je v Bratislavě vyhledávaným místem (a přiznám se, že jedním i z mých oblíbených bratislavských míst). Tahle promenáda, jíž dominuje velká Hviezdoslavova socha, slavného slovenského básníka, je plná kaváren, restaurací a sezónně také velikonočních nebo vánočních trhů. Navíc je tohle náměstí co by kamenem dohodil od dunajského nábřeží, které také stojí za procházku…

Hviezdoslavovo námestie, divadlo v Bratislavě

Akční letenka na Slovensko

Tabačka Kulturfabrik, Košice

Možná vás takový náš výběr místa, kam na Slovensku zavítat, překvapí, ale jedná se o jediné nestátní kulturní centrum na východě Slovenska, kterému můžou závidět i bratislavské nekomerčně zaměřené podniky. Tabačka Kulturfabrik je zajímavá jak pro cizince, tak pro Slováky svým programem (např. koncerty alternativních kapel, které jsou stále více působištěm lokálních interpretů).

Jde tu ale spíš o takový celodenní umělecký zážitek počínajíc jídlem (párky s hořčicí na snídani, řízek na oběd a pokud je člověk vegetarián, tak ať si jí to svoje…), pak v rámci programů a velmi jednoduchého ubytování. Zařízení pokojů pochází z dílny umělců a každý je jiný. Může se stát, že budete ubytováni ve vězení nebo v jeskyni, ale jedno je jisté: přespíte prakticky v galerii. Navíc pokud se budete chtít v noci bavit někde ve městě, zpět do nápaditého hostelu to budete mít kolem 10 minut.

Banská Štiavnica

Město kultury 2019 prostě nemůžeme vynechat. Má duši umělce, což je možná následkem toho, že jeho historický vzhled silně odolává modernizaci. Samozřejmě to neznamená, že by nějak zaspalo. Je místem různých festivalů a workshopů. Štiavnické tajchy, antikvariáty, dozvuky básnické minulosti, zámky, mnoho historických památek, výborné ubytování a sebevědomá, rozvážná, ale vzrušující atmosféra samotné Štiavnice.

Banská Štiavnica na Slovensku

Demänovská dolina

Toto je celkem oříšek. Mají krásnou přírodu, krásné hory – o tom není pochyb, ale každý má nějakou svou srdcovku. My jsme mezi nejkrásnější místa zařadili Nízké Tatry, nejvíce pak oblast Demänovské doliny. Pěší turistika, naše slavné jeskyně anebo Chopok a zejména flóra a fauna, kterou jen tak někde neuvidíš. Jde také o státní přírodní rezervaci a Demänovská jeskyně se pyšní rekordním počtem návštěvníků za rok (například v roce 1962 ji navštívilo celkem 277313 lidí).

Demanovská dolina v Nízkých Tatrách, jedno z nejkrásnějších míst na Slovensku

Čierna nad Tisou

Mladé město u ukrajinských hranic, které vůbec nepatří mezi klasická nejkrásnější slovenská místa a jen málo lidí by napadlo sem pozvat svou rodinu ze zahraničí. Je to ale chyba. Stejně, jako je dekadence motivací pro mnoho uměleckých děl, i postkomunistický duch má své kouzlo a je vizuální podporou k odpovědím na otázky slovenské historie… aspoň její části.

Železniční stanice Čierna nad Tisou

Město bylo založené na základě vládního usnesení o vybudování železničního překladiště na výměnu zboží mezi ZSSR a Československem jen v roce 1946 (a pravděpodobně s idealistickou představou o tom, že bude jednou účinkovat v článku na téma nejkrásnější místa Slovenska“. Začalo to třemi dřevěnými stavbami, ze kterých postupně vyrostlo město. Výstavba města se byla ukončena v roce 1980 a teď je místem, kde se zastavil čas a kde končí betonová cesta.

Danubiana

Muzeum necelých 20 km od hlavního města na břehu Dunaje, kam na Slovensku jezdí i králové? Nepřeháníme, při návštěvě Slovenska se tu opravdu španělský král zastavil, konkrétně král J. V. Juan Carlos I. s manželkou Sofií, pak sem zavítali holandská královna Beatrix, norská královna Sonja, monacký kníže Albert II. a ománská princezna Mona.

Muzeum Danubiana patří mezi nejzajímavější i nejkrásnější místa Slovenska

Nejde o žádnou povinnou kulturní zastávku nebo exkurzi ve stylu školního výletu. Jedná se o velký komplex moderního umění na hranici Slovenska, Maďarska a Rakouska s různými výstavami, snad ještě zajímavějším parkem, kavárnou a výhledem ze střechy muzea. To vše je velkým zážitkem i pro ty, kteří umění až tak moc nemusí. Navíc je Danubiana Meulensteen Art Museum pokládáno za jedno z nejromantičtějších moderních muzeí Evropy.

Železniční trať Červená skala – Margecany

Věděli jste třeba, že na Slovensku mají nejkratší železniční úsek? Je jím jednokolejní trať z Červené skaly do Margecan. Takže sbalte řízky od babičky do baťůžku a jeďte na výlet vlakem. Jízda vám nabídne výhled například na Slovenský ráj, Volovské vrchy, Čiernu horu, Ružinskou přehradu, Nízké tatry, Muránskou planinu, Stratenskou dolinu, dolinu Hnilca a vodní nádrž Palcmanská Maša. Krom toho, že se před vašima očima budou střídat překrásné scenérie si můžete vychutnat jeden technický zázrak: 1240 metrů dlouhý spirálovitý Telgártsky tunel.

Zajímá tě, co bude dál? Tak se rovnou proklikej na celou naši malou trilogii – tady ji máš: část 2, část 3!

Autorem je celá naše redakce, která se do úmoru hádala, co mezi nejkrásnější místa zařadit. Úpravy a editace této verzi článku: Dominika Zmítková.

Pokud máte připomínku nebo jste našli chybu, napište prosím na redakce@pelipecky.cz. Pokud máte cool cestovatelský příběh, recenzi, reportáž nebo blog a chcete se o své zážitky podělit se světem, nebojte se nám svůj text poslat na novinky@pelipecky.sk. Rádi ho zveřejníme v sekci Cestopisy.


Speciální nabídky pro naše čtenáře

    • Půjč si auto přes Pelikán. Klikni, zvol si destinaci, porovnej ceny, vyber model auta a rezervuj. Auto si vyzvedneš po příletu na letiště. Kamarádíme se totiž s Rentalcars.com.
    • Naše srdcovka - cestovatelský newsletter, který odebírají desetitisíce cestovatelů v ČR i na Slovensku:
    5/5 - (5 votes)
1 Comment
Nahoru