Poprvé do Nepálu? Takto jsme procestovali Himálaj
Obsah článku
Blíží se jaro a určitě bys už rád oprášil pohorky a vyběhl na výlet do hor. A co se třeba vydat přímo do nejvyššího pohoří světa? Láká tě Nepál?
Vidět na vlastní oči kouzelný Himálaj jsme chtěli i my, a proto jsme se s Natálií vypravili do Nepálu. Koupili jsme si jednosměrné letenky do Káthmándú a zahájili tím další dobrodružnou cestu do neznáma. Byla to naše první výprava na “střechu světa”, jak se Himálaji přezdívá. Nepál jsme si hned po příletu zamilovali a v této krásné zemi jsme nakonec s přestávkou v Indii strávili 3 měsíce. Rádi ti předáme naše zkušenosti a tipy! Podívej se na letenky do Nepálu.


Kdy cestovat do Nepálu?
V Nepálu jsou dvě hlavní turistické sezóny – jaro a podzim. Nejvíce návštěvníků přijíždí v dubnu a v říjnu. Trochu klidnějšími měsíci se stabilním počasím jsou pak březen a listopad. V červenci a v srpnu už naplno propuká období dešťů a vrcholky hor bývají často zahaleny v mracích. V tomto čase lze doporučit cestu do indického Himálaje do Ladaku. Na druhé straně velehor je totiž celé léto sucho a slunečno. Navíc tam od června probíhá řada krásných buddhistických festivalů. My jsme vstoupili do Nepálu na konci května a v červnu jsme prošli horské treky u Annapuren. V létě jsme se přesunuli právě do indického “Malého Tibetu” a na prosinec jsme si naplánovali oblast u Everestu. Mnoho lidí má dovolenou v letních měsících, a tak je Ladak skvělou alternativou k cestování do Himálaje.

Co v Nepálu navštívit?
Pokud se chystáš poprvé do Nepálu, pravděpodobně zatoužíš vidět jeho hlavní dvě lákadla, kterými jsou Annapurny a Mount Everest. Jak se ale rozhodnout, kterou horskou túru zvolit? Známé trasy Annapurna Circuit a Annapurna Base Camp jsou dostupnější a snazší na aklimatizaci. Nepohybuješ se po celou dobu v tak vysoké nadmořské výšce jako u nejvyšší hory naší planety. Nám se treky u Annapuren líbily hlavně proto, že vedou přes mnoho krásných vesniček, kde Nepálci opravdu žijí. U Mount Everestu se většinou jedná pouze o horské chaty pro turisty, neboť tato zóna je na stálé žití už příliš vysoko. Na druhou stranu je pohled na nejvyšší himálajské vrcholky dech beroucí. Na výběr je samozřejmě i celá řada dalších horských tras po celé zemi. Ať už se rozhodneš jakkoliv, určitě nebudeš litovat.

Nepál nejsou jen hory!
Pokud tě neláká vidina každodenní chůze, můžeš Nepál poznávat i klidněji. Nejprve poznej krásy osobitého hlavního města Káthmándú, které je plné buddhistických a hinduistických chrámů. Jedinečné památky nabízí také okolní městečka Pátan, Bhaktapur nebo Kirtipur. Chceš-li se více přiblížit Himálaji, zamluv si autobus do Pókhary. Za jasného počasí budeš od jezera pozorovat zasněžené vrcholky hor. Z Pókhary si snadno domluvíš např. dvoudenní nenáročný výlet na kopec Poon Hill, odkud jsou vidět dvě “osmitisícovky” Dhaulagiri a Annapurna I. Nepál však rozhodně není jen o horách. V národních parcích na jihu a na západě země lze spatřit pravou džungli, kde žijí sloni, nosorožci a dokonce i tygři! Můžeš se také vydat spirituálním směrem a přihlásit se na některý z kurzů jógy a meditace. Někteří cizinci se také přihlašují na zajímavé kurzy malování buddhistických obrazů.
Co si zabalit do batohu?
Při balení mysli na to, že teploty v Nepálu se mění v závislosti na nadmořské výšce. V údolí ti bude teplo i v kraťasech a při překonávání horského průsmyku Thorong La (5416 m n. m) budeš většinu roku potřebovat čepici a rukavice.

Dobrou zprávou je, že Káthmándú je na turismus velmi dobře připravené. Po příletu si tak můžeš zbylé vybavení levně dokoupit nebo vypůjčit. Prodejci nabízí kopie známých značek i pod názvy typu “North Fake” nebo “North Facebook”. Nejprve jsme se tomu smáli, ale kvalita produktů nás příjemně překvapila! Přesto bychom doporučili dovézt si kvalitní obuv, batoh a případně spacák už z domova.
Jak je to s ubytováním?
Zvažuješ-li horské túry kolem Annapuren nebo Everestu, není nutné si s sebou brát stan. Přespání je totiž v horských chatách často nabízeno zdarma. Funguje to tak, že si zaplatíš večeři a snídani a Nepálci ti dají zdarma pokoj. Ve vyšších nadmořských výškách se většinou za ubytování platí. Poplatek je však v řádu jen několika set nepálských rupií. Do batohu je také dobré přidat lékárničku a případně filtr na vodu. Když v Nepálu začne pršet, jedná se zpravidla o velmi silný déšť. Přibal si proto též pláštěnku na sebe i batoh.

Víza do země a povolení do hor
Vízum do Nepálu si lze zakoupit hned po příletu na letišti v Káthmándú (tzv. Visa On Arrival). Musíš se rozhodnout, na jak dlouho do země vstoupíš. Na výběr budeš mít 15, 30 nebo 90 dnů. Dobu víza se v žádném případě nesnaž překročit! Vyhneš se tím velkým problémům a pokutám. Zjistili jsme, že po vypršení víza máš zpravidla 24 hodin na opuštění země. Podařilo se nám totiž právě o jeden den vízum překročit. Do poslední chvíle jsme pak trnuli, zda budeme muset platit. Naštěstí nám to bylo na hranici s Indií takto vysvětleno. Povolení na horské treky se postupně zjednodušuje. Cestuješ-li k Everestu, pak zaplatíš přímo na cestě z Lukly. Povolení k Annapurnám i dalším horám získáš v kanceláři Nepal Tourism Board v Káthmándú nebo v Pókhaře. Podmínky se mohou měnit, a proto se vždy znovu informuj v některé z turistických kanceláří na místě.

Zvládnu vysokohorské treky bez průvodce?
Horské túry Annapurna Circuit a Everest Base Camp patří k nejoblíbenějším na světě. Milovníci hor na ně vyráží už mnoho let a pohostinní Nepálci pro ně za tu dobu připravili báječné zázemí. Značení tras je přehledné a horské chaty s občerstvením potkáš téměř každou hodinu. Trasy je tak poměrně snadné zvládnout bez průvodce. Pokud se však s některým z Nepálců na průvodcování dohodneš, pomůžeš tím místní ekonomice a lidem, kteří toho opravdu moc nemají. Navíc z jejich výkladu získáš velmi zajímavé informace o jejich životě a okolní přírodě. Využít lze také služeb nosičů. Průvodci i nosiči si účtují přibližně 20 amerických dolarů na den.


Co se nám v Nepálu nejvíce líbilo?
Říká se, že většina lidí jede do Nepálu za horami a následně se vrací kvůli lidem. Musíme s tím naprosto souhlasit, protože místní obyvatelé jsou velmi milí a přátelští. Bez nich by celkový zážitek z Nepálu nebyl stejný! I přes obrovský turismus, který se na Nepálce valí z celého světa, rozdávají tito lidé úsměvy na všechny strany a nikdy neváhají poradit a pomoci. Ne nadarmo je slovo „NEPAL“ označováno jako N-ever E-nding P-eace A-nd L-ove – Nikdy nekončící klid a láska ❤

Už máte letenky do Nepálu? Na pelipecky.cz si určitě představíme i bližší popis oblíbených horských treků u Annapuren a Mount Everestu!
Napsal cestovatel Karel Štěpánek
Podívejte se také na články:
Kalifornie za 6 dní?
5 tipů, jak si vychutnat Řím bez turistů
10 soukromých ostrovů, které si můžete pronajmout
Pokud máte připomínku nebo jste našli chybu, napište prosím na redakce@pelipecky.cz. Pokud máte cool cestovatelský příběh, recenzi, reportáž nebo blog a chcete se o své zážitky podělit se světem, nebojte se nám svůj text poslat na novinky@pelipecky.sk. Rádi ho zveřejníme v sekci Cestopisy.
Speciální slevy pro naše čtenáře
- Sleva 250 Kč na letenky - stáhni si naši novou aplikaci, následně v objednávce zadej slevový kód PECKYAPPKA a máš to o 250 Kč levnější.
- Ubytování přes Booking.com se slevou až 50%, klikni a vyhledej si konkrétní destinaci.
- Půjč si auto přes Pelikán. Klikni, zvol si destinaci, porovnej ceny, vyber model auta a rezervuj. Auto si vyzvedneš po příletu na letiště. Kamarádíme se totiž s Rentalcars.com.
- Naše srdcovka - cestovatelský newsletter, který odebírají desetitisíce cestovatelů v ČR i na Slovensku:
