Connect with us

Asie

Poprvé do Nepálu? Takto jsme procestovali Himálaj

Poprvé do Nepálu? Takto jsme procestovali Himálaj

Máš chuť obout pohorky a vyběhnout na výlet do hor? Co takhle namířit si to přímo do nejvyššího pohoří světa? Láká tě Nepál?

Reklama

Vidět na vlastní oči kouzelný Himálaj jsme chtěli i my, a proto jsme se s Natálií vypravili do Nepálu. Koupili jsme si jednosměrné letenky do Káthmándú a zahájili tím další dobrodružnou cestu do neznáma. Byla to naše první výprava na “střechu světa”, jak se Himálaji přezdívá. Nepál jsme si hned po příletu zamilovali a v této krásné zemi jsme nakonec s přestávkou v Indii strávili 3 měsíce. Rádi ti předáme naše zkušenosti a tipy! Podívej se na letenky do Nepálu.

Akční letenky do Nepálu

Odlet z Prahy do Nepálu
Odlet z Prahy do Nepálu

Kdy cestovat do Nepálu?

V Nepálu jsou dvě hlavní turistické sezóny – jaro a podzim. Nejvíce návštěvníků přijíždí v dubnu a v říjnu. Trochu klidnějšími měsíci se stabilním počasím jsou pak březen a listopad. V červenci a v srpnu už naplno propuká období dešťů a vrcholky hor bývají často zahaleny v mracích. V tomto čase lze doporučit cestu do indického Himálaje do Ladaku. Na druhé straně velehor je totiž celé léto sucho a slunečno. Navíc tam od června probíhá řada krásných buddhistických festivalů. My jsme vstoupili do Nepálu na konci května a v červnu jsme prošli horské treky u Annapuren. V létě jsme se přesunuli právě do indického “Malého Tibetu” a na prosinec jsme si naplánovali oblast u Everestu. Mnoho lidí má dovolenou v letních měsících, a tak je Ladak skvělou alternativou k cestování do Himálaje.

Poprvé v životě v Nepálu
Poprvé v životě v Nepálu

Co v Nepálu navštívit?

Pokud se chystáš poprvé do Nepálu, pravděpodobně zatoužíš vidět jeho hlavní dvě lákadla, kterými jsou Annapurny a Mount Everest. Jak se ale rozhodnout, kterou horskou túru zvolit? Známé trasy Annapurna Circuit a Annapurna Base Camp jsou dostupnější a snazší na aklimatizaci. Nepohybuješ se po celou dobu v tak vysoké nadmořské výšce jako u nejvyšší hory naší planety. Nám se treky u Annapuren líbily hlavně proto, že vedou přes mnoho krásných vesniček, kde Nepálci opravdu žijí. U Mount Everestu se většinou jedná pouze o horské chaty pro turisty, neboť tato zóna je na stálé žití už příliš vysoko. Na druhou stranu je pohled na nejvyšší himálajské vrcholky dech beroucí. Na výběr je samozřejmě i celá řada dalších horských tras po celé zemi. Ať už se rozhodneš jakkoliv, určitě nebudeš litovat.

Pohled na himálajské velikány v Nepálu
Pohled na himálajské velikány v Nepálu

Nepál nejsou jen hory!

Pokud tě neláká vidina každodenní chůze, můžeš Nepál poznávat i klidněji. Nejprve poznej krásy osobitého hlavního města Káthmándú, které je plné buddhistických a hinduistických chrámů. Jedinečné památky nabízí také okolní městečka Pátan, Bhaktapur nebo Kirtipur. Chceš-li se více přiblížit Himálaji, zamluv si autobus do Pókhary. Za jasného počasí budeš od jezera pozorovat zasněžené vrcholky hor. Z Pókhary si snadno domluvíš např. dvoudenní nenáročný výlet na kopec Poon Hill, odkud jsou vidět dvě “osmitisícovky” Dhaulagiri a Annapurna I. Nepál však rozhodně není jen o horách. V národních parcích na jihu a na západě země lze spatřit pravou džungli, kde žijí sloni, nosorožci a dokonce i tygři! Můžeš se také vydat spirituálním směrem a přihlásit se na některý z kurzů jógy a meditace. Někteří cizinci se také přihlašují na zajímavé kurzy malování buddhistických obrazů.

Co si zabalit do batohu?

Při balení mysli na to, že teploty v Nepálu se mění v závislosti na nadmořské výšce. V údolí ti bude teplo i v kraťasech a při překonávání horského průsmyku Thorong La (5416 m n. m) budeš většinu roku potřebovat čepici a rukavice.

Průsmyk Thorong La na treku Annapurna Circuit
Průsmyk Thorong La na treku Annapurna Circuit

Dobrou zprávou je, že Káthmándú je na turismus velmi dobře připravené. Po příletu si tak můžeš zbylé vybavení levně dokoupit nebo vypůjčit. Prodejci nabízí kopie známých značek i pod názvy typu “North Fake” nebo “North Facebook”. Nejprve jsme se tomu smáli, ale kvalita produktů nás příjemně překvapila! Přesto bychom doporučili dovézt si kvalitní obuv, batoh a případně spacák už z domova.

Jak je to s ubytováním?

Zvažuješ-li horské túry kolem Annapuren nebo Everestu, není nutné si s sebou brát stan. Přespání je totiž v horských chatách často nabízeno zdarma. Funguje to tak, že si zaplatíš večeři a snídani a Nepálci ti dají zdarma pokoj. Ve vyšších nadmořských výškách se většinou za ubytování platí. Poplatek je však v řádu jen několika set nepálských rupií. Do batohu je také dobré přidat lékárničku a případně filtr na vodu. Když v Nepálu začne pršet, jedná se zpravidla o velmi silný déšť. Přibal si proto též pláštěnku na sebe i batoh.

Hlavně nepodcenit vybavení do hor!
Hlavně nepodcenit vybavení do hor!

Víza do země a povolení do hor

Vízum do Nepálu si lze zakoupit hned po příletu na letišti v Káthmándú (tzv. Visa On Arrival). Musíš se rozhodnout, na jak dlouho do země vstoupíš. Na výběr budeš mít 15, 30 nebo 90 dnů. Dobu víza se v žádném případě nesnaž překročit! Vyhneš se tím velkým problémům a pokutám. Zjistili jsme, že po vypršení víza máš zpravidla 24 hodin na opuštění země. Podařilo se nám totiž právě o jeden den vízum překročit. Do poslední chvíle jsme pak trnuli, zda budeme muset platit. Naštěstí nám to bylo na hranici s Indií takto vysvětleno. Povolení na horské treky se postupně zjednodušuje. Cestuješ-li k Everestu, pak zaplatíš přímo na cestě z Lukly. Povolení k Annapurnám i dalším horám získáš v kanceláři Nepal Tourism Board v Káthmándú nebo v Pókhaře. Podmínky se mohou měnit, a proto se vždy znovu informuj v některé z turistických kanceláří na místě.

Tvoje cesta začne v hlavním městě Káthmándú
Tvoje cesta začne v hlavním městě Káthmándú

Zvládnu vysokohorské treky bez průvodce?

Horské túry Annapurna Circuit a Everest Base Camp patří k nejoblíbenějším na světě. Milovníci hor na ně vyráží už mnoho let a pohostinní Nepálci pro ně za tu dobu připravili báječné zázemí. Značení tras je přehledné a horské chaty s občerstvením potkáš téměř každou hodinu. Trasy je tak poměrně snadné zvládnout bez průvodce. Pokud se však s některým z Nepálců na průvodcování dohodneš, pomůžeš tím místní ekonomice a lidem, kteří toho opravdu moc nemají. Navíc z jejich výkladu získáš velmi zajímavé informace o jejich životě a okolní přírodě. Využít lze také služeb nosičů. Průvodci i nosiči si účtují přibližně 20 amerických dolarů na den.

Cesta do základního tábora Everestu
Cesta do základního tábora Everestu

Nejvyšší hora světa!
Nejvyšší hora světa!

Co se nám v Nepálu nejvíce líbilo?

Říká se, že většina lidí jede do Nepálu za horami a následně se vrací kvůli lidem. Musíme s tím naprosto souhlasit, protože místní obyvatelé jsou velmi milí a přátelští. Bez nich by celkový zážitek z Nepálu nebyl stejný! I přes obrovský turismus, který se na Nepálce valí z celého světa, rozdávají tito lidé úsměvy na všechny strany a nikdy neváhají poradit a pomoci. Ne nadarmo je slovo „NEPAL“ označováno jako N-ever E-nding P-eace A-nd L-ove – Nikdy nekončící klid a láska

Nepál jsme si okamžitě zamilovali!
Nepál jsme si okamžitě zamilovali!

Už máte letenky do Nepálu? Na pelipecky.cz si určitě představíme i bližší popis oblíbených horských treků u Annapuren a Mount Everestu!

Napsal cestovatel Karel Štěpánek

Podívejte se také na články:

Pokud máte připomínku nebo jste našli chybu, napište prosím na redakce@pelipecky.cz. Pokud máte cool cestovatelský příběh, recenzi, reportáž nebo blog a chcete se o své zážitky podělit se světem, nebojte se nám svůj text poslat na novinky@pelipecky.sk. Rádi ho zveřejníme v sekci Cestopisy.


Speciální nabídky pro naše čtenáře

    • Půjč si auto přes Pelikán. Klikni, zvol si destinaci, porovnej ceny, vyber model auta a rezervuj. Auto si vyzvedneš po příletu na letiště. Kamarádíme se totiž s Rentalcars.com.
    • Naše srdcovka - cestovatelský newsletter, který odebírají desetitisíce cestovatelů v ČR i na Slovensku:
    5/5 - (11 votes)
Klikněte pro komentář

Karel už je 5 let na cestách. Uskutečnil dvouletou cestu kolem světa, na rok odjel do Indie a Nepálu a nyní se oženil v Argentině :-) Sleduj jeho dobrodružství na FB a IG @travel4ever.cz

Nahoru