Connect with us

Afrika

Maroko! Jak cestovat, co vidět a na co si dát pozor

Maroko! Jak cestovat, co vidět a na co si dát pozor

Maroko je rozmanitá země, která má nádherná starobylá města, oceán, poušť, pláže, kaňony i vysoké hory! Jak po Maroku cestovat, co v Maroku vidět a čemu se vyvarovat? Připravili jsme ti malého průvodce.

Reklama
Maroko a nespočetné trhy
Maroko a nespočetné trhy

Jak cestovat do Maroka?

Maroko je nejdostupnější africkou zemí, neboť se nachází velmi blízko evropskému kontinentu. Ze Španělského Algeciras si můžeš rezervovat trajekt do marockého Tangeru nebo do Ceuty, která je společně s Melillou španělským územím na africkém kontinentu. My jsme zvolili cestu přímo do Tangeru a vše proběhlo bez problémů. Ceny trajektů jsou zpravidla levnější při rezervaci online.

Porovnej si nabídky různých přepravních společností a teprve potom si zvol nejvýhodnější cenu! Cestu do Maroka jsme absolvovali trajektem, neboť jsme cestovali i po jižním Španělsku a Gibraltaru.

Místní kluci hrají fotbal na pláži v Tangeru
Místní kluci hrají fotbal na pláži v Tangeru

Trajektem nebo letecky?

Často je ale levnější do Maroka letět, a to zejména díky nabídce nízkonákladových leteckých společností, jako je např. Ryanair. Vyhledej si levné letenky do marockého Marrákeše nebo Agadiru.

Akční letenky do Maroka

Maroko a doprava

Půjčení auta

Pokud nepřijedeš do Maroka vlastním autem ale trajektem, můžeš si snadno auto pů jčit v některém z větších měst. My jsme si automobil vypůjčili v Tangeru a cestovali s ním po pobřeží přes Rabat do města Casablanca. Mrkni se na zajímavé nabídky autopůjčoven. S vlastním autem získáš čas, budeš se moci svobodně pohybovat a zastavit se v různých zapomenutých vesničkách. Řídí se vpravo a doprava mimo centra hlavních měst je klidná.

Marocké značky jsou podobné jako u nás
Marocké dopravní značky jsou podobné jako u nás 🙂

Provoz mimo centra velkých měst je zpravidla klidný
Provoz mimo centra velkých měst je zpravidla klidný

Autobusy a taxíky

Další možností je využití levnou místní dopravu. V Maroku fungují dálkové autobusy a různé druhy taxíků. Na autobusových nádražích narazíš na turistické společnosti CTM, Supratours a mnoho dalších. Mezi městy jezdí také lokální autobusy a grand taxi. U šestimístných taxíků budeš muset počkat, až se všechna místa v autě zaplní. Cena je většinou podobná jako u autobusů. Nejdražší jsou klasické malé taxíky, se kterými budeš muset hodně smlouvat. Jakmile uvidí bílého turistů, začnou s velmi vysokou nesmyslnou cenou.

Marocké taxi
Marocké taxi

Maroko a vlak?

Romantici uvítají možnost projet se po Maroku vlakem. S železniční dopravou se setkáš jen v některých částech země a to zpravidla na severu a severovýchodě. Jeden hlavní spoj vede z Tangeru přes Rabat a Casablancu do Marrákeše. Druhá trasa vede z Ojda přes Fez a Meknes. Vlaky jsou pohodlné a bezpečné. Na delší vzdálenost můžeš využít i noční rychlý spoj.

Muslimové se scházejí k modlitbám
Muslimové se scházejí k modlitbám

Ubytování v Maroku

Hotely a hostely v Maroku seženeš v různých cenových kategoriích. Často bývá v ceně dobrá a vydatná snídaně. Ceny jsou obecně stále nižší než ve většině evropských zemí. Přesto se s přibývajícím turismem ubytování zdražuje. Nejlépe uděláš, když si porovnáš aktuální nabídku ubytování v Maroku.

V Medině nakoupíš spoustu věcí
V Medině nakoupíš spoustu věcí

Tip na ubytování

Přidám ještě jeden malý osobní typ. Při rezervaci ubytování se podívej, zda se v těsné blízkosti hotelu nenachází mešita. Upozornění uvádím v případě, že se nechystáš na ranní modlitbu. Velmi hlasité svolávání věřících tě totiž probudí už před pátou hodinou.

15 tipů, na co si dát v Maroku pozor!

  1. Jízdenku na autobus si kup vždy u prodejního okénka, anebo od řidiče přímo v autobusu. Nic nekupuj od náhodných „naháněčů“.
  2. Cenu dopravy i ubytování si vždy domluv předem, abys pak nebyl překvapený.
  3. Smlouvat, smlouvat a zase smlouvat! Kromě jídla v restauracích se smlouvá téměř vše. Smlouvání je součástí místní kultury, stejně jako mátový čaj, a proto se ho neboj! Ceny bývají často nadhodnocené i o více než 50 %, obzvláště pokud uvidí, že jsi turista z Evropy. Nejprve navrhni mnohem nižší částku, než jakou jsi ochoten zaplatit. Necháš si tak prostor na její postupné zvyšování. Je to taková hra, ve které se v Maroku postupně zdokonalíš. Před odletem si zjisti, jaké jsou běžné ceny v zemi. Podívat se můžeš např. na srovnávací server životních nákladů Numbeo nebo na aktuální články cestovatelských blogů.
  4. Dbej zvýšené pozornosti u vojenských objektů. V žádném případě se je nesnaž fotit vojenské základny, strážní věže, policejní stanice, letiště apod. Létání s dronem bez povolení je v celé zemi zakázáno, stejně jako dovoz dronů. Ilegálně to určitě nezkoušej. Mysli především na své bezpečí.
  5. Nepij vodu z kohoutku! Kupuj si vždy balenou vodu nebo používej filtr.
  6. Maroko je nechvalně známé vývozem marihuany a hašiše. Pokud nechceš strávit pár let života v marockém vězení a platit statisícové pokuty, tak se drogám v jakémkoliv množství vyhni! Nikdy nenechávej bez dozoru svůj batoh a další zavazadla, a to zejména kvůli krádežím a právě nevědomému převozu drog.
  7. Respektuj muslimskou kulturu a oblékej se střídmě. To platí bohužel zejména pro ženy, které by se měly vyhnout výstřihům a krátkým sukním. Nošení šátků na veřejnosti není pro turisty podmínkou.
  8. V Maroku je alkohol celkem dobře dostupný. Obecně jsou však alkoholické nápoje v muslimských zemích velmi drahé. V době ramadánu platí úplný zákaz prodeje alkoholu. Během celého roku je pak zakázáno popíjení na veřejnosti. V Casablance jsme vstoupili do hospody, kde byli samozřejmě jen chlapi. V celém prostoru měli i přes den úplně zatažené závěsy. Prý je tak Alláh nevidí. Místní muži ale spíše dbají na to, aby je neviděl nikdo známý a nedostali se tak do řečí. Pití alkoholu je společností vnímáno velmi negativně a špatná pověst může ve finále ovlivnit např. obchodní vztahy Maročanů.
  9. Nepohybuj se v blízkosti hranic s Alžírskem. Vztahy obou zemí jsou dlouhodobě napjaté a hranice je uzavřená. Zvýšené opatrnosti dbej i v jižních saharských oblastech, kde není snadné vyhledat případnou pomoc.
  10. SIM kartu nikdy nekupuj, protože je zdarma! Můžeš se o ní přihlásit už na letišti a levně si na ní dobít data.
  11. Pokud cestuješ v páru, vyhni se na veřejnosti jakémukoliv tělesnému kontaktu. Mohl bys místní lidi pobouřit.
  12. Jídlo si objednávej v restauracích, které nejsou prázdné. Jídlo, které se rychleji prodává a otáčí, bude kvalitní. Ptej se místních obyvatel, kde se stravují.
  13. Používej intuici a nevydávej se po setmění do odlehlých čtvrtí, které neznáš nebo na opuštěné pláže. Nebezpečné mohou být v noci i Mediny velkých měst.
  14. Neboj se důrazně odmítnout otravné průvodce, prodejce a další „nabízeče“. Vše samozřejmě ve vší slušnosti typu „No, thank you!“ nebo francouzsky „Non, merci“. Kromě arabštiny a berberštiny, mluví část obyvatel také francouzsky. Jsou to zejména obchodníci.
  15. Nekoupej se tam, kde to neznáš! V oceánu si dej pozor na silné mořské proudy, které každoročně v Maroku usmrtí několik lidí. Oceán není klidné Středozemní moře!

Kam v Maroku cestovat?

Maroko je neuvěřitelně pestrou zemí a nabízí mnoho míst, kam se můžeš vypravit. Záleží jen na tom, kolik máš na cestu času.

Takže, co v Maroku vidět?

Za plážemi do Maroka

Maroko nemá jen poušť a starobylá města, ale i mnoho kilometrů pláží. Pěkné pláže najdeš už v okolí velkých pobřežních měst. Jižně od Rabatu se nachází pláž Temara. U největšího města Casablanca zase objevíš příjemnou pláž Ain Diab Beach.

Za jednu z nejhezčích pláží je považována pláž Legzira u městečka Sidi Ifni. 8 kilometrová pláž se pyšní červenými skalními oblouky a zlatým pískem. Pláž vyhledávají také příznivci windsurfingu a kitesurfingu. Dáváš-li přednost surfování, vydej se na pláž Tamri. Velké vlny zde lákají surfaře z celého světa. Pláže najdeš i u Středozemního moře mezi Ceutou a Tetuanem.

V Maroku na tebe čeká i oceán a pláže
V Maroku na tebe čeká i oceán a pláže

Na výlet do marockých hor

Pokud se v Maroku vydáš do pohoří Vysoký Atlas, budeš moci vystoupat na nejvyšší horu severní Afriky. Hora Jebel Toubkaldosahuje nadmořské výšky 4 167 metrů a často je na jejím vrcholu sníh. Výstup na vrchol není náročný a odměnou ti budou fantastické výhledy do kraje. K nejvyšší hoře Maroka se nejlépe dopravíš z Marrákeše.

Jak začít horskou túru na Jebel Toubkal?

Dvoudenní trek začíná ve vesnici Imlil, kam se dopravíš např. grand taxi. První den můžeš absolvovat úsek do horské chaty Refuge Toubkal, kde se dá přespat. Brzy ráno pak budeš pokračovat k vrcholu. Horskou túru lze jednoduše absolvovat bez průvodce. Informuj se pouze o počasí a množství sněhu na vrcholu.

V Maroku nejsou jen pouště, ale i hory a kaňony
V Maroku nejsou jen pouště, ale i hory a kaňony

Na velbloudech do pouště

Velkým zážitkem je cesta na velbloudech k písečným dunám do pouště, kam se lze vydat z vesnice Merzougy. Cenu výletu do pouště si domluv už v Rissani. S „naháněči“ v Merzouze je totiž obtížnější smlouvat. Dobře si s prodejci před cestou vyjasni, co všechno je součástí výletu, kde budeš spát a jaké jídlo dostaneš.

Písečné duny v Maroku
Písečné duny v Maroku

Spánek je zpravidla organizován u berberských stanů přímo pod širým nebem. Ráno se vstává brzy na východ slunce, neboť právě v tuto dobu se písečné duny zabarvují do nádherných sytě oranžových barev. Strávit noc v marocké poušti pro tebe bude jedním z největších zážitků!

Výlet na velbloudech do pouště je velký zážitek
Výlet na velbloudech do pouště je velký zážitek

Čtyři královská města

Casablanca a Rabat

Klasikou v Maroku jsou samozřejmě krásná starobylá města, která mají vždy svůj typický střed – Medinu, plno trhů a mešit. V Casablance objevíš Mešitu Hassana II., která je třetí největší mešitou na světě. Její minaret měří dokonce 200 metrů. Do útrob moderní mešity s odklápěcí střechou a laserem směřujícím k Mecce se dostaneš v rámci pravidelné turistické prohlídky.

Mešita Hassana II. v Casablance
Mešita Hassana II. v Casablance

hlavním městě Rabatu na tebe čeká další spousta památek včetně Hassanovy věže, pevnosti Kasbah des Oudaias, Mauzolea Mohammeda V., Královského paláce nebo Andaluské zahrady.

Hassanova věž v hlavním městě Rabat
Hassanova věž v hlavním městě Rabat

Fez a Marrákeš

Maroko má další historická města: Fez a Marrákeš. Hlavní atrakcí ve Fezu je proslulá koželužna. Na vlastní oči uvidíš, jak se v dávných časech barvila kůže. Budeš svědkem, jak místní dělníci v továrně pracují u barevných kádí se silným zápachem. Aby se ti lépe dýchalo, dostaneš při prohlídce několik listů máty. V Marrákeši je zase velmi proslulé náměstí Jemaa el-Fna s obřím tržištěm a spoustou pouličních prodejců a umělců. Nezapomeň se zastavit ani u Saadských hrobek a u mešity Kutubíja.

Marocká města jsou vždy plná tržnic
Marocká města jsou vždy plná tržnic

Šmoulí město Chefchaouen

Tvé pozornosti by nemělo uniknout ani modré město Chefchaouen. Podobně jako v indickém Jodhpuru mají i zde omítky, dveře i schodiště domů sytě modrou barvu. Fotogenické město najdeš u pohoří Ríf, které je známé pěstováním konopí. Velká pole s marihuanou uvidíš hned za městem. Chefchaouen se těší velkému zájmu turistů, a proto tě místní prodejci možná zpočátku zaskočí s nesmyslně vysokými cenami. Ty však už víš, že musíš hodně smlouvat!

Barevné Maroko tě bude bavit!
Barevné Maroko tě bude bavit!

Napsal cestovatel Karel Štěpánek

Podívej se také na články:

Pokud máte připomínku nebo jste našli chybu, napište prosím na redakce@pelipecky.cz. Pokud máte cool cestovatelský příběh, recenzi, reportáž nebo blog a chcete se o své zážitky podělit se světem, nebojte se nám svůj text poslat na novinky@pelipecky.sk. Rádi ho zveřejníme v sekci Cestopisy.


Speciální nabídky pro naše čtenáře

    • Půjč si auto přes Pelikán. Klikni, zvol si destinaci, porovnej ceny, vyber model auta a rezervuj. Auto si vyzvedneš po příletu na letiště. Kamarádíme se totiž s Rentalcars.com.
    • Naše srdcovka - cestovatelský newsletter, který odebírají desetitisíce cestovatelů v ČR i na Slovensku:
    5/5 - (23 votes)
Klikněte pro komentář

Karel už je 5 let na cestách. Uskutečnil dvouletou cestu kolem světa, na rok odjel do Indie a Nepálu a nyní se oženil v Argentině :-) Sleduj jeho dobrodružství na FB a IG @travel4ever.cz

Nahoru