Connect with us

Cestopisy

Portugalsko: 6 míst, která stojí za to navštívit

Portugalsko: 6 míst, která stojí za to navštívit

Portugalsko je ideální evropskou destinací! Najdeš tam krásné přírodní i historické památky, výborné jídlo, milé lidi, slunečné počasí i pláže. Kam se v Portugalsku vypravit? Připravili jsme pro tebe 7 tipů na zajímavá místa.

Reklama
Portugalsko je velmi zajímavou evropskou destinací
Portugalsko je velmi zajímavou evropskou destinací

Vyhledej si letenky do Portugalska už dnes a podívej se na výhodné nabídky letů do Lisabonu nebo do Porta.

1. Hlavní město Lisabon

V Lisabonu jsem během studií strávil téměř rok života a toto město jsem si hned po příletu zamiloval. Hlavní město Portugalska určitě patří k nejkrásnějším evropským městům. Jeho přednostmi jsou blízká poloha od oceánu a teplé počasí.V Lisabonu je až 300 slunečných dnů v roce, a proto není nic snazšího, než vyrazit vlakem na nedaleké pláže do Carcavelos nebo Cascais. Chceš-li si vyzkoušet surfování, tak je pro tebe okolí hlavního města parádní volbou!

Hlavní město Lisabon a most Ponte 25 de Abril
Hlavní město Lisabon a most Ponte 25 de Abril

Památky, noční život i fotbal

Portugalsko a Lisabon tě budou bavit i v noci! Ve čtvrti Bairro Alto se každý večer slaví a popíjí přímo na ulici. Nevynechej ani krásné historické památky, jako jsou Hrad svatého Jiří, Belémská věž, památník mořeplavců nebo unikátní Jeronýmský klášter. V tomto chrámu odpočívá nejslavnější portugalský dobrodruh Vasco de Gama. Nejpopulárnějším sportem v Porgualsku je fotbal! Velkým zážitkem je návštěva fotbalového utkání klubů Benfica Lisabon nebo Sporting Lisabon.

Lisabonské uličky
Lisabonské uličky
Fotbal je v Portugalsku sportem číslo 1
Fotbal je v Portugalsku sportem číslo 1

2. Za vínem do Porta

Porto je druhým největším městem Portugalska a hlavním městem severu. Z Lisabonu se do Porta dostaneš jednoduše vlakem nebo autobusem. Cesta ti potrvá jen přibližně 3 hodiny, neboť rozloha Portugalska není příliš velká. Zvaž také pronájem automobilu. S vlastním autem získáš svobodu a budeš si moci zajet na opuštěné pláže a další zajímavá místa na cestě.

Porto je další krásné portugalské město
Porto je další krásné portugalské město

Vydej se za portským vínem!

Světový věhlas si Porto získalo především výrobou vína. Různé druhy Portského se již dlouhá léta vyváží do celého světa.

Portské víno je známé po celém světě
Portské víno je známé po celém světě

Projdi se podél nábřeží Cais da Ribeira a zúčastni se některé z bezplatně nabízených degustací vín. Ve městě se dochovala celá řada starých církevních památek včetně katedrály Nanebevzetí Panny Marie, která pochází až z 12. století. Při fotbalovém mistrovství Evropy bylo v Portu postaveno metro. Zajímavostí je, že všechny linky metra se střetávají v centru, aby se společně vydaly ke slavnému stadionu Estádio do Dragão, kde hraje fotbalový klub FC Porto.

Most krále Ludvíka I. v Portu
Most krále Ludvíka I. v Portu

3. Univerzitní Coimbra

Mezi největšími městy Lisabonem a Portem objevíš univerzitní město Coimbra. Portugalsko je velmi silně nábožensky založené, a proto i v Coimbře uvidíš velké množství katedrál a kostelů. Za návštěvu rozhodně stojí nádherné katedrály Sé Volha a Sé Nova. Univerzita v Coimbře má 8 fakult a je dokonce starší než pražská Karlova univerzita. Byla totiž založena už v roce 1290, což z ní činí jednu z nejstarších univerzit na světě. Studenti jsou ti, kteří utváří příjemnou atmosféru města. Pokud budeš cestovat do Coimbry v květnu, tak možná narazíš na studentské oslavy Quima das Fitas. Místní studenti, kteří dokončí vzdělání, pálí v těchto dnech barevné stužky svých fakult.

Portugalští studenti vypadají jak z filmu Harry Potter
Portugalští studenti vypadají jak z filmu Harry Potter

Podívej se také na článek Madeira – ostrov květin a věčného jara

4. Pohádková Sintra

Výlet do historického městečka Sintra považuji za nejlepší jednodenní výlet z Lisabonu. Do krásné přírody je zde zasazeno hned několik hradů a paláců. Po příjezdu do Sintry uvidíš palác Palácio Nacional de Sintra. Palác, který zdobí dvě typické kuželovité věže, býval kdysi sídlem portugalských králů.

Pohádkový palác Palacio Nacional da Pena
Pohádkový palác Palacio Nacional da Pena

Ze Sintry se rozhodně vydej lesní stezkou k barevnému paláci Palacio Nacional da Pena. Tato pohádková stavba je složena z několika architektonických stylů. Nejhezčí fotografii paláce pořídíš od kříže Cruz Alta, který je nejvyšší vyhlídkou v okolí. Dalšími skvostnými památkami jsou též hrad Castelo dos Mouros a palác Monserrate. Pokud chceš ušetřit síly, vyjeď k Palacio Nacional da Pena autobusem a zpět dolů se vrať pěšky.

5. Historická Évora

Dalším zajímavým městem, kam se můžeš z Lisabonu vydat na jednodenní výlet, je Évora. Historické centrum Évory bylo právem zapsáno do seznamu památek UNESCO. Ve městě narazíš na mnoho památek z dob římského impéria, jako např. pozůstatky chrámu Diany– Templo Romano de Évora. Tento skvost pochází dokonce už z 1. století. Zajdi se podívat také do kostnice a do majestátné gotické katedrály Vasca da Gamy. Ve městě je celá řada pěkných kaváren a restaurací a oblast je vyhlášena i výborným vínem.

Historické centrum Évory
Historické centrum Évory

6. Slunečné Algarve

Portugalsko je vhodné i pro letní dovolenou! Nejlepší branou ke vstupu na portugalské pláže v regionu Algarve je město Faro. Dostaneš se z něj jednoduše do menších plážových letovisek na pobřeží. Nejvíce se nám líbilo na úplném západě Evropy v malém městečku Lagos.

Lagos a jeho pláže připomínají Austrálii
Nejzápadnější kout Evropy
Nejzápadnější kout Evropy

Pláže Praia do Pinhão, Praia da Dona Ana, Praia do Camilo nebo Praia dos Pinheiros patří k nejlepším v zemi. Oceán se v Algarve mísí se Středozemním mořem, a proto je teplota vody mnohem příjemnější než ve zbytku Portugalska. Za surfováním se lze vypravit do nedaleké obce Sagres, kde se nachází i mys Cabo de Sao Vicente s majákem. V Algarve si užiješ skvělé pokrmy z ryb i mořských plodů!

V Portugalsku najdeš nejlepší evropské podmínky pro surfování
V Portugalsku najdeš jedny z nejlepších podmínek pro surfování v Evropě

Láká tě Portugalsko? Podívej se na akční nabídky letenek do Lisabonu!

Napsal cestovatel Karel Štěpánek

Mrkni se také na články:
Austrálie už dávno není tak daleko! Jak se připravit na cestu?
New York: 9 tipů, co dělat ve slavném velkoměstě
Kompletní průvodce po Islandu. Jak si cestu užít a finančně přežít!
Malajsie jako brána do Asie. Tvůj velký průvodce
Průvodce po Bali! Jak ovládnout tento kouzelný ostrov

Klikněte pro komentář

Karel už je 5 let na cestách. Uskutečnil dvouletou cestu kolem světa, na rok odjel do Indie a Nepálu a nyní se oženil v Argentině :-) Sleduj jeho dobrodružství na FB a IG @travel4ever.cz

Žhavé #PELIPECKY

Novinky a zprávy ze světa cestování

POBYT DNE: 5* prodloužený víkend na Šumavě od 1 990 Kč https://t.co/izk5kVz18b2 dny dozadu
Chorvatsko úplně otevře hranice pro občany 10 zemí včetně České republiky https://t.co/yTfzPHe9Pn #novinky2 dny dozadu
Austrian Airlines oznámily návrat. Létat začnou 15. června! https://t.co/m8mGvF7Lju #novinky2 dny dozadu
Které země můžete navštívit: aktuální doporučení a zákazy (COVID-19) https://t.co/1a2S4Ot4Le #novinky2 dny dozadu
Černá Hora otevře hranice začátkem června. Zatím pro vybrané země https://t.co/8JGaF0RDO6 #novinky2 dny dozadu
Kypr proplatí náklady na dovolenou, pokud návštěvníkovi zjistí COVID-19 https://t.co/nwx0k4blFk #novinky2 dny dozadu
Gondoly v Benátkách už opět jezdí. Italové se vracejí zpět k životu https://t.co/MHqTCjomkz #novinky3 dny dozadu
Ryanair hlásí masivní nárůst rezervací na červenec, lidi neodrazuje ani karanténa https://t.co/YdmzjDse6I #novinky3 dny dozadu
Wizz Air se potichu přesouvá z Dubaje do Abu Dhabi, vzlétne do 2 týdnů https://t.co/FJbTM8l71N #novinky3 dny dozadu
Techno a falafel. Jak si užít Berlín, když máš dvacet https://t.co/gIl4UyU9Qd3 dny dozadu
1 2 3 5

Nejčtenější dnes

Doporučujeme:

Advertisement
Advertisement
Nahoru