Connect with us

Cestopisy

Co vidět v Portugalsku? Tipy na 6 TOP míst

Co vidět v Portugalsku? Tipy na 6 TOP míst

Portugalsko je ideální evropskou destinací! Najdeš tam krásné přírodní i historické památky, výborné jídlo, milé lidi, slunečné počasí i pláže. Kam se v Portugalsku vypravit? Připravili jsme pro tebe hned 7 tipů na zajímavá místa, a nejen jeho hlavní město!

Reklama
Portugalsko je velmi zajímavou evropskou destinací, výhled na maják
Portugalsko je velmi zajímavou evropskou destinací

Takže co tedy v Portugalsku vidět?

1. Hlavní město Portugalska Lisabon

Pochopitelně ovšem hlavní město Portugalska nemůžeme z našeho seznamu tipů vynechat, protože jistě patří mezi místa, co chceš v Portugalsku vidět! V Lisabonu jsem během studií strávil téměř rok života a toto město jsem si hned po příletu zamiloval. Hlavní město Portugalska určitě patří k nejkrásnějším evropským městům. Jeho přednostmi jsou blízká poloha od oceánu a teplé počasí. V Lisabonu je až 300 slunečných dnů v roce, a proto není nic snazšího, než vyrazit vlakem na nedaleké pláže do Carcavelos nebo Cascais. Chceš-li si vyzkoušet surfování, tak je pro tebe okolí hlavního města parádní volbou!

Hlavní město Lisabon a most Ponte 25 de Abril
Hlavní město Lisabon a most Ponte 25 de Abril

Památky, noční život i fotbal

Portugalsko a Lisabon tě budou bavit i v noci! Ve čtvrti Bairro Alto se každý večer slaví a popíjí přímo na ulici. Nevynechej ani krásné historické památky, jako jsou Hrad svatého Jiří, Belémská věž, památník mořeplavců nebo unikátní Jeronýmský klášter. V tomto chrámu odpočívá nejslavnější portugalský dobrodruh Vasco de Gama. Nejpopulárnějším sportem v Portugalsku je fotbal! Velkým zážitkem je návštěva fotbalového utkání klubů Benfica Lisabon nebo Sporting Lisabon.

Lisabonské uličky
Lisabonské uličky
Fotbal je v Portugalsku sportem číslo 1
Fotbal je v Portugalsku sportem číslo 1

2. Za vínem do Porta

Porto je druhým největším městem Portugalska a hlavním městem severu. Z Lisabonu se do Porta dostaneš jednoduše vlakem nebo autobusem. Cesta ti potrvá jen přibližně 3 hodiny, neboť rozloha Portugalska není příliš velká. Zvaž také pronájem automobilu. S vlastním autem získáš svobodu a budeš si moci zajet na opuštěné pláže a další zajímavá místa na cestě.


Tip na pronájem auta: Rentalcars od Pelikána

Ušetři na půjčovném auta zařiď si jej přes Pelikána! Přes vyhledávač si vyber konkrétní destinaci, porovnej ceny, vyber model auta a rezervuj. Auto si vyzvedneš po příletu. Díky Rentalcars uvidíš vždy nejvýhodnější ceny na trhu a v požadovaném termínu.

Porto je další krásné portugalské město
Porto je další krásné portugalské město

Vydej se do Portugalska za portským vínem!

Světový věhlas si Porto získalo především výrobou vína. Různé druhy Portského se již dlouhá léta vyváží do celého světa.

Portské víno je známé po celém světě
Portské víno je známé po celém světě

Projdi se podél nábřeží Cais da Ribeira a zúčastni se některé z bezplatně nabízených degustací vín. Ve městě se dochovala celá řada starých církevních památek včetně katedrály Nanebevzetí Panny Marie, která pochází až z 12. století. Při fotbalovém mistrovství Evropy bylo v Portu postaveno metro. Zajímavostí je, že všechny linky metra se střetávají v centru, aby se společně vydaly ke slavnému stadionu Estádio do Dragão, kde hraje fotbalový klub FC Porto.

Most krále Ludvíka I. v Portu
Most krále Ludvíka I. v Portu

Portugalsko – nejlevnější letenky

3. Univerzitní hlavní město Portugalska – Coimbra

Mezi největšími městy Lisabonem a Portem objevíš univerzitní město Coimbra. Portugalsko je velmi silně nábožensky založené, a proto i v Coimbře uvidíš velké množství katedrál a kostelů. Za návštěvu rozhodně stojí nádherné katedrály Sé Volha a Sé Nova. Univerzita v Coimbře má 8 fakult a je dokonce starší než pražská Karlova univerzita. Byla totiž založena už v roce 1290, což z ní činí jednu z nejstarších univerzit na světě. Studenti jsou ti, kteří utváří příjemnou atmosféru města. Pokud budeš cestovat do Coimbry v květnu, tak možná narazíš na studentské oslavy Quima das Fitas. Místní studenti, kteří dokončí vzdělání, pálí v těchto dnech barevné stužky svých fakult.

Portugalští studenti vypadají jak z filmu Harry Potter
1000Portugalští studenti vypadají jak z filmu Harry Potter

Podívej se také na článek Madeira – ostrov květin a věčného jara

4. Pohádková Sintra, bývalé sídlo králů

Výlet do historického městečka Sintra považuji za nejlepší jednodenní výlet z Lisabonu. Do krásné přírody je zde zasazeno hned několik hradů a paláců. Po příjezdu do Sintry uvidíš palác Palácio Nacional de Sintra. Palác, který zdobí dvě typické kuželovité věže, býval kdysi sídlem portugalských králů.

Pohádkový palác Palacio Nacional da Pena
10001000Pohádkový palác Palacio Nacional da Pena

Ze Sintry se rozhodně vydej lesní stezkou k barevnému paláci Palacio Nacional da Pena. Tato pohádková stavba je složena z několika architektonických stylů. Nejhezčí fotografii paláce pořídíš od kříže Cruz Alta, který je nejvyšší vyhlídkou v okolí. Dalšími skvostnými památkami jsou též hrad Castelo dos Mouros a palác Monserrate. Pokud chceš ušetřit síly, vyjeď k Palacio Nacional da Pena autobusem a zpět dolů se vrať pěšky.

5. Historická Évora

Dalším zajímavým městem, kam se můžeš z Lisabonu vydat na jednodenní výlet, je Évora. Historické centrum Évory bylo právem zapsáno do seznamu památek UNESCO. Ve městě narazíš na mnoho památek z dob římského impéria, jako např. pozůstatky chrámu Diany– Templo Romano de Évora. Tento skvost pochází dokonce už z 1. století. Zajdi se podívat také do kostnice a do majestátné gotické katedrály Vasca da Gamy. Ve městě je celá řada pěkných kaváren a restaurací a oblast je vyhlášena i výborným vínem.

Historické centrum Évory
Historické centrum Évory

6. Slunečné Algarve a nejkrásnější pláže Portugalska

Portugalsko je vhodné i pro letní dovolenou! Nejlepší branou ke vstupu na portugalské pláže v regionu Algarve je město Faro. Dostaneš se z něj jednoduše do menších plážových letovisek na pobřeží. Nejvíce se nám líbilo na úplném západě Evropy v malém městečku Lagos.

Lagos a jeho pláže připomínají Austrálii
Nejzápadnější kout Evropy
Nejzápadnější kout Evropy

Pláže Praia do Pinhão, Praia da Dona Ana, Praia do Camilo nebo Praia dos Pinheiros patří k nejlepším v zemi. Oceán se v Algarve mísí se Středozemním mořem, a proto je teplota vody mnohem příjemnější než ve zbytku Portugalska. Za surfováním se lze vypravit do nedaleké obce Sagres, kde se nachází i mys Cabo de Sao Vicente s majákem. V Algarve si užiješ skvělé pokrmy z ryb i mořských plodů!

V Portugalsku najdeš nejlepší evropské podmínky pro surfování
V Portugalsku najdeš jedny z nejlepších podmínek pro surfování v Evropě

Napsal cestovatel Karel Štěpánek

Mrkni se také na články:

Portugalsko – základní informace:

 • Geografie: Portugalsko leží na jihu Evropy, na Pyrenejském poloostrově, kde sousedí se Španělskem.
 • Počet obyvatel Portugalska: 10, 28 milionů obyvatel (2020)
 • Hlavní město Portugalska: Lisabon (hlavním městem Portugalska je již od 7. století)
 • Další významná větší města: Porto, Guimarães, Aveiro, Coimbra, Faro, Funchal (Madeira), Ponta Delgada (Azorské ostrovy)
 • Portugalské autonomní regiony: Madeira, Azorské ostrovy
 • Podnebí a počasí v Portugalsku: Na severu země panuje převážně oceánské klima, na jihu pak středomořské. Po celý rok je tu počasí vlastně mírné. V létě se v Portugalsku pohybují teploty kolem 30 °C a v zimě klesnou přibližně na 12 °C.

Pokud máte připomínku nebo jste našli chybu, napište prosím na redakce@pelipecky.cz. Pokud máte cool cestovatelský příběh, recenzi, reportáž nebo blog a chcete se o své zážitky podělit se světem, nebojte se nám svůj text poslat na novinky@pelipecky.sk. Rádi ho zveřejníme v sekci Cestopisy.


Speciální nabídky pro naše čtenáře

  • Půjč si auto přes Pelikán. Klikni, zvol si destinaci, porovnej ceny, vyber model auta a rezervuj. Auto si vyzvedneš po příletu na letiště. Kamarádíme se totiž s Rentalcars.com.
  • Naše srdcovka - cestovatelský newsletter, který odebírají desetitisíce cestovatelů v ČR i na Slovensku:
  4.9/5 - (13 votes)
Klikněte pro komentář

Karel už je 5 let na cestách. Uskutečnil dvouletou cestu kolem světa, na rok odjel do Indie a Nepálu a nyní se oženil v Argentině :-) Sleduj jeho dobrodružství na FB a IG @travel4ever.cz

Nahoru