Connect with us

Austrálie a oceánie

Austrálie: Jak se připravit na cestu? Letenky z Budapešti za 18 990 Kč

Austrálie: Jak se připravit na cestu? Letenky z Budapešti za 18 990 Kč

Splň si svůj sen a vydej se na cestu k protinožcům! V Austrálii na tebe čekají moderní města, krásné pláže, národní parky, klokani, teplé klima i pohodová atmosféra. Dny, kdy stála letenka na druhou stranu světa minimálně 30 tisíc korun, jsou už dávno pryč. Každé dobrodružství začíná nákupem letenek, proto na úvod přídáváme tip na letenky z Budapešti za 18 990 Kč.

Reklama

Akční letenky do Melbourne:

 • Odkud? Z Budapešti s přestupem v Šanghaji
 • S kým? Letíš v kombinaci aerolinek China Eastern Airlines a Shanghai Airlines
 • Kdy? Duben – květen 2024
 • Termíny? Například: 6. až 31. května 2024 (VYBRAT TERMÍN)
 • Co je v ceně? Let tam i zpět, všechny poplatky, 1x příruční zavazadlo, 2x odbavené zavazadlo (do 46 kg)

Seznam se s Rudým kontinentem

Na úvod se sluší říci, že Austrálie je obrovská země. Je to zároveň kontinent, který má přibližnou rozlohu jako USA. I cesta ze Sydney do Perthu má podobnou vzdálenost jako trasa z New Yorku do Los Angeles. Dobře si proto naplánuj, jaké části Austrálie chceš poznat. Hodně záleží na tom, kolik máš času a jaký druh dopravy zvolíš. V Austrálii jsme strávili celkem 4 měsíce, a tak se ti pokusíme předat naše rady a zkušenosti.

Západ slunce u slavné skály Uluru
Západ slunce u slavné skály Uluru

Jak v Austrálii cestovat?

Koupě automobilu

Tato možnost je zajímavá, pokud jedeš do Austrálie na delší dobu např. několika měsíců a také pokud nejedeš sám a můžeš sdílet náklady na benzín, pojištění auta apod. Úskalí může nastat při konečném prodeji vozu, jako se to stalo nám. Během posledních dvou týdnů se nám auto nepodařilo v Sydney prodat, a tak jsme ho ve městě museli nechat a pokračovat dále do Jižní Ameriky. Prodej jsme poté museli řídit na dálku přes naše kamarády, kteří s tím měli nemalé starosti. Prodáváš-li automobil v jiném australském státě, musíš před prodejem zaplatit speciální technickou kontrolu, která bývá velmi drahá a často se vyšplhá i nad tisíc dolarů. Koupi auta proto doporučujeme několikrát zvážit!

V Austrálii jsme koupeným autem najeli přes 22 tisíc kilometrů
V Austrálii jsme koupeným autem najeli přes 22 tisíc kilometrů

Pronájem automobilu

Jednodušší možností je využít kombinaci vnitrostátních letů a půjčení auta. Znovu připomínám, ze vzdálenosti mezi místy jsou obrovské! Najeli jsme přes 22 tisíc kilometrů a ani jsme Austrálii neobjeli celou. Vynechali jsme dalekou Západní Austrálii. Jen mezi Cairns a Darwinem je vzdálenost asi 3 tisíce kilometrů. Jeli jsme tam 3 dny téměř bez zastávky, protože po cestě nebylo téměř nic k vidění. Podobné je to s cestou do středu Rudého kontinentu. Abys viděl slavnou skálu Uluru, budeš muset najet velké množství kilometrů. Z tohoto důvodu je vždy lepší k danému místu letět a pronajmout si auto až na místě. Ušetříš tím čas a ve finále i peníze.

Vzdálenosti v Austrálii jsou nekonečné
Vzdálenosti v Austrálii jsou nekonečné

Na co si dát při řízení pozor?

V Austrálii se jezdí podobně jako v dalších anglických koloniích vlevo, ale to na silnici jistě poznáš. Největším postrachem řidičů jsou klokani. Mnoho aut má v Austrálii přidělaný na autě speciální nárazník tzv. „kangaroo bar“. Snaž se vyhnout jízdě po setmění, protože středy s těmito zvířaty jsou bohužel po celé zemi velmi běžné. Jakmile se trochu vzdálíš od větších měst, začnou ti klokani skákat přes cestu. Potkávali jsme je skoro každý den, neboť jsou v Austrálii přemnožení. Jeden klokan nám dokonce v národním parku přeskočil celé auto. Srážka s velkým svalnatým klokanem může být opravdu nebezpečná!

Klokanů je v Austrálii víc než dost. Musíš ale opustit město!
Klokanů je v Austrálii víc než dost. Musíš ale opustit město!

Co si vzít s sebou?

V autě měj vždy dostatek chladicí kapaliny i pitné vody. Australské teploty bývají často extrémně vysoké a to zejména na severu a ve středu země. Opalovací krém je nutností za všech okolností! Sluneční paprsky jsou velmi silné a říká se, že ozonová díra se nachází právě nad Austrálií. Stát se snaží bojovat proti častým případům rakoviny kůže, a tak na opalovací krémy přispívá peníze. Koupíte je proto velmi levně v každém supermarketu.

Na dlouhou cestu po Austrálii se dobře připrav!
Na dlouhou cestu po Austrálii se dobře připrav!

Vnitrozemskou část území nazývají Australané „outback“. Zatímco u pobřeží jsou teploty mezi dnem a nocí vyrovnanější, ve vnitrozemí se v noci výrazně ochlazuje. Jsou to takové pouštní oblasti. Měj s sebou raději i teplejší oblečení. Od listopadu do března tě může v severnějších částech země zasáhnout silné období dešťů. Některé silnice jsou neprůjezdné a bývají na delší čas uzavřené.

Ve vnitrozemí bývá velké horko
Ve vnitrozemí bývá velké horko

Další možnosti dopravy

K cestování lze samozřejmě využít i autobusy nebo dokonce romantický vlak. Ten vede např. krásnou krajinou od severu k jihu. Je však velmi drahý. Většina hostelů organizuje pro své klienty výlety nebo dopravu autobusy a mikrobusy. Z hostelu v Sydney si můžeš např. domluvit odvoz do Byron Bay apod. Austrálii rovněž křižují speciální „party busy“, kde spolu lidé cestují, seznamují se a popíjejí. Je to tak trochu návrat do éry hippie. Svádí k tomu klidná atmosféra a příjemně teplé podnebí.

Pohodová atmosféra v australském Byron Bay
Pohodová atmosféra v australském Byron Bay

Kde vidět klokany a koaly?

Za klokany nejen do zoo v Sydney!

Pokud nezůstaneš jen ve velkoměstech a vydáš se do přírody, pravděpodobně narazíš na jedinečná australská zvířata. Symbolem Austrálie jsou zejména klokan a koala, ale viděli jsme i ježuru australskou, krokodýli nebo ptakopyska. Kde je ale vidět? S klokany je to mnohem snazší, neboť žijí po celé zemi. Nejaktivnější jsou při východu a západu slunce. Často se dají spatřit na loukách a polích. Tato roztomilá zvířata se často přibližují i k australským domům.

Klokany zahlídneš na silnicích i v blízkosti domů
Klokany zahlídneš na silnicích i v blízkosti domů

Asi nejvíce klokanů všech druhů a velikostí jsme viděli v národním parku Boonoo Boonoo. Klokana nalezneš i v supermarketu, protože klokaní maso se v Austrálii běžně jí a griluje. Mělo by být zdravé, neboť neobsahuje skoro žádný tuk. Je to dáno tím, že klokan neustále skáče a má vytrénované tělo. Maso jsme ochutnali, ale příliš nás nenadchlo. Chutnalo zvláštně, trochu jako zvěřina.

Klokan je hlavním symbolem Austrálie!
Klokan je hlavním symbolem Austrálie!

Kde vidět koalu?

Vidět koalu v přírodě už tak lehké není. Musíš vědět, ve kterých částech Austrálie jí hledat. Za hlavní domov koal je považováno městečko Gunnedah v Novém Jižním Walesu (asi 400km od Sydney). Koaly jsou často k vidění i na stromech v městských parcích, ale mnohem pravděpodobněji na ně narazíš v buši na okraji Gunnedahu. Vydali jsme se tam při západu slunce a měli jsme štěstí, neboť jsme jednu koalu náhodou objevili přímo nad námi na malém stromě. „Ta koala má skvělý život. 20 hodin spí a 4 hodiny žere!“, vtipkovali jsme a pozorovali toto krásné zvíře jen z několika metrů.

 Koala v buši u města Gunnedah
Koala v buši u městečka Gunnedah

Nikdy ke koalám nechoď moc blízko a rozhodně na ně nesahej! Snadno se vystresují a mohou umřít. Koaly žijí i u slavné pobřežní cesty Great Ocean Road. Turisté je tam bohužel neustále stresují focením z bezprostřední blízkosti.

Na zvířata si dávej pozor!

Mnoho zvířat v Austrálii je nebezpečných, a proto si dávej pozor! Rudý kontinent není domovem jen roztomilých klokanů a koal, ale také hadů, pavouků, škorpionů, žraloků, krokodýlů nebo medúz. Všechna tato zvířata tě mohou zabít. Prý tě může ocasem ocasem usmrtit dokonce ptakopysk. Zvířata se zkrátka na tomto drsném horkém kontinentu vyvinula k přežití. Nekoupej se ve vodách, které neznáš a respektuj všechny zákazy, cedule a doporučení. Pokud stanuješ v divočině, vždy si dávej pozor, aby ti nějaký živočich nevlezl do stanu.

Krokodýl v mokřadech u Port Douglasu
Krokodýl v mokřadech u Port Douglasu

Ubytování v Austrálii

Tímto se dostáváme k otázce ubytování. Většinu nocí mimo města jsme strávili ve stanu, neboť jsme měli vlastní auto a mohli si dojet i do vzdálenějšího kempu. Stáhni si do mobilu aplikaci WikiCamps Australia, která ti ukáže bezplatná místa na spaní. Ve velkých městech jsme spali většinou v hostelech. Po celé Austrálii najdeš i levné hotely a motely. Podívej se na jejich aktuální nabídku.

V australských městech je bohatá nabídka ubytování všech kategorií
V australských městech je bohatá nabídka ubytování všech kategorií

Jak na cestě ušetřit?

Velkou položkou v rozpočtu je vždystravování. Ceny v Austrálii jsou navíc dost vysoké. Levněji si nakoupíš v supermarketech Coles nebo Woolworths. Nejvíc ušetříš, když si budeš sám vařit! Většinou k tomu nebudeš potřebovat ani vlastní výbavu. V každém městě a vesnici najdeš park s veřejným plynovým grilem, kde si jednoduše a zdarma připravíš pokrm. Plyn je placen s daní a je neustále doplňován. Vítej ve vyspělé zemi!

Hovězí steak s grilovaným chřestem.
Australský hovězí steak patří k nejlepším

Vyhledej si akční letenky do Oceánie!

Co vidět v Austrálii?

Některá místa už jsme zmínili výše. Přidáme ještě několik tipů na australské destinace, kde se nám opravdu líbilo.

Sydney a Melbourne

Cestu je dobré začít v Sydney nebo Melbourne, abys poznal místní lidi a kulturu. Obě města mají přístup k plážím a nabízí mnoho dalších atrakcí. Sydney má teplejší podnebí a krásnou architekturu. Obdivovat budeš slavnou budovu Opery, most Harbour Bridge i nedaleké zahrady Royal Botanic Gardens Sydney plné papoušků. Melbourne je zase považováno za město umění a sportu. Několik let v řadě bylo navíc zvoleno nejlepším světovým městem na život.

Sydney je nádherné město
Sydney je nádherné město
Pohled na Operu z mostu Harbour Bridge
Pohled na Operu z mostu Harbour Bridge

Původní obyvatelé Austrálie

Za pravými obyvateli Austrálie se budeš muset vypravit spíše na sever nebo do středu země. V Severním teritoriu jsme navštívili aboriginské vesnice BarungaBeswik a byl to velký zážitek. Vždy musíš v kanceláři Northern Land Council požádat o speciální povolení ke vstupu na tato území původních obyvatel.

Toto jsou praví obyvatelé Austrálie!
Toto jsou praví obyvatelé Austrálie!

Život zbylých Aboriginců v Austrálii je velmi těžký. Jsou vytlačeni do nehostinných oblastí a jejich soužití s moderní civilizací příliš nefunguje. Ve městech mají většinou problémy s alkoholem, který jim bílý muž představil. Spousta Australanů neslaví kontroverzní Den Austrálie, neboť je to vlastně výročí zabití mnoha původních obyvatel.

David s roztomilými aboriginskými dětmi
David s roztomilými aboriginskými dětmi

Australské národní parky

V každém z australských států se nachází velké množství přírodních atrakcí a národních parků. Mezi nejznámější patří Modré hory v Blue Mountains National Park a Uluru-Kata Tjuta National Park, kam jezdí lidé z celého světa obdivovat nádherný monolit Uluru. Tato posvátná skála Aboriginců se při západu slunce zbarví do sytě oranžové barvy. Nikdo přesně neví, jak se mystická skála vyskytla uprostřed plochého středu Austrálie. Za návštěvu stojí i nedaleké skální útvary Kata Tjuta a stezka Valley of the Winds.

Národní park Blue Mountains poblíž Sydney
Národní park Blue Mountains poblíž Sydney

Další legendou mezi národními parky je Kakadoo, kde se natáčel film Krokodýl Dundee. Kromě krokodýlů, tam uvidíš i pěkné vodopády, kaňony a dech beroucí skalní formace. Na nejvyšší horu Austrálie lze zase vylézt v národním parku Kosciuszko.

Skalní formace Kata Tjuta
Skalní formace Kata Tjuta

Velký Bariérový útes

Světově proslulý je též park Great Barrier Reef Marine Park s největším korálovým útesem na světě. Potápění na útesu lze určitě doporučit! V porovnání s Asií jsou však ceny ponorů velmi drahé.

Potápění u Velkého bariérového útesu láká turisty z celého světa
Potápění u Velkého bariérového útesu láká turisty z celého světa

Okouzlil nás i jeden z nejstarších parků Daintree National Park, kde se deštný prales střetává právě s Velkým bariérovým útesem. Krásné pláže na tebe čekají v národním parku Great Sandy National Park, anebo na severu Austrálie v okolí měst Cairns a Port Douglas. Příjemně malé městečko Port Douglas jsme si zamilovali!

Port Douglas je jedno z našich nejoblíbenějších míst v Austrálii
Port Douglas je jedno z našich nejoblíbenějších míst v Austrálii

Austrálie – to je surfování!

Za surfováním se vydej např. do zátoky Byron Bay, kde panuje velmi uvolněná atmosféra. Sjíždějí se sem surfaři, hipíci a bohémové z celého světa. Další známou surfařskou destinací je Goldcoast a Surfers Paradise. Surfuje se i na mnoha dalších místech po celé zemi.

Ranní surfování v Austrálii
Ranní surfování v Austrálii
Zátoka Byron Bay tě bude bavit!
Zátoka Byron Bay tě bude bavit!

Tasmánie je skrytý poklad

Na závěr naší cesty jsme se podívali i do odlehlejší Tasmánie, která nás hned po příjezdu uchvátila. Vydali jsme se tam trajektem, neboť jsme měli vlastní auto. Letenky ze Sydney nebo Melbourne bývají levné. Cestuješ-li ve větší skupině, můžeš zkusit následující trik. Řidič s autem přejede dražším trajektem a zbytek skupiny letí nízkorozpočtovou aerolinkou. Je to jednoduchý návod, jak celkově ušetřit i stovky dolarů.

Tasmánie nám připadala jako kombinace Austrálie a Nového Zélandu. Viděli jsme mnoho zvířat a koupali se na úžasných bílých plážích bez zástupů turistů. Po celém ostrově jsou skvěle značené turistické trasy. Overland Track v národním parku Cradle Mountain-Lake St Clair National Park prý dokonce patří k nejkrásnějším horským túrám na světě.

Pravá Austrálie je na západě!

Samostatnou kapitolou je často opomíjený stát Western Australia. Australané tvrdí, že na západě se nachází ta pravá Austrálie! Mezi hlavní atrakce patří skála ve tvaru vlny Wave Rock nebo třeba parky Purnululu National Park a Nambung National Park.

Divoká a krásná Austrálie
Divoká a krásná Austrálie

Zajímavých míst je v Austrálii nespočet! Na tuto zemi je třeba nahlížet jako na celý kontinent a cestu si dobře naplánovat! Většinou totiž chybí čas nebo peníze.

Doufáme, že ti naše tipy a zkušenosti poslouží a přejeme šťastnou cestu!

Napsal cestovatel Karel Štěpánek

Podívej se také na články:
New York: 9 tipů, co dělat ve slavném velkoměstě
Kompletní průvodce po Islandu. Jak si cestu užít a finančně přežít!
Pizza, pasta, cappuccino! Krásy severní Itálie
Průvodce po Bali! Jak ovládnout tento kouzelný ostrov
Srí Lanka: Velký průvodce, se kterým se na ostrově neztratíš

Pokud máte připomínku nebo jste našli chybu, napište prosím na redakce@pelipecky.cz. Pokud máte cool cestovatelský příběh, recenzi, reportáž nebo blog a chcete se o své zážitky podělit se světem, nebojte se nám svůj text poslat na novinky@pelipecky.sk. Rádi ho zveřejníme v sekci Cestopisy.


Speciální nabídky pro naše čtenáře

  • Půjč si auto přes Pelikán. Klikni, zvol si destinaci, porovnej ceny, vyber model auta a rezervuj. Auto si vyzvedneš po příletu na letiště. Kamarádíme se totiž s Rentalcars.com.
  • Naše srdcovka - cestovatelský newsletter, který odebírají desetitisíce cestovatelů v ČR i na Slovensku:
  5/5 - (30 votes)
1 Comment

Karel už je 5 let na cestách. Uskutečnil dvouletou cestu kolem světa, na rok odjel do Indie a Nepálu a nyní se oženil v Argentině :-) Sleduj jeho dobrodružství na FB a IG @travel4ever.cz

Nahoru