Connect with us

Cestopisy

Křížem krážem Gibraltarem. Tipy na peckovní výlet

Křížem krážem Gibraltarem. Tipy na peckovní výlet

Zámořské území v těsné blízkosti Španělska patří Spojenému království. Španělsko bylo totiž přinuceno mu jej přenechat v roce 1713, po převratu ve Válce o španělské dědictví. Značnou část území tvoří skála, která je největší atrakcí a symbolem Gibraltaru.

Reklama

To nejzajímavější o Gibraltaru

 • Nachází se na jihu Pyrenejského poloostrova na místě, které je nejblíž k Africe
 • Jeho rozloha je pouhých 6,7 km²
 • Jde o jediné evropské místo, kde najdeš volně žijící opice
 • Není tu zdroj pitné vody
 • Neexistuje tu DPH
 • Měnou je Gibraltarská libra, ale platit můžeš klidně i eury, i když s nevýhodným kurzem

Foceno ještě na španělském území. Na fotce státní hranice a v pozadí už Gibraltar.

Jak se sem dostat?

Docela snadno. Autem nebo autobusem, který končí ve městě La Línea, následně se dá gibraltarská hranice projít pěšky. Auto se též doporučuje nechat ve městě La Línea. Na Gibraltaru může být problém zaparkovat.

Co na Gilbraltaru vidět?

Přistávací dráha

Gibraltarské letiště je samostatnou turistickou atrakcí. Přistávací a odletovou dráhu totiž křižuje silnice i chodník pro chodce. Jde též o jedinou pozemní komunikaci, která sem vede. Pokud se ti poštěstí a bude právě přilétat nebo odlétat letadlo, jednoduše budeš muset počkat, dokud na semaforu neblikne zelená. My to bohužel nezastihli – v den našeho výletu odlétala jen dvě letadla, ale příště si to rozhodně nenecháme ujít.

Výhled na letištní dráhu z hory.

Hlavní náměstí a staré město

Pokud budeš mít čas, procházka starým městem ti padne do noty. Nacházejí se tu obchody se suvenýry, ale také obchody běžných značek. Na náměstí sídlí pár barů, restaurací a fast foodů. Z vlastní zkušenosti doporučuji útulný Tiki bar, v němž jsme si pochutnali na skvělých drincích. A víš co? Za barem byl Slovák, což nás opravdu překvapilo.

Výlet na horu

Je zpoplatněn. Na výběr je vícero variant lístků podle toho, které atrakce chceš vidět. Mám pocit, že ceny a trasy se mění podle toho, zda je lanovka v provozu – pán za okýnkem ti ale velmi ochotně vše vysvětlí a jednotlivé trasy popíše. My jsme platili 7€ za osobu, za základní atrakce.

Jak se na horu dostat?

Lanovkou: Ta nemusí z technických důvodů nebo kvůli povětrnostním podmínkám vždy fungovat. Obousměrný lístek stojí 16£. Lanovka tě vyveze na samotný vrchol, odkud si můžeš vychutnat výhled na celý Gibraltar. Zakoupit si můžeš i jednosměrný lístek, který stojí 14£ a jednu cestu absolvovat pěšky.

Taxi: Mnoho lidí využilo možnost nechat se vyvézt taxíkem. Vlastním nebo zapůjčeným autem se na skálu nedostaneš – auta se zahraničními SPZ tu mají zákaz vjezdu.

Pěšky: Tuto variantu jsme zvolili my, jelikož lanovka v daný den nejezdila, a nakonec jsem za to velmi ráda. Byla to skvělá procházka, která samozřejmě dala občas zabrat, ale měli jsme možnost strávit den v přírodě a kochat se krásným prostředím. Něco takového bychom při jízdě lanovkou jistě nezažili.

Trasa, kterou jsme absolvovali, začala u Moorish Castle, pokračovala přes Windsor Suspensior Bridge až k hlavní atrakci naší trasy – Ape’s den, kde se nacházelo nejvíc opic. Trasy jsou dobře značeny i na google mapách, takže se rozhodně neztratíš. Následně jsme pokračovali v trase směrem dolu, až jsme se dostali na tzv. konec Gibraltaru. Celá „túra“ trvala přibližně tři hodiny.

Windsor Suspensior Bridge

Odpočinek na konci světa

Na samotném cípu Gibraltaru se nachází několik monumentů, které stojí za zmínku. Ale ten božský klid, který tu zažiješ, je mnohem lepší. Najdeš tu: Trinity House Lighthouse, označený tzv. Europa point, kostel Shrine of Our lady of Europe a mešitu King Fahad Bin Abdulaziz Al Saud Mosques. A v dálce dohlédneš na Aftiku. Skvělé je, že z toho konce světa jezdí autobus zpět, přímo do centra města. Jezdí v dobrých intervalech a cena lístku je 2,40€.

Mešita

Trinity Lighthouse

Opice na Gibraltaru

Legenda praví, že dokud na Gibraltaru budou opice, bude toto území patřit Spojenému království. Právě proto je místní rozmazlují. Důsledkem je, že jsou opice celkem dotěrné. Vytrhnou ti z ruky jídlo i tašku, zatahají za tričko. Opice jsou opravdovým zážitkem, ale opravdu je dobré si rozmyslet, jak se k nim chovat. Některé jsou klidné a rádi ti zapózují na fotku, jiné jsou agresivní, další tě dokonce můžou pronásledovat. Nás sledovala jedna opice asi 10 minut a neustále jsem čekala, kdy zaútočí. Ta samá mi totiž chtěla zatáhnout za kabelku. Určitě si s nimi užiješ kopec zábavy a vyfotíš vtipné fotky, ale třeba být opravdu opatrný.

Akční letenky

Gibraltar máš nejblíže z měst Sevilla nebo Málaga. Pro zajímavost ale přidáváme i ostatní letenky do Španělska.

Pokud máte připomínku nebo jste našli chybu, napište prosím na redakce@pelipecky.cz. Pokud máte cool cestovatelský příběh, recenzi, reportáž nebo blog a chcete se o své zážitky podělit se světem, nebojte se nám svůj text poslat na novinky@pelipecky.sk. Rádi ho zveřejníme v sekci Cestopisy.


Speciální nabídky pro naše čtenáře

  • Půjč si auto přes Pelikán. Klikni, zvol si destinaci, porovnej ceny, vyber model auta a rezervuj. Auto si vyzvedneš po příletu na letiště. Kamarádíme se totiž s Rentalcars.com.
  • Naše srdcovka - cestovatelský newsletter, který odebírají desetitisíce cestovatelů v ČR i na Slovensku:
  5/5 - (2 votes)
Klikněte pro komentář
Nahoru