Connect with us

Asie

Malajsie jako brána do Asie. Tvůj velký průvodce!

Malajsie jako brána do Asie. Tvůj velký průvodce!

Malajsie je skvělá volba pro začínající i zkušené cestovatele! Doprava funguje dobře, ceny jsou levné a s místními lidmi se bez problémů domluvíš anglicky. V Malajsii poznáš různé kultury, náboženství, výbornou gastronomii, pláže, prales i čajové plantáže. Připravili jsme pro tebeprůvodce touto krásnou zemí!

Reklama

Podívej se na akční letenky do Malajsie.

Přílet do Kuala Lumpuru

Hlavní město Kuala Lumpur má v Jihovýchodní Asii velmi dobrou strategickou polohu a podobně jako sousední Singapore je hlavní křižovatkou letecké dopravy. Velmi levné letenky si z Kuala Lumpuru zakoupíš zejména do Indonésie, Thajska, Číny, Japonska nebo na Filipíny. V Malajsii jsme strávili téměř dva měsíce a tuto zemi jsme si velmi oblíbili.

Vítej v Kuala Lumpuru!
Kuala Lumpur a věže Petronas Towers

Mezinárodní letiště KL

Nevýhodou letiště v Kuala Lumpuru je jeho velká vzdálenost od města. Do centra pojedeš od terminálu přibližně hodinu. Nejlevnější způsob dopravy je pomocí autobusů, ale lze využít i vlak. Autobusy jsou klimatizované a často mají zdarma připojení k WiFi. Přesto ti po příletu do Malajsie doporučujeme zakoupení levné SIM karty s datovým tarifem.

Malajsie a doprava

V Kuala Lumpuru funguje hustá síť metra, autobusů a vlaků. Růžové autobusy Go KL zajišťují přepravu v nejužším centru (Central Business District) zcela zdarma. Náš malajský kamarád nám doporučil nainstalovat aplikaci GrabCar, která funguje podobně jako Uber. Ceny jsou velmi levné, a tak jsme tento druh dopravy v Kuala Lumpuru a v Penangu několikrát využili. Pokud cestuješ s více lidmi, tak se ti to i vzhledem k ušetřenému času a pohodlí jistě vyplatí. Navíc si dobře popovídáš s místními řidiči a dozvíš se zajímavé informace o jejich životě a situaci v zemi.

Kuala Lumpur je velká asijská metropole
Kuala Lumpur je velká asijská metropole

Meziměstská doprava do Malajsie

Dopravu mezi městy zajišťují v kontinentální Malajsii autobusy a na západním pobřeží také vlaky. Na Borneu se přepravíš rovněž autobusy nebo stopem. Celou malajskou část ostrova Borneo jsme projeli právě stopem, neboť tato část země je mnohem klidnější a lidé jsou velmi přátelští. Další možností je půjčení auta.

Vždy si dobře spočítej, zda se ti nevyplatí mezi různými částmi Malajsie letět. Občas se objevují letenky i za pouhých 20 dolarů a to zejména na trasách Kuala Lumpur-Penang nebo Kuala Lumpur-Singapur. Nejlepší ceny má zpravidla nízkonákladová letecká společnost Air Asia. Na Borneo lze letět do největšího města do Kota Kinabalu nebo např. do Sandakanu, odkud je to blíže na krásné malajské ostrovy.

Filipínský trh s rybami v Kota Kinabalu na Borneu
Filipínský trh s rybami v Kota Kinabalu na Borneu

Co si do Malajsie zabalit?

V Malajsii je po celý rok velmi teplé a vlhké počasí. Z tohoto důvodu lze doporučit otevřenou obuv a lehké oblečení. Přesto si přibal i dlouhé kalhoty a mikinu nebo bundu. Teplejší oblečení se nám často hodilo do autobusů a vlaků, které bývají často neúnosně klimatizované. Ve vlaku z Kuala Lumpuru do Penangu nám byla taková zima, že jsme se chodili každou zastávku ohřát ven na nástupiště. Uvnitř vlaku bylo sotva 15 stupňů, zatímco venku přes 35. Kdybychom s sebou neměli bundu a kalhoty, tak bychom nejspíš za 3 hodiny cesty onemocněli.

Jak se v Malajsii chránit?

Dlouhé kalhoty a rukávy ti poslouží i jako ochrana před komáry, kteří číhají v celé Jihovýchodní Asii na každém kroku. Nešetři a kup si několik repelentů s vysokým obsahem složky DEET. Na jihu Thajska nás nakazil komár horečkou dengue, která nám naplno propukla právě na cestě z Kuala Lumpuru do Penangu. Nepřáli bychom to nikomu, a proto si dej vždy na komáry pozor! V Asii lze vždy doporučit také očkování na břišní tyfus a žloutenku A a B. Rozhodně se vyhni i kontaktu s toulavými psy nebo opicemi. Tato zvířata mohou přenášet vzteklinu. Opalovací krém s faktorem 50 by pro tebe měl být na cestách samozřejmostí.

Komáři přenáší řadu nemocí. Nepodceňuj proto ochranu!
Komáři přenáší řadu nemocí. Nepodceňuj proto ochranu!

Co v Malajsii navštívit?

Cestování po Malajsii je velmi příjemné, neboť vzdálenosti nejsou až tak velké jako v jiných asijských zemích. Poznávání Malajsie pravděpodobně zahájíš v Kuala Lumpuru, Penangu, anebo do země vstoupíš z jihu od Singapuru. Levné letenky z Evropy lze pořídit do všech tří jmenovaných měst. Dobře si proto porovnej nabídky leteckých společností a vyber tu nejvýhodnější!

Mrkni se také na článek o zajímavostech Singapuru.

Hlavní město Kuala Lumpur

Už víš, jak se dostat do centra města z letiště. Teď ti ještě poradíme, co v Kuala Lumpuru vidět. Mezi největší lákadla tohoto asijského velkoměsta patří stavba Petronas Twin Towers známá např. z filmu Past s Seanem Connerym. Po otevření v roce 1998 se věže staly na 6 let nejvyššími budovami světa. Výška budov je úctyhodných 452 metrů! V mrakodrapech sídlí mnoho společností včetně petrochemické firmy Petronas, což vysvětluje název Petronas Towers.

Petronas Twin Towers
Petronas Twin Towers v Kuala Lumpur

Nakoupíš si v přízemí věží

Věže jsou napojeny na obrovské nákupní centrum, kde najdeš obchody předních světových značek a spoustu kaváren. U vstupu do věží se nachází pěkný obchod s originálními suvenýry. Petronas si nejlépe vyfotíš s přilehlého parku, anebo z dalších městských mrakodrapů. Pěkný výhled měl i náš malajský kamarád, který nás vzal do svého nového bytu dále od centra. V parku u fontány probíhá každý večer světelná show.

Nejlepší vyhlídky na Kuala Lumpur

Pokud se ti nechce platit poměrně drahé vstupné na vyhlídky Petronas Towers, máme pro tebe jeden tip! Zajdi si na koktejl do stylového střešního baru Heli Lounge Bar s příjemným venkovním posezením a přistávací plochou helikoptéry. Za vyhlídku neplatíš vstup, ale musíš si koupit nějaký drink. Na tomto místě je však drink v ruce povinností. Výhled na slavné věže i další mrakodrapy v okolí je úchvatný. V Kuala Lumpuru narazíš i na celou řadu dalších „roof top“ barů, jako např. Atmosphere360, View @ G Tower, Luna Bar, Sky Bar nebo Marini’s on 57.

 Heli Lounge Bar má skvělou vyhlídku na město!
Heli Lounge Bar má skvělou vyhlídku na město!

Ubytuj se v mrakodrapu s bazénem na střeše!

Nejlepší zážitek na nás čekal v hotelu Regalia Suits. Jedná se o moderní komplex tří mrakodrapů s krásnými apartmány. Majitelé pronajímají jednotlivé byty a ceny za hotelové pokoje jsou velmi příznivé. Pokud se v Regalia Suits ubytuješ, tak získáš hlavní výhru, kterou je bezplatný vstup na střešní bazén s výhledem na město. Podobných ubytování s bazénem, ve stylu Infinity Pool ze Singapuru, si lze v Kuala Lumpuru zarezervovat více.

Porovnej si aktuální nabídku ubytování v Kuala Lumpuru!

Ubytuj se v levném hotelu se střešním bazénem
Ubytuj se v levném hotelu se střešním bazénem

Co ještě dělat v „KL“?

Ve městě se mísí celá řada kultur, náboženství a architektury, a proto se můžeš vydat do zajímavých chrámů v čínské a indické čtvrti, do chrámu sikhů nebo do největších mešit v Malajsii. Národní mešitou je zajímavá stavba Masjid Negara. Další krásné velké mešity ve městě jsou Masjid Jamed a Masjid Wilayah Persekutuan. Velkou atrakcí je také jedinečná Křišťálová mešita, která se však nachází na opačné části země v Kuala Terengganu.

V Kuala Lumpuru se vyplatí nákup elektroniky! Zajdi se podívat např. do nákupního centra Plaza Low Yat. Nejoblíbenějším výletem do okolí jsou jeskyně Batu Caves se zlatou sochou boha Murugana. Dojeli jsme tam velmi levně pomocí aplikace GrabCar, ale zaveze tě tam i veřejná doprava. Vedle velmi navštěvovaných Batu Caves jsou i další jeskyně s mnoha barevnými sochami a často bizarními hinduistickými výjevy. Dej si pozor na opice, které se ti budou snažit ukrást jídlo.

Jeskyně Batu Caves se nachází na okraji Kuala Lumpuru
Jeskyně Batu Caves se nachází na okraji Kuala Lumpuru

Penang – město umělců

Z Kuala Lumpuru lze jednoduše pokračovat na sever do Penangu, který je druhým největším městem v Malajsii. Cestou se můžeš na noc zastavit na čajových plantážích Cameron Highlands. Teploty v této oblasti jsou zpravidla nižší a prostředí je příjemně klidné. Zúčastni se prohlídky plantáže a továrny čajové firmy Boh a ochutnej tak místní výborné čaje.

Vítej v Penangu - městě umělců
Vítej v Penangu – městě pouličního umění

Čtvrť Georgetown v Penangu

Ubytování v Penangu určitě směřuj do barevné čtvrti Georgetown, která je plná pouličního umění, restaurací, barů a obchůdků. Některé „street arty“ jsou namalované přes celé domy, jiné využívají nejrůznější předměty, jako jsou okenice, houpačky, kolo apod. Georgetown je skvělou základnou pro mnoho výletů do okolí. Velmi se nám líbil buddhistický chrám Kek Lok Si a také nedaleké hinduistické chrámy.

Hinduistická oslava v Penangu
Hinduistická oslava v Penangu

Hinduistické oslavy

Zúčastnili jsme se indické oslavy, kdy muži přebíhali rozžhavené uhlíky. Na chvilku jsme se opravdu cítili jako v pravé Indii. Místní hinduisté si totiž uchovávají svou pestrou kulturu a zvyky. Všude pobíhaly krávy a Indové nás dokonce pozvali na hromadnou hostinu. V Malajsii můžeš v jeden den navštívit buddhistický chrám, zajít se podívat do mešity a večer skončit u hinduistů. Právě pestrost nás na Malajsii bavila nejvíce! Všechny náboženství tu žijí v pokoji a míru. Tato země by se měla dávat za příklad ostatním.

V Malajsii jsme se cítili jako
V Malajsii jsme se cítili jako v Indii

Vyvez se na Penang Hill

Výhledy a pěkné treky na tebe čekají na kopci Penang Hill, kam se dostaneš lanovkou. Na vrcholu kopce tě překvapí komerční stánky a davy turistů. Odpoutej se od nich a projdi si delší stezky dále do přírody. Budeš-li mít štěstí, uvidíš lemury, obří veverky a nejrůznější druhy ptáků.

Neboj se hadího chrámu

Další zajímavostí ostrova Penang je Hadí chrám (Snake Temple). Podle legendy se do tohoto buddhistického chrámu nastěhovali po jeho dokončení hadi. Od té chvíle chovají v chrámu chřestýšovce, které spatříte u oltáře i v přilehlých zahradách. Z chrámu se postupem let stala turistická atrakce a trochu vyprchalo původní kouzlo. Máš-li více času, vydej se na tuto raritu podívat. Penang a okolí nejsou příliš vhodné ke koupání, a proto je lepší pokračovat za plážemi na jiné malajské ostrovy.

Penang tě bude bavit!
Penang tě bude bavit!
Všudypřítomný street art v Georgetownu
Všudypřítomný street art v Georgetownu

Nejhezčí pláže v Malajsii

Na západním pobřeží kontinentální Malajsie zaslouží pozornost především ostrov Langkawi s několika pěknými plážemi, zelenými horami, vodopády a nejprudší lanovkou na světě (Langkawi Cable Car). Cesta lanovkou je opravdu strašidelná! Z vyhlídky Sky Bridge budeš mít nádherný výhled na celý ostrov. Z Langkawi se lze dostat lodí také do Thajska na malinký ostrov Ko Lipe. Právě pláže a průzračná voda tohoto thajského ostrova bývají považovány za nejlepší v zemi i celé Asii. Na ostrov jsme se nakonec neplavili, neboť u nás stále doznívaly příznaky horečky dengue. Rozhodli jsme se místo toho přesunout na východní pobřeží Malajsie, kde je více vyhlášených ostrovů a pláží.

Most v oblacích na Langkawi
Krásná voda nedalekého ostrova Ko Lipe
Krásná voda nedalekého ostrova Ko Lipe

Ostrovy Perhentian

Vybrali jsme si krásné Perhentianské souostroví, které tvoří dva hlavní ostrovy: Besar (Velký ostrov) a Kecil (Malý ostrov). Velký ostrov je na turismus trochu lépe připraven a nabízí více možností ubytování. Malý ostrov má zase své vesnické kouzlo. Mezi ostrovy se lze jednoduše dopravit lodním taxi. Na obou ostrovech sídlí několik škol potápění, které nabízí levné kurzy i ponory. Můžeš si také půjčit nebo koupit vybavení na šnorchlování.

 Perhentianské ostrovy na východě Malajsie
Perhentianské ostrovy na východě Malajsie

Dej si pouze pozor na mořské proudy, které jsou nebezpečné! Nekoupej se proto na opuštěných plážích, které neznáš a kde ti nikdo nepomůže. Ostrovy jsou divočejšího charakteru a s případnou pomocí je to velmi složité. Uvědom si, že nejsi v Evropě a buď vždy ve střehu.

Na co si dát ještě pozor?

Zvýšené opatrnosti dbej i před místními živočichy. Po ostrovech pobíhají velcí ještěři, ale často narazíš i na hady nebo velké pavouky. Nejvíce se chraň opět před komáry, kteří jsou nejvíce aktivní při východu a západu slunce. Přes den nás na pláži ani v džungli netrápili.

Azurové moře malajských ostrovů
Azurové moře malajských ostrovů

S dalších ostrovů na východním pobřeží lze vřele doporučit ostrovy Lang Tengah, Redang nebo Bidong. Počítej s tím, že služby na těchto ostrovech jsou omezené. Odměnou ti bude nádherná příroda, pláže a azurové moře.

Nejlepší pláže Malajsie objevíš na Borneu!

Ostrov Borneo

Samostatnou kapitolou je cestování na ostrov Borneo. Severní část tropického ostrova náleží Malajsii a jižní větší část je součástí Indonésie. Nejkrásnější pláže a podmínky pro potápění na nás čekaly na malých ostrůvcích ve východní části Bornea!

 Za plážemi na ostrov Borneo
Za plážemi na ostrov Borneo

Ostrov Mabul Island

Z celé cesty po Malajsii jsme si asi nejvíce zamilovali ostrov Mabul Island. Vypravit se tam lze lodí z města Semporna. Ostrov je tak malý, že ho do půl hodiny přejdeš celý pěšky. Cestou potkáš školu, několik malých hotelů a hlavně usměvavé místní obyvatele.

Zajímavost ostrova – mořští cikáni

Uvidíš zde také mořské cikány (Sea gypsies), kteří žijí na lodích a za celý život nevstoupí na pevninu. Občas se k břehům jen přiblíží, aby vyměnili ryby za pitnou vodu nebo oblečení. Mořští cikáni jsou mistři volného potápění a dokáží se potápět bez kyslíku do několika desítek metrů, kde loví ryby. Dozvěděli jsme se, že nově narozené dítě je okamžitě po porodu (na lodi) vhozeno rituálně do moře, aby bylo s vodou spojeno od narození. Děti útlého věku tu sami pádlují na malých loďkách nebo loví ryby. V místní škole jsme se zúčastnili sportovní Olympiády mládeže a byli jsme požádáni o pomoc s udělováním cen pro vítěze. Ostrov nás nadchl, protože má milou domácí atmosféru.

Mořští cikáni o ostrova Mab
Mořští cikáni u ostrova Mabul

Jedno z nejlepších míst na potápění v Malajsii!

Kolem celého Mabulu je nádherně průzračná voda s bohatým podmořským životem. Ve vodě jsme plavali s obřími mořskými želvami a viděli jsme ryby všech barev a druhů. Příznivci potápění vyráží na jednodenní výlet na menší ostrov Sipadan. Korály a potápěcí místa kolem ostrova prý patří k nejlepším na světě!

Průzračná voda ostrovů u Bornea
Průzračná voda ostrovů u Bornea

Chybu neuděláš, ani když vyrazíš na další ostrůvky ve východní části Bornea, kterou právem místní obyvatelé považují za nejlepší plážovou oblast Malajsie. Potvrdilo nám to několik malajských kamarádů a dle vlastní zkušenosti můžeme s tímto tvrzením jen souhlasit.

Kde vidět v Malajsii orangutany?

V kontinentální části Malajsie už bohužel orangutany ve volné přírodě neuvidíš. Viděli jsme je ale při troše snahy na Borneu! Pokud se tam vydáš za krásnými plážemi a potápěním, vyčleň si alespoň pár dní na procházku v pralese. Kácení deštných pralesů je na Borneu bohužel stále velkým problémem a kolem většiny cest už dnes uvidíš pouze vysázené palmy.

Na Borneu se podíváš do pr
Na Borneu se podíváš do pralesa

Začni v Sepiloku

Chceš-li vidět orangutany přímo v pralese, nejlépe uděláš, když začneš v rehabilitačním centru orangutanů v Sepiloku. Sdělí ti tam plno zajímavých informací a budeš se moci vypravit i na treky do džungle na vlastní pěst. Budeš-li mít štěstí, zahlídneš orangutana na stromě. My jsme na divoké orangutany i na další spoustu jiných druhů opic narazili až u řeky Kinabatangan.

Centrum orangutanu Sepilok
Centrum orangutanu Sepilok

Orangutani u řeky Kinabatangan

Ubytování i projížďky lodí si snadno domluvíš v klidné vesničce Sukau. Na řeku je nejlepší vyjet brzy ráno nebo večer, kdy jsou zvířata nejvíce aktivní. Cena několikahodinové projížďky na lodi nebyla příliš vysoká, a proto jsme plavbu absolvovali dvakrát (ráno i večer). Při druhé cestě jsme viděli ve stromech i několik orangutanů! V okolí řeky lze vidět rovněž malé slony, krokodýli a nejrůznější ptáky. Strávit několik nocí u řeky Kinabatangan byl velký zážitek!

Projížďka po řece Kinabatangan
Projížďka po řece Kinabatangan
 Vítej v pralese na Borneu!
Vítej v pralese!

Co ještě na Borneu nevynechat?

Za návštěvu stojí i další národní parky a to zejména Kinabalu National Park s nejvyšší stejnojmennou horou Malajsie, která se nad ostrovem tyčí do výšky 4095 metrů. Výstup na horu je striktně omezen a je možný jen s oficiálním průvodcem. Přespává se na horské chatě Laban Rata. Dalším krásným národním parkem, který nás velmi překvapil, je Bako National Park u města Kuching.

Nosatá opice v národním parku Bako
Nosatá opice v národním parku Bako

Národní park Bako

Park nabízí mnoho upravených treků a je plný zvířat. Nejznámějším symbolem parku jsou jedinečné nosaté opice! Každý den jsme jich viděli hned několik. Jedinou nevýhodou je, že se park Bako nachází na opačné části ostrova. Vyhledat si můžeš vnitrostátní lety po Malajsii, které bývají díky společnost Air Asia velmi levné. Pokud ti zbývají volné dny, vydej se do malého, ale bohatého státu Brunej, který je rovněž součástí Bornea a je velmi zajímavý.

Malajsie skrývá mnoho přírodních krás
Malajsie skrývá mnoho přírodních krás

Na závěr Melaka a Singapur

Naší cestu po Malajsii jsme zakončili v příjemném městě Melaka na jihu země. Toto místo je skvělou zastávkou na trase mezi Kuala Lumpurem a Singapurem. Zůstali jsme tam nakonec poměrně dlouho, neboť pobyt v Melace nás bavil. Město je mnohem menší než Kuala Lumpur, a tak si všude po centru dojdeš pěšky. Obdivovat budeš nejrůznější chrámy, pouliční umění, barevné bary u řeky i velký výběr restaurací s typickým jídlem. Z Melaky se lze jednoduše přesunout autobusem za dalším dobrodružstvím do sousedního městského státu Singapur!

Melaka je ideální místo pro zastávku na cestě do Singapuru
Melaka je ideální místo pro zastávku na cestě do Singapuru

Doufáme, že ti naše tipy a rady ulehčí cestu po Jihovýchodní Asii! Z Malajsie se ti nebude chtít vracet!

Už máš letenky do Malajsie?

Napsal cestovatel Karel Štěpánek

Podívej se také na články:
Austrálie už dávno není tak daleko! Jak se připravit na cestu?
New York: 9 tipů, co dělat ve slavném velkoměstě
Kompletní průvodce po Islandu. Jak si cestu užít a finančně přežít!
Pizza, pasta, cappuccino! Krásy severní Itálie
Průvodce po Bali! Jak ovládnout tento kouzelný ostrov

Pokud máte připomínku nebo jste našli chybu, napište prosím na redakce@pelipecky.cz. Pokud máte cool cestovatelský příběh, recenzi, reportáž nebo blog a chcete se o své zážitky podělit se světem, nebojte se nám svůj text poslat na novinky@pelipecky.sk. Rádi ho zveřejníme v sekci Cestopisy.


Speciální nabídky pro naše čtenáře

    • Půjč si auto přes Pelikán. Klikni, zvol si destinaci, porovnej ceny, vyber model auta a rezervuj. Auto si vyzvedneš po příletu na letiště. Kamarádíme se totiž s Rentalcars.com.
    • Naše srdcovka - cestovatelský newsletter, který odebírají desetitisíce cestovatelů v ČR i na Slovensku:
    4.5/5 - (15 votes)
Klikněte pro komentář

Karel už je 5 let na cestách. Uskutečnil dvouletou cestu kolem světa, na rok odjel do Indie a Nepálu a nyní se oženil v Argentině :-) Sleduj jeho dobrodružství na FB a IG @travel4ever.cz

Nahoru