Connect with us
Istanbul

Cestopisy

Istanbul: 10 důvodů, proč mu říci ano + přímé lety z Vídně i Prahy od 1 990 Kč

Istanbul: 10 důvodů, proč mu říci ano + přímé lety z Vídně i Prahy od 1 990 Kč

Istanbul je městem jako z pohádky tisíce a jedné noci. Ve stínu minaretů a mešit se setkávají lidé z různých koutů světa. Architektura Istanbulu se nese ve znamení historie, ale jeho obyvatelé se ubírají ve směru pokroku. Vzkvétá zde obchod, řemesla a z bazarů se nese příjemná vůně čerstvého koření, která láká ochutnat z města ještě více. Pokud jsi fanouškem cestovatelského chaosu a rád/a navštěvuješ destinace, které nikdy nespí, Istanbul doporučujeme všemi deseti.

Reklama

Akční letenky do Istanbulu

Nejvýhodnější letenky za 1 990 Kč jsou operovány aerolinkami AnadoluJet. Ve zbývajících dvou případech si během letu užiješ servis Turkish Airlines.

  • Odkud? Přímým letem z Vídně nebo Prahy
  • S kým? Letecká společnost AnadoluJet nebo Turkish Airlines
  • Kdy? Listopad – září 2024
  • Co je v ceně? Let tam i zpět, všechny poplatky, příruční zavazadlo

Istanbul

10 důvodů, proč je Istanbul více než cestovatelská povinnost:

1. Preclíky ze čtyřproudovky a fíky, které mají chuť

Pokud si stravování v Istanbulu asociuješ s kebabem z okénka, jsi na omylu. Budeš překvapen/a, ale až ochutnáš turecký meloun, jahody nebo fíky, určitě upřednostníš koupi ovoce před junkfoodem od pouličních prodejců. Ti jsou mimochodem skoro všude. Nediv se, když ti turecký pán s cigaretu v ústech bude nabízet simit (turecký preclík z kamenné pece) a jiné božské pečivo na čtyřproudové cestě. Neboj se, v Istanbulu je vždy zácpa, takže cokoliv se může prodávat ve stoprocentním bezpečí i mezi auty. Pokud patříš do skupiny masožravců, ochutnávku rybího sendviče balik ekmek ber jako povinnost.

Fíky.

2. Lampióny v Grand Bazaar

1200 obchodů na jedné kupě může být i virtuální zážitek. Do Velkého Bazaru se nechodí jen nakupovat, je to také ideální místo pro studium tureckého designu a poznávání temperamentu místních obyvatel. Během procházky po 58 krytých pasážích této gigantické tržnice málokdo odolá koupi lampiónů, šperků a sladkostí. Ale pozor! I když tě potěší nějaké nízké ceny, vyjednávat se i tak vyplatí, protože v Grand Bazaar všechno levné dokáže být ještě levnější.

Prodejce lampiónů v Grand Bazaar.

3. Dobrý večer, ale opravdu

Během lovu na nejlepší podnik můžeš mít pocit, že istanbulští číšníci jsou tak trochu kulturológové. Často se stává, že tě česky pozdraví „Dobrý večer“, a to jen na základě informace „from the Czech Republic“. Jinak, pokud se po krátkém rozhovoru s nimi rozhodneš, že půjdeš do vedlejšího baru, neboj se jejich reakce. Většinou jen popřejí pěkný zbytek večera a nebudou tě dále přemlouvat.

Servírování tureckého čaje

4. Istanbul a čaj na Bosporu

Představ si, že si akorát po vydatném obědě nebo poobědní turecké kávě řekneš, že teď už chceš jít do Asie. Zní to celkem divně, ale je to tak. Istanbul se nachází na rozhraní Asie a Evropy. Nech se zlákat na plavbu po Bosporu a dej si chai (turecký čaj) na palubě. Je to zážitek, bez kterého bys z Istanbulu určitě neměl/a odjet.

Výletní lodě na řece Bospor.

5. Mešity

Modrá mešita (Sultanahmet) a Chrám Boží moudrosti (Hagia Sofia) jsou rozhodně jedny z nejfrekventovanějších míst v tomto městě. I přes to, že v mešitách nikdy nebudeš sám/sama, sakrální atmosféru neztratily a jejich krása okouzlí i ty, kteří berou památky jen jako povinné jízdy. Návštěvu obou mešit můžeš absolvovat hned po sobě, vzhledem k tomu, že jsou od sebe vzdálené pouhých 6 minut chůze.

Pohled na mešity v Istanbulu.

6. Turecká káva

Možná se pokládáš za fanouška silné kávy, tento názor však můžeš v Istanbulu velmi snadno změnit. Turecká káva je opravdu velmi silná. Měj na paměti, že konzumace tohoto nápoje je v Turecku spíš rituálem, a proto zapomeň na „jedno kapučínko s sebou“. Navštiv radši tradiční cukrárnu, objednej si hříšně sladký rýžový puding a po něm si užij hořkost turecké kávy.

7. Inferno a Muzeum nevinnosti

Knihomolové si zde také přijdou na své. Pokud jsi četl/a román Inferno od Dana Browna a někdo by tě vzal do Cisterny Baziliky bez toho, abys věděl/a, kde vlastně jsi, je skoro jisté, že by ti dané prostředí bylo povědomé. Jestli to svědčí o jedinečnosti tohoto místa nebo o geniálních schopnostech Dana Browna popsat realitu, se rozhodni sám/sama. V případě, že jsi opravdovým milovníkem současné literatury, určitě budeš zvědavý/á, jestli opravdu existuje Muzeum nevinnosti z tvorby istanbulského spisovatele a držitele Nobelovy ceny Orhana Pamuka. Nuž, potěšíme tě, existuje!

8. Istanbul a slavné třetí nádvoří

Palác Topkapi by se dal nazvat i jako město ve městě. Sice se skládá ze čtyř nádvoří, nejpopulárnější je však to třetí, které po staletí sloužilo čistě jako ženská část paláce. Jednoduše harém. Pro muže to bylo kdysi místo, které podněcovalo ty nejbujnější fantazie. Vzhledem k tomu, že do něj mohly vstoupit pouze ženy, mnozí hovoří o tom, že stěny harému dodnes dýchají intrikami a tajemstvími.

Palác Topkapi v Istanbulu.

9. Durakta inecek vak!

Už jsme zmiňovali zácpy na istanbulských cestách, když se však pohne, jsou to závody, ve kterých převládá chaos, ale kupodivu žádná panika. Pokud máš rád/a adrenalinové sporty, nevynechej příležitost stát se jejich součástí. Nastup na dolmus (turecký minibus, který slouží jako tzv. sdílený taxík), cestuj s místními a nezapomeň zakřičet: „Durakta inecek vak!“ před svým cílem, jinak řidič nezastaví. Platit budeš přímo v dolmusu. Po této cestě pochopíš, proč se tento typ dopravy jmenuje dolmus, což turecky znamená plný.

10. Nasávej

Najdi si lavičku, kterou ještě neobsadila žádná kočka, odlož na chvíli svůj bedekr, zaposlouchej se do azánu a jen pozoruj lidi. To, co uvidíš, by bylo v jiných městech možná trochu kýčovité, ale Istanbul je město sebejisté a každému je jasné, že na své pohádkovosti nehodlá nic měnit.

Panoramatický výhled na Istanbul.

Proč si to namířit směr Istanbul právě s Turkish Airlines?

Turkish Airlines nabízí i v ekonomické třídě neobyčejný komfort a zajímavý servis. Sedadla cestujících figurují 6palcovým (15cm) sklonem, opěrkou hlavy a nohou, šířkou více než 19 palců a pevným 31cm (79cm) prostorem na nohy. Ten je doplněn 12palcovým multimediálním displejem nabitým hodinami filmů, hudby a TV a nabíjecím zařízením pro elektronická zařízení na každém sedadle.

Pokud máte připomínku nebo jste našli chybu, napište prosím na redakce@pelipecky.cz. Pokud máte cool cestovatelský příběh, recenzi, reportáž nebo blog a chcete se o své zážitky podělit se světem, nebojte se nám svůj text poslat na novinky@pelipecky.sk. Rádi ho zveřejníme v sekci Cestopisy.


Speciální nabídky pro naše čtenáře

    • Půjč si auto přes Pelikán. Klikni, zvol si destinaci, porovnej ceny, vyber model auta a rezervuj. Auto si vyzvedneš po příletu na letiště. Kamarádíme se totiž s Rentalcars.com.
    • Naše srdcovka - cestovatelský newsletter, který odebírají desetitisíce cestovatelů v ČR i na Slovensku:
    4/5 - (5 votes)
Klikněte pro komentář
Nahoru