Connect with us
USA

Cestopisy

Chystáš se do USA? Máme pro tebe kompletního průvodce

Chystáš se do USA? Máme pro tebe kompletního průvodce

Co je to ESTA? Kdy si koupit letenku do USA? Co v USA vidět a jak se zde přepravovat? Cesta do Spojených států je velká věc, se kterou se pojí spousta otázek. Zejména, když tam jedeš poprvé. A protože se s nejrůznějšími dotazy často setkáváme, rozhodli jsme se zpracovat ty nejčastější. Do jednoho článku jsme ti tak sepsali základní informace, užitečné tipy a vše proložili cestopisy, ve kterých najdeš další postřehy.

Reklama
New York

Co je to ESTA?

Pokud plánuješ cestu do USA, s výrazem ESTA se dřív nebo později setkáš. Přesně jde o Electronic System for Travel Authorization aneb online systém vyvinutý americkou vládou, který umožňuje cestování do Spojených států.Od roku 2009 je běžnou součástí cesty za oceán, každý přijíždějící musí mít podle programu Visa Waiver schválenou registraci ESTA.

  • Jen pro upřesnění, Visa Waiver je program umožňující přijet do USA bez získání víza. Můžeš v rámci něj přijet třeba za turistikou, ovšem jen na maximálně 90 dní.

O ESTA je tedy nutné zažádat ještě před cestou. Nejedná se o nic složitého, na webové stránce https://esta.cbp.dhs.gov/ odpovíš na několik otázek a podáš registraci. Jen pamatuj na to, že po tvém odeslání probíhá kontrola údajů, takže je třeba si mezi žádostí o ESTA a odletem nechat časovou rezervu. Většinou to ale netrvá dlouho a povolení k cestě do USA dostaneš téměř okamžitě.

USA

U žádosti budeš sledovat, v jakém je stavu. Když bude odsouhlasena, můžeš začít balit. Taková žádost pak platí po dobu dvou let a ty se tak můžeš vydat do USA opakovaně, aniž bys ESTA znovu vyřizoval/a. Pokud bude tvoje žádost čekající na projednání, nezbývá ti, než čekat. Nejdéle by to ovšem mělo trvat 72 hodin. A kdyby se ti zjevil stav neodsouhlasena, znamená to, že žádost byla zamítnuta a musíš požádat o víza.

Jaký je rozdíl mezi povolením ESTA a vízy?

V předchozí části jsme už naznačili, jak to vlastně je. Každopádně zásadní rozdíl mezi povolením ESTA a vízy se odvíjí od délky pobytu a jeho důvodu. ESTA povoluje vstup do USA na maximálně 90 dní.

Pokud se chceš ale ve Spojených státech zdržet déle (najít si zde práci, studovat na univerzitě apod.), musíš na ambasádě požádat o víza. Autorizace ESTA je zase vhodná na cestování za turistikou, při studiu jazyků či v případě, že je tvůj pobyt v USA jen přechodnou destinací.

USA

Kdy si koupit letenku na cestu do USA?

Na tuhle otázku neexistuje jednoznačná odpověď. V době, kdy do Spojených států nebylo možné kvůli pandemii koronaviru cestovat za turistikou, nás svazoval strach z toho, že nevíme, jak to s tím otevřením vlastně bude. Žádný moment se tak nejevil jako ideální na nákup letenek. Ale teď, když už USA vítají mimo jiné i očkované cestující z Evropské unie, je nejvyšší čas hodit všechny obavy za hlavu.

Letecké společnosti se po oznámení otevření USA začaly předhánět v nabízených letenkách. A na základě toho pro tebe máme jednu obecnou radu. Cestování do Ameriky už dávno není tak nedostupné, jak si stále někteří myslí. Ceny letenek z Evropy momentálně začínají třeba na dříve neuvěřitelných 5 800 Kč. Pravda, většina akčních letenek nezahrnuje odbavené zavazadlo, takže o tuto položku se ti cena zvýší, ale i tak se můžeš dostat do USA za velice pěkný peníz. Kdyby se ti ale přece jen nedařilo sehnat letenku za dobrou cenu a úplně nespěcháš, tak čekej. Je jen otázkou času, než se nějaké výhodné tarify objeví.

San Francisco

Jak cestovat po částech USA aneb bude lepší auto nebo letadlo?

Volba dopravního prostředku se může odvíjet od mnoha faktorů, každopádně mezi hlavní patří zřejmě místa, která chceš navštívit, tvůj rozpočet a počet dnů v USA. Takže pokud tě láká Kalifornie, půjč si auto a užij si parádní roadtrip. Jestli je tvým snem vidět New York a San Francisco během jedné dovolené, bude pro tebe zřejmě nejjednodušší využít letadlo. Ale abychom to nevzali až moc rychle, napíšeme ti o jednotlivých typech dopravy více.

Letecká doprava v USA

O mezinárodních letištích už asi něco víš. Spojené státy jich mají hned několik, takže si můžeš vybrat to, které bude tvému cíli nejblíže. Běžně se létá například na Floridu do Miami (Miami International Airport), na cestu do Kalifornie můžeš využít letiště v Los Angeles (Los Angeles International Airport) nebo v San Franciscu (San Francisco International Airport). Pokud poletíš do New Yorku, zřejmě budeš mířit na Newark Liberty International Airport nebo John F. Kennedy International Airport. Mezi oblíbené patří rovněž Chicago, Washington a další místa.

Létání mezi jednotlivými státy USA pak umožňují americké domácí letecké společnosti. Díky letadlu se dostaneš z východního na západní pobřeží za méně než 6 hodin, což je super v porovnání s několikadenní jízdou autem nebo vlakem. Jen cena bude v případě letu o něco vyšší. Nicméně pokud budeš plánovat s předstihem, můžeš hodně ušetřit. Kupování letenek na poslední chvíli tě většinou vyjde dráž, zejména například v létě.

New York

Půjčení auta v USA

Spojené státy jsou prošpikovány kilometry dálnic, které poskytují hromadu zastávek a dobrodružství. Ostatně v tom, že si můžeš zastavit kdykoliv a kdekoliv, spočívá kouzlo cestování autem.

  • Na auto vsadila i naše redaktorka Lenka, která v něm společně s dalšími 4 kamarády objela skoro celé Spojené státy. Přečti si jejich pelipeckovním roadtripu více.

Pojďme ale k praktičtějším informacím. Některé vysokorychlostní silnice a mosty jsou zdarma, ovšem na jiných úsecích se platí mýtné. Způsoby platby se liší, nicméně většinou akceptují hotovost či platbu kreditní kartou. Další možností je platba elektronickým průkazem, který nabízí velké množství autopůjčoven. Celkové poplatky ti tak budou naúčtovány až při vrácení vozidla, tak se pak nelekni.

Půjčoven je několik, stačí si jen vybrat. Najdeš je klasicky na letištích nebo ve větších městech. Co se týče cen, tak i zde se vyplácí provádět rezervaci předem.

USA

Při samotném řízení pamatuj, že se máš držet na pravé straně silnice. Pak je také dobré vědět, že palivo se tady prodává v galonech, což je asi 3,79 litrů.

Kam se vydat v USA aneb které destinace jsou nejpopulárnější?

O cestě do USA sníme snad všichni. Jen někdo se vidí v New Yorku, jiný na pláži v Miami a další v národních parcích. Míst, kam se můžeš vydat, je zkrátka hromada. I tak se ale pokusíme vypíchnout nejčastěji vyhledávané cíle, třeba se ti na tvé cestě bude hodit alespoň něco z toho.

Sequoia NP

Jedinečný New York

New York je město s velkým M, které tě nepřestane překvapovat. Pokud si začneš vyhledávat, co zde dělat, nejspíš se ti zavaří hlava. Je toho totiž tolik, že nebudeš vědět, kam dřív. Našich 9 tipů, co bys v tomto úžasném velkoměstě určitě neměl/a vynechat, jsme ti sepsali do samostatného článku.

New York

Hlavní město Washington

Když se řekne Washington, asi většina z nás si vybaví Bílý dům. Jde ale jen o jedno z mnoha administrativních center, která toto město ukrývá. Mrakodrapy tady budeš hledat marně, žádná budova totiž nesmí být vyšší než slavný Monument.

Washington

Vzhledem k tomu, že se Washington nachází jen zhruba 4 hodiny a 20 minut autem od New Yorku, doporučujeme využít čas a navštívit obě místa. Když ti přece jen zbyde ještě nějaký volný čas, vydej se i do Philadelphie ležící mezi zmíněnými dvěma velikány. Oblíbeným cílem jsou schody vedoucí k budově Muzea umění (Museum of Art), na kterých ve filmu Rocky hlavní hrdina pravidelně ukončoval svůj trénink.

Miami – město oddechu a zábavy

Miami a společně s ním i celá Florida je místem s nádechem exotiky. Turisty láká na celoročně příjemné počasí a kilometry písečných pláží. Hlavní destinací, kam se milovníci plážové pohody vydávají, je Miami Beach. Kromě průzračné vody na tebe bude čekat i velké množství barů, restaurací a Art Deco hotelů. Přečti si ale i o dalších místech, která při návštěvě Miami nesmíš vynechat.

Miami

Dobrodruzi, kteří touží po troše vzrušení, si mohou půjčit auto a zapamatovat sousloví Overseas Highway. Jde o cestu z Miami na Key West, nejjižnější bod celých Spojených států, která se táhne napříč 42 ostrovy.

Oblíbená Kalifornie

San Diego, Los Angeles, San Francisco, Sacramento a k tomu parádní nálož přírodních krás v podobě národních parků Death Valley, Sequoia či Yosemite. Tato místa přímo volají po roadtripu, ale pokud nemáš času nazbyt nebo tě zkrátka jízda v autě moc nebere, navštiv je i jednotlivě.

Los Angeles tě téměř po celý rok přivítá slunečným počasím, které si turisté nejčastěji chodí užívat na slavnou Venice Beach. Mezi další povinné zastávky patří nápis Hollywood, Santa Monica Pier či Griffithova observatoř. Město je Mekkou amerického filmového průmyslu, tak se nediv, až se ocitneš přímo v prostředí některého z nich, jako například na Rodeo Drive z filmu Pretty Woman nebo v ulicích Beverly Hills.

Los Angeles

San Francisco není jen červený Golden Gate Bridge. Toto kopcovité město, přes které tě dopraví legendární tramvaje, toho nabízí mnohem více. Zmíníme alespoň Chinatown, klikatou Lombard Street, Financial Dictrict či Alcatraz.

San Francisco

Neonové Las Vegas

Toto neony svítící město už neleží v Kalifornii, ale v sousední Nevadě. Každopádně od Death Valley je to vzdušnou čarou jen kousek, takže si ho klidně můžeš zařadit jako jednu ze zastávek kalifornského roadtripu. Pro někoho je Las Vegas jen ztělesněním kýče, pro jiné herním rájem a ostatní sem jedou jen ze zvědavosti. Ať už bude tvůj důvod jakýkoliv, nezapomeň si to tu hlavně užít.

Las Vegas

Pro milovníky přírodního bohatství tu máme ještě jeden tip – asi 4 hodiny a 20 minut autem vzdálený Grand Canyon.

Kávou provoněný Seattle

Seattle je místem s osobitou atmosférou. Je pro něj typická vysoká konzumace kávy, takže není divu, že právě zde vznikla i společnost Starbucks. Vedle dalších velikánů jako je například Amazon můžeš mít nejprve pocit, že drobné podniky tu nemají své místo, ale opak je pravdou. Po nějakém čase pochopíš, že zdejší kulturu vytváří právě útulné kavárny, minipivovary, neformální knihkupectví a pestrá hudební scéna. Vychutnej si tedy opravdový Seattle – ten, který voní po kávě a hraje nejrůznějšími hudebními styly.

Seattle

Větrem ošlehané Chicago

Chicago leží na pobřeží Michiganského jezera, což ti rázem odpoví na otázku, proč se mu přezdívá větrné město. Patří k nejlidnatějším městům USA a zároveň k významným obchodním i dopravním uzlům. Při návštěvě se musíš zastavit u nablýskané několikatunové sochy s názvem Cloud Gate (rovněž The Bean nebo prostě Fazole). Fanoušci sportu by pak neměli vynechat zápas basketbalového týmu Chicago Bulls, ve kterém jistou dobu působil i Michael Jordan.

Chicago

Havaj – krajina květů a sopek

Mezi oblíbenými destinacemi Spojených států samozřejmě nesmí chybět Havaj. Tento ráj už uchvátil nejednoho cestovatele a o milovnících surfingu ani nemluvíme. Pokud chceš vidět většinu z toho, co Havajské ostrovy nabízí, připrav se na pořádný maraton. Na Oahu se můžeš těšit na nádherné písečné pláže, na Maui se ztratíš mezi zelenými kopci a Big Island ti nabídne i zajímavou podívanou v podobě vyprahlých lávových oblastí.

Divoká Aljaška

Aljaška – americký stát, který láká dobrodruhy z celého světa. Je jedním z nejdivočejších, nejopuštěnějších a zároveň nejkrásnějších koutů země, který se pyšní panenskou přírodou plnou jedinečných scenérií a divoké zvěře. Narazit na medvěda nebo vidět velryby tady není ničím nereálným. Přečti si, jak si tuto pravou divočinu užil náš redaktor.

Aljaška

Co je třeba vědět před cestou do USA?

Vzhledem k pandemii koronaviru je dobré si v současné chvíli před cestou nastudovat podmínky vstupu do země. USA se v listopadu otevřely všem cestujícím, kteří jsou plně očkováni proti COVID-19. Kromě potvrzení o očkování je třeba se před odletem prokázat i negativním PCR nebo antigenním testem (ne starším 1 den) a vyplněným prohlášením, že všechny uvedené informace jsou pravdivé.

Kromě pravidel vstupu je zde ale ještě celá řádka věcí, které je dobré před příjezdem do Spojených států vědět. My jsme ti je sepsali do článku, ať je najdeš všechny na jednom místě. Vyhneš se tak zbytečným omylům, jako například, že do benzínového auta natankuješ naftu nebo že místo kávy dostaneš sirup.

Posledním tipem, který pro tebe máme je – ať už se ve Spojených státech vydáš kamkoliv, užij si každou jednu minutu!

USA

Akční letenky do USA

Výhodné pojištění STORNO a pojištění ISTOTA

Až 60 % objednávek aktuálně obsahuje pojištění STORNO nebo ISTOTA, ke kterým Pelikán od 1. června 2021 přidal nové benefity. Kromě krytí storno poplatku před cestou, který cestovní kancelář spustila ještě v lednu 2021, nově kryje i další náklady související s případnou nákazou koronavirem v zahraničí.

Pojištění Pelikán

Pokud máte připomínku nebo jste našli chybu, napište prosím na redakce@pelipecky.cz. Pokud máte cool cestovatelský příběh, recenzi, reportáž nebo blog a chcete se o své zážitky podělit se světem, nebojte se nám svůj text poslat na novinky@pelipecky.sk. Rádi ho zveřejníme v sekci Cestopisy.


Speciální nabídky pro naše čtenáře

    • Půjč si auto přes Pelikán. Klikni, zvol si destinaci, porovnej ceny, vyber model auta a rezervuj. Auto si vyzvedneš po příletu na letiště. Kamarádíme se totiž s Rentalcars.com.
    • Naše srdcovka - cestovatelský newsletter, který odebírají desetitisíce cestovatelů v ČR i na Slovensku:
    3/5 - (2 votes)
Klikněte pro komentář
Nahoru