Connect with us

Amerika

Nejkrásnější národní parky v USA. Jak se k nim dostat? TOP 10 letenek od 8 690 Kč

Nejkrásnější národní parky v USA. Jak se k nim dostat? TOP 10 letenek od 8 690 Kč

Ve Spojených státech se nachází téměř 60 národních parků a mnoho dalších státních parků a rezervací. Který národní park si vybrat? My jsme jich sepsali rovnou 15. Připravili jsme pro tebe několik tipů, kam cestovat za přírodními krásami USA. K TOP národním parkům v USA v tomto článku najdeš i parádní letenky.

Reklama

1. Národní park Yellowstone

Klenotem mezi americkými národními parky USA je nejstarší park Yellowstone. Tento park, který se nachází ve státech Wyoming, Montana a Idaho má vše, na co si jen vzpomeneš. Na obrovském území objevíš hory, kaňony, řeky, jezera, vodopády i gejzíry. Právě svou velkou termální aktivitou je Yellowstone proslulý. Pod zemí se totiž ukrývá obrovský supervulkán, známý jako Yellowstonská kaldera.

Sopečná činnost v Yellowstonu
Sopečná činnost v Yellowstonu vytváří krásné scenérie

Nejznámějším gejzírem je Old Faithful, který s pravidelností cca 1 hodiny stříká vodu až do výšky 50 metrů. V celém národním parku je spousta bahenních sopek, termálních pramenů a dalších úkazů sopečné aktivity, které vytváří neuvěřitelné barvy některých lagun.

To je barvička!
To je barvička!

V Yellowstonu se hned po příjezdu setkáš s velmi divokou přírodou. Sídlí zde černí medvědi, medvědi grizzly, bizoni, vlci, jeleni wapiti, kojoti, svišti, orli a mnoho dalších zvířat.

Yellowstonský kaňon
Yellowstonský kaňon
Bizonů potkáš v parku mnoho
Bizonů potkáš v parku mnoho

2. Národní park Mount Rainer

Mount Rainer je aktivní sopka, která je nejvyšším ledovým vrcholem v celých Spojených států. Sopka naposledy vybuchla před 150 lety. Národní park patří mezi nejoblíbenější, ročně se sem vydají statisíce lidí. Je vzdálen méně než 100 kilometrů od Seattlu.

Park nabízí více než 400 kilometrů nádherných turistických tras, které lemují komplexní ekosystém. Najdou se zde nenáročné trasy, ale i výzvy pro opravdové dobrodruhy. Ne každý uspěje s výstupem na samotný vrchol.

V parku Mount Rainer žije 280 druhů zvířat. Ikonický je například jelenec ušatý a svišť, kteří návštěvníkům často zkříží cestu. Nejoblíbenějším vstupem do parku ze Seattlu je vchod Nisqually, nacházející se v jeho jihozápadním rohu.

Do GPS si zadej adresu 39000 State Route 706 E, Ashford, WA 98304 a navede tě to k Nisqually, který je pro vozidla otevřen celoročně.

3. Národní park Everglades

Na východním pobřeží USA se nám asi nejvíce líbil národní park Everglades na Floridě, protože je zkrátka jiný než ty ostatní. Dostaneš se tam velmi jednoduše z hlavního města Miami. Nejlepší možností pro tebe bude pronájem auta. Pokud ti je více než 25 let, je cena pronájmu velmi výhodná a benzín je rovněž levný. Díky autu můžeš navštívit různé části parku Everglades.

Vítej na Floridě!
Vítej na Floridě!
Národní park Everglades
Národní park Everglades

Místní mokřady a vlhké klima skvěle nahrávají všem plazům. Potkáš tak nejrůznější druhy obřích ještěrek, hadů a hlavně aligátorů, kteří jsou symbolem Floridy. Může se ti dokonce stát, že ti aligátor přeběhne přes silnici. Nejlepší je začít cestu na aligátoří farmě, kde se o těchto zvířatech dozvíš nejvíc.

Aligátoří farma v národním parku Everglades

Poté můžeš pokračovat sám na nejrůznější treky, kde aligátory zaručeně uvidíš ve volné přírodě. Nikdy se k nim nepřibližuj! V národním parku Everglades žijí i američtí krokodýli, ohrožené pumy a spousta druhů ptactva. Ve vodě jsme dokonce spatřili kapustňáka floridského.

Aligátory často zahlédneš na treku podél cesty, tak pozor!
Aligátory často zahlédneš na treku podél cesty, tak pozor!
Národní park Everglades ukrývá mnoho druhů ptactva
Národní park Everglades ukrývá mnoho druhů ptactva

4. Mount Rushmore

Světoznámé gigantické sousoší představující čtyři americké prezidenty bylo vytesáno do skály v Jižní Dakotě. Památník se stal neodmyslitelným symbolem USA. Projekt vznikl v roce 1925, hlavy měří 18 metrů.

K památníku vede dálnice číslo 244 v Jižní Dakotě.

5. Národní park Denali

Národní park Denali na Aljašce je asi naším nejoblíbenějším parkem USA, přestože je mnohem hůře dostupný. Do národního parku je zakázán vjezd vlastním automobilem. Musíš ho proto zaparkovat u vstupu, zabalit si věci na kempování na určitý počet dní a vydat se do srdce Denali připraveným autobusem. Nejkrásnějším kempem je Wonder Lake, který se nachází až v nejvzdálenější části národního parku. Budeš tam ale nejvíce na dosah nejvyšší hoře Aljašky i celých Spojených států.

Kempování u jezera Wonder Lake
Kempování u jezera Wonder Lake

Hora se v indiánském jazyce nazývá Denali, což znamená „the high one“. Dříve nesla též anglické označení Mount McKinley. Nejvyšší vrchol hory se nachází ve výšce 6 190 metrů nad mořem a je vidět jen několik dní v měsíci.

Národní park Denali a stejnojmenná nejvyšší hora USA
Národní park Denali a stejnojmenná nejvyšší hora USA

Počasí je totiž na Aljašce velmi proměnlivé. Je proto lepší v parku zůstat více dní, abys mohl svůj plán případně přizpůsobit. Denali je nejkrásnější v září, kdy se všechny okolní stromy zbarví do sytě žlutých a červených barev. Na Aljašce jsme zažili vůbec nejhezčí podzim v životě. Navíc tam potkáš mnoho medvědů grizzly, sobů a losů.

Úchvatné podzimní barvy na Aljašce
Úchvatné podzimní barvy na Aljašce
národní park Denali
Skupinka sobů v národním parku Denali

Akční letenky k TOP národním parkům na rok 2021

6. Národní park Rocky Mountain

Synonymum pro skutečné dobrodružství? Více než 100 vrcholů, 5 ledovců a 150 alpských jezer v americkém národním parku Rocky Mountain. Nachází se asi 120 kilometrů od letiště v Denveru.

Nejkrásnější, ačkoli často i nejvytíženější, trasa je Emerald Lake Trail. Park je známý nejen turistickými stezkami, ale i možnostmi k lezení. Takových míst je zde asi 500. Rocky Mountain je rovněž snem všech cyklistů. Například cesta Trail Ridge Road představuje 77 scénických kilometrů pro kola.

Nejvyšší vrch národního parku Rocky Mountain se nazývá Longs Peak s výškou 4 346 metrů. Jestli máš chuť, vystoupit se na něj dá i během jednoho (dlouhého) dne, nebo se můžeš ubytovat v základním kempu a udělat si z toho dvoudenní výlet.

7. Národní park Bryce Canyon

Po letním pracovním pobytu v Ohiu jsme se rozhodli, že procestujeme národní parky středozápadu USA. Během měsíce jsme tak projeli opravdu mnoho krásných míst. Téměř každý den se krajina měnila k nepoznání. Jedním z nejhezčích národních parků byl jistě Bryce Canyon v Utahu, protože tento rudý kaňon je jako vystřižený z amerických westernů. Pískovcové skály tu formují jedinečně útvary a věže. V lesích kolem kaňonu můžeš při troše štěstí spatřit rysa, pumu nebo jelence.

Bryce Canyon v Utahu
Bryce Canyon v Utahu

Atmosféra okolní přírody nás natolik pohltila, že jsme si běželi koupit kovbojské klobouky a šátky a na další den jsme si domluvili půldenní projížďku na koních do vedlejšího Rudého kaňonu. Přestože se nejednalo o levnou záležitost, krásnější projížďku na koni jsme nikde jinde nezažili.

Projížďka na koních v Utahu byla velkým zážitkem
V Bryce Canyonu a okolí jsou zajímavé pěší stezky
V Bryce Canyonu a okolí jsou zajímavé pěší stezky

Zaujal tě Bryce Canyon? Mrkni se na článek o tomto parku.

8. Národní park Grand Teton

Pro národní park Grand Teton jsou typická krásná modrá jezera, v nichž se odrážejí vrcholy ledovců. Divoká klikatá řeka Snake se line loukou a hustým lesem. Tu si můžeš užít například i na raftu s profesionálním průvodcem.

Národní park je plný kontrastů, poznat ho můžeš v různých podobách. Od procházky po tiché louce až po adrenalinové lezení po kopcích. Grand Teton nabízí návštěvníkům jízdu na koni nebo rybaření, které jsou v tomto pohádkovém prostředí jedinečným zážitkem.

Park se nachází v americkém Wyomingu a vedou k němu dálnice 89/191 a 287/26. Některé cesty mohou být pro auta v zimě uzavřeny, je třeba si na to dávat pozor.

9. Národní park Arches

V blízkosti Salt Lake City se nachází hned několik krásných národních parků. My jsme jako ukázku vybrali Arches National Park, v městečku Moab v americkém Utahu. V Utahu se nachází i mnoho dalších národních parků, jako např. Zion nebo Canyonlands. Máš-li více času, určitě navštiv všechny jmenované! Pokud si musíš vybrat, tak se vydej do malého národního parku Arches, kde uvidíš opravdu ikonické skalní útvary. V Utahu bývá často velké horko, a proto se na trek vydej už brzy ráno. Nikdy nepodceňuj zásoby vody a rozhodně dej někomu vědět, kam vyrážíš. Možná jsi viděl film 127 hodin, kdy Američan Aron Ralston nešťastně uvízl v jednom z kaňonů v Canyonlands.

Národní park Arches je znám především svými jedinečnými pískovcovými oblouky. Východ slunce a pohled na monumentální bránu Delicate Arch ti vezme dech. Ubytovat se můžeš v nedaleké vesničce Moab, která je rájem všech outdoorových sportů. Láká tě rafting, downhill, kajak nebo lezení v úchvatné přírodě? Pak je pro tebe Moab v Utahu tím pravým místem!

Národní park Arches a pískovcový oblouk Delicate Arch
Národní park Arches a pískovcový oblouk Delicate Arch
Canyonlands. Národní parky v Utahu berou dech
Canyonlands. Národní parky v Utahu berou dech

10. Národní park Grand Canyon

Naprostá klasika, bez které nesmíš západ USA opustit, je fenomenální Grand Canyon. Varovné cedule „Down is optional, up is mandatory“ (dolů je to volitelné, nahoru povinné) napovídají tomu, že cesta na dno kaňonu k řece Colorado nebude úplně jednoduchá. Můžeme potvrdit, že se sestup a výstup dá z jižního okraje kaňonu absolvovat za jediný den. Budeš ale muset podat velký sportovní výkon. Zejména cesta zpět nahoru je zničující.

Slavný Grand Canyon
Slavný Grand Canyon

Mnohem lepší variantou je sestoupit do kaňonu ze severního okraje kaňonu (North Rim), jednu noc přespat v kempu nebo v chatě a další den pak vylézt zpět opačnou stranou. Takto si návštěvu Grand Canyonu skutečně užiješ a zbyde ti čas na obdivování výhledů i koupání v Coloradu. Treku z jednoho okraje na druhý se říká rim-to-rim. Při večerním příjezdu do Národního parku Grand Canyon jsme potkali snad 30 jelenů. Celý národní park je dalším skvostem USA, který bys rozhodně neměl vynechat. Grand Canyon se často navštěvuje z Las Vegas, kde je velmi levný pronájem aut.

Pohled do hlubokého kaňonu
Pohled do hlubokého kaňonu

11. Národní park Yosemite

Jedním z nejznámějších amerických národních parků je Yosemite National Park v Kalifornii. Tento park nabízí, podobně jako Yellowstone, mnoho přírodních atrakcí, ať už to jsou krásné hory, kaňony, jezera, řeky, anebo jedinečné skály, které lákají horolezce z celého světa. Symbolem parku je skalní útvar Half Dome a obří žulová stěna El Capitan.

Západ slunce nad skálou Half Dome
Západ slunce nad skálou Half Dome

Pokud tě neláká lezení po skalách, můžeš se vydat na některou z mnoha krásných turistických tras. Některé stezky vedou dokonce na vrcholy vodopádů, kde se můžeš vykoupat ve studené laguně. Vodopád Yosemite Falls je se svou výškou 739 metrů dokonce nejvyšším vodopádem Severní Ameriky. Mezi další monumentální vodopády patří Ribbon Falls, Bridalveil Fall, Vernal Falls nebo Nevada Falls.

Pohled na Yosemitský národní park a jeho údolí
Pohled na Yosemitský národní park a jeho údolí

12. Národní park Glacier

Tento národní park je spolu s Watertown Lakes National Park označován jako „koruna kontinentu“. Ledovcový park se nachází v Montaně. Jak se asi dovtípíš z jeho názvu, národní park je známý svými krásnými ledovci, kterých je zde více než 12. Ne každý však ví, že ještě unikátnejšími jsou doliny ve tvaru U a mohutné žulové štíty vytvarované ledem.

Snad nikdo neodchází z Glacier National Park, aniž prošel alespoň kousek cesty známé jako Going-to-the-Sun Road. Trasa dlouhá 50 kilometrů byla postavena během Velké hospodářské krize.

Z Kallispelu je třeba se vydat dálnicí č. 2 směrem na West Glacier. Tato cesta do národního parku je dlouhá asi 53 kilometrů.

13. Národní park Sequoia

V Kalifornii se nachází nejvíce národních parků ze všech států v USA. Pobyt v národním parku Yosemite můžeš hravě spojit s prohlídkou druhého nejstaršího parku Sequoia, který je díky obřím sekvojím dalším světovým unikátem. V lese Giant Forest totiž rostou největší stromy na naší planetě. Kmen největšího stromu generála Shermana, jehož stáří se odhaduje asi na 2 500 let, tě ohromí! Součástí národního parku je též největší hora kontinentálního USA – Mount Whitney, jejíž vrchol se tyčí do výšky 4 417 m n. m.

Obří sekvoje v Kalifornii
Obří sekvoje v Kalifornii

V tomto národním parku jsme viděli největší množství medvědů. V kempech si proto dej pozor a zavírej veškeré jídlo a také hygienické potřeby do připravených kontejnerů. Z bezpečnostních důvodů je dobré mít u sebe také sprej proti medvědům, tzv. „bear spray“. Větší riziko však představují medvědi grizzly, kteří se v této části země nenachází.

Národní park Sequoia a jeho obyvatelé
Národní park Sequoia a jeho obyvatelé
Stromy jsou tu opravdu největší na světě
Stromy jsou tu opravdu největší na světě

14. Národní park Hawaii Volcanoes

Národní park Havajské vulkány je naším dalším oblíbeným parkem. Možná jsi zaznamenal, že právě na Havaji se nachází dva nejaktivnější vulkány světa, kterými jsou Mauna Loa a především kráter Kilauea. Tento vulkán je velmi mladý a „nevybouřený“. Jeho láva neustále vytéká lávovými tunely do oceánu a vytváří obrovská lávová pole.

Nejaktivnější kráter Kilauea na Havaji
Nejaktivnější kráter Kilauea na Havaji

Když jsme byli Havaji, nebyla aktivita tak výrazná jako v nedávné době. Přesto byl noční pohled na hořící kráter úžasný. Můžeš si domluvit také speciální výlet k vytékající lávě. Nic nepodnikej na vlastní pěst, neboť to může být životu nebezpečné. Dalším skvělým zážitkem jsou výstupy na sopky Mauna Loa nebo Mauna Kea, která je nejvyšší horou Havajských ostrovů.

Lávová pole často zalijí i silnice
Lávová pole často zalijí i silnice

S podvodní částí je tato nečinná sopka vysoká neuvěřitelných 10 205 metrů, a proto je občas označována nejvyšší horou světa namísto Mount Everestu. Mauna Kea je také jedním z nejlepších míst na světě na pozorování hvězd, neboť kolem není žádné světelné znečištění. Na Havajské ostrovy se nejlépe dopravíš přes Los Angeles. Létají tam také pravidelné letecké linky z Aljašky.

Sopky v národním parku Hawaii Volcanoes
Sopky v národním parku Hawaii Volcanoes
Havaj je skvělým místem k pozorování noční oblohy
Havaj je skvělým místem k pozorování noční oblohy

Láká tě národní park na Havaji? Podívej se na článek Surfování na Havajských ostrovech

15. Národní park Joshua Tree

Jako patnáctý tip jsme zvolili velmi zajímavý národní park Joshua Tree, který nese jméno po speciálních Joshua tree stromech. Tento národní park se nachází na cestě z Los Angeles do Arizony. V parku objevíš kromě stromů rovněž obří pole kaktusů a nejrůznější skalní útvary, které jsou staré miliony let.

Typické stromy národního parku Joshua Tree
Typické stromy národního parku Joshua Tree

Určitě si udělej fotografie u Obřích koulí Giant Marbles nebo u skály ve tvaru lebky Skull Rocks. Místní skály jsou dalším oblíbeným cílem horolezců. V pouštní krajině lze narazit na divoké kočky, ovce tlustorohé a mnoho druhů ptáků. Národní park Joshua Tree zdaleka nenavštěvuje tolik lidí, jako např. Yosemite, a proto je kempování velmi klidné a příjemné. Podnebí je navíc teplé i v zimě!

Kaktusové pole v Joshua Tree
Kaktusové pole v Joshua Tree
Stromy, kaktusy i zajímavé skalní útvary

V USA je samozřejmě mnohem více krásných míst. Napiš nám do komentářů, jaký národní park se ti nejvíc líbí!

Porovnej si levné letenky do USA!

Napsal cestovatel Karel Štěpánek | travel4ever.cz

Podívej se také na články:
Austrálie už dávno není tak daleko! Jak se připravit na cestu?
New York: 9 tipů, co dělat ve slavném velkoměstě
Kompletní průvodce po Islandu. Jak si cestu užít a finančně přežít!
Neboj se Indie! 10 nejkrásnějších míst
Průvodce po Bali! Jak ovládnout tento kouzelný ostrov

Pokud máte připomínku nebo jste našli chybu, napište prosím na redakce@pelipecky.cz. Pokud máte cool cestovatelský příběh, recenzi, reportáž nebo blog a chcete se o své zážitky podělit se světem, nebojte se nám svůj text poslat na novinky@pelipecky.sk. Rádi ho zveřejníme v sekci Cestopisy.


Speciální nabídky pro naše čtenáře

    • Půjč si auto přes Pelikán. Klikni, zvol si destinaci, porovnej ceny, vyber model auta a rezervuj. Auto si vyzvedneš po příletu na letiště. Kamarádíme se totiž s Rentalcars.com.
    • Naše srdcovka - cestovatelský newsletter, který odebírají desetitisíce cestovatelů v ČR i na Slovensku:
    5/5 - (10 votes)
Klikněte pro komentář

Karel už je 5 let na cestách. Uskutečnil dvouletou cestu kolem světa, na rok odjel do Indie a Nepálu a nyní se oženil v Argentině :-) Sleduj jeho dobrodružství na FB a IG @travel4ever.cz

Nahoru