Connect with us

Amerika

Nyní ještě levněji: Aljaška je pravá divočina! Splň si cestovatelský sen za 13 490 Kč (poslední termíny)

Nyní ještě levněji: Aljaška je pravá divočina! Splň si cestovatelský sen za 13 490 Kč (poslední termíny)

Aljaška je jedním z nejdivočejších, nejopuštěnějších a nejkrásnějších koutů naší Země. Nejmladší ze států USA se pyšní nedotčenou přírodou, která je plná jedinečných scenérií a divoké zvěře. Na Aljašce můžeš celkem snadno narazit na medvědy grizzly, pozorovat velryby nebo se proletět kolem nejvyšší hory McKinley. Čekají na tebe hory, ledovce, oceán, jezera, vodopády, polární záře a především nekonečný klid a romantika.

Reklama

Skvělé letenky na Aljašku

  • Odkud? Z Mnichova s přestupem ve Frankfurtu
  • S kým? Kombinace leteckých společností Lufthansa a Eurowings Discover
  • Kdy? Poslední termíny na červen a zaří 2024 (VYBRAT TERMÍN)
  • Co je v ceně? Let tam i zpět, všechny poplatky, 8kg příruční zavazadlo

Na Aljašce se mi splnil dlouhodobý cestovatelský sen
Na Aljašce se mi splnil dlouhodobý cestovatelský sen

Kdy cestovat na Aljašku?

Cesta na Aljašku se dá doporučit od června do konce září. Zbytek roku je velmi chladný a teploty se často propadají hluboko pod bod mrazu. Výhodou červnového období je, že zvířata jsou velmi aktivní a máš proto velkou šanci je spatřit všude na cestě. V červenci a v srpnu jsou nejvyšší teploty, ale budou tě trochu otravovat všudypřítomní komáři.

Aljaška je plná divokých zvířat
Aljaška je plná divokých zvířat

Barevný aljašský podzim

My jsme se na Aljašku vypravili na tři týdny na podzim a toto období můžeme jen doporučit. Výhodou je relativně stabilní počasí a především nádherné podzimní barvy! Občas jsme se zastavovali a fotili jen neuvěřitelně barevné stromy.

Skupinka sobů v národním parku Denali
Skupinka sobů v národním parku Denali

Od září už je též možné pozorovat severní polární záři. Nevýhodou je chladnější počasí a možnost sněhových přeháněk. Některé cesty se v druhé polovině září uzavírají. Kolem 20. září se zavíral i jeden z hraničních přechodů na Yukon. Podzim je na Aljašce zpravidla velmi krátký, a proto je lepší přiletět už koncem srpna.

Podzimní barvy na Aljašce
Podzimní barvy na Aljašce

Počasí se může změnit velmi rychle!
Počasí se může změnit velmi rychle!

Jak se dostat na Aljašku?

Aljaška byl náš dlouhodobý sen! Vždy se zdála být tak daleko, drahá a nedostupná. Po pracovním létě stráveném v kanadském Whistleru jsme však cítili, že jsme divoké přírodě na dosah. Na nic jsme nečekali, rezervovali jsme si letenky z Vancouveru a vyrazili za dalším dobrodružstvím.

Na Aljašku se často létá přes kanadský Vancouver nebo přes Seattle v USA. Do největšího aljašského města Anchorage míří i přímý let z Evropy. Dostat se tam můžeš např. z německého Frankfurtu. Let z Německa trvá přibližně 10 hodin. V letních měsících je v nabídce i let z Německa na Yukon. Němci totiž podobně jako Češi milují horskou turistiku.

Do aljašské divočiny i přímým letem z Evropy!
Do aljašské divočiny i přímým letem z Evropy!

Z Aljašky na Havaj

Jestli máš víc času, můžeš se z Aljašky vypravit na Havaj! Alaska Airlines i další aerolinie zajišťují přímé a levné lety mezi Aljaškou a Havajskými ostrovy. Obyvatelé Aljašky cestují za teplem pravidelně, neboť většinu roku ve svém státě mrznou. Náš let byl nejprve z Vancouveru do Anchorage, následně do Honolulu a poté do Los Angeles. Podívej se na aktuální nabídky letenek! Ve vyhledání lze využít naší funkce „Návrat z jiného města“ a zvolit si lety dle potřeby.

Z Aljašky se snadno přesuneš na Havaj!
Přímé lety z Aljašky na Havaj!

Aljaška – jak cestovat?  

Nejlepší možností cestování po Aljašce je pronájem automobilu. Aljaška je velmi málo osídlená, a tak do většiny částí země autobusy vůbec nezajíždí. Cena benzínu v USA je pro nás navíc velmi příznivá. S vlastním autem získáš nezávislost, budeš se moci podívat na opuštěná místa a kdykoliv zastavit na fotografování divokých zvířat. Další možností cestování po Aljašce je stopování. Místní lidé ti rádi zastaví, pokud ovšem pojedou kolem. Vzhledem k proměnlivému a často deštivému počasí nemusí být stopování tou nejlepší možností.  

Autobus v národním parku Denali
Autobus v národním parku Denali

Hotel nebo stan

Většinu nocí jsme na Aljašce spali ve stanu, který jsme si přivezli z domova. Obstarali jsme si ještě nepromokavé plachty, neboť stan nemusí vždy síle deště stačit. Přesvědčili jsme se o tom hned během prvních dnů. Ráno jsme se probudili a měli jsme všechny věci promočené. Pokud nezasvítí slunce, je sušení vybavení velmi obtížné.

Svérázná Aljaška
Svérázná Aljaška

Vždy se proto podívej na předpověď počasí na příští dny. Dej si pozor, neboť na většině území není žádný mobilní signál. Pokud se budeš nacházet poblíž měst, vyhledej si zajímavou nabídku hotelů. Budeš mít jistotu spánku v suchu a také se osprchuješ teplou vodou. Nejvíce možností objevíš v největších městech Anchorage a Fairbanks.

Sněžit může jakýkoliv den v roce
Sněžit může jakýkoliv den v roce

Stravování na Aljašce

Jídlo na cestu jsme nakupovali v levných supermarketech Walmart. Restaurace jsou v USA obecně dražší, a proto velmi ušetříš, pokud si budeš vařit sám. Bude-li ti chybět výbava na kempování, vše si bez problémů levně dokoupíš právě ve Walmartu v Anchorage. Určitě na cestě ochutnej nějakou aljašskou specialitu, kterou je např. výborný losos nebo sobí hamburger. Jestli máš zkušenosti s rybařením, bude pro tebe Aljaška pravým rájem a navíc se dobře najíš!

A kde se nám nejvíce líbilo?

Medvědi lovící lososy jako v National Geographic

Největší zážitek na nás čekal na poloostrově Kenai, když jsme se vydali k řece Russian River. Šli jsme se podívat, jak lososi táhnou proti proudu a vyskakují do vodopádů. V řece bylo tolik ryb, že měla úplně červenou barvu. To ale nebylo všechno! Po chvíli se náš zrak upřel na protější stráň. „Bacha, medvědi!“, zpozorněli jsme a začali ustupovat. Z protějšího svahu začali k řece náhle sbíhat tři medvědi grizzly.

Grizzly nám ukázal, jak se loví lososi
Grizzly nám ukázal, jak se loví lososi

Pokrčeni v kolenou jsme měli před sebou nevídanou podívanou. „To je jak National Geographic, foť to!“, radovali jsme se při pohledu na medvědy, kteří se začali vrhat do řeky a lovit lososy. Obrovská medvědice dohlížela na svá roztomilá medvíďata, učila je lovit a občas jim vyskakující rybu sama chytila.

Medvědice loví pro svá mláďata
Medvědice loví pro svá mláďata

„Tohle je ta pravá Aljaška! Proto jsme přijeli.“, nevěřili jsme vlastním očím tomu, co se před námi odehrávalo.

Národní park Denali a nejvyšší hora McKinley

Druhým největším zážitkem pro nás byla návštěva kouzelného národního parku Denali. Viděli jsme tam spoustu medvědů, losů, sobů, vlků, jelenů i dalších zvířat. Nejvyšší hora USA – McKinley byla tradičně v mracích, ale zdálo se, že se má počasí v příštích dnech zlepšit. Vrchol hory je vidět jen několik dní v měsíci. Nakonec jsme ale měli ohromné štěstí, neboť jsme se další den probudili do naprosto jasného dne. Sice jsme v noci ve stanu dost mrzli, ale ten výhled byl nezapomenutelný.

Nejvyšší hora Spojených států
Nejvyšší hora Spojených států

Správce parku nám řekl, že taková viditelnost nebyla během celého léta. Rozhodli jsme se, že se kolem majestátné hory proletíme malým letadlem. Nakonec se nám podařilo usmlouvat výhodnou skupinovou cenu, neboť už byl konec turistické sezóny. Vidět Aljašku z výšky a přistát na ledovci pod její nejvyšší horou bylo více, než jsme si mohli přát.   

Přistání na ledovci pod Mc Kinley
Přistání na ledovci pod Mc Kinley

 Aljašské pohoří z letadla
Aljašské pohoří z letadla

Národních parků je na Aljašce více a všechny jsou nádherné! Vydat se můžeš i do Kanady do sousedního Yukonu. Třeba tam ještě najdeš nějaké zlato!

Napsal cestovatel Karel Štěpánek

Podívej se také na články:

Pokud máte připomínku nebo jste našli chybu, napište prosím na redakce@pelipecky.cz. Pokud máte cool cestovatelský příběh, recenzi, reportáž nebo blog a chcete se o své zážitky podělit se světem, nebojte se nám svůj text poslat na novinky@pelipecky.sk. Rádi ho zveřejníme v sekci Cestopisy.


Speciální nabídky pro naše čtenáře

    • Půjč si auto přes Pelikán. Klikni, zvol si destinaci, porovnej ceny, vyber model auta a rezervuj. Auto si vyzvedneš po příletu na letiště. Kamarádíme se totiž s Rentalcars.com.
    • Naše srdcovka - cestovatelský newsletter, který odebírají desetitisíce cestovatelů v ČR i na Slovensku:
    5/5 - (15 votes)
Klikněte pro komentář

Karel už je 5 let na cestách. Uskutečnil dvouletou cestu kolem světa, na rok odjel do Indie a Nepálu a nyní se oženil v Argentině :-) Sleduj jeho dobrodružství na FB a IG @travel4ever.cz

Nahoru