Connect with us

Cestopisy

Průvodce po Havaji: Oahu, ostrov turistů a surfování (2. část)

Průvodce po Havaji: Oahu, ostrov turistů a surfování (2. část)

Pokračování našeho skromného cestopisu o Havaji začneme ostrovem Oahu – asi nejznámějším ostrovem v rámci havajského souostroví. Pokud vám název nic neříká, jistě znáte aspoň jejich hlavní město Honolulu anebo nejslavnější pláž Waikiki. Čtěte dál a dozvíte se jak se nám tento ostrov líbil a 8 věcí, které doporučujeme vidět/zkusit. Na konci článku vás dokonce čeká i odkaz na naše video, kde se můžete i podívat, jak jsme si užívali dovolenou.

Reklama

Náš přílet z Vancouveru na Oahu se uskutečnil ve večerních hodinách. Asi první věc, která vás na letišti Daniela K. Inouye, HNL překvapí je, jaké je toto letiště zaneprázdněné. Má 6 přistávacích dráh, z toho 2 vodbní a ročně přepraví okolo 19 milionů pasažérů. Je to vlastně hlavní brána na havajské ostrovy a nejvíce turistů přichází právě sem.

Po výstupu z letadla vás překvapí další osobitost havajských letišť. Koridory mezi bránami nejsou uzavřené a vy se procházíte po krytých terasách s nádherným výhledem na runway. Tu jsme též poprvé ucítili vůni Havaje. Tropické klima okolo půl deváté večer nás po dlouhém letu omámilo a teplo (v porovnání s Vancouverem) bylo trochu nepříjemné.

Cesta z letiště ven je krátká a dobře značená. Wi-Fi funguje super a pitná voda je na každém rohu. Nemířili jsme si to ke stanovišti shuttle busových půjčoven, kde nás během pěti minut vzal šofér k naší společnosti. Půjčení auta je na Havaji úplná hračka. Na dalších ostrovech jsme to dokonce zvládli i bez obsluhy – u pultíku připomínajícího samoobslužnou pokladnu v místním řetězci. S malým bílým Fordem Focus jsme se pustili do objevování Honolulu.

Dobrá rada: Pokud si nechcete připlácet za navigaci, stáhněte si do mobilu Google Maps Official. (Návod najdete zde). Nám ukázala cestu perfektně a ještě jsou v ní i restaurace, pumpy, bankomaty apod. Je to opravdu super pomocník!

Akční letenky na Havaj

Zážitky z hlavního města Aloha

V Honolulu jsme bydleli přes AirBnB v rodinném domě asi tři minuty autem od Waikiki Beach. Pokoj s vlastní koupelnou je dostatečným komfortem – stejně většinu času strávíte venku. Pokud budete vybírat místo pro ubytování na Oahu, dělejte to podle toho, co chcete na ostrově dělat.

Pokud máte zájem o město, nákupy, městskou turistiku a noční život, hledejte blíže k centru. Pokud vás sem dovedla láska k surfováním, tak něco autem blízko k Waikiki anebo úplně mimo Honolulu, nejlépe na North Shorew, kde je úplně jiná atmosféra.

Autem se po Honolulu dá celkem dobře projet, ale čekejte zácpy a hlavně na H1 (která má 4-5 pruhů v každém směru). Parkování ve městě není jednoduché a třeba dávat pozor na tabule a údaje, kdy je parkování zakázané – což se během dne děje docela často. Pokud chcete jet na Waikiki beach, nejlépe se parkuje (a zdarma!) u Honolulu Zoo – na Waikiki Shell, kde je pěkný park s toaletami, 3 min. pěšo od pláže a 10 minut pěšky od centra Waikiki Beach.

Jinak Honolulu je velmi rušné město. Pro toho, kdo čeká, že na Havaji budou jen chatrče a surfaři ležérně voskující desky, bude asi překvapující pohled na ponorama Waikiki Beach s 30tiposchoďovým hotelem Sheraton na konci. Centrum je plné výškových budov s apartmány a obchody s nejdražšími značkami. Nám se to k Havaji příliš nehodilo, ale mělo to i světlé stránky.

Kdo chce vidět Havaj, musí z města ven

Pokud chcete opravdu nasát atmosféru tropického ráje, musíte jednoduše vypadnout z města. Už 5 km za Honolulu se domečky zmenšují a nastupují nádherné zelené odstíny, předcházející do tyrkysového pobřeží. Celý ostrov Oahu lemují krásné pláže, na které je lehké se dostat autem a k dispozici je většinou i toaleta, sprcha a pitná voda. Jelikož samotný ostrov je relativně malý, za 1 den můžete vyzkoušet několik pláží, případně oběhnout celou jednu stranu ostrova.

Z míst a zážitků, které jsme na Oahu okusili, vybíráme a doporučujeme následujících 8:

1. Surfování a severní pobřeží

Havaj je známá hlavně díky téhle aktivitě. Nejlepší vlny přicházejí v prosinci a na severním pobřeží dosahují bez větších problémů výšku 10 metrů a víc. Je to čas, kdy je sever ostrova vybookovaný a konají se tu závody sponzorované známými surfařskými značkami. Je to výborné období pro návštěvu a ochutnávku profesionálního surfingu. Pokud ale na Oahu zavítáte v jiná roční období, určitě najdete vlny, na kterých se dá surfovat.

Jak jsme již zmiňovali, hlavní lokalitou pro surfování (hlavně pro skutečné surfaře) je severní pobřeží – North Shore. V městečku Haleiwa se zastavil čas. Romantické budovy, food-trucky na parkovištích a pohoda ve vzduchu jsou správnou základnou pro dobrý surf-trip.

Ochutnejte tacos nebo krevety „arlic shrimps“ z food-trucků, případně pokud máte rádi hudbu známého Havajčana Jacka Johnsona, podívejte se The Beet Box Café – možná ho tam i potkáte. Hned vedle Haleiwy je malé městečko Waialua, kde se nachází starý cukrovar, který místní proměnili na prodejnu havajských suvenýrů, pražírnu kávy, surf-shop a farmářské trhy (každou středu a sobotu). Sever nám přišel velmi „líný,“ a v tom byla i jeho krása.

No ale zpět k surfingu. Pláže, na nichž se určitě vyplatí se zastavit jsou Banzai Popeline a Sunset Beach. Tam se to všechno odehrává. Pláže jsou dlouhé, doslova zalité sluncem a voda krásně zpěněná od vln. S parkováním je tam trochu problém, a proto sledujte cedule, odkud vás mohou odtáhnout. Pokud budete mít čas, pokračujte dál na sever až k Turtle Bay Resort.

Nejsevernější bod Oahu má krásnou širokou pláž, která nám připomínala scény z Pirátů z Karibiku. Parkování je v rámci rezortu zdarma. Vypadá to tam opravdu luxusně, tak si udělejte pár fotek golfových hřišť, ať vám to doma kamarádi golfisté závidí.

Dále můžete pokračovat autem a vrátit se na jih po východě ostrova, kde najdete pokojné a opuštěné pláže, anebo se můžete otočit a zastavit se ve Waimea Valley. Krátká, asi 20minutová procházka přes botanickou zahradu vás dovede až k vodopádu, kde najdete rostliny typické pro tichomořské ostrovy a obydlí původních Polynézanů.

Nám se Waimea Valley velmi líbila a není divu, že je oblíbenou lokalitou hollywoodských filmařů (točily se tu filmy jako např. Jumanji: Vítejte v džungli! nebo The Hunger games).

Za zmínku ještě stojí, že na plážích okolo Haleiwa odpočívají želvy. My jsme viděli dvě na Laniakea Beach, ale pokud budete mít štěstí, potkáte je i v oceánu nedaleko od břehu, kde si s nimi můžete zaplavat. Takže North Shore = surf, pláže, pohoda a želvy.

Pokud jste jako my, surfaři-začátečníci, nejlepší místo, kde začít je Waikiki Beach. Nabídka půjčoven a škol je obrovská. Surf seženete i přímo na pláži za cca 20$ / 2 hod. My jsme si ale vybrali malý obchůdek asi 100 metrů od pláže MOKU HAWAII. Za dvě hodiny zaplatíte 14 $, za půl dne 20$ a za celý den 30$.

Surfy jsou v dobré kvalitě, jen je tam trochu rušno, takže je třeba se připravit, že berete surf a šup hned do vody. Nabízí i hodiny surfování, což doporučujeme, pokud jste na surfu nikdy nestáli. Když už máte vybavení, hned za sochou knížete Paoa Kahanamoku najdete menší vlny pro začátečníky a cca 50-80 metrů od břehu i o něco větší.

Třeba dát pozor na další surfaře, neboť hlavně odpoledne bývá Waikiki Beach celkem plná. Pokud chcete, projděte si na internetu surfařský kodex, ale tam ho ani nikdo nedodržoval. A když vám tam bude opravdu těsno, jděte trochu na východ proti Honolulu Zoo a Waikiki Shel – tam najdete pěkné vlny a méně surfů.

Pro nás bylo největším zážitkem na surfu vidět celé panorama Waikiki Beach a Diamond Head z úplně jiné perspektivy. V surfování jsme tzv. „Kooks,“ tedy těžce se snaníží začátečníci, takže jsme hodně vln nepochytali. Ale pro někoho, kdo se už na desce umí udržet to bude zážitek. Voda je příjemně teplá, dno tak akorát, abyste dosáhli a nijak se neuhodili, když vás smete vlna a je tam TICHO. Krásný kousek uprostřed ticha uprostřed nejrušnějšího města v Pacifiku. Slyšíte jen oceán a sledujete ty, kteří už surfovat umí. Aspoň v našem případě.

2. Šnorchlovaní – Hanauma Bay

Na Oahu se dá šnorchlovat prakticky na každé pláži (kromě těch, kde jsou velké vlny – tam najdete upozornění). Záleží spíš na tom, jaký mořský život chcete pozorovat. Jak jsme radili v prvním článku, vybavení na šnorchlování je určitě věc, kterou oceníte a když k tomu budete umět sbalit ještě i ploutve, užijete si tuto oblíbenou aktivitu dosyta.

Pokud byste si ale nic s sebou na šnorchlování nevzali, nevadí. Můžete si koupit v místních supermarketech za 20$ set, který je celkem dostačující, případně přibalit i ploutve za podobnou cenu, nebo zajít do specializovaného obchodu a koupit něco, co vám vydrží déle.

My jsme se vydali na šnorchlování kousek východně od Honolulu do asi nejznámější zátoky Hanauma Bay. Je to národní park, a tak je i vstup limitovaný. Park je otevřen každý den kromě úterý od 6 do 6, ale jinak doporučujeme si ráno přivstat a přijít dřív.

Parkoviště má omezený počet míst a kdo přijde pozdě, bude otočen ještě před vjezdem. Vstupné je 7,50 $ na osobu za celý den. V tom máte zahrnuto i povinné naučné video, jak se chovat při plavání nad korály a jak je ochraňovat. V posledních letech díky klimatickým změnám a oteplování planety odumírají bohužel i ty havajské, a tak místní správa dělá vše, aby si návštěvníci uvědomili jejich jedinečnost pro ekosystém.

Po 10minutovém videu už jen pomalu sejdete asi 200 metrů k pláži. Komu by se nechtělo kráčet, může jet za drobný poplatek vláčkem. Pokud byste zapomněli něco z vaší výbavy na šnorchlování, dá se všechno zapůjčit i na pláži, ale už ne za drobný poplatek… Kromě bohatého mořského života se připravte i na velké množství turistů a hlavně těch japonských, oblečených do nejlepšího potápěčského vybavení.

Na sledování podmořského života vám budou stačit i samotné brýle, protože vše začíná už pár metrů od břehu. Jako každá oficiální pláž na Havaji i Hanauma Bay má sprchu se sladkou vodou, toalety a pitnou vodu. Tato zastávka by vám neměla ujít ani v případě, že nejste velkým fanouškem šnorchlování. Je to totiž úplně šnorchlování než třeba v Chorvatsku.

3. Výhledy – Diamond Head, Koko Head a Mt. Tantalus

Jelikož Havajské ostrovy vznikly díky sopečné aktivitě, je tu mnoho krásných kopců s výhledy, na něž se dá vylézt. Asi nejpopulárnější se nachází přímo v Honolulu. Diamond Head je národní park a je pozůstatkem sopečného kráteru. Nahoru se dá dostat jen pěšky, což je asi 30minutová procházka. Parkoviště se nachází uvnitř kráteru a poplatek za vstup činí 5$. Případně můžete využít i autobus nebo Uber. Tento výhled je „must-see,“ protože se vám po výstupu otevře nádherné panorama Honolulu, jaké znáte z fotek a pohledů.

Když půjdete dál na východ, hned za Hanauma Bay se tyčí Koko Head. Též kráter sopky, na který vede stará železnice, dnes už slouží jako chodník. Po starých pražcích se dá vystoupat až nahoru a užít si výhled na oceán a východní část Honolulu spolu s Diamond Head. Je to ale mnohem náročnější výstup a je třeba si dávat pozor – pokud předtím pršelo, je to velmi kluzké.

Trochu méně populárním, ale o to krásnější, je výhled z Mt. Tantalus. Město jako na dlani, výhled na východ i západ a nádherný nekonečný oceán. Na tenhle výhled se dá dostat autem až nahoru, parkování je zdarma a všechna místa má v sobě i offline Google maps aplikace. Stačí zadat.

4. Hula Show Waikiki

Když se řekne Havaj, každý má hned před očima polonahou havajskou tanečnici tancující tanec Hula. Je to národní tradice a velká část kultury místního, původního obyvatelstva. Na Oahu najdete Hula školy, vybavení na Hula tance v každém ABC Store, a hlavně veřejné Hula shows, kde místní taneční školy předvádějí své umění.

Každé úterý, čtvrtek a sobotu v 18:00 se koná bezplatné veřejné vystoupení hula tanečnic od předškolního věku po paní v letech. Konkrétně na pódiu vedle sochy Paoa Kahanamoku – na Kūhiō Beach (což je část Waikiki), Kalakaua Avenue. A pokud byste to ve zmiňovaných dnech nestíhali, každý den se koná Hula show o 13:00 v nákupním centru Ala Moana. Tu je ale třeba se připravit na to, že do tradičního havajského Hula vstoupil showbusiness z kontinentální Ameriky.

5. Byodo-In Temple

Chrám Byodo-In je replika historického chrámu z Uji na ostrově Kyoto z roku 1052. Je to budhistický chrám v údolí chrámů, Valley of the Temples Memorial Park v městečku Ahuinamu. Byl postaven v roce 1968 na počest stého výročí začátku japonské imigrace na Havaji.

Stavba tak trochu vyčnívá z davu a s neskutečně krásným pozadím vysokých, strmých a skoro stále zamlžených hor, které dávají tomuto místu patričnou vážnost, je velmi pěkným oživením cesty po východním pobřeží Oahu. Cesta z Honolulu zabere asi 30 minut a můžete se vrátit okolo Makapu’ u přes nejvýchodnější cíp ostrova a podívat se na surfaře na Sandy Beach.

6. Pearl Harbor

Po naší návštěvě Pearl Harbor jsme měli pocit, že asi pro každého obyvatele Spojených států je tahle zastávka povinná. Je to místo se silnou energií. Před vstupem si kvůli bezpečnosti musíte odložit batohy a tašky do zpoplatněné úschovny (takže si je raději nechejte v autě…). Centrum pro návštěvníky je dobře vybudované a přístupné zdarma.

Z expozic a videí se dozvíte víc o tom, co se tam stalo a jak útok probíhal, případně si zavzpomínáte na romantický film se známými herci. Na USS Arizonu, potopenou loď stále ležící na dně přístavu, se už platí 7,5$ plus odvoz a na USS Missouri, už vykradenou bojovou loď, okolo 30$. Je na vás, zda se tu zastavíte, ale podle nás je to dobrý stop při cestě na sever, případně do rumovny Ko Hana.

7. Lekce ukulele zdarma

Jistě znáte píseň „Somewhere Over the Rainbow” od Israela Kamakawiwo’ola, typického Havajčana hrajícího na ukulele. Jaká škoda by byla nevyužít šanci si zahrát na tomto malém milém nástroji, zrovna v místech, kde dominuje lokální hudební scéně.

Při vyhledávání na internetu najdete množstní nabídek tzv. „free Ukulele lessons“ – bezplatných lekcí hry na ukulele. My jsme si takovou hodinu vyhlédli na Waikiki Beach Walk. Info, kdy se takové otevřené hodiny zdarma konají najdete na této speciální stránce.

Ačkoliv jsme na hodinu došli téměř o půl hodiny později, učitel a hudebník Moon Kahele, který hodinu vedl, nám dovolil se připojit k ostatním. Jelikož nejsme úplní začátečníci, byl rád, že nám mohl ukázat víc než jen základní akordy a vyzval nás ke společnému hraní. Po skončení hodiny s námi ještě půlhodinu debatoval, dal nám kopec rad a vyměnili jsme si kontakty. Bylo to dokonalé zakončení našeho posledního dne na Havaji. Určitě doporučujeme.

8. Ochutnávka rumu

Rum není pro Havaj až tak typický, jako pro karibské ostrovy. I když se Havaj výrazně osídlovala hlavně pro pěstování a zpracování cukrové třtiny, tradice ve výrobě rumu tu není dlouholetá. V 80. letech začala produkce cukru klesat a postupně se i továrny na zpracování třtiny zavíraly. Poslední, na ostově Maui, ukončila produkci v roce 2016.

Jelikož máme rum v oblibě, našli jsme přece jen místo, kde se vyrábí pravý havajský nápoj pirátů. Asi 25 minut jízdy od Honolulu, v městečku Kunia, najdete Ko Hana Sistillers. Malou budovu, kousek od hlavní cesty, kde se k pěstování cukrové třtiny pro výrobu rumu vrátili. Různé druhy třtiny pěstují asi na desítkách hektarů a rum produkují přímo na místě, kde jej následně i skladují a zraje zde. Tour není až tak zajímavá, jelikož vyjdete jen ven z budovy, ale ochutnávka to napraví. Nezapomeňte se zeptat i na podpultový Cask Agricole Rum 60%, Nedávají ho každému.

Věříme, že jsme vás ještě víc navnadili otevřít počítač a hledat letenky na Havaj. Na Oahu je toho kopec co dělat, ale my jsme se po šesti dnech vydali na další ostrov – Maui. A o tom bude další pokračování naší cesty. Těšíme se!

Slíbené video

Jistě, slibovali jsme vám video a skutečně jej pro vás máme! Najdete ho zde!

Pokud jste nestihli náš první díl cestopisu o Havaji – najdete to zde: Průvodce po Havaji: praktické tipy na dovolenou v „The Aloha State“ (část 1.)

Přeloženo z Pelipecky.sk.

Pokud máte připomínku nebo jste našli chybu, napište prosím na redakce@pelipecky.cz. Pokud máte cool cestovatelský příběh, recenzi, reportáž nebo blog a chcete se o své zážitky podělit se světem, nebojte se nám svůj text poslat na novinky@pelipecky.sk. Rádi ho zveřejníme v sekci Cestopisy.


Speciální nabídky pro naše čtenáře

    • Půjč si auto přes Pelikán. Klikni, zvol si destinaci, porovnej ceny, vyber model auta a rezervuj. Auto si vyzvedneš po příletu na letiště. Kamarádíme se totiž s Rentalcars.com.
    • Naše srdcovka - cestovatelský newsletter, který odebírají desetitisíce cestovatelů v ČR i na Slovensku:
    5/5 - (1 vote)
Klikněte pro komentář
Nahoru