Connect with us

Cestopisy

Průvodce po Havaji: praktické tipy na dovolenou v „The Aloha State“ (1. část)

Průvodce po Havaji: praktické tipy na dovolenou v „The Aloha State“ (1. část)

Pro někoho příliš daleko, pro jiné zase klišé mezi dovolenými a pro nás sen! Vidět a zažít něco, na co budeme ještě dlouho vzpomínat. Sen se nám nejenže splnil, ale realita předčila naše očekávání. Začalo to už velmi dávno, když jsme v roce 2009 Havaj navštívili poprvé…

Reklama

Byl to ten slovenský (ano, na východě Slovenska se opravdu nachází vesnice Havaj, blízko polských hranic) a popravdě nás tehdy ani nenapadlo, že bychom někdy měli na to (peníze i odvahu) vyrazit na ten americký. Nápad letět na Havaj vznikl po návratu z Austrálie a Nového Zélandu, což byl náš první „výlet“. Pochopili jsme, že je to lehčí, než jsme si mysleli. Ale hlavně jsme poznali pro nás opravdu „jiný svět“ a chtěli jsme pokračovat dál.

Havaj jako svatební cesta

Pro obyvatele Severní Ameriky je Havaj opravdu už trochu klišé, ale pro dva Slováky jím teda určitě není! Krátce po svatbě se nám změnily plány a rozhodli jsme se, že je to „teď nebo nikdy.“ Zamluvili jsme si letenky, ubytování, auta (itinerář byl trochu za pochodu) a koncem října jsme vyrazili.

Akční letenky na Havaj

Jak se tam dostat a není to náhodou ve středu Tichého oceánu?

Naštěstí pro nás trvá let na Havaj kratší dobu než do Sydney. Souostroví se nachází asi 4000 km od západního pobřeží USA a je složeno z mnoha ostrovů, přičemž čtyři jsou turisticky nejvyhledávanější (Big Island, Oahu, Maui a Kanui). Nám se podařilo během tří týdnů vidět tři ostrovy (každý na jeden týden).

Let jsme bookovali asi 6 týdnů předem, ve středu týdne (jak radí většina profi cestovatelů ????) a opravdu jsme dostali dobrou cenu i kombinaci letů. Letěli jsme přes Air Canada, z Budapešti do Toronta a následně z Toronta do Vancouveru, kde jsme si dali 19hodinovou pauzu a navštívili kamaráda, který tu žije. Tato pauza velmi prospěla, protože pásmová nemoc (jet lag) nás má celkem ráda. Vancouver jsme si prohlédli za 6 hodin na kolech, což je nej možnost. Cyklostezky nekončí jen tak z ničeho nic, jako v Bratislavě. Za deset kilometrů jsme nemuseli vyjet ani jednou na obrubník, a to jsme projeli celý Downtown.

Následoval 6hodinový let do Honolulu, což už byla pohoda. Air Canada má sice v ekonomické třídě trochu méně místa na nohy (29“) a málo odkládacího prostoru nad hlavami, ale cena a kombinace letů pro nás byla přednější. Nejkratší let na Havaj se dá absolvovat z Vídně s přestupem v Los Angeles (Austrian a United). Další možnosti jsou letět přes Frankfurt, Paříž, Amsterdam, Londýn apod., kde už záleží na ceně a počtu + délce přestupů. Dobrých dealů na Havaj jinak moc nenajdete – je to přece jen daleko.

Super na létání s Air Canada je, že když máte někde přestup delší než 6 hodin, máte možnost booknout si přes ně hotel za zhruba 50 kanadských dolarů v Ekonomy a Premium Rouge zdarma. Toto je celkem dobrý deal na jednodenní One Day City Tour a dá se bez nich celkem dobře dostat do Karibiku.

Ještě drobnost k Air Canada. Do Budapešti létá Air Canada Rouge, což je stále Air Canada, ale používají starší Boeingy 767, kde není Business a First class, ale jen Premium Rouge, což je na úrovni Premiun Economy například od Lufthansy. Občas se dá toto „Premium“ cestování najít za fakt dobrou cenu, což na dlouhé cestě jistě oceníte.

Kdy na Havaj?

Kdykoliv. Počasí je skvělé celý rok. Spíše záleží na vašem rozpočtu. Červenec/srpen, Díkůvzdání, Vánoce, Nový rok a Spring Breakers
(americké jarní prázdniny) váš rozpočet vyčerpají rychleji, a hlavně to pocítíte na ceně letenek i ubytování. Všeobecně je nejlepší jet na Havaj mezi koncem září a koncem listopadu a dalším takovým obdobím je začátek března až do konce května. I v zimě je zde plný stav, protože mnoho obyvatel kontinentální části USA přijíždí na Havaj za teplem.

Ubytování v rezortech? Raději ne…

Havaj má na svých ostrovech opravdu krásné hotely a rezorty, které určitě znáte z filmů. Pro nás to ale bylo drahé a nechtěli jsme být odříznutí, mimo centrum města, kde se většina rezortů nachází. Pokud hledáte opravdu nádhernou pláž s all-inclusive, budete si muset na Havaji připlatit mnohem víc než na dovolené v Turecku. Cena za 1 noc v hotelu vyšla na 300 € do několika tisíc. Ale ta golfová hřiště byla úžasná…

Naše volba byla AirBnB, jako obvykle. Tu je důležité rezervovat ubytování mnohem dřív než 6 týdnů před cestou. Havaj má limitovanou kapacitu a kdo bookne, bydlí lépe a výhodněji. Všeobecně je třeba se připravit, že pokud chcete samostatné ubytování pro dva, tak že pod 100 € na noc jej jen těžko dostanete. Při sdílených apartmánech se to dá, ale záleží na konkrétním ostrově – Maui a Kauai se nám zdály trochu dražší. Pro sólo cestovatele jsou k dispozici i hostely nebo kempy, ale ty si netroufáme doporučit, jelikož jsme jich nevyužili.

Na ostrovech je stálé klima. Přes den se drží teploty kolem 27-31 °C a v noci teplota neklesne pod 20 °C. Proto při bookování ubytování hledejte to, které má aspoň stropní ventilátor, ideálně klimatizaci na vychlazení pokoje před spaním.

Ušetřete místo v kufru na suvenýry a rum

Havaj je vskutku tropickým rájem. Hodně oblečení si brát nemusíte, postačí vám plavky, šortky a pár triček. Určitě si však nezapomeňte vzít šnorchlovací sadu a ploutve. Krásný mořský život vás překvapí kdykoliv vlezete do vody. Voda tu má 27-28 °C a na mnoha místech můžete plavat s želvami. Na ostrovech jsou časté přeháňky a změny počasí, takže pláštěnka nebo aspoň nepromokavá bunda přijde vhod. Teplota se ale ani při dešti nemění.

Opalovací krém, havajskou košili nebo cokoliv jste zapomněli doma, koupíte v ABC Storu (který je na každém rohu). Raději navštivte místní rumovny a dovezte si něco na památku.

Cestování po ostrovech a mezi nimi

Havajské ostrovy mají velmi dobře vybudovanou infrastrukturu na všechna zajímavá místa. Na výhledy vedou pěkné cesty s parkováním, u pláží se vždy najde místo pro auto a benzín, který si musíte natankovat sami, vyjde cca na 0.90€ na litr (což je první a poslední věc levnější než u nás…). My jsme auto bookovali přes nejznámější takto orientovanou stránku. Auto s plným pojištěním vás vyjde plus mínus na 300 € za týden, přičemž Maui a Kauai jsou opět trochu dražší. Jinak je jedno, jakou společnost si vyberete. Všechny jsou na letištích a s velmi dobrým systémem shuttle busů.

Pokud chcete využít jiný typ dopravy, například autobusy, budete spokojení jen v Honolulu. Jinak autobusové linky jezdí spíše sporadicky, a ne do všech zajímavých lokalit. S autem se dá na Havaji stihnout opravdu mnoho. Výhoda ostrovů je v jejich malé velikosti. Z jedné překrásné pláže na další, která je na druhé straně ostrova, to trvá hodinku – nejvíce dvě a z pláže na sopku (3500 m.n.m.) je to asi 2,5 hodiny. Díky autu můžete též ušetřit na jídle a nákupu potravin doporučujeme supermarkety „Foodland“, „Safeway“, „Costco“ apod.), kufr auta přecijen snese více…

Mezi ostrovy se létá. Hawaiian Air provozuje prakticky všechny turistické ostrovy a letenka stojí 60-80 USD. Za zavazadlo se připlácí 25 USD na let. Nás vyšly 3 lety mezi ostrovy celkem asi 320 € za každého. Nejkratší let mezi Kauai a Oahu trval asi 20 minut ve vzduchu a vzdálenost byla 174 km. Létá se na malých Boeinzích 717 a spojů je každý den skutečně dostatek.

Jídlo na Havaji: ananas patří do všeho

Nevím, zda si ananas na pizze vychutnáváte, nebo frfláte, ale na Havaji to bez něho nejde. Společnost Dole má základnu právě tu a při cestě na sever Oahu uvidíte jak se ananas pěstuje. Kuchyň na ostrovech přidává ananas a jiné tropické ovoce do mnoha jídel, nebo drinků a je to opravdu výjimečné.

My jsme se snažili vyhýbat fast-food řetězcům a půllitrovým kávám. Raději jsme zkoušeli „food-trucky“ – karavany a dodávky předělané na pojízdné kuchyně, servírující různé lokální i světové dobroty. Nám osobně nejvíc chutnaly tacos s lokálními recepty. Tato malá, pomalovaná autíčka bývají odstavena na parkovišti, kde se lidé točí, ale pro nás měli největší atmosféru v okolí surfařských pláží, kde bylo cítit opravdovou pohodu.

Další oblíbenou chuťovkou na Havaji je „Shave Ice“ – ledová drť s milionem kombinací sirupů podle výběru a posypem od strouhané čokolády po pečený kokos. Velmi dobré na osvěžení, ale občas je třeba si připravit trochu víc inzulínu.

„Try Loco Moco!“ doporučují místní. Zespodu opékaná rýže, na tom mleté maso z grilu jako do burgeru, dvě voslká oka, a to vše přelito UHO, nějakým výpekem. Pro nás celkem zvláštní kombinace, ale zkusit se to prostě musí. Co ale určitě doporučujeme vyzkoušet je „Poke Bowl“ a „Malasadas“ z Leonards Bakery. Misku Poke si sestavíte sami – nejprve si zvolíte základ (sushi rýže, quinoa – merlík čínský, okurka nebo mix salátů), potom syrovou čerstvou rybu (tuňák, losos), dál si vyberete zeleninu, ovoce, omáčku a nakonec toping v podobě semínek, řas a dalších dobrot.

Nezapomeňte zajít do pekárny „Leonard Bakery“ (anebo do jejich food-trucku) na „Malasadas“. Něco jako naše koblihy, jen o dost křupavější, vám spolu s lokální kávou zpříjemní odpoledne. Káva se na Havaji pěstuje na největším ostrově Big Island a je velmi chutná. Klasické espresso nenajdete úplně všude, ale filtr byl též super.

Na co si dát na Havaji pozor?

Asi jen na peníze. Abyste je všechny neutratily. Kriminalita je velmi nízká, a kromě nebezpečí vykradení aut na parkovištích u turistických atrakcích jsme nic nebezpečného nevnímali. Kdekoliv na vás cokoliv číhá, najdete zde tabulku upozorňující na nebezpečí. V národních parcích a na túrách jsou upozornění, že může nastat náhlé úmrtí, když spadnete z útesu a v moři, že vás může přizabít velká vlna. A k tomu heslo „When in doubt, don’t go out…“

Nemusíte se bát ani bezdomovců, (například na Waikiki Beach, kde jich je opravdu hodně), kteří vás pozdraví a zeptají se jak se máte, nebo odkud jste – bez toho, aby si za to něco žádali.

Fauna a flóra

Na rozdíl od naší cesty po Austrálii jsme si tu mohli být na 100 % jistí, že se můžeme bez obav procházet lesem i mimo vyznačené cesty a nic nám přitom nezkazí úsměv. Na Havaji nejsou žádná nebezpečná zvířata, kromě stonožky, po jejímž kousnutí přichází silná třídenní bolest (tu většinou místní doktoři doporučují překonat stálým přísunem alkoholu).

V moři můžete samozřejmě potkat žraloka. V okolí ostrovů se vyskytuje vícero druhů, včetně tygrovaného, ale jak nás ubezpečil náš řidič Uberu, nikdo si ani nepamatuje (nebo nechce), kdy se stal poslední útok. Na pláži vám budou dělat společnost divoké slepice a kohouti, kteří se na Havaji rozmohli po hurikánu Iniki v 1992, který zničil kurníky a domestikované slepice a kohouti se dostali do divočiny.

Příroda na Havaji byla hlavním důvodem, proč jsme si vybrali tuto destinaci. Odstíny zelené překonaly i Nový Zéland a neskutečné bohatství různých druhů rostlin a vysokých stromů nám vyrazilo dech. Navštívili jsme i pár národních parků a botanických zahrad, což určitě doporučujeme. Není divu, že se na Havaji natáčel film Jurský park. U pokladny na kopci a s džunglí všude kolem jsme čekali, kdy odtud vyběhne nějaký dinosaurus.

Nejlepší je, že nikde kolem cest nejsou reklamní bannery a vaše oči si oddychnou – vychutnají si nádhernou přírodu. Díky množství srážek a stálému tropickému počasí jsou ostrovy rájem pro místní flóru. Havaj je toho jen důkazem. Během jednoho dne můžete vidět krásné pláže (s bílým, červeným nebo černým pískem), vodopády, projít se bambusovým lesem, či být na vrcholu sopky, kde to vypadá jako na Marsu. Je to zážitek na celý život.

Je Havaj drahá?

Tohle jsme si chtěli nechat až na konec, abychom náhodou někoho nepodráždili. Ano – Havaj je drahá. Třeba počítat s tím, že běžné potraviny stojí v průměru 2x, někdy i ještě víc než na Slovensku. Taco pro jednoho z food-tracku vyjde zhruba na 10 €, pořádná večeře v restauraci na mnohem, mnohem víc. Ale zase se dá na mnohém ušetřit, když si občas něco uvaříte a v supermarketu vezmete něco levnějšího nebo v akci, případně skočíte do známých fast-foodů na menu, což je celkem levné. My jsme vícekrát navštívili například Subway. K cenám jednotlivých produktů a služeb se ještě vrátíme v dalších článcích. Každopádně, stojí to za to!

Tak to by bylo pro začátek všechno. Věříme, že jsme vás trochu namotivovali aspoň na to podívat se, kde Havajské ostrovy přesně jsou a jak se tam dostat. V dalších článcích se budeme věnovat jednotlivým ostrovům, které jsme procestovali. Co se dá vidět, kde bydlet, co zkusit a pár našich zážitků. Takže Mahalo! Andy & Paťka.

Poznámka „autora“: Jistě jste si všimli, že pod mým jménem tu promlouvají naši kolegové. Já jsem pouhým překladatelem a případným editorem ????.

Přeloženo z Pelipecky.sk.

Pokud máte připomínku nebo jste našli chybu, napište prosím na redakce@pelipecky.cz. Pokud máte cool cestovatelský příběh, recenzi, reportáž nebo blog a chcete se o své zážitky podělit se světem, nebojte se nám svůj text poslat na novinky@pelipecky.sk. Rádi ho zveřejníme v sekci Cestopisy.


Speciální nabídky pro naše čtenáře

    • Půjč si auto přes Pelikán. Klikni, zvol si destinaci, porovnej ceny, vyber model auta a rezervuj. Auto si vyzvedneš po příletu na letiště. Kamarádíme se totiž s Rentalcars.com.
    • Naše srdcovka - cestovatelský newsletter, který odebírají desetitisíce cestovatelů v ČR i na Slovensku:
    4.3/5 - (6 votes)
Klikněte pro komentář
Nahoru