Connect with us
San Francisco

Amerika

Kalifornie za 6 dní? Tohle stihneš cestou z L.A. do San Francisca

Kalifornie za 6 dní? Tohle stihneš cestou z L.A. do San Francisca

Los Angeles, Sequoia, Yosemite a San Francisco. Dá se všechno tohle stihnout za necelý týden? Většina z vás řekne, že ne, a že na to, aby si člověk Kalifornii opravdu užil, potřebuje aspoň dva týdny. No stejně, co když na ni máš ale jen týden? Ukážeme ti, jak můžeš ze svého výletu vytěžit co nejvíc. My jsme letěli do Los Angeles na křídlech Turkish Airlines a cestu zpět jsme si schválně nastavili až ze San Francisca. Proč? Protože půjčit si auto v Kalifornii a být pánem svého času je v tomto státě k nezaplacení. Podívej se, co všechno jsme během těch pár dní zažili, a rovnou nás následuj.

Reklama

Akční letenky do Kalifornie

Den 1. a 2.  – Los Angeles

Do Los Angeles jsme přiletěli kolem páté večer. Člověk by řekl, že po více než 13hodinovém letu, navíc směrem na západ (tím se tvůj den extrémně prodlužuje) budeme unavení. Opak byl ale pravdou. Nevím, jestli za to mohlo parádní jídlo z letadla a celkově perfektní servis a komfort nebo to, že jsme si cestou trochu zdřímli. Do Kalifornie jsme dorazili plni očekávání a natěšení na nové zážitky, které nás čekají.

Náš výlet se konal v období největších lesních požárů, jaké tento stát za poslední staletí zažil. Od kritických míst jsme se proto drželi dál, nijak to naši cestu ale neovlivnilo. Pokud tedy nepočítám skutečnost, že na auto jsme museli čekat přes 3 hodiny. Manažer společnosti ALAMO nás ubezpečil, že se to běžně neděje. Mnoho aut zůstalo kvůli požárům i svátkům různě po Kalifornii, a tak nám nemohli zajistit auto ihned po příletu.

Na druhé straně to skvěle vykompenzovali tím, že jsme auto mohli vrátit s prázdnou nádrží. To byla skvělá zpráva, protože v ALAMO dostaneš auto s plnou nádrží a při odevzdání ho musíš v takovém stavu i vrátit. Když si spočítáme, že za půjčení auta na 6 dní + jeho vrácení v jiném městě jsme dali celkem €122 (něco málo přes 3 000 Kč) a za benzín utratili jen nějakých $60 (cca 1 350 Kč), měli jsme docela super deal, no ne? Objednali jsme si Hyundai Elantra, nakonec jsme dostali VW Beetle. Nakonec se ukázalo, že to bylo to nejlepší, co se nám mohlo přihodit. Brouk byl v provedení kabriolet. Na jízdu napříč Kalifornií prostě paráda.

Hned, jak nám dali do ruky klíče od úplně nového Brouka, vyrazili jsme se ubytovat do HI Los Angeles – Santa Monica Hostel. Proč právě tam? Jednu noc, která nás v L.A. čekala, jsme chtěli strávit kousek od pláže a mít tak na dosah ruky to nejlepší, co jsme chtěli za den a půl v Los Angeles vidět. Jestli navíc patříš mezi fanoušky herní série GTA, Santa Monica je prostě zastávkou, kterou si nesmíš nechat ujít, to ostatně platí pro mnoho míst v L.A.

Vysoké palmy lemují celé L.A., slunné počasí si tu užiješ téměř během celého roku, takže si už jen pečlivě naplánovat, kam se vydat. Santa Monica Pier, Muscle Beach, Venice Beach, Gran Corso, Hollywoodský chodník slávy, Beverly Hills, Griffithova observatoř a samotný nápis Hollywood. Tak vypadal náš itinerář. Dá se to stihnout během jednoho dne? Bez problémů.

Pokud si půjčíš auto, v L.A. máš naprostou svobodu. Jezdí se bez problémů, nás překvapili jen křižovatky, na kterých můžeš odbočit doprava i na červenou, případně křižovatky, kde mají všichni stopku a kdo dřív přijede, ten dřív jede. Jakmile si na tyto novinky zvykneš, zjistíš, že řídit v Los Angeles je naprostá pohoda. Parkovací domy jsou tu prakticky na každém rohu a za hodinu, dvě tu dáš pár dolarů. Maximální sazba za jeden den je ve většině případů $25 – $30.

Los Angeles

Los Angeles

Ráno jsme se prošli po pláži, zacvičili si s místními, vyfotili si hlídací budky z Pobřežní hlídky, viděli mladé naděje skateboardingu ve skate parku na Venice Beach a podívali se i do příjemné čtvrti Venice Canals, která připomíná Benátky. Ale jen okrajově.

Z pláže jsme se přesunuli do centra a narazili na jedno zklamání. Jmenuje se Chodník slávy (Walk of Fame), kde kromě přeplněných ulic, otravných samozvaných umělců a hluku všude kolem neuvidíš nic výjimečného. Teda pokud nepočítáme otisky rukou a bot největších hvězd Hollywoodu.

Cestou k nápisu Hollywood jsme se podívali ještě do Beverly Hills, ale jen z pohodlí našeho auta. To nám stačilo. Času už mnoho nezbývalo a večer jsme měli urazit 250 km k našemu dalšímu noclehu. Pokud si budeš chtít prohlédnout Griffithovu observatoř nebo nápis Hollywood zblízka, připrav se líp než my.

Pravděpodobně kvůli zvýšenému riziku lesních požárů jsme se nemohli dostat autem až na parkoviště, odkud vede cesta k nápisu. Cesta byla uzavřená. Na nějaké dlouhé večerní túry už nebyl čas, a tak jsme se během pár chvil shodli na tom, že pojedeme dál. Nápis Hollywood jsme koneckonců viděli vícekrát z dálky.

Beverly Hills

Den 3. – Národní park Sequoia

Do našeho ubytování Sequoia Lodge jsme dorazili pozdě v noci, takže plán byl jasný, dobře se vyspat. Na druhý den nás čekal dlouhý den v jednom z nejkrásnějších parků Kalifornie.

Spánek dopadl na výbornou, za to snídaně byla vyloženě tristní (tak už to ale v motelech v Americe často bývá). Kvůli jídlu jsme sem ale nepřijeli. Během několika desítek minut jsme se autem ocitli na krásných místech, která nám připoměla filmy o divokém západě.

Aut jsme po cestách potkávali málo a počasí vyšlo na jedničku (kolem 20 °C). Do Kalifornie zkrátka můžeš vyrazit prakticky kdykoliv. Když se sem ale vydáš v listopadu, jako my, narazíš tu na méně lidí, ubytování za lepší ceny a počasí je přitom pořád super.

Za vstup do Národního parku Sequoia platíš buďto za hlavu, nebo za auto. Druhá možnost byla právě náš případ. Za vstupné a mapku jsme zaplatili $35 a s rangerem u vstupní brány jsme si parádně pokecali. V tu chvíli jsme ještě ani netušili, jaká panoramata nás čekají.

Národní park Sequoia byl skvělým nápadem. Najednou jsme se ocitli na jedinečném místě, na které jen tak nezapomeneme. Jestli si chceš udělat fotku s největší atrakcí, za kterou je tu považovaný General Sherman Tree, mysli na to, že si budeš muset vystát pěknou frontu. Když jsme tam byli my, v řadě čekalo několik desítek lidí. Stejně krásných sekvojí je v tomto parku přitom vícero.

Pokud se sem vydáš brzo ráno, stihneš se podívat ještě i do Národního parku Kings Canyon. Nám se nechtělo pospíchat, takže jsme se rozhodli, že si radši naplno užijeme sekvojové lesy a Kings Canyon vynecháme. Večer nás čekalo několik hodin cesty.

Proč jsou místní sekvoje tak výjimečné? Obří stromy se tu dožívají až 3 000 let. Jedna z nejstarších sekvojí dokonce překonala i 5 000letou hranici. Při místních toulkách jsme viděli i stromy, které téměř shořely při požáru, i tak ale žijí dále. Sekvoje jsou po požárech dokonce ještě silnější a odolnější. Když okolní stromy shoří, sekvoje mají více živin samy pro sebe.

Ještě pár zajímavých informací: Sekvojovec mamutí dokáže v přírodě dorůst výšky až 90 metrů. Patří mezi ty největší, nejtěžší a také nejstarší stromy na naší planetě. Kmen může těsně nad zemí dosahovat průměru až 15 metrů!

Den 4. – Národní park Yosemite

Pro mě osobně bylo vidět Národní park Yosemite tím hlavním, proč se sem vydat. Vždycky, když jsem viděl fotografie z tohoto místa, spadla mi čelist v němém úžasu.

Ubytování jsme si rezervovali v parádním motelu Best Western Plus Yosemite Way Station, který se nacházel uprostřed stylového westernového městečka Mariposa. Na místo jsme dorazili večer, ale stihli jsme ještě i soukromý wellness a venkovní vířivku. Prostě paráda. Na tomhle místě byl poznat rozdíl i ve snídani, která velice mile překvapila. Výběr byl dost pestrý, a protože nás čekala několikahodinová túra v Yosemitech, najedli jsme se k prasknutí.

Národní park Yosemite byl ještě velkolepější, než jsme sami čekali. Hned jak jsme zaplatili vstupné ($35), začalo famózní přírodní představení. Z každé strany tě obklopují vysoké skály. Není se teda čemu divit, že právě sem směřují ti nejlepší horolezci z celého světa.

Náš cíl nebyl horolezecký. Spokojili jsme se i s túrou k Nevada a Vernal Falls. Jedná se o několikahodinovou túru, kterou zvládneš prakticky během celého roku. Chodníky jen výjimečně zavírají v případech, kdy tu v zimě napadne sníh, nebo jsou cesty po vydatném dešti kluzké. Výhledy odsud jsou k nezaplacení. Vodopády Nevada Falls se nacházejí ve výšce 1 820 m.n.m. a voda z nich padá k zemi z výšky ohromných 181 metrů.

Turistických variant je tu nespočet a každý si najde podle sil to svoje. Na co si je ale určitě dobré dát pozor je jídlo v autě nebo ve stanu. Nenechávej ho tam za žádných okolností. Výstraha před medvědy se nachází opravdu na každém rohu a nedoporučujeme si s tím zahrávat.

Den 5. a 6. San Francisco

Yosemite byl pro nás výjimečný a večerní cesta do San Francisca nám zase ukázala, jak rychle se krajina v Kalifornii dokáže z kilometru na kilometru měnit. Od pompézních vrcholků hor, přes vyprahlá údolí, farmy a ranče až po slunné pobřeží.

Do San Francisca jsme dorazili večer, ubytovali se v Crowne Plaza San Francisco Airport a odevzdali auto. Večer už jsme se stihli jenom z dálky pokochat výhledem na noční metropoli a unavení jsme zalehli. Druhý den ráno jsme si dali pořádnou snídani, využili shuttle z hotelu na letiště a z letiště potom vlak přímo do srdce San Francisca.

Poslední ubytování patřilo do stejné značky hostelů, jakou jsme vyzkoušeli i v L.A. a musíme říct, že to byla skvělá volba. Bydleli jsme nedaleko Chinatownu, přímo v centru města, přitom za bezva cenu.

Strávili jsme tu téměř dva celé dny a stihli skoro vše, co jsme chtěli, až na Painted Ladies. Tady je náš itinerář: Chinatown, Financial District, Lombard Street, Hyde St Pier, Golden Gate Bridge a samozřejmě legendární Alcatraz.

Určitě doporučujeme projít se po přístavní promenádě a ochutnat místní mořské plody a ryby. Opravdová pochoutka!

San Francisco vůbec není tak velké, jak si mnozí myslí. Hromadnou dopravu jsme tu využili jen při cestě na Golden Gate Bridge. Už jenom motání se místními ulicemi je zážitkem, kde tě na každém rohu čeká perfektní záběr.

Alcatraz byl povinnou zastávkou. Lístky na něj jsme si koupili s předstihem a dobře jsme udělali. Prohlídky jsou tu časté a zájem je i tak vysoký. Vypíchnout musíme hlavně perfektní audiokomentář, který tě provází během celé prohlídky. Na tu si vymez aspoň tři hodiny.

V Kalifornii jsme sice strávili jen 6 dní, i tak jsme ale zažili většinu z toho, co nabízí. Určitě nás to motivovalo k tomu, abychom si na západním pobřeží USA naplánovali další výlet. Je to docela jiný kus Ameriky, než na jaký jsme byli zvyklý např. z New Yorku. Víc uvolněný, přátelský a zanechal v nás ohromný dojem.

* Uvedené ceny odpovídají roku 2018, takže počítej s jejich případnou změnou.

Pokud máte připomínku nebo jste našli chybu, napište prosím na redakce@pelipecky.cz. Pokud máte cool cestovatelský příběh, recenzi, reportáž nebo blog a chcete se o své zážitky podělit se světem, nebojte se nám svůj text poslat na novinky@pelipecky.sk. Rádi ho zveřejníme v sekci Cestopisy.


Speciální nabídky pro naše čtenáře

    • Půjč si auto přes Pelikán. Klikni, zvol si destinaci, porovnej ceny, vyber model auta a rezervuj. Auto si vyzvedneš po příletu na letiště. Kamarádíme se totiž s Rentalcars.com.
    • Naše srdcovka - cestovatelský newsletter, který odebírají desetitisíce cestovatelů v ČR i na Slovensku:
    4.7/5 - (8 votes)
3 Comments

Pokud Pavel zrovna necestuje, rád se věnuje svým dalším koníčkům, mezi které patří luštění křížovek, vnoučata a v neposlední řadě sledování AZ kvízu.

Nahoru