Connect with us

Cestopisy

Havaj: Zažij nejlepší surfování v životě!

Havaj: Zažij nejlepší surfování v životě!

Kam se nejlépe vydat za surfováním? No přeci na Havaj! Nezáleží na tom, zda už umíš chytit vlnu, anebo jsi na surfovacím prkně nikdy nestál. Havajské ostrovy tě to naučí! Tento tropický ráj je totiž k surfování stvořený!

Reklama
Surfování na Havaji patří k nejlepším na světě
Surfování na Havaji patří k nejlepším na světě

Víš, jak surfování vzniklo?

Surfování začalo před několika tisíci lety jako zábava Polynésanů. Postupem času začali surfaři mezi sebou pořádat soutěže. První zmínku o surfování přinesl do Evropy kapitán James Cook, který viděl domorodce surfovat na Tahiti a Havajských ostrovech, kam se tato tradice dostala v rámci stěhování národů. „Surfing“ se na Havaji postupně vyvinul v oficiální sport, který se v 60. letech rozšířil do Kalifornie a poté Austrálie a dále.

Vítej na Havaji! Je tu legrace!
Vítej na Havaji! Je tu legrace!

Tradiční havajské květiny a tance
Tradiční havajské květiny a tance

Duke Kahanamoku

Na nejslavnější havajské pláži Waikiki spatříš sochu amerického sportovce Duka Kahanamoku. Vítěz Olympiády v plavání pocházel z Havaje a nejvíce se zasloužil o popularizaci surfování ve světě. Začínal sjíždět vlny na tradičním téměř pětimetrovém surfovacím prkně a postupně přešel ke kratším surfům. Své surfařské umění a exhibice předváděl po celém světě a dokonce s pomocí surfu zachránil několik lidí, když pracoval jako plavčík. Dodnes k jeho soše v Honolulu přinášejí lidé květiny a květinové věnce, které se na Havaji nazývají „lei“.

Surfařský bůh Duke Kahanamoku na pláži Waikiki
Surfařský bůh Duke Kahanamoku na pláži Waikiki

Nejlepší podmínky na surfování

Havaj má opravdu jedny z nejlepších podmínek na surfování na světě a to nejen pro profesionály. Na havajské ostrovy jsme přijeli po třech týdnech na Aljašce, a tak jsme se už velmi těšili na slunce a teplou vodu! Hned druhý den po příletu na ostrov Oahu jsme se vydali surfovat na pláž Waikiki a byla to neskutečná paráda!

Náš přílet z Aljašky na Havaj
Náš přílet z Aljašky na Havaj

Zdá se, že na slavné Waikiki Beach jsou krásné pravidelné vlny každý den. Zátoka je navíc bezpečná bez skal a mořských proudů. Obrovskou výhodou je příjemně vysoká teplota vody! Několikrát jsem si vyzkoušel surfování v Portugalsku, kde je oceán po celý rok ledový. Na Havaji to proti tomu byla pohádka. V oceánu vydržíš surfovat hodiny bez neoprenu, protože voda je teplá jako káva. Přesto lze doporučit surfování v triku, aby tě nepoškrábal vosk, kterým se surfovací prkno maže.

Na Havajských ostrovech se naučí surfovat každý!
Na Havajských ostrovech se naučí surfovat každý!

Pravá Havaj!

Surfování na pláži Waikiki pro nás bylo jako sen! Když jsme se poprvé vydali pádlovat na surfu od břehu, přímo vedle mě se náhle vynořila obrovská mořská želva. Zamávala mi ploutví a já věděl, že jsem na nejhezčím surfovacím místě na světě. „To je fakt Havaj!“, říkal jsem si a chvíli na to jsem chytil svou první vlnu. Přišlo mi, že surfování v těchto podmínkách je mnohem snazší, než kdekoliv jinde. I moji kamarádi, kteří tento sport nikdy nezkusili, dokázali na konci dne chytnout vlnu, postavit se na surfu a dokonce ujet několik metrů.

Mořské želvy na Havaji
Mořské želvy na Havaji

Vybavení a školy surfu

Přímo na pláži objevíš mnoho půjčoven surfařského vybavení. Cena zapůjčení surfu byla kolem 20-30 amerických dolarů na celý den. Pokud se vzdálíš z pláže do nedalekých městských uliček, najdeš tam levnější surfařské společnosti. Prkno si pak jednoduše doneseš na pláž v podpaží jako správný surfař. Nezapomeň si pořídit také pořádné surfařské kraťasy! Surfování není jen sport, ale i životní styl.

Havajané jsou pro surfování stvořeni. Nenech se zmást jejich občasnou nadváhou!
Havajané jsou pro surfování stvořeni. Nenech se zmást jejich občasnou nadváhou!

Školy surfu

Pokud jsi nikdy v životě nesurfoval a nemáš s sebou ani zkušenějšího kamaráda, je dobré absolvovat alespoň úvodní trénink s profesionálním instruktorem. Cena lekcí byla přibližně 50USD za dvě hodiny. Pokud to myslíš se surfováním vážněji, můžeš se na různých ostrovech zúčastnit vícedenních surfovacích kurzů a kempů. Za surfovacími kempy se často jezdí i do levnějších destinací, jako jsou Bali nebo Srí Lanka.

Honolulu a slavná Waikiki Beach z výšky
Honolulu a slavná Waikiki Beach z výšky

Mazat, mazat a mazat!

Často jsme si na Waikiki půjčili 3 surfy pro 5 lidí, neboť surfování je fyzicky velmi náročné a je dobré se vystřídat a dělat pravidelné přestávky. Zde se dostáváme k nejdůležitější radě pro surfování na Havaji, kterou je: „Maž se opalovacím krémem s vysokým faktorem každé dvě hodiny!“ Slunce je na Havajských ostrovech velmi silné a surfování je zrádné v tom, že tě voda ochlazuje a ty necítíš jeho paprsky. Navíc se zabereš do nového zábavného sportu, soustředíš se na své pokroky a zapomeneš na spalující slunce.

Spálení bolí!

Náš kamarád David se namazal krémem pouze jednou před začátkem surfování a spálil se tak strašně, že se nemohl týden v autě ani opřít. Celé tělo se mu sloupalo a trpěl i nepříjemnými zimnicemi. Hlavní rada na Havaji je proto jasná! Doporučit lze jednoznačně i surfování v triku!

spálení na Havaji
Spálený David – najdi 5 rozdílů

Obdivuj profesionální surfaře

Pokud tě surfování unaví, dopřej si přestávku a zajeď se podívat na nejlepší surfaře světa. Nejvyhlášenějšími surfařskými ostrovy jsou Maui a Oahu a to zejména severní části těchto ostrovů. Na Oahu jsou známými místy např. Waimea Bay nebo Sunset Beach. Vlny jsou na těchto místech obrovské a budí respekt. V žádném případě se v moři s takovými vlnami ani nekoupej. Upozorní tě na to též výstražné cedule.

Profesionální surfaři v akci na severu Oahu
Profesionální surfaři v akci na severu Oahu

Soutěže v surfování

Sedni si na pláž a obdivuj skutečné profesionály, z jejichž umění se tají dech. Vlny na severu ostrova mohou v zimě dosahovat až 10 metrů! To je důvod proč Havaj v prosinci hostí světový šampionát v surfování s názvem O’Neill World Cup of Surfing a také další soutěže pořádané společnostmi Vans, Billabong, Reef nebo Quicksilver a Roxy.

Havaj je zkrátka surfařským rájem pro profesionály i začátečníky!

Zopakujme si základní rady a tipy pro surfování na Havaji!

 • Pravidlo číslo jedna: Natírej se pravidelně opalovacím krémem s vysokým faktorem
 • Pravidlo číslo dvě: Natři se ještě jednou!
 • Používej při surfování triko proti slunci i škrábnutí od vosku
 • Dělej pravidelné pauzy na pití, mazání a odpočinek
 • Najdi si levnější půjčovny surfů v nedalekých ulicích u Waikiki
 • Běž surfovat brzy ráno, kdy je méně lidí a slunce není tak silné
 • Vezmi si na Havaj gopro nebo jinou vodotěsnou kameru
 • Předpověď vln si můžeš ověřit online

Několik organizačních záležitostí

Letenky na Havaj si rezervuj s dostatečným předstihem, abys získal nejvýhodnější cenu. Do Honolulu se z Evropy často létá přes Los Angeles nebo také přes Soul. Přelety mezi ostrovy pořídíš levně zejména s místní leteckou společností Hawaiian Airlines. Na každém z ostrovů si jednoduše půjčíš auto v jedné z mnoha autopůjčoven. Vlastní automobil nebo motorka jsou nejlepší cestou k poznávání ostrova.

Akční letenky na Havaj

https://pronajem-aut.pelikan.cz/
Na Havaj za surfováním!

A ještě jedna věc! Z Havaje se ti nebude chtít vracet domů, a proto zvaž rezervaci jednosměrné letenky 🙂

Napsal cestovatel Karel Štěpánek | travel4ever.cz

Podívej se také na články:

Pokud máte připomínku nebo jste našli chybu, napište prosím na redakce@pelipecky.cz. Pokud máte cool cestovatelský příběh, recenzi, reportáž nebo blog a chcete se o své zážitky podělit se světem, nebojte se nám svůj text poslat na novinky@pelipecky.sk. Rádi ho zveřejníme v sekci Cestopisy.


Speciální nabídky pro naše čtenáře

  • Půjč si auto přes Pelikán. Klikni, zvol si destinaci, porovnej ceny, vyber model auta a rezervuj. Auto si vyzvedneš po příletu na letiště. Kamarádíme se totiž s Rentalcars.com.
  • Naše srdcovka - cestovatelský newsletter, který odebírají desetitisíce cestovatelů v ČR i na Slovensku:
  4.9/5 - (37 votes)
Klikněte pro komentář

Karel už je 5 let na cestách. Uskutečnil dvouletou cestu kolem světa, na rok odjel do Indie a Nepálu a nyní se oženil v Argentině :-) Sleduj jeho dobrodružství na FB a IG @travel4ever.cz

Nahoru