Connect with us

Cestopisy

Mendoza: Za nejlepším argentinským vínem i nejvyšší horou

Mendoza: Za nejlepším argentinským vínem i nejvyšší horou

Posledním kouzelným místem, které jsme v Argentině nedávno navštívili, je Mendoza. Toto město je po celém světě známé především výrobou červeného vína Malbec. Přidáš-li si k tomu dobré jídlo, slunečné počasí, termální prameny a nejvyšší část Andského pohoří, získáš skvělou destinaci vhodnou k cestování během celého roku!

Reklama
Do Mendozy cestují lidé hlavně za červeným vínem Malbec
Do Mendozy cestují lidé hlavně za červeným vínem Malbec

Jak se dostat do Mendozy?

Z Česka si snadno vyhledáš letenky do Buenos Aires, anebo do chilského hlavního města Santiaga de Chile. Mendoza se totiž nachází velmi blízko hranic mezi Argentinou a Chile. Obě země od sebe odděluje pás vysokého Andského pohoří.

Letenky do Mendozy jsou levné

Do města vína jsme přiletěli z Buenos Aires a zpáteční letenka s nízkonákladovou společností nás vyšla velmi levně. Ze Santiaga lze dojet do Mendozy i autobusem. Cesta trvá díky horskému terénu přibližně 8 hodin.

Podzimní barvy Mendozy a okolí nás okouzlily
Podzimní barvy Mendozy a okolí nás okouzlily
Mendoza a krásné parky v centru města
Mendoza a krásné parky v centru města

Jak cestovat v Mendoze a v okolí?

Z letiště sice jezdí autobus, ale na jeho jízdní řád se nedá příliš spolehnout. Doporučujeme ti využít Uber, který je na rozdíl od Buenos Aires v Mendoze zcela legální a před příletovým terminálem má své speciálně označené stanoviště. Po příletu se snadno připojíš k wifi.

S autem získáš nezávislost

Přímo na letišti si můžeš také pronajmout vlastní automobil, což ti velmi usnadní pohyb po okolí. Pokud si půjčíš auto, rezervuj si hotel, který nabízí bezplatné parkovací místo. Centrum města je možné celkem jednoduše projít pěšky, ale za většinou zajímavých míst budeš muset dojet a to i několik hodin. Je možné využívat i místní autobusy nebo si zaplatit některý z organizovaných výletů.

Víno, hory a dobré jídlo. To je Mendoza!
Víno, hory a dobré jídlo. To je Mendoza!

Nádherná je také argentinská Patagonie! Mrkni se na článek Perito Moreno: zledovatělé lákadlo argentinské Patagonie

Příjemné termální prameny Cacheuta

Přírodní termální prameny Cacheuta patří k nejhezčím v Argentině. Dostaneš se tam jednoduše „na vlastní pěst“ z autobusového nádraží v Mendoze. Cesta trvala přibližně hodinu a jízdenka ani vstup do termálních pramenů nebyl drahý. Bazénky jsou zasazeny do krásné přírody a nabízí nejrůznější teploty.

V zimě i v létě!

Několik termálních pramenů už nás ve světě zklamalo, neboť se nám po určité době zdály studené. Cacheuta je však vhodná k návštěvě během celého roku, protože si můžeš vybrat velmi horké bazénky nebo zůstat v rozsáhlé uzavřené části areálu. V zimním období mohou teploty klesnout až k 10 stupňům, ale výhodou je, že Mendoza má téměř jistotu každodenního slunečního svitu. Proto se tam tak dobře daří vínu!

Na podzim na tebe čekají krásné barvy přírody a v zimě si zase zalyžuješ v některém z horských středisek.

Mendoza a termální prameny Cacheuta
Mendoza a termální prameny Cacheuta

Bodegas – malebná argentinská vinařství

Argentina je jedním z největších výrobců vína na světě. Zaměřuje se zejména na červené víno, které se výborně hodí k argentinským steakům a tradičnímu grilování, které se nazývá asado. Mendoza je největší argentinskou vinařskou oblastí a malebná vinařství se předhání ve výtečné kvalitě odrůdy vína Malbec. Nejlepší na těchto vinicích je podle nás nádherná poloha na úpatí Andského pohoří. Výhledy přes vinice na vysoké zasněžené hory jsou jedinečné a se skleničkou vína v ruce ti už nebude nic chybět.

Rozhodně nevynechej návštěvu několika vinic!
Rozhodně nevynechej návštěvu několika vinic!

Do vinic se můžeš vypravit sám, anebo si s předstihem domluvit organizovaný výlet s dopravou, degustací a obědem. Cestovní agentury tě většinou seznámí se třemi různými vinicemi. Velmi příjemnou možností je poznávat okolí Mendozy a vinice na kole!

Ochutnávky nejlepších argentinských vín
Ochutnávky nejlepších argentinských vín

Nejsme žádní experti na víno, ale vzorky, které nám v rámci degustací nabízeli, patřily k tomu nejlepšímu červenému vínu, jaké jsme kdy ochutnali. V okolí Mendozy se nachází asi 800 vinic, a proto si určitě své oblíbené místo vybereš. Začít můžeš hned na okraji města, a nebo se vypravit do vzdálenějšího vyhlášeného údolí Valle de Uco. Po cestě narazíš na sochu Krista, který hledí na nejvyšší andské vrcholy.  

Víno zraje v dřevěných sudech
Víno zraje v dřevěných sudech

Dalším skvostným argentinským místem jsou vodopády Iguazu!

Mendoza a výlety do hor

Mendoza není jen rájem vína, ale objevíš zde i nejvyšší horu celé Ameriky – Aconcaguu. Výstup na vrchol hory ve výšce 6959 metrů není technicky náročný. Problémem je spíše nadmořská výška a především nestabilní počasí, které se rychle mění a činí z výstupu poměrně nebezpečnou záležitost.

Andské pohoří je na dosah!
Andské pohoří je z Mendozy na dosah!

V této oblasti se ale nemusíš vydávat přímo na nejvyšší horu Argentiny, která je zároveň nejvyšší horou jižní polokoule. Můžeš si snadno zorganizovat krásné méně náročné výlety v národním parku Aconcagua a v dalších částech Andského pohoří. Velmi romantickým zážitkem je přespání v argentinských horských chatách.

Už máš letenky do Mendozy?

Napsal cestovatel Karel Štěpánek | travel4ever.cz
Sleduj jeho další dobrodružství na Instagramu

Podívej se také na články:
Divoká Nikaragua: Levná a netradiční destinace
Nový Zéland: Průvodce krásnou zemí Pána prstenů
Velký průvodce po Peru. Hory, prales, poušť i oceán
New York: 9 tipů, co dělat ve slavném velkoměstě
Průvodce po Bali! Jak ovládnout tento kouzelný ostrov

Pokud máte připomínku nebo jste našli chybu, napište prosím na redakce@pelipecky.cz. Pokud máte cool cestovatelský příběh, recenzi, reportáž nebo blog a chcete se o své zážitky podělit se světem, nebojte se nám svůj text poslat na novinky@pelipecky.sk. Rádi ho zveřejníme v sekci Cestopisy.


Speciální nabídky pro naše čtenáře

    • Půjč si auto přes Pelikán. Klikni, zvol si destinaci, porovnej ceny, vyber model auta a rezervuj. Auto si vyzvedneš po příletu na letiště. Kamarádíme se totiž s Rentalcars.com.
    • Naše srdcovka - cestovatelský newsletter, který odebírají desetitisíce cestovatelů v ČR i na Slovensku:
    5/5 - (2 votes)
Klikněte pro komentář

Karel už je 5 let na cestách. Uskutečnil dvouletou cestu kolem světa, na rok odjel do Indie a Nepálu a nyní se oženil v Argentině :-) Sleduj jeho dobrodružství na FB a IG @travel4ever.cz

Nahoru