Connect with us
Island levně

Cestopisy

Jak projet Island za 7 dní a nezruinovat svůj bankovní účet

Jak projet Island za 7 dní a nezruinovat svůj bankovní účet

Budeš ho milovat a nenávidět zároveň. Okusíš všechny druhy počasí, někdy během pár hodin. Zažiješ stovky vodopádů, měsíční krajinu, černé sopečné pláže, nekonečné kopce zbarvené do zelena a absolutně neuvěřitelnou přírodu, která se téměř každý kilometr mění. Island je zkrátka zážitek na celý život a rozhodnutí navštívit ho… NIKDY neprohloupíš!

Reklama
Island

Odkud? S kým? Kdy? Tipy redakce na letenky na Island

 • Odkud? Levné letenky do Reyjkjavíku seženeš standardně z Vídně, Krakova a Katovic, a to s Wizz Air.
 • S kým? Nejlevnější alternativou je lowcostový dopravce Wizz Air. Přímé lety z Vídně nabízí rovněž Austrian Airlines.
 • Kdy? Na Islandu naplánuješ skvělý výlet kdykoliv během roku. Léto (červen – září) se považuje za hlavní sezónu, stihneš toho hodně za krátký čas, protože tady téměř vůbec nezapadá slunce. Od podzimu do jara přichází tma naopak rychleji, zato můžeš pozorovat polární záři.
 • Co je v ceně? Let tam i zpět, všechny poplatky, příruční zavazadla. Většina leteckých společností nabízí u nejlevnějších tarifů pouze příruční zavazadlo.

Akční letenky na Island

Ubytování na Islandu: kde bydlet za dobrou cenu?

Je všeobecně známo, že Island nepatří k nejlevnějším destinacím. S Pelikánem se ti přesto podaří najít ubytování za přijatelnou cenu. Bydlet můžeš například v oblíbené severní oblasti západních fjordů, v jižním regionu Patreksfjordur nebo v hlavním městě Reykjavík, kde to bude o něco dražší.

Co je nutné splnit při vstupu na Island?

Islandská vláda zrušila všechna vstupní opatření související s onemocněním covid-19 již v únoru 2022. Cestujeme tam tak bez omezení.

Island

Program mého výletu: takto to celé začalo

Když sleduješ každý den ceny letenek, prohlížíš si Instagram, stovky fotek Islandu a zdá se ti o něm, je potřeba s tím něco dělat. Já jsem se rozhodl ve správnou chvíli a koupil přes Pelikána výbornou letenku od společnosti Icelandair. Stockholm – Rejkjavík – New York – Stockholm za 289 € (cca 7 500 Kč). Absolutně mi nevadilo, že letenka začíná až ve Švédsku. Cestu tam zařídíš za pár stovek z Vídně nebo Polska.

Let na Island

A když už konečně koupíš letenku, celé to nadšení se ještě zdvojnásobí. Hned jsme s přítelkyní začali plánovat celý výlet. Chtěli jsme vidět co nejvíce z přírody, ale zároveň jsme měli jasný plán – neutratit moc peněz. A to se nám, myslím, podařilo.

Náš plán byl projet dokola celý ostrov přes tzv. Ring Road a možná ještě něco navíc k tomu. Dali jsme to pohodlně za 7 dní. Původně jsem tento článek chtěl nazvat: jak ošéfovať Island levně, ale bohužel realita je taková, že život na Islandu až tak levný není. Ale když dodržíš jistá pravidla, nemusí tě to vůbec vyjít draho. I proto jsem se rozhodl shrnout pár užitečných tipů pro všechny, kteří se sem chystají.

Island

Níže v článku se dočteš, kde koupit levné letenky na Island, od koho půjčit auto za super cenu, jak se dá ušetřit na ubytování, stravě a co všechno se dá na Islandu stihnout za týden.

1. den – Golden Circle a vyřizování

Pokud pojedeš na Island, pravděpodobně nevynecháš tzv. Golden Circle, nebo tři atrakce, které navštěvuje 90 % turistů, co se na tento magický ostrov vydají.

Island a půjčení auta

Naši cestu jsme započali na letišti v Keflavíku, kde nás hned po příletu čekal jeden z pracovníků autopůjčovny SADcars. SADcars mají vozový park nedaleko letiště a všechny zákazníky bezplatně z letiště přepravují a na konci dovolené i zpět. Po příchodu do areálu SADcars jsme sepsali všechny potřebné doklady – k zapůjčení potřebuješ platný řidičský průkaz a kreditní kartu. Obrovskou výhodou ve srovnání s jinými autopůjčovnami je, že v SADcars neplatíš depozit za půjčení auta – to znamená, že ti nezablokují na tvé kartě 1000-2000 €, případné škody se řeší až po předání auta. Platíš jen za půjčení samotného auta, což je v tomto případě MNOHEM méně, než jinde.

Levné cestován na Islandu

My jsme si zhruba týden předem objednali auto třídy M a využili akci – při vypůjčení na 7 dní je automaticky 1 den grátis. Třída M znamená, že auto má pohon 4 × 4, manuální převodovku a jde o větší terénní auto, jehož největší výhodou je, že s ním můžeš brázdit všechny typy cest na Islandu. Od klasické asfaltky až po nejnáročnější přechody oblázkovými cestami a zatopené cestičky, které najdeš zejména ve vnitrozemí.

Dostali jsme do rukou klíčky od Suzuki Grand Vitara, což je v podstatě výborné terénní auto, jen s mírně vyšší spotřebou. Za půjčení jsme zaplatili zhruba 400 € + jsme si objednali i základní pojištění, které není povinné, ale doporučujeme ho. Celková cena tedy byla 480€ (cca 12 500 Kč). Při převzetí si určitě pozorně prohlédni auto, udělej fotografie, zejména v okolí dveří a přední části, tam je největší výskyt škrábanců od štěrku. Pokud se chystáš v letní sezóně jezdit jen na jihu ostrova, klidně si vystačíš i s menším autem a nepotřebuješ pohon 4 × 4. Pokud chceš projet celý ostrov, bez pohonu 4 × 4 to nedoporučuji.

Obchody na Islandu – jak levně nakoupit

Na Islandu máš jen 2 možnosti. Buď se budeš stravovat v restauracích a necháš za jídlo desítky až stovky eur denně, nebo se uskromníš a budeš si vařit vlastní jídla. My jsme si zvolili druhou možnost. Ze Slovenska jsme si v zavazadle přivezli šikovný vařič (TENTO), ke kterému jsme si hned na čerpací stanici v Reykjavíku dokoupili plynovou bombu. Je to velmi jednoduché, obsluhu zvládne každý a stojí to pár eur.

Levné cestován na Islandu

Hned po převzetí auta jsme tedy potřebovali vyřešit nákup potravin aspoň na pár dní. Na jídle utratíš nejvíc, ale i nejvíc ušetříš. Na Islandu to platí dvojnásob. Nejlepší místo na levné nákupy je nepochybně síť BÓNUS. Jsou zde ceny přibližně takové, jako u nás ve střední Evropě. Pokud si chceš dát alkohol, připrav si pořádný balík peněz. Pro představu: cena malého piva začíná na částce 10 eur (cca 260 Kč).

Konečně Zlatý okruh

Díky dobře nastaveným odletovým časům Icelandair jsme na Island přiletěli ráno v devět. Tím pádem jsme měli před sebou plnohodnotný den, stihli vyřídit půjčení auta, nákup a vyrazit na první dobrodružství.

První zastávkou byl národní park Þingvellir. Jde o místo, kde kdysi vznikl nejstarší parlament v Evropě a také unikátní místo, kde se o sebe třou tektonické desky Severní Ameriky a Evropy.

Užitečné info: Za parkování v národním parku se zde platí 750 ISK, což je přibližně 5,50 € (cca 145 Kč). Pokud ale přijdeš ve večerních hodinách, máš parkování zdarma.

Levné cestování na Islandu

Pokračovali jsme dál, k islandskému nejznámějšímu gejzíru, přezdívanému také Strokkur. Parkování je zde zdarma, hned před vchodem do areálu. Ještě stále si pamatuji pronikavou vůni síry, syčení a páru z trhlin. A samozřejmě i takový obrovský gejzír, který chrlí vodu zhruba každých 5 minut.

Doporučení: Nepohybuj se mimo turistické stezky – je to nebezpečné a nakonec i neuctivé vůči místním.

Gejzíry na Islandu

Další zastávka: vodopády Gulfoss. Od Strokkuru je to jen chvilka a jde o poslední kousek skládačky přezdívané Golden Circle. Parkování opět zdarma a výhledy k nezaplacení. Gulfoss je jeden z nejznámějších vodopádů na Islandu. Leží na řece Hvítá, protéká 2 kilometry dlouhým kaňonem a samotný vodopád tvoří dvojitá kaskáda, kde tok řeky postupně padá z výšky 10 a 20 metrů. Když máš štěstí na počasí a vyjde ti slunce, uvidíš neskutečnou duhu. My jsme to štěstí neměli, ale i za šera působí tento vodopád velkolepě.

Vodopády na Islandu

Kerið. Tak se jmenuje náš dnešní čtvrtý stop. Jinak žádný strach, za jeden den se toho dá na Islandu vidět mnoho, takže není třeba ani příliš spěchat. V létě je času dost, slunce téměř vůbec nezajde a i v jedenáct večer je světlo jako kolem čtvrté odpoledne. Ale zpět ke kráteru Kerið. Vskutku zajímavé místo. Uprostřed ničeho obrovský vulkanický kráter starý přibližně 3000 let. Za parkování se zde platí 400 ISK (3 €/cca 78 Kč) a na nejvyšší bod výběhu během pár minut.

Island levně

První den jsme autem procestovali zhruba 240 kilometrů a naší poslední zastávkou je městečko Hveragerði, kde jsme se ubytovali prostřednictvím Booking.com a 1 noc pro dva v Bláskógar Guesthouse stála 58 € (cca 1 500 Kč), což je na islandské poměry výborná cena, věř mi. Většina apartmánů a Guesthouses na Islandu funguje tak, že s majitelem nebo recepcí ani nepřijdeš do kontaktu. Jednoduše dostaneš na email přístupové kódy a je to. Peníze za ubytování si stáhnou z karty, většinou po pobytu.

2. den – koupání, vodopády, černá pláž

Když jsme plánovali náš výlet na Island, dohodli jsme se, že budeme bydlet střídavě v kempu a v apartmánech/hotelích. Rozhodnutí spát první noc na Islandu v apartmánu jsme velmi ocenili a určitě to doporučuji – člověk se tak nějak zorientuje, v klidu se zotaví z cesty a je připraven jet dál. Jakmile jsme se zcivilizovali, vyrazili jsme směrem k dnešní první zastávce – horkým pramenům Reykjadalur. Parkování v tomto případě neplatíš, jediné, co potřebuješ, jsou plavky, ručník a pitný režim.

Island, reykjadulur

Užitečné info: Ono se zdá, že ty horké prameny jsou jen kousek za kopcem od parkoviště, ale nedej se oklamat. Výšlap trvá dobrých 40 minut po hornatém terénu, kde rozhodně teplo není. Doporučuji vzít si teplou a podle možnosti i nepromokavou bundu. Po krátké túře najednou dorazíš na místo, kde lidé shazují bundy a skáčou do potoka. Ten je na první dotek velmi horký, tak opatrně.

Horkých pramenů je na Islandu nepočítaně a většina z nich je zdarma. Kdykoliv bude taková možnost, měj u sebe plavky s ručníkem a běž se vykoupat. Příjemně tě to zahřeje na celý den.

Island, levné cestování

Druhý den se ponese ve znamení vodopádů, proto tomu třeba přizpůsobit i oblečení. Co nejvíc nepromokavých věcí a zároveň mít u sebe další na převlečení. Z Hveragerði nás tentokrát do první zastávky čeká delší cesta (87 km). Prvním vodopádem cestou na jih je nádherný Seljalandsfoss, známý tím, že lze zajít až za něj.

Island, levné cestování

Mě ale mnohem více fascinoval vodopád ukrytý nedaleko – Gljúfurárfoss. Člověk se k němu dostane jeskynním vstupem a sem-tam musí i nejistě šlapat po kamenech v řece.

Na parkovišti se opět platí: 400 ISK (3,20 €/85 Kč).

Island, levné cestování

Tak a teď nás čeká jedna lahůdka – Seljavallalaug, nejstarší horký bazén na Islandu přímo pod sopkou Eyjafjallajökull. A to nejlepší – vstup je zdarma a přímo u bazénu je malá převlékárna. Seljavallalaug se nachází v horách mezi městem Selfoss a vodopádem Skógafoss. Určitě doporučuji navštívit. Ještě stále o něm neví příliš mnoho lidí.

Island, levné cestování

Koupání jsme vyměnili za další vodopád. Už totiž směřujeme k zmiňovanému Skógafossu. Vidíš ho už přímo z hlavní silnice a je to další mohutný vodopád, který určitě nevynechej. Parkování je zde zdarma a v případě potřeby se tu dá i kempovat.

Island, levné cestování

Další zastávka, která v nás zanechala obrovský dojem, byl Solheimasandur – vrak letadla US Navy DC-3, které zde havarovalo v roce 1973. Dodnes je záhadou, proč toto letadlo spadlo, ale je zajímavé, že celá posádka nouzové přistání přežila. Což se o letadle říct nedá. Místní farmáři jej totiž téměř úplně rozebrali a jeho cenné kusy prodali na černém trhu. Zůstal jen samotný trup.

Vrak letadla na Islandu

Celá procházka k tomuto místu je ovšem přímo magická. Jakmile zaparkuješ na bezplatném parkovišti, vydáš se směrem k pláži a pár minut si také myslíš, že jsi blízko cíle. No, opět se nenech zmást, cesta trvá přibližně hodinu a máš pocit, že se procházíš někde na povrchu planety Mars. Nic kolem, jen sopečný prach.

Černá země na Islandu

Poslední zastávkou druhého dne je nejjižnější bod Islandu – slavná Black Sand Beach u městečka Vík. Celý jih je fascinující, nabízí úžasně výhledy a je domovem i krásných, vzácných ptáků tzv. puffins. Slavná černá pláž je mystickým místem, které se bohužel zapsalo do smutné historie Islandu. V obrovských a nepředvídatelných vlnách pláže Vík se zabilo už mnoho lidí, proto dávej pozor a respektuj výstrahy.

Černá pláž na Islandu

Černá pláž na Islandu

Skály na Islandu

Za zmínku ještě stojí i místo Dyrhólaey. Pokud máš terénní auto, vydej se na vrchol skalního útesu až k majáku, je odtud úžasný výhled.

Černá plář na Islandu

Vík byl zároveň prvním místem, kde jsme na Islandu kempovali. Dorazili jsme za hustého deště a špatných povětrnostních podmínek, ale vyvážili to nesmírně milí a pohostinní pracovníci kempu. Večeři jsme si mohli připravit ve vnitřních prostorách, kde jsme si mohli i usušit oblečení a v klidu si odpočinout, dokud bouře nepřestala. Hned poté jsme poprvé vytáhli naše spací pytle, termopodložky, složili zadní sedačky a šli spát.

Čekali jsme, že spaní v autě bude někomu překážet, ale na Islandu to naprosto nikdo neřeší, pokud nespíte na místě, kde je to výslovně zakázáno. Cena za noc na 1 auto byla 1500 ISK, což je v přepočtu asi 12 eur (cca 310 Kč). Když chceš například sprchu, stojí 200 ISK (2 €/52 Kč), vše je možné zaplatit kartou.

Druhý den jsme dohromady přejeli asi 160 kilometrů.

3. den – nejkrásnější západ slunce

Třetí den nás čekal obrovský kus cesty, ale také zase vidina parádních zážitků. Měli jsme totiž v plánu jeden úžasný kaňon a na závěr dne dva ledovce. Hned po probuzení jsme si sbalili všechny věci a vydali se 70 kilometrů na východ, kde nás čekal jeden z nejkrásnějších výhledů na Islandu.

Dva kilometry dlouhý a 100 metrů hluboký kaňon Fjadrárglujúfur. Opět jsem měl pocit, že jsem na tomto místě už někdy byl. Každopádně výhled perfektní.

Užitečné info: parkování i toalety zde byly zdarma.

Fjadrárglujúfur.

Další zastávkou našeho třetího dne byl Svartifoss, což byl podle mého názoru nejkrásnější vodopád. Láva tlačící se z útrob islandské země vytvořila ohromné skalní útvary obklopující vodopád. Když přijedeš a uvidíš na vlastní oči, pochopíš, že ta nenáročná 30minutová procházka od parkoviště stála za to. Jen nechoď příliš blízko, kameny se neustále uvolňují a mohou na tebe spadnout.

Svartifoss

To, co následovalo já osobně považuji za nejkrásnější moment naší týdenní cesty. Dorazili jsme do oblasti Fjallsárlón. Je odtud úžasný výhled na ledovec, jehož kry přímo před tvýma očima postupně směřují do jezera.

fjallsarlon, island

To byl ale jen začátek. Uvědomili jsme si, že slunce už začalo zapadat a my jsme potřebovali ještě stihnout jedno místo – Jökulsárlón. Když jsme dorazili, šly všechny starosti stranou, i to, že nás ještě čeká velmi dlouhá cesta do kempu v městečku Höfn. Naprosto dokonalý západ slunce, který jsme si vychutnali dokud slunce úplně nezašlo. Společnost nám dělalo asi dvacet dalších nadšenců a několik zvědavých tuleňů. Jökulsárlón je místo, které vzniklo táním ledovců v důsledku globálního oteplování – obrovské kry tu roztávají den co den a sladkovodní jezero se spojuje s oceánem. Co říkáš na výhled, může být?

fjallsarlon, island

Hned poté jsme se vydali do kempu Höfn, který nás vyšel na osobu 1100 ISK (8,75 €/cca 230 Kč). V ceně bylo zahrnuto kempové místo, toalety, kuchyňské vybavení, ale i elektrický vařič.

Třetí den jsme ujeli 287 kilometrů.

4. den – noc ve vesmírné kapsli

Čtvrtý den jsme už hned ráno věděli, že nás čeká ohromné množství kilometrů. Věděli jsme ale i to, že tuto noc budeme spát v nádherném rybářském městečku Akureyri na severu Islandu. A ne v ledajakém hotelu. Našli jsme si totiž cool ubytování ve vesmírných kapslích (viz foto níže), které stálo pro 2 osoby 69 eur na noc (cca 1 780 Kč). Čeká nás zhruba 460 kilometrů, tak pojďme na to.

Jak levně procestovat Island

Hned, jak jsme vyrazili z kempu v sympatickém městečku Höfn, jsme začali ztrácet signál na rádio a uvědomili jsme si, že tato část ostrova asi nebude příliš komerční. Projížděli jsme úžasnými fjordy, kde jsme se nestačili divit. Párkrát se nám totiž stalo, že jsme hodinu nepotkali ani jedno auto a viděli jen jeden opuštěný farmářský dům, kde se ovšem svítilo. Takže evidentně i takto lidé žijí, na samotě a jsou šťastní.

Velké doporučení, které ale platí na celém Islandu: všude, kde se bude dát, TANKUJ PLNOU NÁDRŽ. Párkrát se nám stalo, že jsme viděli lidi, kterým došel benzín a byli tak odkázáni na pomoc ostatních.

Chytrý tip: Nainstaluj si mobilní appku Sygic, stáhni do ní mapu Islandu – my jsme si ji nemohli vynachválit – zobrazovala informace o nejbližších čerpacích stanicích a fungovala absolutně bez problémů, a to i offline.

Nám se na tankování a dokoupení zásob osvědčila zejména síť čerpacích stanic N1. Jsou roztroušeny po celém ostrově a nabízejí i výborné jídlo za super ceny (hotdogy, proteinové tyčinky, atd…)

Mapka všech čerpacích stanic N1 na Islandu

Téměř 350 kilometrů jsme cestovali k nejmohutnějšímu vodopádu Evropy – Dettifoss. Projížděli jsme obrovskými údolími, měsíční krajinou i venkovem. Země se neuvěřitelně měnila asi každých 50 kilometrů. Z cesty jsme byli velmi utahaní, ale to, co nás čekalo po vystoupení na parkovišti, byla obrovská euforie. Takovou masu vody pohromadě jste v životě nikdy neviděli. Tedy, pokud jste nebyli u Niagarských vodopádů či jiném vodopádu obdobné velikosti.

Tip: Parkování je opět zdarma a z parkoviště k vodopádu je to procházka zhruba 15-20 minut. Cesta k parkovišti je ovšem plná štěrku, jeď raději pomaleji a když uvidíš protijedoucí auto, zpomal. Létající štěrk je nebezpečný.

Jak levně procestovat Island

Od Dettifoss k Akureyri je to už samá atrakce. Tato oblast je totiž známá svou enormní geotermální aktivitou. Začíná to prameny Hverarönd, kde opět cítíš síru a ze země snad z každého koutu syčí pára. Všude kolem oranžovo-hnědá hlína a bublající bahno. Nějak takto:

Jak levně procestovat Island

Pokračuje to vulkánem Krafla, v jehož nitru je obrovské jezero. Poslední činnost byla zaznamenána někdy v 80. letech, což není až tak dávno! Islanďané se naučili výborně využívat geotermální energii, proto v této oblasti najdeš množství elektráren.

Island

Cestou leží také jeskyně Grótagjá, které by byla škoda vynechat. Konečně, znát ji budou i všichni ti, kteří sledují seriál Game of Thrones. Jeskyně disponuje horkými prameny, ale bohužel je zakázáno se v ní koupat.

Grotagja jeskyně na Islandu

Jakmile přejdeš kopec, uvidíš obrovské jezero Mývatn. Z mléčné azurové vody stoupá pára a desítky lidí se v ní potírají léčivým bílým bahnem. Přírodní lázně? Kdepak – na Islandu se lidé jezdí léčit do jezírek odpadní vody z geotermální elektrárny. Vulkanickou činnost třeba využít do poslední kapky, zejména proto, že zdejší voda léčí kožní choroby.

Cestování na Islandu

Naše poslední zastávka dnešního dne je nádherný vodopád Godafoss. Počasí nám tentokrát nepřálo. Nebo nám bolo souzeno jej vidět za šera, v mystické atmosféře. Tak či tak, zapůsobil na nás stejně, jako všechny předešlé vodopády. Úžasné místo. Hřích vynechat.

Jak na Island levně

Dnes jsme projeli nejvíc kilometrů za celých sedm dní. Většinu dne jsme strávili v autě, ale to bylo zcela v pořádku. Když jsme měli chuť si odpočinout, jednoduše jsme zastavili na odpočívadle, uvařili čaj, snědli nějaký ten snack a užívali si okolní výhledy. Na Islandu se neustále máš na co dívat. A to jsme ještě netušili, jaká pecka nás čeká večer, až se ubytujeme.

Jak na Island levně

Začalo to hned, jak jsme se vynořili zpoza kopců a poprvé po několika hodinách opět uviděli oceán. Odkrylo se nám městečko Akureyri. Na islandské poměry ho klidně můžu nazvat velkoměstem. A ne ledajakým. Najednou jsme měli pocit, že jsme zpátky v civilizaci a můžeme si dopřát všechny výdobytky moderní doby. Tohle ubytování vypadá jako z budoucnosti:

Jak na Island levně

Jak na Island levně

Přes Booking.com jsme se dostali k hostelu jménem Hafnarstræti Hostel. Proč je tak výjimečný? Parkování zdarma v centru města, velmi milý a ochotný personál a nejvíc cool ubytování široko daleko. Jakmile se ubytuješ, dostaneš vstupní kód od takové parádní vesmírné kapsle. Cena? 69 eur pro 2 osoby na 1 noc (cca 1 780 Kč) . Zážitek? 100%. Moderně zařízené prostory, čisťoučké sprchy i toalety, a co jsem ocenil nejvíc – po uzamčení se do kapsle automaticky začne napouštět koncentrovaný kyslík. Ke kvalitnímu spánku ještě pomohla i výborná matrace.

5. den – nejlepší nápady jsou ty spontánní

Na dnešní den jsme si nějak extra program nepřipravili. Přemýšleli jsme nad tím, že se zajedeme podívat na Westfjords, což je severozápadní část Islandu proslulá nepříliš dobře upravenými cestami, zato nádhernou dechberoucí scenérií, arktickými liškami a ještě jednou těžkou dostupností. Nakonec jsme se rozhodli vydat o něco níž do národního parku Snæfellsness a bylo to rozhodnutí, které náš výlet neskutečně obohatilo o nové zážitky.

Jak na Island levně

Cestou jsme stihli ještě jednu parádní věc. Respektive dvě. Stavili jsme se na poloostrově u městečka Hvammstangi, kde lze spatřit útvar přezdívaný Hvítserkur ,ale my mu celou dobu říkali trojzubec. Cesta k němu je tak trochu kostrbatá, ale nachází se na nádherné mělčině. Přímo ke skále se dostaneš jen za předpokladu, že je odliv. V opačném případě si skálu prohlédneš z nádherné vyhlídky. My jsme stihli tu druhou možnost.

Island, moře

Druhá věc je, že zde můžeš pozorovat tuleně.

Pláž na Islandu

A teď hurá na Snæfellsness. Málokdo ví (a my jsme to vlastně také netušili), že jde o národní park, který ukrývá všechny elementy Islandu. To znamená, že zde nalezneš sopky, krátery, obrovské skalní útesy, ledovec, fjordy, jedinečné druhy zvířat a ptáků, černou pláž a ještě bonbónek, který není nikde jinde – jedinou světlou pláž Islandu.

Ale o tom až zítra. Dnes jsme totiž stihli jen cestu do hotelu Helissandur. Vtip je, že jsme od majitele hotelu dostali pouze PIN kód k otevření dveří na recepci, a kód k otevření pokoj. Pokud bychom si ráno nedali snídani, nikdy v životě bychom nepotkali ani personál hotelu. Cena? 59 eur pro 2 osoby na noc (cca 1 530 Kč).

6. den – Poloostrov, kde najdeš vše

Den jsme začali výbornou snídaní v hotelu, kde jsme se pořádně nasytili, protože jsme věděli, že dnes toho chceme stihnout hodně a čeká nás ještě noc v Reykjavíku.

První zastávkou byla již výše zmiňovaná světlá pláž. Nepotkali jsme na ní téměř nikoho a nafotili kopu fotek. Celé okolí je poseto parádními skalními útesy.

Útesy na Islandu

Pokračovali jsme návštěvou kráteru Saxhóll. Vedou z něj kovové schůdky a dá se vejít přímo do kráteru, který je již stovky let neaktivní. Ze samotného vrcholu je zajímavý výhled na okolí i s takovým kompasem:

Island

Arnarstapi je další místo, které nevynechá nikdo, kdo tento poloostrov navštíví. Malá rybářská vesnička nabízí parádní procházky u pláže a množství výjimečných skalních útvarů.

Island-zazitek

Pláž na Islandu

Nejznámější místo národního parku Snæfellsness je nepochybně hora Kirkjufell, která ve spojení s nedalekými vodopády vypadá úchvatně a určitě ji znáš z fotografií. Pokud ne z fotografií, tak z televize, objevila se ve slavném Game of Thrones, kde dostala název Arrowhead. Mimo obrazovky je to magické místo na pozorování polární záře a nejfotografovanější hora Islandu.

Výhled na Islandu

Právě zde jsem si poprvé uvědomil, že se na Island určitě ještě vrátím. Tolik míst, která jsem chtěl vidět nebo zažít a tak málo času… Každopádně dnes byl na zážitky skvělý den a my se už řítíme do ubytování s názvem Vibrant Iceland Hostel.

Ten se nenachází přímo v Reykjavíku, ale jižně od hlavního města v části Hafnarfjörður. Za noc v hostelu jsme zaplatili pouze 29 eur pro 2 osoby na 1 noc (cca 755 Kč), což je výborná cena. Wi-Fi, plně vybavená kuchyň, free parkoviště, sprchy. Skvělý refresh před posledním dnem na Islandu.

7. den – Reykjavík tak trochu nuda, ale…

Poslední den jsme si vyhradili na hlavní město Islandu – slavný Reykjavík. První, co mě napadlo, bylo, kde zaparkuji auto na celý den tak, abychom ho tam bezpečně mohli nechat zdarma. Slovíčko bezpečně ber prosím s rezervou – Island je nejbezpečnější země na světě a o Reykjavíku to platí stejně. Krádeže jsou tu naprosto minimální a dokonce policisté ani zbraně nenosí.

Reykjavík

Auto jsme nakonec zaparkovali ve starém přístavu, který je výborným výchozím bodem pro poznávání města. Parkování je zde zdarma. Odtud jsme se pak vydali poznat Reykjavík, ale už od začátku jsme věděli, že nás to neokouzlí tolik, jako islandská příroda. Krásné severské město, na které ti bohatě stačí pár hodin nějak extra neuchvátí. Je extrémně předražené, ALE dá se „ošéfovat“ i za pár eur, stačí se pohybovat ve správných podnicích.

Hned ze začátku jsme ochutnali nejlepší street burger ve městě za pár eur, cestou z parkoviště do centra. To místo se nedá minout a jídlo tady je výborné. Když tu budeš, stav se, burger bar se jmenuje Bullan a je to jediná kulatá stavba na okolí. Dále doporučuji zkusit i Baejarins Beztu Pylsur, kde mají nejlepší hot-dog v Reykjavíku.

Baejarins Beztu Pylsur, Hot dog na Islandu

A co by to bylo za výlet do Reykjavíku, kdybych neochutnal i místní zmrzlinu. Dali jsme si ji v sympatickém podniku úplně centru, připravili nám ji tradičním islandským způsobem. Doporučuji.

Kafe Island

Zmrzlina na Islandu

Z památek hlavního města mě asi nejvíc okouzlila koncertní hala, kde se dají nakoupit i všelijaké suvenýry a samozřejmě pýcha Reykjavíku – obrovský kostel Hallgrímskirkja.

Katedrála na Islandu

Na závěr jsme si dopřáli bonbónek v podobě koupání v Blue Lagoon. I když jsme se tomu celou dobu bránili, protože vstupné je enormně drahé, nakonec jsme hromadu peněz ušetřili na ubytování a jídle, tak jsme si rezervovali na rozloučenou s ostrovem parádní wellness.

Jeden šikovný tip pro každého: vstup rezervuj alespoň několik dní dopředu, ušetříš desítky eur. Klasické vstupné stojí kolem 80 eur na osobu (cca 2 000 Kč), když si ho rezervuješ přes internet, možná tě vyjde o dost levněji, tak jak nás. Platili jsme poloviční cenu. Stojí to za to, Blue Lagoon je skutečně velkolepá tečka za dovolenou na Islandu.

Horké prameny na Islandu

Tímto se naše cesta skončila. Co dodat? Za pár dní na Islandu se toho dá stihnout skutečně mnoho. Jsme nesmírně rádi, že auto fungovalo na výbornou, zážitky byly úžasné a že jsme stihli všechno tak, jak jsme si naplánovali. Možná to počasí mohlo být místy lepší, ale bohužel takový je Island. Staré islandské přísloví přece říká, že počasí není nikdy špatné, to jen ty jsi špatně oblečený!

Užitečné tipy k cestě na Island

Pokud chceš vidět naši trasu, nahrál jsem ji celou do Google Maps.

Mapa 7denní trasy

Hotovost na Islandu (a proč ji vůbec nepotřebuješ)

Před naší cestou jsme řešili, zda si vzít s sebou nějakou hotovost. Porůznu jsme se dočetli, že ji potřebovat nebudeme, proto jsme si jí vzali skutečně jen minimum. Absolutně všude se dalo platit platební kartou. Od veřejných záchodků, přes opuštěné čerpací stanice až po suvenýry na trhu. Island je bezhotovostní země a klidně bych si něco takového uměl představit i v našich končinách…

Zajímavosti Islandu

 • Nejvhodnější čas na návštěvu druhého největšího ostrova v Evropě je léto, protože Island leží v oblasti polárních dní a nocí. Slunce v tomto období nezapadá.
 • Polární záře je viditelná již od časného září až do března.
 • Island oficiálně nedisponuje žádným lesem.
 • Island je nejbezpečnější zemí na světě.
 • Místní mimochodem věří i na Elfy.
 • Průměrně každé 4 roky zde vybuchne sopka.
 • Pivo bylo na Islandu nezákonné do roku 1989.
 • Nejteplejším obdobím je červenec a srpen, kdy teplota dosahuje v průměru 11 °C, nejchladnější jsou zimní měsíce, průměrná teplota je 0 °C.
 • Miminka jsou na Islandu pravidelně nechávala venku, aby si zdřímla.
 • Islandský jazyk zůstal nezměněn již od starověké norštiny. To znamená že 1000 let staré texty jsou stále snadno čitelné.
 • 60 % populace Islandu tvoří hlavní město Reykjavík.
 • Island měl jako první demokraticky zvolenou premiérku a ta se navíc otevřeně přiznávala k tomu, že je homosexuálka.
 • Na Islandu se nenachází žádný McDonald.
 • Přibližně 85 % energie mají z obnovitelných zdrojů a více než polovina pochází z geotermálních pramenů.
 • Národním sportem je vybíjená.
 • Island nemá žádnou armádu ani námořnictvo.
 • 1 z 10 Islanďanů hrál nebo hraje v kapele a každý desátý Islanďan už v životě napsal knihu.
Island road trip

Počasí na Islandu

Island má mnohem mírnější klima, než naznačuje jeho název (Iceland). Částečně za to může Golfský proud, který teče podél západu a jihu Islandu a přináší teplo z Karibiku. Toto teplo také znamená, že mírný atlantický vzduch se mísí se studeným arktickým vzduchem přicházejícím ze severu a způsobuje náhlé a časté změny počasí. Proto je zde větrno a proměnlivé počasí. Časté jsou i srážky, přičemž v jižní části země obvykle spadne více srážek než na severu.

Teploty v Reykjavíku se průměrně pohybují kolem 1-2 °C v zimě a asi 12 °C v létě. V zimě mohou hodnoty v Reykjavíku klesnout až na -10 °C a stoupnout až na 10 °C. V létě mohou klesnout až k 7 °C a vystoupit až na 25 °C. Reykjavík se nachází v jihozápadní části země a čím více na sever pojedeš, tím rozdílnější bude teplota.

Doprava na Islandu: půjč si auto

Výbornou volbou na Islandu je půjčení auta. Můžeš tak snadno objevovat všechny jeho krásy, kterých je požehnaně. A jelikož jde o ostrov, je to nejpohodlnější způsob dopravy.

V případě, že auto nemáš, další možností je taxi, autobus, chůze nebo kolo. Reykjavík má slušný a cenově dostupný autobusový systém. Jelikož je Reykjavík relativně malé město, taxíky jsou cenově přijatelnou možností. Islandské taxíky jsou navíc pěkné a čisté. Mnoho hotelů nabízí půjčovnu kol, a když je pěkné počasí, je to skvělá volba. Reykjavík má množství vyhrazených cyklostezek.

Reykjavík
Zdroj: Shutterstock/Oleg Senkov

2 tipy na pojištění, které ochrání tvé zdraví i peněženku

Pelikán není jen prodejce letenek a výhodných zájezdů. Nabízí také různé doplňkové a zejména užitečné služby a spolupracuje s TOP partnery v různých oblastech. Jednou z nich je i cestovní pojištění, které je dnes pro drtivou většinu cestovatelů naprostou samozřejmostí již při rezervaci letenky. Proč?

Takže, představ si, že máš koupenou letenku, ale před odletem:

 • nečekaně onemocníš s minimálně 5denní léčbou (i bez pobytu v nemocnici),
 • utrpíš úraz s následky, které ti nedovolují odletět,
 • tvá přítomnost doma je nezbytná kvůli nemoci nebo smrti rodinného příslušníka,
 • otěhotníš,
 • vznikne ti značná škoda v důsledku živelné pohromy,
 • ztratíš svoji práci ne z vlastního zavinění,
 • musíš řešit rozvod,
 • neobstojíš u maturity nebo státnic,
 • nedostaneš víza.

V první řadě by nás upřímně mrzelo, že musíš svůj let zrušit. Na druhé straně bychom ti s radostí oznámili, že pokud máš pojištění STORNO a jsi schopen/a se prokázat potvrzením dané události (kvůli které nemůžeš cestovat), za nepřeletěnou část tvé letenky se ti vrátí peníze. Úžasnou výhodou je i to, že stornovat mohou také všichni ostatní pojištění rodinní příslušníci, kteří s tebou cestují/měli cestovat a další 3 pojištění spolucestující bez rodinného vztahu.

Pojištění Pelikán

Pokud ti jde pouze o proplacení letenky, tak je to opravdu top nabídka. Ale ještě větší jistotou je ISTOTA, a to není jen prázdná slovní hříčka. Na tu totiž můžeš spoléhat i tehdy, když ti vznikne škoda ne přímo v důsledku nemožnosti odletět. Pro většinu cestujících je nejsilnějším důvodem ke koupi tohoto pojištění proplacení léčebných nákladů a následků po úrazu. Platí však i v jiných různých nečekaných a nepříliš příjemných situacích, jako například problémy se zavazadly, zpoždění dopravního prostředku, potřeba pátrání nebo záchrany nebo poškození zdraví a majetku třetích osob. Třešničkou na dortu je už jen to, že ISTOTA obsahuje i pojištění STORNO a dalších 15 důvodů stornování letenky.

Pojištění Pelikán

Oba typy pojištění můžeš objednat společně s letenkou Pelikána. STORNO i ISTOTU si ale případně objednáš i dodatečně ve Správě objednávky, stačí se přihlásit a zadat požadavek.

Máš své tipy na Island? Sem s nimi

Pokud máš pocit, že jsme na něco důležitého nebo praktického zapomněli, klidně nám napiš zprávu nebo ještě lépe, doplň náš článek něčím užitečným v komentářích pod ním. Děkujeme 🙂

Pokud máte připomínku nebo jste našli chybu, napište prosím na redakce@pelipecky.cz. Pokud máte cool cestovatelský příběh, recenzi, reportáž nebo blog a chcete se o své zážitky podělit se světem, nebojte se nám svůj text poslat na novinky@pelipecky.sk. Rádi ho zveřejníme v sekci Cestopisy.


Speciální nabídky pro naše čtenáře

Nahoru