Connect with us

Cestopisy

11 důkazů, že Island je místem, jako z jiného světa

11 důkazů, že Island je místem, jako z jiného světa

„Když jsem byl malý, myslel jsem si, že v naší sluneční soustavě je osm planet. Když jsem ale vyrostl, zjistil jsem, že jich je devět. Jedna se totiž skrývá přímo tady, na planetě Zemi. Je to Island!“ Tak začíná svoje video blogger Nas Daily Global. Teď se už ale pojďme s námi podívat na to, jak na něco takového přišel, a proč je Island úplně jiné místo, než na jaké jsou lidé zvyklí.

Reklama

1. Vydejte se na Islandu do kuchyně

Až budete na Islandu, jedna věc vám neujde. Pustěte v hotelu nebo apartmánu vodovodní kohoutek a zjistíte, o čem mluvím. Cítíte ten zápach? Většina ostrova (a rychle si na to zvyknete) zapáchá jako zkažená vejce. Není to nic hrozného a, samozřejmě, za to může síra. Na Islandu je krásné to, že oproti zbytku světa, vodu neohřívají, ale jednoduše sírovou vodu dávají lidem ihned k dispozici, protože vyvěrá přímo ze země. Ať už jste ve sprše nebo umýváte nádobí, používáte tak přitom prastaré islandské prameny.

2. Žádná fosilní paliva, ale voda

Island je schopný zásobovat celou zemi elektrickou energíí z horoucí vody. Není to skvělé? I díky tomu může na tak nehostinném místě růst ve sklenících zelenina i ovoce a všechna města mají dostatek elektrické energie. To všechno navíc v zásadách eco-friendly.

3. 11 % ostrova tvoří led

Jste připraveni na ledovou turistiku? Je úžasné, když si představíte, že chodíte po ohromné mase vody, která je stovky a možná i tisíce let stará. Je to zřejmě i nejčistší voda široko daleko, jen zamrznutá v čase. Pokud se ocitnete na Islandu, nekupujte drahou balenou vodu. Pijte studenou vodu z vodovodu. Je to to nejčistší, co můžete dostat.

4. Jako na měsíci

Na Islandu si často budete připadat jako na jiné planetě. Nám se to stalo při několikahodinové procházce k vraku letadla Sólheimasandur. A nebudete sami, kdo si bude připadat jako na Měsíci. Na Islandu se totiž trénovalo i přistání na Měsíci. NASA tehdy vyhodnotila, že zvětralá islandská láva je konzistencí i vzhledem nejblíže měsíčnímu povrchu.

5. V létě světlo, v zimě tma

Během vaší letní dovolené na planetě Island si určitě všimnete jednoho zajímavého jevu. Slunce totiž jen tak nezapadne a i o půlnoci je tu světlo jako v pět večer. V zimě je to naopak. Slunce tu svítí jen pár hodin a potom na delší dobu zmizí za horizontem a krajinu přikryje tma jak v pytli.

6. Jiné pláže, než na jaké jste zvyklí

Jen velmi málo zemí na světě se může pochválit tím, že mají černou pláž. Islandské pláže (až na pár výjimek) tvoří právě tmavý písek. Koupání ale raději vynechejte. Island omývají ohromné vlny, hlavně z jihu, se kterými není radno si zahrávat.

7. Muzeum, které jinde jen tak nenajdete

I když na světě nenajdete dvě totožná muzea, všechny v zásadě nabízejí to stejné. Často v nich najdete historické artefakty z minulosti. Na Islandu mají kromě jiného i muzem mužských pohlavních orgánů. Tedy abychom bylo přesnější, nejen mužských. Najdete tu i zvířecí exponáty.

8. Koně, jako nikde jinde

Planeta Island má dokonce svůj vlastní druh koně. Islandský kůň je nižší než jiné druhy a jeho běh vás dost možná pobaví. Místní koně totiž klusají docela jinak, než jste zvyklí.

9. Potomci Vikingů

Islanďané jsou skutečnými potomky Vikingů. Říká se o nich, že jsou to nejsilnější lidé na této planetě. My se nedivíme, vždyť žít v takto drsných podmínkách, to chce opravdu silné povahy!

10. Jazyk je velmi, velmi starý

Přijde vám islandština těžký a nesrozumitelný jazyk? Islandským jazykem mluví sotva 300 000 osob a není to ještě ani sto let, co celkový počet obyvatel Islandu překročil 100 000. To nejdůležitější, jejich jazyk neprošel změnou už tisíce let.

Zdroj foto: Péter Gudella Dreamstime.com

11. Island nezná války

Zatím, co se polovina světa účastní světových konfliktů, planeta Island válku nezná. Žije si v míru a klidu daleko od všech ostatních. Kriminalita je tu tak nízká, že ani nestojí za zmínku. Dokonce ani islandští policisté nenosí zbraně a země nemá žádnou armádu.

Celé video Planeta Island:

 

Pokud máte připomínku nebo jste našli chybu, napište prosím na redakce@pelipecky.cz. Pokud máte cool cestovatelský příběh, recenzi, reportáž nebo blog a chcete se o své zážitky podělit se světem, nebojte se nám svůj text poslat na novinky@pelipecky.sk. Rádi ho zveřejníme v sekci Cestopisy.


Speciální nabídky pro naše čtenáře

    • Půjč si auto přes Pelikán. Klikni, zvol si destinaci, porovnej ceny, vyber model auta a rezervuj. Auto si vyzvedneš po příletu na letiště. Kamarádíme se totiž s Rentalcars.com.
    • Naše srdcovka - cestovatelský newsletter, který odebírají desetitisíce cestovatelů v ČR i na Slovensku:
    4.7/5 - (3 votes)
Klikněte pro komentář

Pokud Pavel zrovna necestuje, rád se věnuje svým dalším koníčkům, mezi které patří luštění křížovek, vnoučata a v neposlední řadě sledování AZ kvízu.

Nahoru