Connect with us
Mars

Cestopisy

Nemusíš na Mars. Místa jako z rudé planety najdeš i na Zemi

Nemusíš na Mars. Místa jako z rudé planety najdeš i na Zemi

Se včerejší sledovaností seriálů z lékařského prostředí zamával úplně jiný příběh. S napětím jsme totiž pozorovali, jak dopadne přistávací manévr vozítka Perseverance. A povedlo se! Na vlastní oči jsme mohli vidět, jaké to je, přistát na Marsu. Před vědci je ale stále hodně práce a potrvá, než odtud pošleš pohled babičce, jestli vůbec někdy. Aby ti to nebylo líto, máme pro tebe tipy na 9 míst, která jsou jako z rudé planety, jen s tím rozdílem, že je najdeš přímo na Zemi.

Reklama

Devon Island, Kanada

Ostrov v Kanadském arktickém souostroví je natolik nehostinný, že stejně jako Mars není trvale obydlený. Výjimku tvořili výzkumníci, kteří právě na tomto místě zkoumali podmínky potřebné pro vývoj nového vozítka, které právě teď začíná svoji misi na Marsu.

Poušť Wadi Rum, Jordánsko

Jedna z nejkrásnějších pouští světa je důkazem, že scenérie jako na Marsu můžeš zažít i na běžné dovolené. Zdejší barevné panorama ti připomene, proč se Marsu přezdívá rudá planeta.

Akční letenky na místa jako z rudé planety

Poušť Atacama, Chile

Pokud nějaké místo na Zemi působí jako z jiného světa, je to tohle místo. Najdeš tu aktivní gejzíry i rozlehlé solné pláně. Na velkolepé představení se můžeš těšit i v noci. Díky své odlehlosti od civilizace tě tu čeká úžasná noční obloha, nerušená světelným smogem, právě jako na rudé planetě.

Arizona, USA

Pokud plánuješ roadtrip po státech, určitě nevynechej tzv. Vlnu (the Wave) v místě zvaném Coyote Buttes. Pískovcový úkaz, který vypadá jako vystřižený ze surrealistického malířského plátna, tě alespoň na chvíli přenese na jinou planetu.

Deadvlei, Namibie

Těžko najdeš na Zemi místo s krásnějšími písečnými dunami, než v Namibii. Podobnost s Marsem spočívá mimo jiné ve vodě. Vědci věří, že na Marsu v dávné minulosti voda byla a stejně tak tomu bylo i v Deadvlei, než duny změnily tok řeky.

Národní park Haleakalā, Havaj

Havajské ostrovy patří mezi nejvíce sopečně aktivní prostředí na Zemi. Při pohledu na krátery tohoto národního parku snadno nabydeš pocitu, že se díváš na kulisy sci-fi filmu odehrávajícího se na jiné planetě.

Námaskarð, Island

Oblíbená destinace cestovatelů z celého světa láká na aktivní gejzíry, sopky a surové, ale zároveň krásné scenérie. Jednu najdeš právě na hoře Námaskarð, společně se syčícími plyny a sirnými prameny.

Údolí smrti, Kalifornie

Světoznámé pouštní údolí je známé svými nehostinnými podmínkami a vysokými teplotami, dosahujícími až 56,7 °C. Právě zde vědci v minulosti testovali vozítko Curiosity před jeho cestou na Mars.

Suchá údolí, Antarktida

Právě mrazivé podmínky ledového kontinentu byly v minulosti důležité pro výzkumníky z NASA, kteří do zdejší tvrdé půdy prováděli cvičné vrty, které jim prozradily, jak bude probíhat i samotné vrtání na studeném Marsu.

Pokud máte připomínku nebo jste našli chybu, napište prosím na redakce@pelipecky.cz. Pokud máte cool cestovatelský příběh, recenzi, reportáž nebo blog a chcete se o své zážitky podělit se světem, nebojte se nám svůj text poslat na novinky@pelipecky.sk. Rádi ho zveřejníme v sekci Cestopisy.


Speciální nabídky pro naše čtenáře

    • Půjč si auto přes Pelikán. Klikni, zvol si destinaci, porovnej ceny, vyber model auta a rezervuj. Auto si vyzvedneš po příletu na letiště. Kamarádíme se totiž s Rentalcars.com.
    • Naše srdcovka - cestovatelský newsletter, který odebírají desetitisíce cestovatelů v ČR i na Slovensku:
    5/5 - (3 votes)
Klikněte pro komentář

Pokud Pavel zrovna necestuje, rád se věnuje svým dalším koníčkům, mezi které patří luštění křížovek, vnoučata a v neposlední řadě sledování AZ kvízu.

Nahoru