Connect with us

Cestopisy

Polární záře: 7 rad pro úspěšné pozorování

Polární záře: 7 rad pro úspěšné pozorování

Polární záře je jedním z nejkrásnějších přírodních úkazů planety a tento úkaz je také snem mnoha cestovatelů. Chystáš se do Norska, Kanady, na Island, Aljašku, nebo např. na Nový Zéland? Pak máš velkou šanci polární záři spatřit a vyfotit! Připravili jsme pro tebe kompletní návod, jak být při „lovu“ na auroru úspěšný!

Reklama
Švédsko polární záře
Ve Švédsku se na nás usmálo štěstí hned několikrát!

Dlouho jsme si mysleli, že fotografie aurory borealis (severní polární záře) nebo aurory australis (jižní polární záře) je jen trik s fotoaparátem a Photoshopem. Na Aljašce a Novém Zélandu jsme slabou záři několikrát vyfotili, ale okem nebyla vidět téměř vůbec. Až ve Švédsku jsme zažili tu pravou světelnou show a byl to úžasný zážitek a náš splněný sen!

Předáme ti naše rady, tipy a zkušenosti, abys tento krásný jev viděl i ty!

1. Potřebuješ tmu

Pro pozorování polární záře budeš rozhodně potřebovat tmu! Uprostřed Stockholmu uvidíš zářit mnoho věcí, ale aurora to zcela jistě nebude. Vyjedeš-li za město, pak se tvé šance na úspěch o poznání zvýší! Světelné znečištění sahá daleko, a proto je nejlepší odjet někam dále na venkov. Pokud je aktivita polární záře velká, několik rozsvícených světel vesnických domů její pozorování neohrozí. Fotografie mohou být dokonce zajímavější.

V úplné tmě je polární záře mnohem lépe vidět
V úplné tmě je polární záře mnohem lépe vidět

Podmínky pro pozorování polární záře může ovlivnit i svit měsíce, který dokáže oblohu velmi rozzářit. Měsíc mi překvapivě během jednoho mrazivého večera ve Švédsku naopak pomohl, neboť svítil zezadu a pěkně nasvítil okolní stromy a domky, které jsem chtěl na fotce mít.

2. Základem je jasná obloha

Při pozorování polární záře na severní polokouli potřebuješ mít jasnou oblohu na severu. U jižní polární záře zase musí být dobrá viditelnost k jižnímu polárnímu kruhu. Částečná oblačnost neškodí, neboť mraky mohou fotografii pomoci. Ověř si předpověď počasí a za pozorováním aurory se nevydávej, pokud prší, nebo sněží a obloha je zcela zatažená. V tomto případě ti ani nejvyšší aktivita polární záře nepomůže a ty zkrátka nic neuvidíš.

S mraky si člověk může při focení pohrát
S mraky si člověk může při focení pohrát

Počasí se může během noci měnit, a proto se raději podívej na podrobnou předpověď po hodinách. Využít lze např. oblíbenou norskou stránku yr.no

3. Geomagnetická aktivita musí být vysoká

Kromě předpovědi počasí je důležitá i předpověď polární záře, která měří intenzitu geomagnetické aktivity. Ano! Předpověď aurory existuje! Geomagnetickou sílu měří KP index vyjádřen stupnicí od 0 do 9, kde vyšší číslo značí vyšší aktivitu. Z naší zkušenosti musí být index alespoň 3, aby byla záře vidět. Blíže pólům (např. Grónsko nebo norské Lofoty) lze auroru skvěle spatřit i s KP indexem č. 1 nebo 2.

Geomagnetické bouře

Je-li aktivita na stupni 5 a výše, mluví se o ní jako o geomagnetické bouři. Jednou jsme zažili aktivitu šestého stupně a byla to velká světelná show viditelná po celé obloze. Předpověď ukazovala pouze třetí stupeň, ale aktivita byla nakonec mnohem vyšší, což druhý den stránky a aplikace potvrdily. Stejně jako u počasí se vždy jedná jen o předpověď, která nemusí být přesná. Většinou však odpovídala celkem pravdivě. Měli jsme štěstí, že jsme ve Švédsku strávili téměř 3 měsíce a měli tak více šancí na pozorování.

Noc během geomagnetické bouře na severním pólu
Noc během geomagnetické bouře na severním pólu

Kde zjistit předpověď geomagnetické aktivity?

Nejraději využíváme internetové stránky Aurora service, které využívají data z NASA a vždy poskytují třídenní předpověď. KP index je udáván v univerzálním čase UTC, a proto je k uvedeným časům nutné přičíst pár hodin. Sleduj předpověď od půlnoci do tří hodin ráno, kdy se aurora nejčastěji ukazuje. Existuje i spousta aplikací do mobilního telefonu, které ti zobrazí aktuální aktivitu i předpověď viditelnosti v závislosti na aktuální poloze a počasí.

Aplikace do mobilu

Stáhni si např. aplikaci My Aurora Forecast. Můžeš se také přidat do nejrůznějších facebookových skupin, kde si jednotliví „lovci aurory“ předávají aktuální informace a zkušenosti.

S pozorováním polární záře ti pomůže webová stránka i aplikace
S pozorováním polární záře ti pomůže webová stránka i aplikace

4. Polární záře je ovlivněna i solárními větry

Aby to nebylo tak jednoduché, vstupují do hry ještě solární větry. Dostatečná tma, jasná obloha a vysoká geomagnetická aktivita ti proto nemusí stačit. Zažili jsme, že byly všechny tyto podmínky splněny a přesto se na obloze neodehrálo vůbec nic. Existují i předpovědi solárních větrů, ale nikdy jsme se jimi neřídili. Pokud byla aktivita na dostatečném stupni, tak jsme zkrátka vyrazili do terénu zkusit štěstí. Doufali jsme, že nějaký vítr vždy trochu zavane.

Nech vítr vát

Tímto tématem se proto příliš netrap. Aspoň teď víš, proč občas aurora není za zdánlivě ideálních podmínek vidět. Podmínky u pólů se neustále mění a polární záře se může nečekaně zjevit jen na pár minut. Jindy lze magická světla pozorovat ve střídavé intenzitě i několik hodin.

Ne vždy se zadaří! Záleží i na solárních větrech
Ne vždy se zadaří! Záleží i na solárních větrech

5. Přibliž se k polárnímu kruhu

Aurora borealis

Dalším pravidlem pro pozorování polární záře je dostat se, co nejblíže k polárnímu kruhu a ideálně i za něj. Aktivita vychází od zemských pólů, a proto se polární záře nejlépe pozoruje v jejich blízkosti. Na severní polokouli je obecně pozorování aurory snazší, neboť severní polární kruh přímo protíná některé země, jako jsou Norsko, Švédsko, Finsko, Kanada, Rusko, Grónsko nebo USA (Aljaška). Při vysoké aktivitě se dá polární záře vidět i ve Skotsku, Estonsku, Dánsku nebo Irsku.

Polární záře ve Švédsku při aktivitě KP 3
Polární záře ve Švédsku při aktivitě KP 3

Aurora australis

Jižní polární kruh těsně kopíruje Antarktidu a je tak dále k ostatním kontinentům. Nejblíže k němu mají jižní oblasti Argentiny a Chile. Jižní polární záře – aurora australis se dá dobře pozorovat také z Jižního ostrova Nového Zélandu nebo z Tasmánie. Jednou se nám podařilo vyfotit polární záři přímo na okraji městečka Queenstown. Zajímavostí je, že jižní polární záře má často červenou barvu. Na severu je to více žlutá, zelená a někdy fialová.

Jižní polární záře aurora australis na Novém Zélandu
Jižní polární záře aurora australis na Novém Zélandu

Nový Zéland: Průvodce krásnou zemí Pána prstenů

6. Nejdůležitější rada pro pozorování polární záře

Při cestování na Aljašce jsme zhlédli film o polární záři, který je složen z nejlepších snímků fotografa Dava Parkhursta. Sám autor byl na promítání přítomen a dokonce nám dal svou nejdůležitější radu, když řekl: „The key is to be there!“ (Klíčem k úspěchu je být na místě). Je to velká pravda, protože, když se k polárním kruhům nevypravíš, těžko auroru spatříš.

Levně do severských zemí

V současné době jsou v nabídce velmi levné letenky z Prahy do Stockholmu nebo do Osla. Jednosměrnou letenku lze pořídit i za méně než 1000Kč. Dále na sever můžeš pokračovat vlakem, autobusem nebo pronajatým automobilem. Tvé šance na pozorování polární záře se tím ještě zvýší. Výborným místem na pozorování polárních září je i Island. V zimě je tu uvidíš běžně. Podívej se na letenky na Island.

Severské země, polární záře
Severské země jsou nejlépe dostupné

Kde se nám polární záře zjevila?

My jsme polární záři fotili hlavně v okolí vesničky Ramundberget, kam jsme se vydali na léto pracovat. Překvapilo nás, že aurora byla nádherně vidět už od konce srpna, kdy se noci prodlužují!

Mrkni se také na článek Švédsko je trochu opomíjená severská země

Aurora Borealis v srpnu
První fotografie Aurory Borealis v srpnu

7. Nevzdávej to!

Naše poslední rada na závěr zní: „Nevzdávej to!“ Trvalo nám mnoho let, než jsme pořádnou polární záři spatřili. Několikrát se nám stalo, že v době vysoké aktivity pršelo nebo jsme zrovna zemi opouštěli. Marné pokusy tě nesmí odradit, protože vidět na vlastní oči auroru je obrovský zážitek a tančící světla v tobě zaručeně vyvolají pocit štěstí. „Lov“ polární záře, anglicky aurora hunting, není jednoduchý a právě proto je tak přitažlivý.

Za lov polární záře budeš dostatečně odměněn
Za lov polární záře budeš dostatečně odměněn

Často je při pozorování polární záře zima

Odměna za probdělé noci skutečně za námahu stojí! Polární záře je většinou vidět v zimě, kdy je největší tma. Často ti tak bude při pozorování záře pořádná zima. Zmrzlé prsty a zamlžený objektiv fotoaparátu nemusí být zrovna příjemné součástí tvé noční expedice. A jak tedy auroru vyfotit?

Fotografování polární záře

Kromě teplého oblečení a termosky s čajem budeš rozhodně potřebovat kvalitní stativ, což ti ulehčí práci hlavně ve větrném počasí. Ideální je použití zrcadlovky a pevného objektivu. Fotí se s nízkou clonou a dlouhým časem, který záři na obloze krásně zachytí. Většinou jsme experimentovali s časy od 10 do 30 vteřin. Ideální byl zpravidla čas kolem 20 vteřin, neboť delší čas může způsobit rozmazání okolních hvězd.

Na noční výpravu se dobře připrav!
Na noční výpravu se dobře připrav!

Štěstí přeje připraveným

Ostří se manuálně a ISO se zpravidla nastavuje v tisících. Při čekání na světelnou show budeš mít spoustu času na zkoušení všech možných variant, ale lepší je, když se s ovládáním fotoaparátu seznámíš už před akcí. Budeš mít jistotu, že ti polární záře neunikne! Hlavně si nezapomeň nabít baterky, které se v zimě rychleji vybíjí!

Zajímavá místa, kde pozorovat polární záři

Představili jsme si země, kde je možné polární záři pozorovat. Většinou jsme v daných místech spali v autě nebo ve stanu, ale můžeš si dopřát i trochu více komfortu a romantiky. Ve Švédsku i Finsku mají totiž nevšední hotely, které jsou k pozorování polární záře přímo stvořené. Ve švédské vesnici Jukkasjärvi lze například přespat v hotelu z ledu.

Za polární září se vyplatí cestovat!
Za polární září se vyplatí cestovat!

Ve Finsku zase mají hotely s prosklenou střechou nebo tradiční sruby se saunou, která ti pomůže zvládnout severskou zimu.

Sezóna na severní polokouli právě začala a potrvá až do jara. Neváhej si proto rezervovat levné letenky a vyrazit za dobrodružstvím a splněným snem. Přejeme ti šťastný lov!

Napsal cestovatel Karel Štěpánek | travel4ever.cz
Sleduj jeho další dobrodružství na Instagramu

Podívej se také na články:
Panama: Po stopách Pirátů z Karibiku!
Nový Zéland: Průvodce krásnou zemí Pána prstenů
Velký průvodce po Peru. Hory, prales, poušť i oceán
Na výlet na slunné Azurové pobřeží do Francie!
Rio de Janeiro: Pláže, fotbal, Kristus a caipirinha 

Pokud máte připomínku nebo jste našli chybu, napište prosím na redakce@pelipecky.cz. Pokud máte cool cestovatelský příběh, recenzi, reportáž nebo blog a chcete se o své zážitky podělit se světem, nebojte se nám svůj text poslat na novinky@pelipecky.sk. Rádi ho zveřejníme v sekci Cestopisy.


Speciální nabídky pro naše čtenáře

    • Půjč si auto přes Pelikán. Klikni, zvol si destinaci, porovnej ceny, vyber model auta a rezervuj. Auto si vyzvedneš po příletu na letiště. Kamarádíme se totiž s Rentalcars.com.
    • Naše srdcovka - cestovatelský newsletter, který odebírají desetitisíce cestovatelů v ČR i na Slovensku:
    3.5/5 - (2 votes)
Klikněte pro komentář

Karel už je 5 let na cestách. Uskutečnil dvouletou cestu kolem světa, na rok odjel do Indie a Nepálu a nyní se oženil v Argentině :-) Sleduj jeho dobrodružství na FB a IG @travel4ever.cz

Nahoru