Connect with us
Hra o trůny Chorvatsko

Cestopisy

Hra o trůny v Evropě – kam se můžete podívat?

Hra o trůny v Evropě – kam se můžete podívat?

Veleúspěšný seriál HBO Hra o trůny se díky příběhu zasazenému do fantasy středověku musel natáčet na mnoha místech po celém světě. A možná vás překvapí, kolik z nich bylo v Evropě, a na kolika jste třeba už byli.

Reklama

1. Chorvatsko

Do Králova přístaviště jste například mohli už několikrát jet na dovolenou. Chorvatsko si totiž v seriálu opravdu zahrálo. Konkrétně z Dubrovniku se stalo Královo přístaviště a splitská pevnost Klis se proměnila v mocný městský stát Meereen. Že jste si toho nevšimli? No není se ani čemu divit. V krátkých videích zjistíte, že poznat místa ze seriálu naživo je opravdu oříšek. Mimo Dubrovniku si královo přístaviště zahrála i města na ostrově Malta, jehož krajina též posloužila několika scénám.

Mnoho míst se stává slavnými díky jejich zaznamenání na filmový pás. A dost možná, že díky Hře o trůny nebude dovolená v Chorvatsku rájem jen pro Čechy. A toho, že jsou místa známá využívají i samotní Chorvaté. Například ve Splitu si můžete na výlet po „trůnních“ lokalitách zaplatit i komentovanou prohlídku.

Chorvatsko, Hra o trůny

2. Severní Irsko

Podívat se po všech místech, kde se seriál natáčel, tak na to si můžete vyčlenit celý týden. Všechna místa naleznete třeba na této stránce a mnoha dalších, pochopitelně… My vám tu uvedeme příklad přírodního unikátu, a tím je alej Dark hedges, která v seriálu představovala hlavní tepnu Západozemí, po níž se vydala Aria.

Severní Irsko, Dark Hedges, Hra o trůny

Jedná se o přibližně 1 km dlouhou bukovou alej, která lemuje silnici v hrabství Antrim. Vysázet ji nechal rod Stuartovců v 18. století. Původně obsahovala asi 150 stromů. Dnes jich zbylo 94, a přesto, že byla nedávno poškozena silnou bouří, určitě stojí za návštěvu. A mimo ni můžete například navštívit hrad WARD, který spolu s dalším reprezentoval sídlo Winterfell.

3. Island

Island posloužil, coby nehostinná krajina za Zdí. Jistě, pokud se tam vypravíte, opět nečekejte věrnou kopii seriálové krajiny. Hledejte spíše fragmenty, zasazené do obrazu. Jedním takovým může být například hora Kirkjufell v kraji Snæfellsnes Peninsula.

Island

Jako kulisy též posloužily i oblasti národních parků
Vatnajökull a Thingvellir. Které svým „nehostinným“ dojmem příjemně dotvořily severskou atmosféru. A nebojte se, i po celém Islandu můžete najít cedule dokonce s konkrétní scénou u místa natáčení, takže se v seriálu opravdu neztratíte.

Island

A na Islandu můžete navštívit i „jeskyni lásky“ Johna Snowa. Jeskyně Grjótagjá leží kousek od jezera Mývatn, a nacházejí se v ní i teplé prameny, ústící v gejzíry… Všechny možné lokace přitom opět můžete navštívit v rámci prohlídek tamních organizací.

Island, Hra o trůny

4. Skotsko

Skotský hrad Doune už poskytl své zdi jako kulisu nejednomu audiovizuálnímu počinu. Vidět jste jej mohli například v seriálu Cizinka, nebo filmu Královna Alžběta: Zlatý věk s Kate Blanchett nebo i ve slavných Monty Pythonech a svatém grálu. Ve Hře o trůny sehrál svou roli, coby sídlo rodu Starků – Winterfell, především prostory nádvoří.

Skotsko, Hrad Dorne, Hra o trůny

5. Španělsko

Ani ve Španělsku se netočilo jen na 1 místě. Všechna najdete například na této stránce. My vás tu ukážeme, kde přesně stojí obrovské sídlo Dragonstone – na vysokém ostrůvku Gaztelugatxe. Nenajdete tam ohromný hrad, ale malou poustevnu z 10. století.

Hra o trůny, Španělsko

Pokud chcete vidět něco, co se ve Hře o trůny objevilo vesměs takové, jaké to je, zkuste si zajet do královského paláce v Seville. Znát jej můžete jako sídlo v Martellů Dorne.

Sevilla, Španělsko
Hra o trůny, Španělsko, Sevilla

Stejně tak je tomu například v oblasti Las Bardenas Reales, která je v současnosti národním parkem. Znát ji můžete jako Dothracké moře.

, Španělsko

Míst je samozřejmě spousta, nejen v Evropě, ale i po celém světě. My jen doufáme, že se nám podařilo vás trochu inspirovat na výlety, které by vás ani nenapadly, a přitom nejsou zas tak daleko.

Pokud máte připomínku nebo jste našli chybu, napište prosím na redakce@pelipecky.cz. Pokud máte cool cestovatelský příběh, recenzi, reportáž nebo blog a chcete se o své zážitky podělit se světem, nebojte se nám svůj text poslat na novinky@pelipecky.sk. Rádi ho zveřejníme v sekci Cestopisy.


Speciální nabídky pro naše čtenáře

    • Půjč si auto přes Pelikán. Klikni, zvol si destinaci, porovnej ceny, vyber model auta a rezervuj. Auto si vyzvedneš po příletu na letiště. Kamarádíme se totiž s Rentalcars.com.
    • Naše srdcovka - cestovatelský newsletter, který odebírají desetitisíce cestovatelů v ČR i na Slovensku:
    5/5 - (2 votes)
Klikněte pro komentář

Dominika stihla od dětství s rodinou procestovat Českou republiku křížem krážem. Na cestách přitom vyhledává památky – miluje historii, umění, nové chutě a hlavně přírodu! A mimo psaní pro nás i pro sebe ještě maluje!

Nahoru