Connect with us
Polární záře

Cestopisy

7 unikátních míst, kam chodí fotografové na lov polární záře

7 unikátních míst, kam chodí fotografové na lov polární záře

Fascinující divadlo, které musíte zažit alespoň jednou za život. Tak popisují polární záři ti, kteří ji na vlastní oči již spatřili. Potřebujete k tomu hodně trpělivosti, teplé oblečené a musíte vědět kdy a kam cestovat. Historie sice už vícekrát potvrdila, že tento úkaz lze pozorovat i ze střední Evropy, pokud chcete ale Auroru Borealis zažít v její plné kráse, budete muset na sever. Pojďte se s námi podívat na ta nejlepší místa k pozorování a fotografování polární záře.

Reklama

1. Fairbanks, Aljaška

Kde máte největší šanci polární záři spatřit? Ve Fairbanks na Aljašce. V průměru ji tu lze zahlédnout přibližně 243 nocí v roce. To navíc v nádherném horském prostředí s panoramatem národního parku Denali a s drinkem v ruce v lázních Chena. Nejlepší čas na pozorování polární záře na Aljašce začíná v srpnu a končí až v dubnu. Fotografové tvrdí, že nejlíp uděláte, když sem přijedete v březnu. Počasí je už příznivější a dny o něco delší.

Fairbanks

2. Tromsø, Norsko

V Norsku můžete pozorovat polární záři pochopitelně na vícero místech, ale mezi ty velmi oblíbené patří Tromsø, odkud lze polární záři pozorovat v průměru až 230 nocí v roce, od září do března. Tromsø je kouzelné městečko, kde vám k polární záři naservírují i skvělou horskou večeři. Hlavní dění představení můžete pozorovat z okna hotelu nebo i během dobrodružné výpravy na sněžných skútrech.

Norsko

3. Isle of Skye, Skotsko

Někdy nemusíte cestovat až ta daleko. V lednu dopřeje příroda pozorování polární záře i Skotsku. Skotové se však musí s hledáním aurory trochu potrápit a vydat se na místa s tmavou oblohou, kterou neruší světlo velkoměst. Hlavními pozorovacími lokalitami je souostroví při západním pobřeží Skotska.

Skotsko

4. Nellim, Finsko

I když se polární záře ve Finsku zjevuje téměř půl roku, přibližně od listopadu do dubna, asi jen 20 nocí je pro její pozorování, teda bez rušivých mraků na obloze. Největší šance jsou mezi sedmou hodinou večer a druhou po půlnoci. Nejkrásnějším prostředím na její pozorování je údajně vesnička Nellim v nádherném Laponsku. Nachází se jen 9 km od hranic s Ruskem a nabízí specialitu v podobě výletů se sněžným spřežením spojeným se sledováním záře.

Laponsko

5. Kirkjufell, Island

Island fascinuje fotografy i v čase, kdy není polární záři vidět. No jestli se na Island chystáte jen kvůli tomuto úkazu, fotografové doporučují navštívit druhé největší město Islandu Akureyri nacházející se na severu ostrova nebo horu Kirkjufell z západní části.

Island

6. Longyearbyen, Špicberky

Díky polární noci budeme moct sledovat polární záři téměř kdykoliv přes den. Vydejte se proto 900 kilometrů od norského vnitrozemí na sever a budete mít dokonalé podmínky pro sledování polární záře. Souostroví Špicberky je aktuálně velmi oblíbenou destinací pro turisty ze střední Evropy.

Špicberky

7. Kangerlussuaq, Grónsko

Brána do Grónska, nádherný Kangerlussuaq, je jedno z nejlepších míst na sledování polární záře. Nabízí až 300 jasných dní v roce a podle místních leží přímo nad oblastní, kde se polární záře vyskytuje velmi často.

Akční letenky

Mohlo by vás zajímat:

Pokud máte připomínku nebo jste našli chybu, napište prosím na redakce@pelipecky.cz. Pokud máte cool cestovatelský příběh, recenzi, reportáž nebo blog a chcete se o své zážitky podělit se světem, nebojte se nám svůj text poslat na novinky@pelipecky.sk. Rádi ho zveřejníme v sekci Cestopisy.


Speciální nabídky pro naše čtenáře

    • Půjč si auto přes Pelikán. Klikni, zvol si destinaci, porovnej ceny, vyber model auta a rezervuj. Auto si vyzvedneš po příletu na letiště. Kamarádíme se totiž s Rentalcars.com.
    • Naše srdcovka - cestovatelský newsletter, který odebírají desetitisíce cestovatelů v ČR i na Slovensku:
    4/5 - (4 votes)
Klikněte pro komentář
Nahoru