Connect with us

Cestopisy

Pro sportovce, milovníky hor i rekreanty. Takto vypadá pobyt v hotelu FIS

Pro sportovce, milovníky hor i rekreanty. Takto vypadá pobyt v hotelu FIS

Když se na kongresu Mezinárodní lyžařské federace (FIS) v roce 1967 rozhodlo, že se Mistrovství světa v severském lyžování 1970 uskuteční na Štrbském Plese, okamžitě se začalo s výstavbou hotelů, ubytoven a sportovišť. Právě díky této události se začal stavět i legendární Hotel FIS, kde se soustředili sportovci a novináři z celého světa.

Reklama

Když se o 50 let později, v roce 2020 na domácím minikongrese v Dúbravke, rozhodovalo, kde se bude na nejbližším výletě v Tatrách bydlet, i v tomto případě vyhrálo Štrbské Pleso, volba padla na Hotel FIS.

Budova hotelu FIS

I přesto, že je organizace mistrovství světa na Štrbském Plese už jen nostalgickou vzpomínkou, Hotel FIS své dveře dodnes otevírá profesionálním i rekreačním sportovcům snad každého druhu, ale i lidem, kteří hledají odpočinek na nenáročných túrách po okolí, kterých je zde nespočet.

Za roky aktivní turistiky v Tatrách jsem na Štrbském Plese nikdy nespala. Ubytovala jsem se a hned poté jsem se šla podívat na západ slunce nad Štrbským Plesem. V neděli večer tam potkáte jen pár lidí a jezero máte téměř celé pro sebe.

Reportérka Mirka při západu slunce u Štrbského plesa

Další dva dny nás čekal aktivní odpočinek, pokud se tak dá nazvat výstup mírným poklusem na Rysy. Výbornou zprávou pro ty, kteří po 7hodinovém pochodu netouží, je, že v letních měsících dostávají hosté k ubytování obousměrné lístky na lanovky. Platí to na každý jeden den pobytu, takže si můžete vybírat, jestli se necháte vyvézt na Hrebienok, Solisko, nebo pod Lomnický štít.

Nejlepší destinace v Evropě i podle Lonely Planet

Lonely planet vyhlásil Vysoké Tatry v roce 2019 za nejlepší destinaci v Evropě. A i když se to mnohým může zdát neuvěřitelné, Tatry jsou opravdu výjimečným fenoménem z mnoha hledisek. Jejich majestátnost i mně vyráží dech vždy, když tam přijedu. Horská plesa, svěží horský vzduch, nedobytné štíty, pískající svišti a plaší kamzíci, kteří na vás podezřele zírají z bezpečné vzdálenosti.

Mirka na túře v Tatrách

Tatry jsou přes týden o něco více cool

To, že jsme si na náš pobyt nevybrali víkendový termín, bylo dobré rozhodnutí. Nejen kvůli obsazenosti hotelu, ale i kvůli počtu turistů na nejlepších trasách. Do Tater se většinou dostanu jen přes víkend, takže oblíbeným turistickým trasám se vyhýbám.

V pondělí jsem se ale po dlouhých letech odvážila vykročit na trasu, kterou milují všichni návštěvníci od Slováků, Poláků, Čechů až po Maďary, na nejvyšší štít Polska – Rysy. Z posledních fotografií hromady turistů, které kolovaly internetem, jsem se obávala, že už moje příležitost nepřijde. V pondělí jsem ale překonala svůj strach. A stálo to za to. Lidí jsme potkávali jen málo a to i kvůli tomu, že jsme na túru vyrazili těsně po 7 ráno. S většinou turistů jsme se setkali až při našem scházení.

Ze Štrbského Plesa máte na výběr několik náročnějších i méně náročných túr. My vám doporučujeme následující:

Pleso ve Vysokých Tatrách

1. Výstup na Rysy

Výstup na Rysy patří k nejpopulárnějším výstupovým trasám v Tatrách. Jejich tři vrcholy jsou přesně na slovensko-polské hranici. Jestli začínáte túru na Štrbském Plese, čekají vás přibližně čtyři hodiny stoupání, nejdříve k Popradskému plesu, odtud po modré k rozcestí nad Žabím potokem, následně po červené do nenáročného úseku do Kotliny Žabích ples. Následně strmě vzhůru po řetězech k slavné Chatě pod Rysy a pak už jen krátký, přibližně 45minutový úsek na vrchol.

Vysoké Tatry - výhled do údolí

2. Výstup na Kriváň

Ze Štrbského Plesa se na Kriváň dostanete po Tatranské magistrále až k Jamskému plesu, kde se napojíte na červenou značku. Mírným stoupáním kosodřevinou s nádhernými výhledy se dostanete do Važecké doliny a na hřeben Západních Tater. Dále trasa směřuje pod vrchol Malého Kriváňa, kde následuje závěrečné 45minutové stoupání přes Daxnerovo sedlo až na samotný vrchol našeho slavného Kriváňa.

Vysoké Tatry - pohled na Kriváň

3. Bystrá Lávka

Krásný okruh se dá udělat přes Bystrou Lávku. Ze Štrbského Plesa vchází turistický chodník do Mlynické doliny podél potoku Mlynica směrem k vodopádu Skok. Potom následuje strmější stoupání kolem vodopádu k Plesu nad Skokem. Následně chodník směřuje k Capiemu plesu a stoupá do Bystrého sedla pod Furkotským štítem, který v minulosti rovněž patřil mezi volně přístupné a značkované štíty.

Po překročení lávky trasa směřuje do Furkotské doliny na rozcestí s Tatranskou magistrálou, odkud se dostanete zpět na Štrbské pleso. Pro ty, kteří mají méně času nebo preferují jen nenáročnou procházku, je výbornou volbou samotný výlet k vodopádu Skok.

4. Výstup na Přední Solisko

Výstup na Přední Solisko, které patří k 8 volně zpřístupněným vysokotatranským štítům, si můžete zkrátit a využít lístek na lanovku, který dostáváte během letních měsíců k ubytování v Hotelu FIS zcela zdarma. Vyvezete se na Chatu pod Soliskem a z chaty se červenou značkou dostanete až na vrchol.

Hotel FIS a lesy okolo

5. Hincova plesa a výlet na Kôprovský štít

Ze Štrbského plesa na Popradské, následně k rozcestí nad Žabím potokem se po červené značce nádhernou Mengusovskou dolinou dostanete k rozcestí nedaleko chaty u Popradského plesa. Potom po modré až k Malému a Velkému Hincovu plesu, které je nejhlubším plesem ve Vysokých Tatrách s hloubkou až 53,7 m. Pokud máte dostatek sil a času, trasa pokračuje až na Kôprovský štít, který vás odmění těmi nejkrásnějšími výhledy.

Velké Hincovo pleso

Útulné wellness se vším všudy

Co bodne po celodenní túře lépe než odpočinek v sauně a vířivce? Další velkou výhodou pobytu přes týden je, že jsme ve wellness byli úplně sami. Čeká na vás suchá, parní a infrasauna, vířivka, ale i oddechová místnost. Masáže doporučuji rezervovat předem.

Hotel FIS - wellness

S nádechem nostalgie

Hotel FIS se odjakživa spojoval se sportem, sportovci, jejich soustředěními a tréninky bez ohledu na to, zda šlo o letní nebo zimní disciplíny. Ze starých i novějších fotografií na stěnách na vás dýchá omamný pocit vítězství a soudržnosti sportovních týmů, známých i méně známých sportovců ze Slovenska i ze světa.

V hlavě si představuji, jak velkolepý musel být rok 1970, kdy se z okna hotelu nabídl vznešený pohled na neuvěřitelné výkony skoků na lyžích přímo naproti hotelu. Dnes před hotelem vyrostla kontroverzní vyhlídková věž. Slouží rovněž jako jedno z muzeí, které otevírá horolezecká legenda Reinhold Messner, a zaměřovat se bude na historii lokálního horolezectví.

Hotel FIS - restaurace

Historická fotka lyžařských závodů

Milují pejsky

Místa, kde vítají čtyřnohé chlupáče, jsou mi automaticky sympatická. Proto u mě Hotel FIS dostal body navíc ještě předtím, než jsem se tam dostala i osobně.

Toho našeho jsme přece jen pro jistotou nechali doma. Bohužel si neumí vážit hotelové polštáře tak, jako jiní slušně vychovaní psy, a nějakým zázrakem vždy, když s nimi zůstane sám, vybuchnou. Pokud se vám toho vašeho podařilo vychovat lépe, vezměte ho klidně s sebou, v Hotelu FIS jsou psi vítáni.

Vegetariáni a bezlepkáči, no stress. Ve FISu se myslí na všechny

Považuji se za celkem náročného strávníka. Hotel FIS však splnil moje očekávání. Na snídani myslí na všechny, najdete zde vše od bezlepkového pečiva přes rostlinná mléka a máslo, ovoce, zeleninu po klasiku v podobě vajíček, klobásek, studených nářezů a cereálií.

Na večerním bufetu, který je součástí polopenze, rovněž najdete něco pro každého, a ještě i úžasně chutného. Totéž platí na jídla z A la carte. Šéfkuchař při sestavování menu myslel i na nejmenší a připravil jídla speciálně pro malé náročné jazýčky.

Mirka u večeře v restauraci hotelu FIS

Závisláci na sportu i oduševnělí rekreanti

I vy ráno vstáváte s potřebou zvednout nějaké to železo nebo si zabušil do pytle či náhle udělat několik mrtvých tahů? V Hotelu FIS je jednoznačně největší posilovna, jakou jsem v hotelu na Slovensku viděla. A není určena jen pro sportovní týmy, ale i pro všechny hosty hotelu, kteří si chtějí zacvičit. Navíc je v ceně vašeho ubytování.

Nečekejte žádné zbrusu nové nablýskané stroje. Posilovna má svoji old school patinu a tu já mohu. Kousek vedle najdete velkou tělocvičnu, klasiku, kterou znáte ze základky. Pokud si chcete zavzpomínat a zahrát si s rodinou či partou fotbal, volejbal, házenou nebo si jen tak volně zasportovat, je vám také plně k dispozici. Najdete zde i kulečníkový a pingpongový stůl. Věřím, že jednoho dne přijde řada i na rekonstrukci a opětovné spuštění provozu plaveckého bazénu, který je nostalgickou součástí Hotelu FIS.

Hotel FIS - posilovna

Stálé obyvatelky hotelu

Nejlepší výhledy ze své terásky mají stálé obyvatelky Hotelu FIS – včely, které se nacházejí na jeho střeše. Pět rodin zde žije vedle sebe a vůbec se nehádají. Pracovitě produkují med pro spotřebu hotelu a na kosmetické výrobky, které v něm najdete.

Hotel FIS - včelí úly na střeše hotelu

Dovolená na Slovensku je letos hit:

Pokud máte připomínku nebo jste našli chybu, napište prosím na redakce@pelipecky.cz. Pokud máte cool cestovatelský příběh, recenzi, reportáž nebo blog a chcete se o své zážitky podělit se světem, nebojte se nám svůj text poslat na novinky@pelipecky.sk. Rádi ho zveřejníme v sekci Cestopisy.


Speciální nabídky pro naše čtenáře

    • Půjč si auto přes Pelikán. Klikni, zvol si destinaci, porovnej ceny, vyber model auta a rezervuj. Auto si vyzvedneš po příletu na letiště. Kamarádíme se totiž s Rentalcars.com.
    • Naše srdcovka - cestovatelský newsletter, který odebírají desetitisíce cestovatelů v ČR i na Slovensku:
    Prosím, ohodnoťte náš článek.
Klikněte pro komentář

Mirka si už dávno uvědomila, že jeden život jí bude málo, aby stihla zažít všechno, co si naplánuje a navštívit všechna místa, o kterých sní. Proto si vybírá vždy to nejlepší. Miluje nedotčenou přírodu daleko v horách. Potkáte ji na lyžích, ve městě s knihou, na kávě, v posilce, v tělocvičnách, v galeriích, se psem v lese nebo běžet podél řeky. V Pelikánu dělá přesně to, co ji baví a jako produktová specialistka pro vás spojuje nejlepší letenky s nejlepšími hotely a zážitky.

Nahoru