Connect with us
Vysoké Tatry

Cestopisy

10 nejkrásnějších tatranských túr s dětmi i bez nich

10 nejkrásnějších tatranských túr s dětmi i bez nich

Slovensko je sice malá země, ale zato má velké kopce. Ve světovém měřítku jsou možná těmi nejmenšími, ale mnoho špičkových horolezců ze Slovenska i Česka, ale i z celého světa, označilo Tatry za jedno z pěti nejkrásnějších pohoří na světě. Nabízejí jednak skvělý odpočinek, na druhé straně i úžasné zážitky, dobrodružství a adrenalin.

Reklama

A ať už jedeme do Tater z jakéhokoli důvodu (wellness, krásné ubytování, výhledy) téměř všechny nás během pobytu spojuje touha vyběhnout do lesa, na nejkrásnější štíty a zažít pořádnou turistiku. Přináším za sebe seznam deseti nejkrásnějších tatranských túr, které jsem vyzkoušel a které mě nejvíce chytily za srdce.

1. Ze Trí studničiek na Kriváň – hodiny turistiky odmění úžasný výhled

  • Odkud? Tri Studničky (1141 m.n.m.), (parkoviště, SAD) – pod Kriváňom – Kriváň (2494 m.n.m.) – pod Kriváňom – Jamské pleso – Chata kpt. Rašu – Tri Studničky
  • Náročnost? Těžká túra, výstup se doporučuje od 12 let
  • Kolik to trvá? Celá túra nahoru – dolů trvá obvykle 6 – 7 hodin

První tatranské dobrodružství začneme hned zhurta, na jeden z nejznámějších, ale zároveň fyzicky nejnáročnějších výstupů na zdolání.

Túra nádherně graduje. Začnete ji na parkovišti Tri Studničky a odtud začíná stezka mírně stoupat. Dlouhé šlapání masivním kopcem bude odměněno nádherným výhledem – je třeba na to myslet celou cestu. Poslední stoupání je velmi výživné, doporučuji vybavit se dostatečným množstvím tekutin a snacků.

Cestou totiž nejsou žádné chaty, pouze les, kosodřevina, čerstvý vzduch a nádherné kopce. Z Kriváně vidíte Liptovskou Maru, západní Tatry a celé panorama Vysokých Tater z jejich nejvyššího západního bodu. Kriváň se dá absolvovat i túrou ze Štrbského plesa.

2. Predné Solisko a Bystrá lávka v jeden den

  • Odkud? Štrbské pleso – Bystrá lávka (2300 m.n.m.) – Predné Solisko (2093 m.n.m.) – Chata pod Soliskom (1880 m.n.m.) – Štrbské pleso
  • Náročnost? Středně náročná túra, výstup se doporučuje od 12 let
  • Kolik to trvá? Celá túra nahoru – dolů trvá obvykle 6 – 7 hodin

Bystrá lávka je krásná túra a její zdolání se dá naplánovat několika způsoby. Mně osobně se nejvíce osvědčilo přijít ze Štrbského plesa přes nádherný vodopád Skok, dále přes Mlynickou dolinu až do sedla Bystrá lávka, a nakonec návrat přes Furkotskou dolinu na Chatu pod Soliskem, kde se dá výborně najíst a přespat.

Obě údolí jsou kouzelná, samotné sedlo zvládne každý, kdo už má na túrách nějakou tu zkušenost s řetězy. Pokud ji nemáte, posledních pár metrů zvládnou i začátečníci – doporučuji ale určitě jít se zkušenějším parťákem.

Po Bystré lávce pokračuje stezka na Štrbské pleso nebo na Chatu pod Soliskem. Já si vždy vyberu druhou variantu a počkám si na západ slunce na Predném Solisku.

Komu stačí túra na Predné Solisko, ať si ji užije, ale existuje i jednodušší varianta pro rodiny s dětmi. Na Chatu pod Soliskem se dá celý rok vyjet lanovkou, z chaty už je to pak jen nějakých 40 minut k vrcholu Predného Soliska.

3. Kôprovský štít a Velké Hincovo pleso jednou cestou

  • Odkud? Štrbské pleso – Popradské pleso – Rozcestník nad Žabím potokem – Velké Hincovo pleso (1945 m.n.m.) – Vyšné Kôprovské sedlo (2180 m.n.m.) – Kôprovský štít (2363 m.n.m.) – zpět stejnou cestou.
  • Náročnost? Středně náročná túra, výstup se doporučuje od 12 let
  • Kolik to trvá? Celá túra nahoru – dolů trvá obvykle 7 hodin

Kôprovský štít je jedním z osmi turistům přístupných vrcholů a není až tak turisticky známý, i když má krásy na rozdávání. Nachází se kousek od polských hranic na konci Mengusovské doliny. Je z něj úžasný výhled na Velké Hincovo Pleso a také polskou část Tater.

Túra začíná od hotelu Patria u Štrbského plesa po červené značce Tatranskou magistrálou. Cestou navštívíte Popradské pleso – pokud máte malé děti a netroufáte si na víc, postačí vám i tato varianta a dále už nemusíte.

Ten, kdo chce fotku navrcholu s Kôprovským štítem a Veľkým Hincovým plesem, ten ať jde bojovat dál. Nejkrásnější část túry začíná právě za Popradským plesem a nekonečným průchodem Hincovou kotlinou. Výhled shora stojí skutečně za to.

4. Rysy zvládnete i s dětmi, východ slunce vám vyrazí dech

  • Odkud? Štrbské pleso (1355 m.n.m., hotel Patria) – Popradské pleso – Rozcestník nad Žabím potokem – sedlo Váha (2340m) – Rysy (2499m), zpět stejnou cestou.
  • Náročnost? Těžká túra, výstup se doporučuje od 12 let
  • Kolik to trvá? Celá túra nahoru – dolů trvá obvykle 8 hodin

Túra za nejvýše položenou horskou chatou na Slovensku a také turistika na jeden z nejvyšších kopců Vysokých Tater je něco, co si chce vyzkoušet každý Slovák aspoň jednou za život. Bohužel, pak to tak vypadá i na stezkách. Ty jsou v letní sezóně extrémně přeplněné, a tak se mnozí otáčejí už na půl cesty za dobrodružstvím.

Já výstup na Rysy doporučuji raději přes týden, kdy je obecně v horách méně návštěvníků a rovnou i s ubytováním na chatě. Proč? Na chatu se můžete vydat i odpoledne, kdy už většina lidí směřuje dolů. Pokud stihnete i západ slunce, máte vyhráno. Pokud ne, určitě se jděte podívat na ranní východ!

5. Polský hrebeň, Východná Vysoká a Sliezsky dom během jedné túry

  • Odkud? Lysá Poľana (970 m.n.m.) – Sedlo Polský hrebeň (2200 m.n.m.) – Východná Vysoká (2429 m.n.m.) – horský hotel Sliezsky dom (1670 m.n.m.) – Tatranská Polianka (1005 m.n.m.)
  • Náročnost? Středně náročná túra, výstup se doporučuje od 12 let
  • Kolik to trvá? Celá túra nahoru – dolů trvá obvykle 8 a půl hodiny

Vstup do Bielovodské doliny začíná na Lysé Polaně těsně před hraničním mostem s Polskem. První 3 kilometry vede modře značená turistická stezka asfaltovou silnicí, až po horáreň (vysokohorská chata, která je tak běžně místními označována) v Bielovodském údolí. Pokud milujete pusté tatranské doliny, během této túry nepotkáte z Lysé Poľany téměř nikoho.

Modře značená turistická stezka vede až pod Polský hřeben, kde se stáčí a vystupuje do sedla Prielom a odtud pokračuje na Zbojnickou chatu. Vy ale chcete jít na Sliezsky dom a proto začnete stoupat po pravé straně po zelené značce.

Z Polského hrebeňa je to pak krásná vysokohorská a výživná turistika vzhůru na Východní Vysokou, doporučuji ji zejména těm fyzicky zdatnějším. Sestup z Polského hrebeňa vede prvních 150 metrů po řetězech, později je již příjemnějším a zhruba za hodinku a půl jste u Sliezskeho domu. Tam určitě doporučuji i přenocovat. Nádherné moderní pokoje, krásný výhled na Velické pleso, úžasný wellness a výjimečné jídlo.

6. Z “Térynky” přes Priečne sedlo na “Zbojníčku” – nejnáročnější túra v Tatrách

  • Odkud? Starý Smokovec (990 m.n.m.) – Hrebienok (1285 m.n.m.) – Zamkovského chata (1475 m.n.m.) – Téryho chata (2015 m.n.m) – Priečne sedlo (2352 m.n.m) – Zbojnická chata (1960 m.n.m) – Hrebienok (1285 m.n.m) – Starý Smokovec (990 m.n.m)
  • Náročnost? Těžká túra
  • Kolik to trvá? Celá túra nahoru – dolů trvá obvykle 10 – 11 hodin

Jedna z nejvýživnějších tatranských túr je můj oblíbený pochod přes Priečné sedlo dvěma nejkrásnějšími tatranskými dolinami. Pokud se bojíte výšek, tuto túru vynechejte. Řetězy pod Priečným sedlom nejsou pro každého a určitě ne pro malé děti. Je také obzvlášť důležité, abyste měli vhodnou obuv, protože pochod je považován v rámci vysokohorské turistiky za jeden z nejnáročnějších.

Túra začíná ve Starém Smokovci, odkud se postupně dostanete přes Hrebienok (ten lze zdolat i lanovkou) na Rainerovu útulňu, Zamkovského chatu a Malou Studenou dolinou na Téryho chatu. Tam doporučuji dodat tělu potřebné zásoby, odpočinout si a pokračovat po zelené značce vpravo od chaty kolem západního břehu Spišského plesa.

Stezka dále stoupá a přes Pfinnovu kopu se do hodiny dostáváte na známé rozcestí pod Sedielkom. Odtud je to po žluté značce do Priečného sedla asi 40 minut. Tato část výstupu je technicky nejnáročnější. Samotné řetězy na Priečné sedlo jsou technicky nejnáročnějším úsekem Vysokých Tater. Pokud takovou turistiku zvládnete, neměli byste mít problém ani s výstupem na Gerlach s horským průvodcem.

Ze sedla se dostanete stezkou prudce dolů, potom přes Strelecké polia tzv. Ostravskou stezkou pod Širokou věž, Ostrý štít a Javorový štít až k vysněné Zbojnické chatě. Tam si dáte další občerstvení a můžete pokračovat dolů (samozřejmě ne toutéž cestou) Velkou Studenou dolinou až do Smokovce.

7. Slavkovský štít a jeho neskutečné výhledy

  • Odkud? Starý Smokovec (990 m.n.m.) – rozcestí s Tatranskou magistrálou (1356 m.n.m.) – Slavkovská vyhlídka (1550 m.n.m.) – Slavkovský nos (2273 m.n.m.) – Slavkovský štít (2452 m.n.m.) – stejnou cestou zpět.
  • Náročnost? Středně náročná túra, výstup se doporučuje od 12 let
  • Kolik to trvá? Celá túra nahoru – dolů trvá obvykle 9 hodin

Túra na Slavkovský štít na to sice nevypadá, ale svým převýšením strčí do kapsy i výstup na Gerlach ze Sliezskeho domu. Zatímco na Gerlach překonáte ze Sliezskeho domu na vrchol 1000 výškových metrů, na Slavkovský štít je to skoro 1500.

Cesta začíná klasicky ze Starého Smokovce modrou turistickou značkou, která vede až na samotný vrchol Slavkovského štítu. Někteří říkají, že je to nejnudnější výstup v celých Tatrách – já si něco takového nedovolím o žádném tatranském štítu říct. Je pravda, že je poměrně dlouhý a po celou dobu nabízí stejný výhled, ale závěrečný výstup váš názor změní.

Z vrcholu je famózní výhled do kotlin a také na nejvyšší vrch Slovenska – Gerlachovský štít. Na severu je dokonce vidět i Zbojnická chata. Cesta dolů vede toutéž trasou. Dejte si pozor zejména na to, abyste měli dostatek pitného režimu a snacků, po cestě vzhůru není žádná chata.

8. Velká Svišťovka a výhled na Chatu u Zeleného plesa

  • Odkud? Tatranská Lomnica – Start – Skalnatá chata – Skalnaté pleso – Huncovská vyhlídka, sedlo pod Velkou Svišťovkou – Velká Svišťovka (2038 m.n.m.) – sedlo pod Velkou Svišťovkou – Chata u Zeleného plesa a zpět
  • Náročnost? Středně náročná túra, výstup se doporučuje od 12 let
  • Kolik to trvá? Celá túra nahoru – dolů trvá obvykle 8 hodin

Velká Svišťovka je poměrně snadno zdolatelný kopec a túra je zajímavá i tím, že nabízí úžasný výhled na dolinu, v níž je jedna z nejfotogeničtějších chat – Chata u Zeleného plesa.

Svišťovka je nevelký travnato-sutinový vrch patřící k nejnavštěvovanějším ve Vysokých Tatrách. Túra vede z Tatranské Lomnice přes Zelené pleso, ale dá se absolvovat i z opačné strany – směrem od Skalnatého plesa.

Zajímavostí Velké Svišťovky je jedenáct skalních útvarů, tzv. Kajícníků, které se nacházejí na severovýchodním svahu kopce. Cestou se určitě stavte na Chatě u Zeleného plesa na sladké dobroty.

9. Jahňací štít a Brnčalka jednou cestou

  • Odkud? Bílá voda (autobusová zastávka) – rozcestí u Šalvejového pramene (1100 m.n.m.) – Chata u Zeleného plesa (1551 m.n.m.) – Jahňací štít (2230 m.n.m.) a stejnou cestou zpět.
  • Náročnost? Středně náročná túra, výstup se doporučuje od 12 let
  • Kolik to trvá? Celá túra nahoru – dolů trvá obvykle 8 hodin

Opět jdeme na Chatu u Zeleného plesa, což je sama o sobě úžasná túra. Žlutá značka vede již od parkoviště Bílá voda až na vrchol Jahňacieho štítu. Závěrečný úsek z doliny na hřeben je zajištěný řetězy a kramlemi.

Samotný vrcholek poskytuje úžasné panorama a nezaměnitelný výhled na Belianské Tatry. Jahňací štít je totiž poslední štít hlavního hřebene Vysokých Tater.

10. Široké a Kopské sedlo ze Ždiaru

  • Odkud? Ždiar (895 m.n.m.) – hotel Magura – rozcestí v Monkovém údolí – Široké sedlo (1825 m.n.m.) – Kopské sedlo (1749 m.n.m.) – Velké Bílé pleso – Zelené pleso – Sedlo pod Svišťovkou (2023 m.n.m.) – Skalnaté pleso – Tatranská Lomnica
  • Náročnost? Náročná celodenní túra, výstup se doporučuje od 12 let
  • Kolik to trvá? Celá túra nahoru – dolů trvá obvykle 9 hodin

Krásná túra na konci Vysokých, resp. začátku Belianských Tater. Od autobusové zastávky ve středu Ždiaru se vydejte po vedlejší silnici k hotelu Magura. Od hotelu pokračujte přes louku do Monkové doliny, kde začíná naučná stezka. Odtud už stoupá poměrně exponovaným lesním terénem až do pásma kosodřevin, kudy se postupně dostanete na hřeben Širokého sedla.

Zde se geograficky končí Belianské Tatry a vy si zde můžete udělat super piknik s výhledem. Odtud dále směřujete jedinou dostupnou pěšinkou na Kopské sedlo, odkud vstupujete do doliny Bílých ples až k Velkému Bílému plesu. Nakonec navštívíte Chatu u Zeleného plesa a zde se můžete rozhodnout, zda půjdete zpět stejnou cestou nebo se vrátíte domů přes Tatranskou magistrálu.

Při návštěvě TANAP-u, prosím, respektujte pravidla a autority národního parku. Součástí odpovědného přístupu je i respektování zimní uzávěry turistických stezek (většinou od 1. listopadu – 14. června), jejíž narušení se může trestat pokutou, ale zejména – uzávěry chrání zvířata a přírodu, buďme k ní šetrní.

Pokud máte připomínku nebo jste našli chybu, napište prosím na redakce@pelipecky.cz. Pokud máte cool cestovatelský příběh, recenzi, reportáž nebo blog a chcete se o své zážitky podělit se světem, nebojte se nám svůj text poslat na novinky@pelipecky.sk. Rádi ho zveřejníme v sekci Cestopisy.


Speciální nabídky pro naše čtenáře

    • Půjč si auto přes Pelikán. Klikni, zvol si destinaci, porovnej ceny, vyber model auta a rezervuj. Auto si vyzvedneš po příletu na letiště. Kamarádíme se totiž s Rentalcars.com.
    • Naše srdcovka - cestovatelský newsletter, který odebírají desetitisíce cestovatelů v ČR i na Slovensku:
    5/5 - (2 votes)
Klikněte pro komentář
Nahoru