Connect with us

Cestopisy

Bolívie: Průvodce po hornaté jihoamerické zemi

Bolívie: Průvodce po hornaté jihoamerické zemi

Chceš-li zažít pravou Jižní Ameriku, vydej se do Bolívie! Tato kouzelná země ukrývá vysoké vrcholky Andského pohoří, největší solnou pláň světa Salar de Uyuni, cesta smrti Camino de la Muerte, jezero Titicaca i Amazonský prales.  Čeká na tebe velmi barevná kultura a velké dobrodružství! Náš průvodce ti pomůže s přípravou cesty!

Reklama
Bolívie je nádherná země!

Podívej se na zajímavé letenky do Bolívie

Jak se dostat do Bolívie?

Nejvíce mezinárodních letů míří do nejznámějšího města La Paz, které není ani hlavním, ani největším městem Bolívie. Je však v centru nádherných hor a atrakcí, o kterých si v průvodci povíme. Můžeš si však porovnat i letenky do sousedních států a následně se do Bolívie dostat autobusem.

My jsme do země přijeli severu Chile, odkud se vjíždí na slavnou náhorní plošinu Altiplano a k solné pláni Salar de Uyuni. Rozdíl v obou zemích byl znatelný na první pohled. Bolívie je oproti Chile mnohem méně vyspělá, ale zase si více uchovává jedinečnou původní kulturu. Přibližně polovinu obyvatel tvoří potomci indiánských kmenů, což je více, než u zbylých států Jižní Ameriky.

Bolívie má velké zastoupení původních domorodých obyvatel
Bolívie má velké zastoupení původních domorodých obyvatel
Zkusil jsem zapadnout mezi místní seniory

Jak vyzrát na Salar de Uyuni?

Největší solná pláň světa Salar de Uyuni je přístupná z Bolívie i z Chile, neboť se nachází poblíž chilských hranic. Určitě ti doporučujeme několikadenní organizovaný výlet v jeepu přes náhorní plošinu Altiplano. Tento „trip“ se dá domluvit v chilském městečku San Pedro de Atacama, anebo v bolivijském Uyuni. Bolivijské cestovní agentury tě vyjdou zpravidla levněji, neboť ceny jsou v zemi obecně nižší.

Bolívie a Altiplano
Cesta přes náhorní plošinu Altiplano

Altiplano je jedna z nejhezčích částí Bolívie

Náhorní plošina Altiplano neukrývá jen solnou pláň Salar de Uyuni, ale i další nádherné přírodní scenérie jako jsou hory, gejzíry, barevné laguny, sopky i skalní útvary. U solného jezera Laguna Colorada často uvidíš plameňáky i lamy, které skvěle dokreslují pravou bolivijskou krajinu. Vše je v Bolívii tak nějak výše. Hned první den po přejezdu bolivijské hranice jsme se ocitli v nadmořské výšce nad 4000 metrů.

Na alkohol raději zapomeň

Může tě tak celkem snadno rozbolet hlava. Snaž se vyhnout konzumaci alkoholu, neboť ten prevenci vysokohorské nemoci příliš nepomáhá. Naopak si můžeš koupit lístky koky, kterou místní lidé žvýkají, aby jim pomohla zvládnout vysoké nadmořské výšky.

Kde budu bydlet?

V ceně přejezdu přes plošinu Altiplano je zpravidla spaní ve skromných horských hotelech, často i v hotelech postavených ze soli. Měli jsme dokonce i solnou postel. V noci bývá v této nadmořské výšce velká zima, a proto měj s sebou dostatečně teplé oblečení. Doporučujeme ti koupi lamího svetru, který nás během mrazivých večerů zahřál. Ubytování v Bolívii je obecně velmi levné. Ve větších městech nechybí ani široká nabídka hostelů, ve kterých potkáš cestovatele z mnoha zemí. Hodně lidí projíždí přes celou Jižní Ameriku a dá ti zajímavé tipy, co vidět v okolních státech.  

Východ slunce na Salar de Uyuni

Velkým zážitkem na solné plošině Salar de Uyuni pro nás byl úchvatný východ slunce. Exkurze tě tam většinou zavezou na snídani. Zastavili jsme se i na „ostrůvku“ Isla Pia Pia, který je pokrytý obřími kaktusy a je oázou uprostřed nehostinné soli.

Krásný východ slunce na Salar de Uyuni
Krásný východ slunce na Salar de Uyuni

Focení na Salaru je zábava

Na Salar de Uyuni si můžeš pohrát s focením a perspektivou. Lidé se tu často fotí, jak vylézají z láhve piva nebo jak tancují někomu na ruce. Bolivijský řidič jeepu byl na situaci připraven a neváhal nám půjčit plastového dinosaura. „Naprosto zbytečnou fotku, jak mě žere tiranosaurus na solný planině jsem vždycky chtěl, tak jdem na to!“, zavelel jsem a s Davidem a Káťou jsme se pustili do netradičního fotografování. Podívej se, co z toho vzniklo!

Salar de Uyuni, Bolívie
David nás přivádí do nové země
Salar de Uyuni
Kdo by nechtěl tuto naprosto zbytečnou fotku?

Steak z lamy a pohřebiště vlaků

Zejména od prosince do března mohou být solné pláně pokryté vrstvou vody, což je pro fotografie ještě zajímavější, neboť se nebe odráží ve vodě. Jednu noc jsme strávili v městečku Uyuni, ve kterém je vyhlášeným pokrmem steak z lamy! Jinde v Bolívii už jsme na tento pokrm nenarazili. Na okraji ne příliš pěkného města Uyuni se nachází pohřebiště starých vlaků, které si můžeš sám prolézat. Je to také velmi zajímavé. Z Uyuni jsme pokračovali stopem do Potosí.

Pohřebiště vlaků v Uyuni
Pohřebiště vlaků v Uyuni

Bolívie a stopování

Stopování je v Bolívii asi nejobtížnější v celé Jižní Americe, neboť zkrátka mnoho lidí tu auto zkrátka nemá. Párkrát se nám to sice povedlo, ale museli jsme čekat několik hodin. Většinou jsme se pohybovali autobusy nebo mikrobusy, které jsou v zemi velmi levné. Vzdálenosti v Bolívii nejsou tak velké, ale horský terén cestu značně prodlouží. Na přesný čas příjezdu se tak nedále úplně spolehnout.

Stopování není v Bolívii úplně snadné
Stopování není v Bolívii úplně snadné

V Potosí se ti zatočí hlava

Město Potosí stojí za návštěvu už jen z důvodu, že není moc měst, která se nachází v nadmořské výšce přes 4000 metrů. První noc nás trochu pobolívala hlava a nemohli jsme usnout. Rozhodně nepodceňuj pitný režim! Město na úpatí hory Cerro Rico se rozrostlo díky stříbrnému dolu, který objevíš dokonce v nadmořské výšce 4200 metrů! V dole se stále těží měděná ruda, ale podmínky se od krutých dob španělské kolonizace příliš nezměnili.

Potosí, Bolívie
Potosí se nachází ve výšce kolem 4000 metrů

Horníkům jsme koupili dynamit

Rozhodně ti doporučujeme exkurzi do dolu, která pro nás byla dalším velmi silným bolivijským zážitkem. Před vstupem do podzemí jsme se zastavili ve vesničce, kterou ráno prochází všichni pracovníci, aby si nakoupili lístky koky, tradiční asi 98% pálenku a dynamit! Dostali jsme od průvodkyně tip, abychom horníkům přinesli nějaký dárek. Vybrali jsme si právě dynamit! „To ti snad neprodá dynamit tady na ulici ne?“, ptal jsem se nevěřícně Davida. Za nedlouho už jsme stáli před vchodem do dolu s dynamitem v ruce. Úžasná a divoká země!

 Dynamit  na ulici si můžeš koupit snad jen v Bolívii!
Dynamit na ulici si můžeš koupit snad jen v Bolívii!

Horníci pracují v šílených podmínkách a jedná se určitě o jednu z nejtěžších prací na světě. Vzpomněli jsme si u toho na těžbu síry v kráteru sopky Ijen na indonéském ostrově Java. Práce v dole Potosí není o moc lepší. Ve speciálním hornickém obleku jsme vlezli dovnitř a začali procházet soustavou úzkých chodeb. Chvílemi jsme lezli i po kolenou, jindy jsme zase šplhali po ne příliš bezpečném žebříku.

Pracovní podmínky jako ve středověku. Alespoň jsme horníkům koupili dárek
Pracovní podmínky jako ve středověku. Alespoň jsme horníkům koupili dárek

Uměli jsme se narodit

Nakonec jsme se dostali do chodeb, kde stále probíhá těžba. V obrovském vedru tam horníci majzlíkem hloubí díry na dynamit, který na konci směny odpálí. Každý tu pracuje sám na sebe, neexistuje žádná kontrola bezpečnosti práce a mnohdy tu pracují i děti nebo ženy. Bylo nám z toho dost úzko a opět jsme přemýšleli nad tím, jaké štěstí máme, že jsme se narodili v Evropě a ne v chudé Bolívii.

Bolívie je úchvatná země!
Bolívie je úchvatná země!

Bolívie a bezpečnost

Bezpečnost v Bolívii patří k nejlepším v Latinské Americe, a proto se rozhodně nemusíš bát. Přesto si dej pozor hlavně na krádeže v autobusech nebo na tržnicích. Právě v bolivijském La Pazu mi na trhu ukradli mobilní telefon, když se ke mně seběhlo asi deset lidí, kteří mi začali osahávat nohy. Nechápal jsem, co se dělo a držel si pro jistotu brašnu s foťákem. Když se všichni rozutekli, zjistil jsem, že nemám mobil, který jsem měl v kapse kalhot. Dobrý pozor si dávej i v autobusech, a to zejména při nočních přejezdech.

Bolívie a bezpečnost
Bolívie působí bezpečným vesnickým dojmem

Triky zlodějíčků a bezpečnost v Jižní Americe jsem podrobně shrnul v dvoudílném článku:

Jižní Amerika: Tipy a osobní zkušenosti z cestování – Část I.
Jižní Amerika: Tipy a osobní zkušenosti z cestování – Část II.

Hlavní město Sucre

Velmi sympaticky na nás působilo hlavní město Sucre, které působí moderněji než La Paz, nachází se tam mnoho zajímavých staveb a skvělé městské trhy. Velmi barevné trhy se konají každou neděli v nedaleké vesnici Tarabuco, kam se určitě vyprav, abys viděl pravý vesnický život. V březnu se v této obci koná jeden z nejznámějších bolivijských festivalů – Pukllay. Na přelomu února a března probíhají v celé zemi úžasné karnevaly.

La Paz – trh, kam se podíváš

Návštěva Bolívie by nebyla úplná bez zastávky v La Paz. Toto město je administrativním centrem země a sídlem bolivijské vlády. La Paz je jedním z nejbláznivějších měst, které jsme kdy navštívili.

Lanovky v La Pazu
Lanovky v La Pazu míří do vysokých kopců

Nachází se totiž také téměř ve 4000 metrech a obklopují ho neuvěřitelně strmé kopce i nedaleké vysoké hory. Do výše položených čtvrtí míří prudké lanovky, o které se zasadil Evo Morales. První domorodý prezident Bolívie byl zvolen již potřetí a ve funkci je od roku 2006. Co je ale na La Pazu jedinečné, je počet pouličních prodejců. Připadalo nám, že město je jedno velké tržiště.

La Paz - Bolívie
Nekonečné trhy v La Pazu
bolívie, cholitas
Wrestling místních “cholitas”. Hodně bizarní podívaná!

Hory kolem La Pazu

Za jasného počasí jsou vidět zasněžené vrcholky okolních And, které sahají až do výšky 6500 metrů. David přišel s geniálním nápadem, že bychom mohli na některou z „šestitisícovek“ vylézt.

La Paz, Bolívie
Úžasné výhledy přímo z La Pazu

Nejprve jsme se tomu smáli, ale po několika dnech jsme začali mluvit s místními agenturami a horolezci a domlouvat expedici. Netrvalo dlouho a odjížděli jsme k výstupu na horu Huayna Potosí, která se tyčí do výšky 6088 metrů.

Bolivijská hora Huayana Potosí (6088m)
Bolivijská hora Huayana Potosí (6088m)

A jak to dopadlo? O tom ti napíšeme samostatný článek, protože to byl další silný zážitek z Bolívie, země, která tě nepřestane překvapovat!

Barevná Bolívie tě bude bavit. Tak jako bavila nás!
Barevná Bolívie tě bude bavit. Tak jako bavila nás!

Už máš letenky do Bolívie?

Napsal cestovatel Karel Štěpánek | travel4ever.cz
Sleduj jeho další dobrodružství na Instagramu

Podívej se také na články:
Panama: Po stopách Pirátů z Karibiku!
Nový Zéland: Průvodce krásnou zemí Pána prstenů
Velký průvodce po Peru. Hory, prales, poušť i oceán
Na výlet na slunné Azurové pobřeží do Francie!
Rio de Janeiro: Pláže, fotbal, Kristus a caipirinha 

Pokud máte připomínku nebo jste našli chybu, napište prosím na redakce@pelipecky.cz. Pokud máte cool cestovatelský příběh, recenzi, reportáž nebo blog a chcete se o své zážitky podělit se světem, nebojte se nám svůj text poslat na novinky@pelipecky.sk. Rádi ho zveřejníme v sekci Cestopisy.


Speciální nabídky pro naše čtenáře

    • Půjč si auto přes Pelikán. Klikni, zvol si destinaci, porovnej ceny, vyber model auta a rezervuj. Auto si vyzvedneš po příletu na letiště. Kamarádíme se totiž s Rentalcars.com.
    • Naše srdcovka - cestovatelský newsletter, který odebírají desetitisíce cestovatelů v ČR i na Slovensku:
    5/5 - (1 vote)
Klikněte pro komentář

Karel už je 5 let na cestách. Uskutečnil dvouletou cestu kolem světa, na rok odjel do Indie a Nepálu a nyní se oženil v Argentině :-) Sleduj jeho dobrodružství na FB a IG @travel4ever.cz

Nahoru