Connect with us

Cestopisy

Jižní Amerika: Tipy a osobní zkušenosti z cestování – Část II.

Jižní Amerika: Tipy a osobní zkušenosti z cestování – Část II.

V první části článku Jižní Amerika a cestovatelské zkušenosti jsme si přiblížili možné nemoci, doporučená očkování, dopravu i stravování. V tomto díle se ještě více zaměříme na bezpečnost, latinskoamerické triky a předcházení krádeží.

Reklama

Jižní Amerika a bezpečnost

Je Jižní Amerika bezpečná? Tuto otázku si možná položíš i při plánování tvé cesty. Pravděpodobně se dočteš, že záleží na tom, kde se nacházíš. To je určitě pravda, neboť velká města jsou všude ve světě mnohem nebezpečnější. Velká jihoamerická města mají zpravidla své zapovězené čtvrti a slumy, kterých by ses měl určitě vyvarovat. Prozradíme ti, jak jsme se v Jižní Americe cítili my.

Jižní Amerika není Evropa a tak je potřeba být na pozoru
Jižní Amerika není Evropa a tak je potřeba být na pozoru

Sleduj aktuální bezpečnostní situaci

Jednotlivé země se od sebe odlišují a bezpečnostní situace se navíc nestále mění i v závislosti na politické situaci. Chile je dnes např. mnohem bezpečnější zemí než dříve a naopak do Venezuely se za současné situace rozhodně nevydávej. Stáhni si aplikaci MZV s názvem”Drozd” a zaregistruj se do databáze českých občanů v zahraničí.

Kde si dávat pozor?

Větší respekt v Latinské Americe máme obecně z Brazílie, Venezuely, Kolumbie, Hondurasu, El Salvadoru, Guatemaly a Mexika. Je to ale jen náš subjektivní pocit, který se odvíjí od toho, jak jsme se v zemích cítili a co jsme se během stopování dozvěděli od místních lidí. Nic špatného se nám ve jmenovaných zemích nestalo a vždy jsme narazili na úžasná místa a milé lidi. Pouze ti doporučujeme, abys dbal zvýšené opatrnosti, která je na místě na celém kontinentu.

Situace ve velkých městech je složitější
Situace ve velkých městech je složitější

Jižní Amerika – Vyhledej si levné letenky!

Města jsou opravdu nebezpečnější

Buenos Aires, Santiago de Chile, Lima, Quito, La Paz, Bogota, Rio, São Paulo a další velká města zkrátka sdružují více trestné činnosti než maloměsta a vesnice, kde jsme nikdy strach neměli. Dokládají to statistiky i naše osobní zkušenosti. K jediným neblahým incidentům, které jsme v Jižní Americe zažili, došlo právě ve větších městech.

Naše nemilé zkušenosti

Mobilní telefony nám ukradli na trhu v Bolívii a na diskotéce v Quitu. Na ulici mě jednou přepadli a udeřili do hlavy v chilském Valparaisu. Byla to však i moje chyba, protože jsem se toulal sám nocí, což se bohužel v této části světa nemusí vyplatit.

Na tomto trhu v La Pazu mi ukradli mobil
Na tomto trhu v La Pazu mi ukradli mobil

Situace je složitější

Musíme si uvědomit, že v Latinské Americe je mnohem více chudých lidí, zbraní i drog než v Evropě. Situace je tak mnohem složitější než u nás, kde prakticky nevidíme slumy a tolik lidí bez jídla a domova. Argentina, která působí nejvíce evropsky, neboť většinu obyvatel tvoří přistěhovalci z Itálie a Španělska, má překvapivě kolem 30 % lidí pod hranicí chudoby.

Slumy, které v Evropě neuvidíš

Tyto lidé ilegálně žijí i přímo v centru hlavního města Buenos Aires v obřím slumu s názvem Villa 31. Často mají mnoho dětí, nemohou najít práci, konzumují drogy a uchylují se ke krádežím a přepadením. Někdy jim nezbývá žádná jiná možnost, čímž je samozřejmě nelze omlouvat. Například v Indii je lidí pod hranicí chudoby mnohem více a kriminalita je tam mnohem nižší. Čím je to způsobené? Možná je to dáno násilnější kulturou a také obchodem se zbraněmi a drogami, které situaci moc nepřispívají.

Netoulej se sám nocí!

Ve velkých městech nechoď v noci sám a už vůbec se nevydávej mimo turistická místa, kde to neznáš. Jižní Amerika není Evropa, a tak si nehraj na hrdinu a neriskuj! Připlať si za bezpečnost a po noci v baru si zavolej Uber nebo taxi.

Jižní Amerika: Dávej si pozor hlavně v noci!
Jižní Amerika: Dávej si pozor hlavně v noci!

Jižní Amerika a chlap s pistolí

V Buenos Aires jsem byl jednou svědkem, jak policie honí muže s pistolí, který pravděpodobně něco ukradl nebo někoho přepadl. Přímo přede mnou si zbraň zasunul do kalhot a snažil se infiltrovat mezi kolemjdoucí lidi. Policie ho nakonec dopadla a naštěstí se nikomu nic nestalo.

Některá místa ve velkých městech jsou opravdu nebezpečná i během dne. Okrást se zbraní tě mohou i za bílého dne na ulici, ale není to příliš běžné. Častěji dochází k drobným krádežím a trikům. Pojďme se na ně podívat. Třeba ti pomohou uchránit tvé věci a peníze na cestách.

V Bolívii si na ulici koupíš i dynamit! Pistolí je bohužel také více než dost
V Bolívii si na ulici koupíš i dynamit! Pistolí je bohužel také více než dost

Jižní Amerika a ubytování – Mrkni se na výhodné nabídky hotelů

Krádeže a latinskoamerické triky

Rozhození pozornosti

Jižní Amerika je známá mnoha triky, které místní zlodějíčci dovedli k dokonalosti. V Buenos Aires jsou neblaze proslavení např. „moto choros“, což jsou lupiči na motorkách, kteří kolem tebe projedou a v nestřežené chvíli ti z ruky vytrhnout mobilní telefon nebo ti ukradnou batoh. Může se ti také stát, že na tebe během chůze někdo vylije kávu a začne se ti srdceryvně omlouvat a dokonce ti pomáhat s čištěním. V ten moment rozhodní tvou pozornost a druhá osoba tě může jednoduše okrást.

Jak mě okradli v Bolívii

Dochází i ke krádežím s pracovním názvem „Feliz cumpleaños”, což znamená “Všechno nejlepší k narozeninám“. Trik je v tom, že tě na ulici obklopí velké množství lidí, kteří začnou vykřikovat a zpívat, že máš narozeniny. Budou tě objímat a přitom tě „očešou“ jako třešně. Tvé beznadějné výkřiky budou kolemjdoucím připadat jako součást bujaré oslavy mezi kamarády.

Dej si pozor na jihoamerické známé triky
Dej si pozor na jihoamerické známé triky

Nechápal jsem, co se děje

V Bolívii se mi stala podobná věc, kdy se ke mně na trhu v La Pazu seběhlo asi deset lidí, a všichni mi začali osahávat nohy. „To je docela příjemné“, říkal jsem si, ale najednou se rozutekli na všechny strany a já zjistil, že nemám mobilní telefon. Tito lidé se tě snaží rozhodit a překvapit. Jižní Amerika pro tebe bude bezpečná, pokud budeš ve střehu.

Jak předcházet krádežím?

Snaž se nedávat na odiv fotoaparát, gopro a další drahé věci. Nejlepší je v Jižní Americe cestovat bez značkového oblečení, šperků, plážového klobouku na hlavě apod. Základem je zkrátka nevypadat jako bohatý turista, který právě přijel z Evropy nebo z USA a volá po tom, aby byl okraden. V Latinské Americe nejsou navíc občané USA příliš oblíbení. Často jsou označování speciálními výrazy jako např. „gringos“. Nejlepší je cestovat v páru nebo ve více lidech a vzájemně se hlídat.

Daleko od měst jsme nebezpečí nikdy necítili
Daleko od měst jsme nebezpečí nikdy necítili

Při focení jsi zranitelný

Ve městech rozhodně nechoď s mapou v ruce, mobilní telefon na ulici příliš neukazuj, a když fotíš, tak se nech tvým partnerem nebo kamarádem kontrolovat. Focení je jedním z těch momentů, kdy by tě mohli zloději překvapit. Platí to obzvlášť pro focení zrcadlovkou, neboť v tu chvíli se díváš jen do hledáčku a jsi velmi zranitelný. Zloději jsou vždy o krok na před, sledují tě a využijí podobného momentu.

Buď vždy ve střehu!

Dávej si také pozor na opuštěných místech bez lidí, ale i na místech s mnoha lidmi, jako jsou náměstí, metro, obchodní centrum aj.

Nebezpečí můžeš jít i na proti, když nasedneš na obří ruské kolo
Nebezpečí můžeš jít i na proti, když nasedneš na obří ruské kolo

Mrkni se na Velkého průvodce po Peru

Jižní Amerika a trik s vrácením peněz

Především v Bolívii a Peru se nám často stávalo, že nám nechtěli po platbě v hotovosti vrátit drobné. Docházelo k tomu při koupi jídla na ulici a ještě častěji při placení mikrobusů. Řidič často řekl, že nemá peníze a že rozmění a vrátí nám později. Spoléhá na to, že na to zapomeneš, anebo to po něm zkrátka nebudeš vyžadovat. Mnoho západních turistů si určitě řekne: „Nebudu se s ním dohadovat kvůli drobným“ a na to tito lidé vsázejí.

Co tedy s tím?

Nejlepší je mít peníze připravené přesně. Občas jsme se ptali předem, zda má prodejce na vrácení a nedali jsme peníze z ruky dokud nám „cambio“ (směnu) neukázal. Neboj se být důrazný! Vždy však buď slušný a vzpomeň si na to, že většina lidí sotva vydělá na obživu.

Jižní Amerika a nejvyšší hora Peru
Jižní Amerika a nejvyšší hora Peru

Dej si pozor v barech!

Slyšeli jsme, že v některých barech ti mohou dát drogy do pití a následně tě okrást nebo v horším případě znásilnit. Jeden takový bar je např. v centru krásného peruánského města Cuzco, kde měla neblahou zkušenost jedna naše kamarádka. Když už jdeš v noci za zábavou, je lepší si vybírat lokální bary a kluby, kde k podobným praktikám nedochází. Stát se to může spíše v turistických barech plných cizinců, kam kriminálníci cílí. Je lepší vždy konzumovat uzavřené alkoholické nápoje, jako je např. láhev piva nebo vína.

Jižní Amerika a drogy

Jižní Amerika je místem, kde by ses měl vyhnout i dobrovolné konzumaci drog! V La Pazu existuje dokonce kokainový bar, kde ti prý (nikdy jsme tam nebyli) místo menu s drinky dají menu s druhy kokainu. Tato droga se v Jižní Americe vyrábí, a proto je její cena v porovnání s Evropou velmi nízká. Droga je také v jihoamerických zemích velmi snadno dostupná. Uvědom si, že se nacházíš v cizí zemi a nevíš přesně, jak věci chodí. Korupce je veliká a prodejce drog může být přímo napojen na zkorumpovanou policii. 

Jižní Amerika se dá projet i s půjčeným autem nebo motorkou. Vyhledej si nejlepší ceny autopůjčoven.

Jižní Amerika: Na vesnicích je situace velmi klidná
Jižní Amerika: Na vesnicích je situace velmi klidná

Jižní Amerika a platební karty

V Jižní Americe může docházet k trikům s kopírováním platebních karet. Vybírej proto peníze jen na pobočkách bank a v bankomatech, které se ti nebudou zdát podezřelé. Z důvodu bezpečnosti financí si převeď větší část prostředků např. na spořicí účet a nastav si nízké limity pro výběry a platby. Pravidelně také kontroluj svůj účet, zda se na něm neobjevují neznámé transakce a nepřipojuj se k nezabezpečené wifi.

Výběry z bankomatů

V Argentině jsou výběry z bankomatů pomocí zahraničních platebních karet zpoplatněny poměrně vysokou částkou (cca 200Kč) a limit pro výběr je navíc velmi omezen. Tomuto poplatku se nedá vyhnout ani se speciálními kartami typu Revolut apod. V ostatních zemích nejsou poplatky tak vysoké. Musíš se s tím smířit, anebo si přivézt k výměně dolary. S jejich výší bychom to nepřeháněli, neboť vždy existuje riziko ztráty nebo odcizení hotovosti.

Na některých místech kartou nezaplatíš
Na některých místech kartou nezaplatíš

Často jen hotovost!

Obecně jsou v Argentině více přijímány platební karty VISA. Preferovaná je ale vždy hotovost, neboť lidé bankám příliš nevěří a také se chtějí vyhnout vysokým daním. Je to takový začarovaný kruh argentinského hospodářství. Při platbě v hotovosti můžeš dostat dokonce slevu. Na mnoha místech Jižní Ameriky se stále platební kartou platit nedá, a proto se na to vždy připrav a naplánuj si nejbližší dny. Na druhou stranu se nemusíš bát, že bys měl s nalezením bankomatů problém.

V Argentině to není s bankomaty zrovna lehké
V Argentině to není s bankomaty zrovna lehké

Uschovej si rezervní dolary

Bez peněz jsme se ocitli pouze jednou, když jsme se rozhodli překonat na lodích hranici Kolumbie a Panamy. Poslední městečko v Kolumbii se ukázalo být spíše vesnicí a jediný bankomat už nějaký čas nefungoval. Je proto dobré mít někde v batohu schovanou hotovost např. v dolarech.

Nikdy nevíš, kdy se ti peníze poslední záchrany mohou hodit. Jižní Amerika má dolary velmi ráda, neboť uchovávají lépe hodnotu než domácí měny. V Ekvádoru jsou dolary dokonce oficiální měnou a v Argentině se v nich běžně platí např. nemovitosti.   

Jižní Amerika tě odmění nádhernou přírodou i kulturou
Jižní Amerika tě odmění nádhernou přírodou i kulturou

Doufáme, že ti naše zkušenosti pomohou vyhnout se problémům a užít si nádhernou Jižní Ameriku!

Láká tě Jižní Amerika? Podívej se na akční letenky!

Přejdi na první část článku Jižní Amerika: Tipy a osobní zkušenosti z cestování – část I.

Napsal cestovatel Karel Štěpánek | travel4ever.cz
Sleduj jeho další dobrodružství na Instagramu

Podívej se také na články:
Divoká Nikaragua: Levná a netradiční destinace
Nový Zéland: Průvodce krásnou zemí Pána prstenů
Velký průvodce po Peru. Hory, prales, poušť i oceán
New York: 9 tipů, co dělat ve slavném velkoměstě
Průvodce po Bali! Jak ovládnout tento kouzelný ostrov

Pokud máte připomínku nebo jste našli chybu, napište prosím na redakce@pelipecky.cz. Pokud máte cool cestovatelský příběh, recenzi, reportáž nebo blog a chcete se o své zážitky podělit se světem, nebojte se nám svůj text poslat na novinky@pelipecky.sk. Rádi ho zveřejníme v sekci Cestopisy.


Speciální nabídky pro naše čtenáře

    • Půjč si auto přes Pelikán. Klikni, zvol si destinaci, porovnej ceny, vyber model auta a rezervuj. Auto si vyzvedneš po příletu na letiště. Kamarádíme se totiž s Rentalcars.com.
    • Naše srdcovka - cestovatelský newsletter, který odebírají desetitisíce cestovatelů v ČR i na Slovensku:
    5/5 - (6 votes)
Klikněte pro komentář

Karel už je 5 let na cestách. Uskutečnil dvouletou cestu kolem světa, na rok odjel do Indie a Nepálu a nyní se oženil v Argentině :-) Sleduj jeho dobrodružství na FB a IG @travel4ever.cz

Nahoru