Connect with us

Amerika

Rio de Janeiro: Pláže, fotbal, Kristus a caipirinha – část I.

Rio de Janeiro: Pláže, fotbal, Kristus a caipirinha – část I.

Konečně jsme navštívili slavné Rio de Janeiro a bylo přesně takové, jak jsme si ho představovali – divoké a zábavné. Připravili jsme pro tebe dvoudílného průvodce, abys věděl, kde se nejlépe ubytovat, jak se v Riu pohybovat, na co si dát pozor a která místa navštívit. Doufáme, že ti rady pomohou při plánování cesty a ochrání tě před případnými problémy!

Reklama
Rio a slavná pláž Copacabana
Rio a slavná pláž Copacabana

Přílet do Rio de Janeiro v Brazílií a cesta z letiště

Do Ria de Janeira jsme zamířili po pěti měsících strávených v Argentině. Letenky Buenos Aires – Rio de Janeiro byly překvapivě celkem drahé. Některé lety mají dokonce další přestup v Sao Paulu, přestože přímý let trvá jen 3 hodiny. Nakonec jsme jeden výhodný spoj přeci jen objevili. Jediným problémem bylo, že přilétal do Ria až v jednu hodinu ráno.

V tuto hodinu se z letiště do centra Rio de Janeiro dostaneš pouze taxíkem nebo Uberem. Přítomní taxikáři na nás pokřikovali, ať s Uberem nejezdíme, že nás jistě zaveze do nějaké favely, což je brazilské označení všudypřítomných slumů.

Akční letenky do Ria

Konečně poprvé v Riu
Konečně poprvé v Riu!

Uber fungoval v Rio de Janeiro bez problémů i v noci

Moc jsme jim nevěřili, protože se očividně jednalo o klasický souboj taxikářů a řidičů Uberu, který známe i z Prahy. Naskočili jsme do přijíždějícího Uberu a vydali se s brazilským řidičem na 25 km vzdálenou Copacabanu.

Domluvíš se španělsky i anglicky

Ze znalostí španělštiny jsme portugalštině docela rozuměli. „Je to jako mluvit česky s Polákem“, říkal jsem si, když se mě začal ptát na různé otázky. Základy angličtiny ale Brazilci také ovládají a navíc s řidičem Uberu není potřeba tolik diskutovat, neboť trasa i cena jízdy je dopředu stanovená.

Rio má úžasnou polohu
Rio má úžasnou polohu

Při nočním příjezdu jsme měli trošku obavy

Překvapilo nás jen, že jsme cestou do centra nepotkali skoro žádná auta. Bylo už po druhé hodině ráno a každý ví, že Rio de Janeiro nemá v noci nejlepší pověst. Kdo nemusí, tak v tuto hodinu nikam nechodí ani nejezdí. Řidič jel po celou dobu velmi rychle a nestavěl na žádném červeném semaforu. Asi měl strach, aby ho při zastavení na „světlech“ náhodou někdo nepřepadl. Bohužel se podobné věci v Jižní Americe stávají často.

Rio de Janeiro a ubytování

Tuto část určitě nepřeskakuj, neboť výběr ubytování v Riu je klíčová otázka celé návštěvy brazilské metropole. Hotely a hostely si snadno vyhledáš v blízkosti pláží Copacabana a Ipanema. První řada hotelů u pláží je zpravidla nejdražší a často bývá zamluvena dlouho dopředu.

Pláž Ipanema v Riu
Pláž Ipanema v Riu

Blíže k pláži lépe

Doporučuje se rezervovat hotel maximálně několik bloků od pláží. Dále už je totiž menší pohyb lidí a hlavně se nebezpečně přibližují nechvalně známé brazilské slumy – favely, které jsou občas doslova nalepené na hotelových komplexech u Copacabany.

Hotel raději dále od favely!

Odhaduje se, že v Rio de Janeiro a blízkém okolí žije až 2 miliony lidí ve slumech. V největším z nich prý žije až 70 tisíc obyvatel! Číslo se přesně nedá stanovit, neboť tam lidé žijí ilegálně a favely se neustále rozrůstají. Slumy nenajdete jen v Brazílii, ale též v Argentině, Kolumbii a dalších jihoamerických státech. Bohužel.

Rio a město bohů

Drsný život ve favele představil např. film Cidade de Deus (Město bohů). Tento slum v Riu skutečně existuje a patří k nejstarším, nejhorším a nejnebezpečnějším. Slumy si žijí svým životem a jsou zpravidla ovládané mafií. Brazilská vláda nad favelami ztratila kontrolu, a tak v nich bují obchod s drogami a zbraněmi. Turistická místa a pláže si vláda hlídá, neboť z turismu proudí do Brazílie ohromné množství peněz.

Ježíš dohlíží na Rio de Janeiro
Ježíš dohlíží na Rio de Janeiro

Ověř si, kde se hotel nachází

Při výběru hotelu se vždy podívej na „street view“ v google mapách, abys viděl, jak daný blok vypadá a zda okolí hotelů nevypadá pochybně. Podrobně si u hotelu také přečti aktuální komentáře. Pokud narazíš na již avizovaný problém s bezpečností, ztrátou věcí, špatnou recepcí apod., tak raději hledej v jiné části pláží Copacabana nebo Ipanema.

Rio de Janeiro a bezpečnost – naše osobní zkušenost

Rio je mnohem horší v noci

Uber nás po našem nočním příjezdu do Ria odvezl až před dveře hotelu, neboť okolí nevypadalo úplně nejlépe. Několik lidí spalo na zemi v krabicích a dalších pár podivínů postávalo na ulici s pivem. Jinak byly všechny ulice zcela liduprázdné. Kdyby se nad městem netyčila nasvícená socha Ježíše, ani by nám nepřišlo, že jsme ve slavném Rio de Janeiru. Šli jsme raději spát.

Noční Rio není příliš bezpečné
Noční Rio není příliš bezpečné

Po půlnoci se městem neprocházej

Rio de Janeiro zkrátka není místem, kde se můžeš procházet v noci, což ovšem platí i pro další velké jihoamerická města. Vysledovali jsme, že do 10 hodin večer je na ulicích stále dost lidí i aut. Do půlnoci začíná jejich počet významně klesat a po půlnoci už vše zeje prázdnotou a město je velmi nebezpečné. Od pláží večer zmizí i všichni policisté, které na konci směny posbírá autobus.

Po půlnoci se raději dopravuj taxíkem nebo Uberem a to i na kratší vzdálenosti. Dva bloky z Copacabany do hotelu pravděpodobně zvládneš bez újmy, ale zbytečně neriskuj a rozhodně se nikde v barech neopíjej do bezvědomí!

Rio de Janeiro přes den

Druhý den ráno byla situace zcela jiná! Všude bylo plno aut a lidí a my jsme konečně poznávali pravé Rio! Cítili jsme se bezpečně, ale přesto stále platí pravidlo nevzdalovat se mnoho bloků od hlavních pláží a dalších turistických atrakcí.

Přes den je Rio jako proměněné
Přes den je Rio jako proměněné

Nedávej také na odiv osobní věci, jako jsou fotoaparáty nebo mobilní telefony. Okrást tě mohou samozřejmě i za bílého dne, ale není to tak běžné. Na pláži rozhodně nenechávej žádné věci bez dozoru a dávej pozor i na projíždějící motorky. Rychlé krádeže batohů, kabelek a mobilů z motorky jsou v Jižní Americe běžné.

Zlodějíčci občas zbíhají na pláž z nedalekých slumů

Na Copacabaně jsme byli svědky dětské skupinky zlodějíčků, která byla očividně ze slumu. Tyto děti pochodovaly po promenádě, pořvávaly a obtěžovali turisty i místní prodejce. Podobnou situaci jsme však viděli v Riu pouze jednou. Děti nemohou jít do vězení, a tak jsou často i nuceni mafiány k trestné činnosti. Některé děti kradou nebo prodávají drogy jen z nudy, neboť nechodí do školy a nic jiného neznají.

Brazilské favely jsou vidět všude kolem
Brazilské favely jsou vidět všude kolem

Favely raději litovat než nenávidět

Rozhodně si nemyslete, že všichni lidé ze slumů páchají trestnou činnost. Není to pravda. Většina obyvatel žijících ve favelách nemá na výběr. Je to smutné a my jako Evropané si neumíme ani představit, jak těžký je to život. Lidé často bydlí v jedné místnosti s plechovou střechou, občas bez vody, občas bez elektřiny, obklopeni násilím a s vidinou nejisté budoucnosti…

Jižní Amerika není Asie

„Proč jsme si v chudé Indii nebo v Nepálu připadali všude bezpečně i v noci?“, ptali jsme se sami sebe. Problémy v Jižní Americe jsou spojené s vládami, korupcí, ilegálním obchodem, zbraněmi, kulturou a dalšími věcmi. Opět nad tím lze jen povzdechnout, neboť situace se nelepší a slumů neubývá. V Argentině, která působí civilizovaně, se za poslední vlády chudoba ještě prohloubila a dosahuje nyní asi 30 % populace.

Situace v Jižní Americe není růžová
Situace v Jižní Americe není růžová

Jak mě chtěli natáhnout přímo v hotelu

Ještě se nám stala jedna nepříjemnost, kdy se mi recepční hotelu při směnění peněz pokusil vrátit v přepočtu asi o tisíc korun méně. Když jsem ho upozornil, tak na něm bylo vidět, že věděl, co dělá a že to jednoduše zkusil. Občas mu to pravděpodobně vyjde, jinak by to nedělal. Musíš být zkrátka neustále ve střehu a vše prověřovat. Jako běloch z Evropy navíc v Brazílii hodně „svítíš“.

Řidiče Uberu zastavili s pistolí v ruce

Jeden řidič Uberu nám vyprávěl, jak ho už třikrát zastavili muži s pistolemi u vstupu do některé z favel. Když zjistili, že není od policie, tak ho pouze poslali pryč. Příslušník policie by asi dopadl hůře. Před několika lety musela vláda do jedné z favel vyslat dokonce tanky, ale nemá cenu být zbytečně vystrašený.

Na favelu jen z dálky pohledět
Na favelu jen z dálky pohledět

Od favely se drž dál

Přesto do favel ani jejich okolí v žádném případě nechoď a neúčastni se ani nabízených exkurzí do slumů. Tito lidé už to mají tak těžké a nepotřebují, aby je někdo fotil.

Na horské treky v Riu se raději nevydávej sám

Kamarád z Brazílie nám doporučoval trek na krásnou horu Morro Dois Irmãos, ze které je úžasný výhled na pláž Ipanema. Z bezpečnostních důvodů jsme tam nakonec nešli, neboť trasa vede právě podél favely. Za žádný výhled světa nemá cenu riskovat. Nikdy nevíš, kdo na tebe může vyběhnout, přepadnout tě, okrást, znásilnit nebo dokonce zastřelit.

Horské túry mohou vést vedle nebezpečných favel
Horské túry mohou vést vedle nebezpečných favel

Nehraj si na hrdinu a budeš v pohodě

Problémy s drogami jsou navíc v Riu vidět všude. Ke krádežím prý dochází i na treku k soše Ježíše, který vede lesem. Když už se na nějakou túru v Riu vydáš, měj s sebou někoho místního znalého prostředí, anebo využij služeb cestovní kanceláře. Ještě jednou upozorňujeme, že nemá cenu si hrát na hrdinu a vyhledávat nebezpečí.

Bez strachu, ale s respektem

Zároveň tě nechceme strašit, pouze uvádíme naprosto vše z aktuální zkušenosti. Kdyby to zachránilo jen jeden nepříjemný zážitek z jinak úžasného Ria, tak má tento článek smysl!

Lidé ve favelách si svůj život nevybrali
Lidé ve favelách si svůj život nevybrali

Kde se dá ještě bez problémů ubytovat?

Downtown a Lapa

Pokud se neubytuješ přímo u pláže, můžeš si vyhledat pěkný a hlavně trochu levnější hotel nebo hostel v centru města, tzv. „downtownu“ u čtvrti Lapa. Jedná se o centrum barů a velkolepé noční zábavy. V centru Ria se nachází několik památek, které bys neměl vynechat. Prohlídku centra lze zahájit u barevných mozaikových schodů Escadaria Selaron, kde se často schází pouliční umělci. Turistickým davům se vyhneš v brzkých ranních hodinách!

 Escadaria Selaron a brazilské vedro
Escadaria Selaron a brazilské vedro
Brazílie nás nadchla a určitě se tam vrátíme
Brazílie nás nadchla a určitě se tam vrátíme

Rio de Janeiro a jedinečná moderní katedrála

V centru města nás velmi zaujala i netradiční Katedrála svatého Šebestiána v Riu de Janeiro, známá též pod jménem Metropolitan Cathedral of Rio de Janeiro. Moderní architektura katedrály měla dokonce inspiraci v mayských pyramidách.

Rio de Janeiro Metropolitan Cathedral je unikátní stavba
Rio de Janeiro Metropolitan Cathedral je unikátní stavba

Uvnitř obrovského prostoru se nachází 5 tisíc míst k sezení a budova pojme na stání až 20 tisíc křesťanů. Brazilci jsou hodně věřící lidé, a tak kostely i v Riu praskají ve švech.

Katedrála pojme až 20 tisíc lidí
Katedrála pojme až 20 tisíc lidí

Rio a večírky v Lapě

Večer čtvrť Lapa ožívá a stává se z ní hlavní centrum nočního života a zábavy. Večer nám to tam připadalo bezpečnější než ve dne, neboť všude byla spousta lidí. Zrovna se hrál fotbalový turnaj Copa America, a tak byly před bary připraveny obrovské obrazovky, před kterými se sešlo mnoho fandů z různých jihoamerických zemí.

Lapa každý večer ožívá!

Večer se kromě barů a klubů otevře i mnoho pouličních stánků s občerstvením a alkoholickými nápoji. Lidé tak popíjejí pivo a caipirinhu přímo na ulici do nočních hodin. Po půlnoci si dej opět pozor na bezpečnost a pochybné lidi nabízející nebo požívající drogy. Pokud je tvůj hotel dále od Lapy, zavolej si Uber nebo taxi.

Večerní Rio v Lapě ožívá
Večerní Rio v Lapě ožívá

Národním drinkem je caipirinha

Caipirinha je místní koktejl z brazilského rumu Cachaça, třtinového cukru, limetek a ledu. Tento nápoj se pije po celé Brazílii, ale nejlépe chutná na pláži! Ve stánku na ulici ve čtvrti Lapa stojí v přepočtu pouhý jeden dolar! Na Copacabaně nebo Ipanamě ti budou místní „nabízeči“ účtovat i trojnásobek. Studený drink v půllitrovém kelímku přímo na pláži je však k nezaplacení.

Říkali jsme si, proč jsme nejeli do Ria dříve!
Říkali jsme si, proč jsme nejeli do Ria už dříve!

Nevynechej ani druhou část článku s našimi osobními zkušenostmi z Rio de Janeira! Dozvíš se více o dopravě, půjčení kola a koloběžek, fotbalovém šílenství a hlavních atrakcích.

Napsal cestovatel Karel Štěpánek | travel4ever.cz
Sleduj jeho další dobrodružství na Instagramu

Podívej se také na články:

Pokud máte připomínku nebo jste našli chybu, napište prosím na redakce@pelipecky.cz. Pokud máte cool cestovatelský příběh, recenzi, reportáž nebo blog a chcete se o své zážitky podělit se světem, nebojte se nám svůj text poslat na novinky@pelipecky.sk. Rádi ho zveřejníme v sekci Cestopisy.


Speciální nabídky pro naše čtenáře

    • Půjč si auto přes Pelikán. Klikni, zvol si destinaci, porovnej ceny, vyber model auta a rezervuj. Auto si vyzvedneš po příletu na letiště. Kamarádíme se totiž s Rentalcars.com.
    • Naše srdcovka - cestovatelský newsletter, který odebírají desetitisíce cestovatelů v ČR i na Slovensku:
    5/5 - (2 votes)
Klikněte pro komentář

Karel už je 5 let na cestách. Uskutečnil dvouletou cestu kolem světa, na rok odjel do Indie a Nepálu a nyní se oženil v Argentině :-) Sleduj jeho dobrodružství na FB a IG @travel4ever.cz

Nahoru