Connect with us
Seychely

Koronavirus

Země, které přijímají očkované cestovatele

Země, které přijímají očkované cestovatele

Příchodem vakcíny na onemocnění COVID-19 se vícero zemí postupně rozhodlo poskytnout očkovaným cestovatelům jisté výhody v podobě zvolnění restrikcí. V současnosti je hned několik zemí, mezi nimi ty evropské, které ruší povinnost karantény či prokázání se negativním RT-PCR testem pro cestovatele, kteří absolvovali obě dávky očkování proti COVID-19. Brzy by se k nim měly přidat další.

Reklama

V průběhu května/června by měl začít platit společný evropský COVID certifikát (Digitální zelený certifikát), který bude obsahovat informace o očkování, překonání onemocnění COVID-19 či testování.

Na návrat ze zahraničí zpět do České republiky se vztahují pravidla, která zachycuje CESTOVATELSKÝ SEMAFOR.

Chorvatsko

Očkovaní cestovatelé mají výhodu i při cestě do Chorvatska, stačí jim k tomu potvrzení o očkování. Zároveň je podmínkou fakt, že od absolvování druhé dávky musí uplynout alespoň 14 dní.

Neočkovaní cestovatelé: Cestujícím momentálně do Chorvatska postačí antigenní (ne starší než 48 hodin) či RT-PCR test, ne starší než 48 hodin. V případě antigenu je však tento test platný pouze deset dní, a proto je povinností ho v případě delšího pobytu znovu absolvovat. Výjimku z karantény a testování mají rovněž osoby, které v průběhu posledních šesti měsíců onemocnění COVID-19 překonaly.

Dubrovnik - Chorvatsko

Řecko

Řecko 19. dubna spouští výjimku pro očkované cestovatele z Evropské unie a vybraných třetích zemí. Pro ty tak nově nebude platit povinnost karantény. Povinností je nadále RT-PCR test, ne starší než 72 hodin, a rovněž potvrzení o absolvování obou dávek očkování proti onemocnění COVID-19, od kterého uplynulo minimálně 14 dní..

Neočkovaní cestovatelé: Neočkovaným cestovatelům se země naplno otevře 14. května. Do té doby platí povinnost negativního RT-PCR testu, ne staršího než 72 hodin, a následné absolvování 7denní karantény.

Zakynthos - Řecko

Maledivy

Výjimka pro očkované platí nově už i na Maledivách. Podmínkou je, aby od očkování druhou dávkou uběhly alespoň dva týdny. Informovalo o tom tamní Ministerstvo turismu.

Neočkovaní cestovatelé: Pro neočkované cestovatele jsou podmínky poměrně jednoduché. Stačit jim bude negativní RT-PCR test, ne starší než 96 hodin. Podmínkou je rovněž předložení potvrzení o ubytování v hotelu/resortu v rámci země. Potřebné je také vyplnění online formuláře, přesné podmínky najdete ZDE.

Maledivy

Černá hora

Očkovaní cestovatelé se dostanou do Černé Hory po absolvování kompletního očkování proti onemocnění COVID-19, jestliže od druhé dávky uplynulo nejméně sedm dní.

Neočkovaní cestovatelé: Vstup do Černé Hory je pro Čechy momentálně možný po prokázání se negativním RT-PCR testem na koronavirus, který není starší než 72 hodin. Možností je rovněž prokázat se testem na protilátky, který není starší než 30 dní.

Černá Hora

Izrael

Od 23. května budou moci do země cestovat i očkovaní cizinci. Ještě před nástupem do letadla budou potřebovat negativní RT-PCR test a následně po příletu absolvují další PCR test a test na přítomnost protilátek (vše na vlastní náklady).

Neočkovaní cestovatelé: Země je pro cestovatele uzavřena, případné výjimky může udělit Úřad pro populaci a přistěhovalectví a Ministerstvo zdravotnictví Izraele.

Izrael

Sardinie

Výjimku na italském ostrově Sardinie mají očkovaní cestovatelé, kterým na cestu stačí potvrzení o kompletním očkováni. Dopravci mají povinnost požadovat prokázání registrace a důvod cesty (urgentní záležitost, práce, zdravotní důvody).

Neočkovaní cestovatelé: Potřebná je online registrace a následně se prokázat negativním RT-PCR testem, ne starším než 48 hodin.

Sardinie

Island

Island byl jednou z prvních zemí, která v prosinci minulého roku umožnila výjimku z karantény a testování cestovatelům, kteří prodělali onemocnění COVID-19. Stejně tak mají výjimku cestující, kteří absolvovali obě dávky očkování na koronavirus a jsou schopni se prokázat platným mezinárodním osvědčením o očkování.

Neočkovaní cestovatelé: Ještě před odletem na Island se cestující musí prokázat negativním PCR testem, ne starším 72 hodin. Po příjezdu do země je čeká dvojité testování (alternativou je 14denní karanténa). První test absolvují po příjezdu do země, druhý na pátý či šestý den. Testování je bezplatné, období mezi prvním a druhým testem jsou však cestující povinni strávit v karanténě.

Akční letenky do zemí, kam mohou cestovat očkovaní

Polsko

I naši severní sousedé zařadili mezi výjimky z karantény cestující, kteří absolvovali očkování na onemocnění COVID-19. Rovněž se musí prokázat potvrzením o absolvování očkování (doporučujeme přeložené do angličtiny nebo polštiny).

Neočkovaní cestovatelé: Všechny osoby vstupující do Polska, na něž se nevztahuje výjimka, jsou povinny absolvovat v zemi 10denní karanténu. Při vstupu ze zemí Schengenu je povinností mít při překročení hranice negativní výsledek antigenního testu na COVID-19. Osoby přijíždějící ze zemí mimo schengenského prostoru nemusí nastupovat karanténu, pokud se po příjezdu do Polska podrobí antigennímu nebo PCR testu a výsledek bude negativní.

Libanon

Cestujícím do Libanonu bude stačit se prokázat důkazem o očkováni oběma dávkami vakcíny a rovněž podstoupit PCR test po příjezdu do země (cena 50 USD). Díky tomu nebudou muset absolvovat povinnou karanténu. Všichni cestující musí mít navíc i pojištění, které kryje náklady na léčbu COVID-19.

Neočkovaní cestovatelé: Všichni cestující, kteří vstupují do Libanonu, se musí ještě před odletem prokázat negativním RT-PCR testem, ne starším 96 hodin. Po příjezdu do Libanonu musí cestující absolvovat na letišti další PCR test (cena 50 USD), na jehož výsledky počkají v domácí karanténě. Dále je vyžadováno pojištění pokrývající náklady na léčbu COVID-19.

Libanon

Rumunsko

Výjimku z karantény mají i očkovaní cestující do Rumunska. Potřebovat k tomu budou potvrzení o očkování, včetně data podání druhé dávky vakcíny – tyto údaje jsou dostupné na potvrzení o očkování, doporučujeme jeho přeložení do angličtiny či rumunštiny. Důležité je rovněž, aby od druhé dávky uplynulo aspoň 10 dní.

Neočkovaní cestovatelé: Cestující z Česka musí při příjezdu do Rumunska předložit negativní PCR test, ne starší 72 hodin před vstupem do země. Dále je čeká 10denní karanténa, ta se nevyžaduje v případě cestujících, kteří v zemi stráví maximálně 72 hodin. Těm bude stačit negativní PCR test, ne starší než 72 hodin. Dále je vyžadována registrace (akceptuje pouze zadání rumunského telefonního čísla).

Estonsko

Od února platí i výjimka pro očkované cestující do Estonska. Ti se vyhnou povinné karanténě i testování. Potřebovat k tomu budou potvrzení o absolvování obou dávek očkování přeložené do angličtiny, estonštiny nebo ruštiny.

Neočkovaní cestovatelé: Na cestující se momentálně vztahuje povinná 10denní karanténa nebo povinnost prokázat se negativním výsledkem testu na COVID-19, který není starší než 72 hodin, nebo se podrobit testu po příjezdu do Estonska. Cestovatel s negativním výsledkem je povinen zůstat v samoizolaci až do potvrzení negativního výsledku druhého testu, který absolvuje nejdříve 6 dní od prvního testu v některém z veřejných testovacích míst, nebo do uplynutí 10. dne povinné samoizolace v případě, že se druhému testu nepodrobí. Poplatek za test je 60–70 €.

Kypr

Očkovaní cestovatelé jsou uvolněni od cestovních restrikcí na Kypru – potřebují k tomu kompletní očkování a od druhé dávky musí uběhnout stanovený počet dní (podle vakcíny). Nadále je nutná online registrace 24 a méně hodin před nástupem do letadla. Vztahuje se na ně však i povinnost testování po příjezdu a následná izolace – do výsledku testu.

Neočkovaní cestovatelé: Česká republika je aktuálně zařazena do červené kategorie zemí, Češi tak mohou vstoupit do země jedině, pokud předloží negativní PCR test, ne starší 72 hodin před odletem, vyplní tzv. Cyprus Flight Pass a vloží sem výsledky testu a po příletu na vlastní náklady absolvují další PCR test (cena 30–32 €, výsledek cca do 3 hodin bude zaslán pomocí SMS zprávy).

Seychely

Na Seychely mohou cestovat rekreanti dva týdny po absolvování druhé dávky vakcíny na koronavirus. Ke vstupu však budou potřebovat kromě autentického certifikátu o očkování (potvrzení o očkování doporučujeme přeložit do angličtiny) rovněž negativní test na COVID-19, který nebude starší než 72 hodin. Následně je potřebná registrace.

Neočkovaní cestovatelé: Seychely jsou otevřeny a ke vstupu vyžadují negativní výsledek PCR testu absolvovaného maximálně 72 hodin před odletem na Seychely, výsledek třeba vložit do formuláře Health Travel Authorization. Dále je vyžadováno potvrzení o ubytování ve schváleném ubytovacím zařízení a cestovní pojištění.

Gruzie

Od 1. února mohou do země cestovat všichni cestovatelé, ovšem výhradně letecky, kteří absolvovali obě dávky očkování proti onemocnění COVID-19. Je nutné se prokázat příslušným potvrzením o očkování přeloženém minimálně do angličtiny.

Neočkovaní cestovatelé: Do země mohou cestovat i neočkovaní cestující (stejně tak pouze letecky), potřebovat k tomu budou negativní RT-PCR test, ne starší než 72 hodin, a následně tři dny po vstupu absolvovat další RT-PCR test na vlastní náklady. V případě negativního výsledku tak končí samoizolace. Vyžaduje se i registrace.

Litva

Výjimku z karantény a testování mají i očkovaní cestující do Litvy. Opět pro ně platí povinnost prokázat se potvrzením o absolvování obou dávek vakcíny (opět doporučujeme jeho přeložení aspoň do angličtiny) proti onemocnění COVID-19.

Neočkovaní cestovatelé: Cestující z České republiky čeká povinnost 14denní karantény a rovněž povinnost prokázat se negativním testem (není blíže specifikován typ), který není starší než 48 hodin. Karanténu lze zkrátit dalším testem desátý den.

Lotyšsko

Výjimku z testování mají očkovaní cestovatelé i v Lotyšsku. Platí pro ně povinnost prokázat se potvrzením o absolvování obou dávek vakcíny (opět přeloženého do příslušného jazyka).

Neočkovaní cestovatelé: Cestování do Lotyšska je momentálně omezeno na nezbytné případy. Cestující do země musí vstoupit s negativním RT-PCR testem, ne starším než 72 hodin (od odběru vzorku), potřebná je rovněž registrace a 10denní izolace po příjezdu.

Slovinsko

I Slovinsko dává momentálně očkovaným cestovatelům výjimku z karantény. Ti musí absolvovat obě dávky vakcíny a následně počkat alespoň 7 dní v případě vakcíny Pfizer/Biontec, 14 dní u vakcíny Moderna a 21 u AstraZeneca. K cestě budou rovněž potřebovat potvrzení o očkování od lékaře.

Neočkovaní cestovatelé: Česká republika je zařazena mezi slovinské rizikové země, cestující proto po vstupu čeká 10denní karanténa. Té se lze vyhnout předložením negativního výsledku RT-PCR testu, který není starší 48 hodin (počítá se od momentu odběru vzorku – v případě že není uveden čas odebrání vzorku, počítá se od času negativního výsledku). Výjimku z karantény mají rovněž osoby, které už onemocnění COVID-19 překonaly.

Slovinsko

Guatemala

První zemí latinské Ameriky, která přijímá očkované cestovatele bez karanténních povinností, se stala Guatemala. Cestující na to budou potřebovat absolvování obou dávek vakcíny, kterými se musí prokázat – zmíněné potvrzení. Cestovat mohou až přibližně dva týdny po absolvování druhé dávky vakcíny.

Neočkovaní cestovatelé: Do země se momentálně dostanou i cestovatelé, kteří onemocnění COVID-19 překonali (potřebují k tomu potvrzení od lékaře) a rovněž cestující, kteří jsou schopni se prokázat negativním výsledkem RT-PCR či antigenního testu, ne staršího než 72 hodin. Nutné je i vyplnění zdravotního dotazníku.

Guatemala

Madeira

I Madeira jako jedna z nejbezpečnějších destinací přijímá turisty, kteří již prodělali onemocnění COVID-19 nebo absolvovali očkování oběma dávkami vakcíny. Oběma bude ke vstupu stačit potvrzení v anglickém jazyce, které musí ještě před cestou nahrát do tohoto formuláře.

Neočkovaní cestovatelé: Cestujícím na Madeiru momentálně stačí negativní test na COVID-19, ne starší 72 hodin. Před cestou je rovněž nutné vyplnění tohoto dotazníku.

Madeira

Ekvádor a Galapágy

Očkovaní cestovatelé mají výhodu i při cestě do Ekvádoru a na Galapágy – stačit jim bude potvrzení o absolvování obou dávek očkování proti onemocnění COVID-19.

Neočkovaní cestovatelé: I neočkovaní cestovatelé mají vstup do země povolen, potřebují k tomu negativní RT-PCR či antigenní test, ne starší než 3 dny.

Ekvádor

Nepál

I Nepál zavedl výjimku pro očkované cestovatele. Pokud absolvovali obě dávky očkování proti onemocnění COVID-19, neplatí na ně další cestovatelské restrikce.

Neočkovaní cestovatelé: Cestující s sebou musí mít negativní RT-PCR test, ne starší než 72 hodin. Další testování je čeká po příjezdu do země, do výsledku testu budou muset zůstat v izolaci. Následně je nečekají žádné dodatečné podmínky.

Nepál

Letenky bez problémů – Pelikán proplatí stornopoplatky

Novinka od Pelikána! Kup si k letence nebo pobytu pojištění a automaticky dostaneš BONUS v podobě proplacení stornopoplatku, pokud nebudeš moci odletět kvůli pozitivnímu testu na COVID-19! Tento bonus získají automaticky všichni cestující, kteří si zakoupili pojištění STORNO nebo ISTOTA od 1. 1. 2021 (včetně).

Pelikán proplatí storno poplatky, stačí si zakoupit pojištění!

Přeloženo z Pelipecky.sk, autorem původního článku je Katarína Šuchterová

Pokud máte připomínku nebo jste našli chybu, napište prosím na redakce@pelipecky.cz. Pokud máte cool cestovatelský příběh, recenzi, reportáž nebo blog a chcete se o své zážitky podělit se světem, nebojte se nám svůj text poslat na novinky@pelipecky.sk. Rádi ho zveřejníme v sekci Cestopisy.


Speciální slevy pro naše čtenáře

  • Sleva 250 Kč na letenky - stáhni si naši novou aplikaci, objednej letenky na Pelikan.cz za minimálně 500 Kč, zadej slevový kód PECKYAPPKA a ušetři 250 Kč z objednávky.
  • Půjč si auto přes Pelikán. Klikni, zvol si destinaci, porovnej ceny, vyber model auta a rezervuj. Auto si vyzvedneš po příletu na letiště. Kamarádíme se totiž s Rentalcars.com.
  • Naše srdcovka - cestovatelský newsletter, který odebírají desetitisíce cestovatelů v ČR i na Slovensku:
5/5 - (1 vote)
Klikněte pro komentář

Doporučujeme

Žhavé #PELIPECKY

Novinky a zprávy ze světa cestování

Exkluzivní nabídka od Pelikána je zpět! Mauricius z Prahy za 11 990 Kč https://t.co/b6l5YAEk5k2 dny dozadu
Pelipeckovní roadtrip po USA: 2. díl – Nashville https://t.co/d8eN8NDcsN2 dny dozadu
La Gomera: Neobjevený kout Kanárských ostrovů s vlastním jazykem a deštným lesem https://t.co/frW10wshcd2 dny dozadu
Broadway v New Yorku je zpět! U vstupu vyžadují důkaz o očkování https://t.co/rVr3Guk37D #novinky2 dny dozadu
Broadway v New Yorku je zpět! U vstupu vyžadují důkaz o očkování https://t.co/rVr3Gu2rJ3 #novinky2 dny dozadu
Novoroční výprodej letenek již od 255 Kč pokračuje! https://t.co/SJPdknGR942 dny dozadu
EXPO 2020 Dubai: vše, co je třeba vědět, na jednom místě (průvodce, program, ceny) https://t.co/87immItGvq2 dny dozadu
Desítky nových linek a dobré zprávy z okolních letišť. Takto bude vypadat rok 2022 https://t.co/xKsEovFYwO #novinky2 dny dozadu
Desítky nových linek a dobré zprávy z okolních letišť. Takto bude vypadat rok 2022 https://t.co/xKsEovGwmm #novinky2 dny dozadu
Revolut: výběry z bankomatu ZDARMA, výhodné kurzy v zahraničí (recenze + vstupní BONUS od Pelikána) https://t.co/gSgNI2MeyN2 dny dozadu
1 2 3 5

Nejčtenější dnes

Doporučujeme:

Advertisement
Advertisement
Nahoru