Connect with us
Seychely

Koronavirus

Země, které přijímají očkované cestovatele

Země, které přijímají očkované cestovatele

Příchodem vakcíny na onemocnění COVID-19 se vícero zemí postupně rozhodlo poskytnout očkovaným cestovatelům jisté výhody v podobě zvolnění restrikcí. V současnosti je hned několik zemí, mezi nimi ty evropské, které ruší povinnost karantény či prokázání se negativním RT-PCR testem pro cestovatele, kteří absolvovali obě dávky očkování proti COVID-19. Brzy by se k nim měly přidat další, mezi nimi například i oblíbené Thajsko.

Reklama

Diskuse o společném evropském COVID passu je stále aktuální. Ten by obsahoval informace o očkování či testování. Co se týká České republiky, tak po aplikaci druhé dávky dostávají očkovaní tzv. Certifikát o provedené vakcinaci, který by měl do budoucna usnadnit cestování. Původní plán byl, že certifikát bude možné na základě QR kódu uložit i do chytrého telefonu a mít jej k dispozici v elektronické podobě, ale ještě koncem ledna nebyl web v provozu.

Na návrat ze zahraničí zpět do České republiky se od 5. února 2021 vztahují nová opatření, která zachycuje CESTOVATELSKÝ SEMAFOR.

Co se týká návratu očkovaných ze zahraničí zpět do Česka, o změně opatření se stále jedná.

Island

Island byl jednou z prvních zemí, která v prosinci minulého roku umožnila výjimku z karantény a testování cestovatelům, kteří prodělali onemocnění COVID-19. Stejně tak mají výjimku cestující, kteří absolvovali obě dávky očkování na koronavirus a jsou schopni se prokázat platným mezinárodním osvědčením o očkování.

Neočkovaní cestovatelé: Cestující se musí podrobit dvojitému testování. První test absolvují po příjezdu do země, druhý na pátý či šestý den. Testování je bezplatné, období mezi prvním a druhým testem jsou však cestující povinni strávit v karanténě.

Akční letenky do zemí, kam je možné cestovat očkovaný

Polsko

I naši severní sousedé zařadili mezi výjimky z karantény cestující, kteří absolvovali očkování na onemocnění COVID-19. Rovněž se musí prokázat potvrzením o absolvování očkování (doporučujeme přeložené do angličtiny nebo polštiny).

Neočkovaní cestovatelé: Do 14. února je v zemi zavedena národní karanténa. Aktuálně je rovněž zavedena 10denní karanténa pro všechny cestující prostředkem hromadné dopravy (výjimku má vstup motorovým vozidlem do 5 osob, které nemusí mít negativní test, ani absolvovat karanténu). Občané Polska, občané členských zemí EU, EHS a Švýcarska, kteří překročí polské hranice tvořící vnější hranici EU/Schengenu (včetně vnitřních hranic s ČR a SR), již nebudou moci využívat výjimku z karantény.

Rumunsko

Výjimku z karantény mají i očkovaní cestující do Rumunska. Potřebovat k tomu budou potvrzení o očkování, včetně data podání druhé dávky vakcíny – tyto údaje jsou dostupné na potvrzení o očkování, opět doporučujeme jeho přeložení do angličtiny či rumunštiny. Důležité je rovněž, aby od druhé dávky uplynulo aspoň 10 dní.

Neočkovaní cestovatelé: Cestující ze Česka čeká po příchodu do Rumunska 14denní karanténa, ta se nevyžaduje v případě cestujících, kteří v zemi stráví maximálně 72 hodin. Těm bude stačit negativní RT-PCR test, ne starší než 48 hodin. Od 13. ledna 2021 je rovněž pozastaveno nebo omezeno letecké spojení s tzv. rizikovými zeměmi (mezi nimi i Česká republika).

Estonsko

Novinkou od února je i výjimka pro očkované cestující do Estonska. Ti se vyhnou povinné karanténě i testování. Potřebovat k tomu budou potvrzení o absolvování obou dávek očkování přeložené do angličtiny, estonštiny nebo ruštiny.

Neočkovaní cestovatelé: Na cestující se momentálně vztahuje povinná 10denní karanténa nebo povinnost prokázat se negativním výsledkem testu na COVID-19, který není starší než 72 hodin, nebo se podrobit testu po příjezdu do Estonska. Cestovatel s negativním výsledkem je povinen zůstat v samoizolaci až do potvrzení negativního výsledku druhého testu, který absolvuje nejdříve 6 dní od prvního testu v některém z veřejných testovacích míst, nebo do uplynutí 10. dne povinné samoizolace v případě, že se druhému testu nepodrobí. Poplatek za test je 67 eur.

Kypr

Očkovaní cestovatelé budou uvolněni od cestovních restrikcí na Kypru již od 1. března tohoto roku. Kategorie zemí se změní z A, B, C na čtyři nové. Očkováni pasažéři se tak od března vyhnou povinnosti předložení negativního výsledku na COVID-19. Přesné podmínky zatím nejsou známy.

Neočkovaní cestovatelé: Česká republika je aktuálně zařazena v kategorii C, Češi tak mohou vstoupit do země jedině, pokud splňují některou z výjimek (občané Kypru, povolení k pobytu apod.). Zároveň s sebou musí mít test, ne starší než 72 hodin, za poplatek jim ho provedou i na letišti. Na všechny cestující z kategorie zemí C se rovněž vztahuje 14denní karanténa. Další test na COVID-19 je nutné absolvovat 48 hodin před ukončením izolace a to na vlastní náklady. Výsledky testu musí být následně zaslány na adresu monada@mphs.moh.gov.cy. K ukončení karantény dojde až po negativním výsledku posledního COVID-19 testu.

Seychely

Na Seychely mohou cestovat rekreanti dva týdny po absolvování druhé dávky vakcíny na koronavirus. Ke vstupu však budou potřebovat kromě autentického certifikátu o očkování (potvrzení o očkování doporučujeme přeložit do angličtiny) rovněž negativní test na COVID-19, který nebude starší než 72 hodin. Následně je potřebná registrace.

Neočkovaní cestovatelé: Seychely jsou momentálně pro neočkované cestující zavřeny, otevření je naplánováno v polovině března tohoto roku.

Gruzie

Od 1. února mohou do země cestovat všichni cestovatelé, ovšem výhradně letecky, kteří absolvovali obě dávky očkování proti onemocnění COVID-19. Je nutné se prokázat příslušným potvrzením o očkování přeloženém minimálně do angličtiny.

Neočkovaní cestovatelé: Do země mohou cestovat i neočkovaní cestující (stejně tak pouze letecky), potřebovat k tomu budou negativní RT-PCR test, ne starší než 72 hodin, a následně tři dny po vstupu absolvovat další RT-PCR test na vlastní náklady. V případě negativního výsledku tak končí samoizolace. Vyžaduje se i registrace.

Litva

Výjimku z karantény a testování mají i očkovaní cestující do Litvy. Opět pro ně platí povinnost prokázat se potvrzením o absolvování obou dávek vakcíny (opět doporučujeme jeho přeložení aspoň do angličtiny) proti onemocnění COVID-19.

Neočkovaní cestovatelé: Cestující z České republiky čeká povinnost 14denní karantény a rovněž povinnost prokázat se negativním testem (není blíže specifikován typ), který není starší než 48 hodin. Karanténu lze zkrátit testem desátý den.

Lotyšsko

Výjimku z testování mají očkovaní cestovatelé i v Lotyšsku. Platí pro ně povinnost prokázat se potvrzením o absolvování obou dávek vakcíny (opět přeloženého do příslušného jazyka).

Neočkovaní cestovatelé: Cestování do Lotyšska je momentálně omezeno na nezbytné případy. Cestující do země musí vstoupit s negativním RT-PCR testem, ne starším než 72 hodin (od odběru vzorku), potřebná je rovněž registrace a 10denní izolace po příjezdu.

Slovinsko

I Slovinsko dává momentálně očkovaným cestovatelům výjimku z karantény. Ti musí absolvovat obě dávky vakcíny a následně počkat alespoň 7 dní v případě vakcíny Pfizer/Biontec, 14 dní u vakcíny Moderna a 21 u AstraZeneca. K cestě budou rovněž potřebovat potvrzení o očkování od lékaře.

Neočkovaní cestovatelé: Česká republika je zařazena mezi slovinské rizikové země, cestující proto po vstupu čeká 10denní karanténa. Té se lze vyhnout předložením negativního výsledku RT-PCR testu, který není starší než 48 hodin, v případě antigenního nesmí být starší než 24 hodin (počítá se od momentu provedení testu – v případě že není uveden čas odebrání vzorku, počítá se od času negativního výsledku). Výjimku z karantény mají rovněž osoby, které už onemocnění COVID-19 překonaly.

Slovinsko

Guatemala

První zemí latinské Ameriky, která přijímá očkované cestovatele bez karanténních povinností, se stala Guatemala. Cestující na to budou potřebovat absolvování obou dávek vakcíny, kterými se musí prokázat – zmíněné potvrzení. Cestovat mohou až přibližně dva týdny po absolvování druhé dávky vakcíny.

Neočkovaní cestovatelé: Do země se momentálně dostanou i cestovatelé, kteří onemocnění COVID-19 překonali (potřebují k tomu potvrzení od lékaře) a rovněž cestující, kteří jsou schopni se prokázat negativním výsledkem RT-PCR či antigenního testu, ne staršího než 72 hodin.

Guatemala

Letenky bez problémů – Pelikán proplatí stornopoplatky

Novinka od Pelikána! Kup si k letence nebo pobytu pojištění a automaticky dostaneš BONUS v podobě proplacení stornopoplatku, pokud nebudeš moci odletět kvůli pozitivnímu testu na COVID-19! Tento bonus získají automaticky všichni cestující, kteří si zakoupili pojištění STORNO nebo ISTOTA od 1. 1. 2021 (včetně).

Pelikán proplatí storno poplatky, stačí si zakoupit pojištění!

Přeloženo z Pelipecky.sk, autorem původního článku je Katarína Šuchterová

Pokud máte připomínku nebo jste našli chybu, napište prosím na redakce@pelipecky.cz. Pokud máte cool cestovatelský příběh, recenzi, reportáž nebo blog a chcete se o své zážitky podělit se světem, nebojte se nám svůj text poslat na novinky@pelipecky.sk. Rádi ho zveřejníme v sekci Cestopisy.


Speciální slevy pro naše čtenáře

  • Sleva 250 Kč na letenky - stáhni si naši novou aplikaci, objednej letenky na Pelikan.cz za minimálně 500 Kč, zadej slevový kód PECKYAPPKA a ušetři 250 Kč z objednávky.
  • Půjč si auto přes Pelikán. Klikni, zvol si destinaci, porovnej ceny, vyber model auta a rezervuj. Auto si vyzvedneš po příletu na letiště. Kamarádíme se totiž s Rentalcars.com.
  • Naše srdcovka - cestovatelský newsletter, který odebírají desetitisíce cestovatelů v ČR i na Slovensku:
Klikněte pro komentář

Doporučujeme

Žhavé #PELIPECKY

Novinky a zprávy ze světa cestování

Srdcem cestovatel a v minulém životě Newyorčan: s Lukášem o jeho cestách po Africe i Brazílii https://t.co/7rYdyJQogl20 hodinami dozadu
Kam se vydat v Dominikánské republice? 11 TOP pláží https://t.co/M2A9BgcjbB1 dnem dozadu
10 tipů, jak cestovat bezpečně a zodpovědně i během pandemie https://t.co/fWBXTPb2lr #koronavirus3 dny dozadu
10 tipů, jak cestovat bezpečně a zodpovědně i během pandemie https://t.co/fWBXTPb2lr #novinky3 dny dozadu
Číná zavedla povinné COVID-19 testování z konečníku pro příchozí cestující https://t.co/lJPtofl7Ay3 dny dozadu
Číná zavedla povinné COVID-19 testování z konečníku pro příchozí cestující https://t.co/lJPtofl7Ay #koronavirus3 dny dozadu
SLEVA 50%: Azory a Madeira v super luxusní business třídě na léto za 10 590 Kč https://t.co/QULfLoq8kT3 dny dozadu
-50% SLEVA na luxusní byznys letenku: Cancún od 28 990 Kč https://t.co/8LplXU5W4O3 dny dozadu
Seychely se od 25. 3. plně otevřou návštěvníkům z celého světa, ke vstupu postačí PCR test https://t.co/gTnIJNBIRo #koronavirus3 dny dozadu
Seychely se díky očkování a kolektivní imunitě brzy stanou jednou z nejbezpečnějších destinací https://t.co/nqF8stLdtv #koronavirus3 dny dozadu
1 2 3 5

Nejčtenější dnes

Doporučujeme:

Advertisement
Advertisement
Nahoru