Connect with us
Pláž v Paphosu

Cestopisy

10 důvodů, proč navštívit Paphos na Kypru + letenky od 1 556 Kč

10 důvodů, proč navštívit Paphos na Kypru + letenky od 1 556 Kč

Kypr je jednou z nejpopulárnějších prázdninových destinací. Přispívá tomu zejména poloha ve Středozemním moři poblíž Turecka a Řecka, která z něj dělá vlastně takovou nejbližší mini exotiku. Většina rekreantů sem putuje hlavně kvůli slunci a krásným plážím, ale například v takovém Paphosu se dá zažít mnohem více. Takže proč právě Paphos?

Reklama

1. Ideální počasí

Pokud se chystáte na Kypr, krásné a slunečné počasí zažijete téměř neustále, ale nejpříznivější období je samozřejmě od brzkého června až do pozdního září. Tehdy vás zde přivítají teploty nad 30 stupňů a moře bude rovněž velmi příjemné vyhřáté, někdy až na 28 stupňů. Průměrných 10 až 12 hodin slunce denně je skvělá statistika, co říkáte?

Pláž v Paphosu

2. Dlouhé pláže

Nejoblíbenější pláží Paphosu je Alykes Beach. Natrefíte zde na hotely, bary a sem-tam i nějakou tu párty. Na aktivní lidi čeká zejména v hlavní sezóně široká paleta vodních sportů. Jak už to bývá, oblíbený je také parasailing nebo jízda na nafukovacím banánu. Pokud vám přijde tato pláž příliš zalidněná a chcete více životního prostoru, je zde například o něco klidnější místo s názvem Kissonerga Bay.

Kyperská pláž v Paphosu
Právě na pláži Petra tou Romiou se z mořské pěny zrodila bohyně krásy a lásky Afrodité.

3. Rodina nebo pár

Na tomto u Kypru až tak nezáleží. V Paphosu a okolí se zabaví nejen děti, ale i rodiče, kteří hledají odpočinek od dětí nebo páry, které zase hledají trochu té zábavy. Oblíbený je aquapark Aphrodite, kde si užijí spoustu zábavy zejména děti. Chcete-li se naopak rozveselit trochu jinak než vodou, vyberte se do nedaleké městské ZOO. Ta je domovem více než 200 druhů ptáků, mezi nimiž vynikají zejména dravci. Pro ty, kteří nechtějí zůstat jen na pláži a touží si prohlédnout i jiné oblasti Kypru – půjčte si scooter a projeďte toho co nejvíce.

Dítě na tobogánu

4. Objevování ostrova

Ať už se sem vydáte přes léto nebo mimo sezónu, Paphos a jeho okolí si vás získá i svou úchvatnou přírodní scenérií. Proto neváhejte a vyčleňte si den či dva na turistiku po okolí. Když berete turistiku vážně, určitě byste měli navštívit pohoří Troodos. Najdete zde obdivuhodné výhledy na lesy a v zimě se zde dokonce dá i lyžovat!

Vodopád Kaledonia, Kypr

5. Jídlo a pití

Tradičními jídly se to tu jen hemží. Místní kuchyně je inspirována řeckou kuchyní, kterou ale obecně považujeme za jednu z nejchutnějších na světě. Kypřané ji však trochu oživili svými místními bylinkami a kořením. Proto se nebojte vyrazit na trh a ochutnat to, co nabízejí místní. Tradičním jídlem je „Meze“, které najdete asi v každé taverně. Meze je vlastně takový mix různých chutí, většinou je to maso nebo ryby a jako příloha vás čekají různé saláty, variace brambor a vajec či dokonce humus a tarmmasalata.

Specialitou místních je i sýr „Halloumi“ připraven na grilu. K dobrému jídlu není nic lepšího než výborné kyperské víno. Díky téměř stále zářícímu slunci a vzduchu vanoucímu od Středozemního moře je Kypr ideálním místem na pěstování vína. Oblíbené je například růžové víno z výše položených oblastí ostrova. Vidíte? Kypr a Paphos není jen kebab a ouzo.

Tradiční kyperská kuchyně

6. Kombinace pláž a město

Paphos je skvělé spojení lenošení na pláži, ale i opravdu bohatého kulturního života. Ne nadarmo bylo toto město v roce 2017 prohlášeno za evropské kulturní město. Na druhé straně se zde konají i koncerty nebo festivaly přímo pod širým nebem a právě Paphos je jedním z mála kyperských míst, kde „to skutečně žije“.

Kostel v centru Paphosu

7. Památky

Město je známé desítkami svých archeologických pokladů. Když chcete poznat historii o něco víc, než vám řeknou v muzeu, určitě byste neměli vynechat archeologický park Kato s vilami z dob antiky a starého Říma nebo menší středověký městský hrad, který do současné podoby přestavěli Osmané. Ten fungoval v minulosti nejen jako sklad soli, ale také jako vězení. Fascinujícími místy jsou i Afroditina svatyně z roku 12 př. n. l. nebo Sloup sv. Pavla, který byl k němu přivázán a bit za šíření křesťanství na ostrově.

Památky na Kypru

8. Přátelští lidé

Kypřané jsou obecně velmi přátelští lidé. Když vidí, že jste ztraceni, tak vám velmi rádi poradí nebo vás alespoň rozveselí, a tak zpříjemní bloudění po městě nebo ostrově. Slovo „pohostinnost“ se v řečtině řekne „filoksenia“. „Filos“ znamená přítel a „ksenos“ zase turista nebo host. Jejich přátelskost tedy pramení přímo z jejich rodného jazyka.

Lidé na víně

9. Místo pro milovníky koček

Celý Kypr, a tedy i Paphos, je přímo zaplaven kočkami. Celý den chodí nahoru-dolů, tváří se rozkošně a pokud si nehlídá svou večeři, tak vám ji klidně ukradnou přímo z talíře. Na druhé straně, kdo by to měl těmto chlupatým klubkům za zlé?

10. Levné letenky

Výhodou dovolené na Kypru je, že letenky se dají pořídit za více než rozumné ceny. Do samotného Paphosu se dostanete s aerolinkami Ryanair z Vídně nebo Bratislavy. Případně se dá letět do Larnaky, a to z Vídně, Prahy nebo z nedalekých polských letišť.

Pokud máte připomínku nebo jste našli chybu, napište prosím na redakce@pelipecky.cz. Pokud máte cool cestovatelský příběh, recenzi, reportáž nebo blog a chcete se o své zážitky podělit se světem, nebojte se nám svůj text poslat na novinky@pelipecky.sk. Rádi ho zveřejníme v sekci Cestopisy.


Speciální nabídky pro naše čtenáře

    • Půjč si auto přes Pelikán. Klikni, zvol si destinaci, porovnej ceny, vyber model auta a rezervuj. Auto si vyzvedneš po příletu na letiště. Kamarádíme se totiž s Rentalcars.com.
    • Naše srdcovka - cestovatelský newsletter, který odebírají desetitisíce cestovatelů v ČR i na Slovensku:
    5/5 - (1 vote)
Klikněte pro komentář
Nahoru