Connect with us
Island

Evropa

Island umožní očkovaným cestujícím volný vstup, bez omezení je aktuálně i návrat do ČR

Island umožní očkovaným cestujícím volný vstup, bez omezení je aktuálně i návrat do ČR

Plánuješ cestu na Island? Možná tě potěší informace, že očkovaní návštěvníci mohou přijet na Island bez nutnosti testu či karantény. Osoby, které předloží schválený digitální nebo tištěný COVID certifikát v islandštině, dánštině, norštině, švédštině nebo angličtině, budou osvobozeny od úředních hraničních omezení a nejsou povinny se podrobit screeningu. Toto nové pravidlo rovněž nahrazuje požadavek na negativní test viru při příjezdu do země.

Reklama

V současnost se musí cestující z EU předběžně zaregistrovat, po příjezdu absolvovat dva testy a mezi těmi zůstat pět nebo šest dní v karanténě. Island se v prosinci rovněž rozhodl umožnit cestujícím, kteří mají oprávnění, vyhnout se karanténě a testování, pokud prokáží, že na virus byli předtím pozitivní a zotavili se.

Island začal vydávat COVID certifikáty, resp. tzv. vakcinační pasy. Mají lidem usnadnit cestování z/do země. Nárok na certifikát má v současnosti už 4800 lidí, kteří dostali obě dávky vakcíny proti COVID-19. Osvědčení bude k dispozici online a v souladu s existujícími evropskými normami a mezinárodním osvědčením o očkování nebo profylaxii. Umožní očkovaným obyvatelům předložit osvědčení a být vyňatý z hraničních opatření v souladu s pravidly příslušné země.

Téma COVID certifikátů je předmětem diskuse i v zemích EU. Potvrdil to už před nějakým časem státní tajemník MZV SR Martin Klus. Island není členem EU, ale je součástí schengenského prostoru volného pohybu.

Cílem je usnadnit pohyb mezi zeměmi, aby mohli jednotlivci na hraničních kontrolách předložit osvědčení o očkování a byli tak osvobozeni od omezujících opatření na hranicích v souladu s pravidly dané země,“ tvrdí islandské ministerstvo zdravotnictví. Užitečnost takových pasů je zatím jen teoretická, protože nejsou mezinárodně uznávány.

Island rovněž vítá cestující s imunitou na COVID

Překonali jste onemocnění COVID-19, máte imunitu a chuť cestovat? Ideální podmínky aktuálně nabízí Island. Tento severský ostrov nebude bránit v cestování nikomu, kdo už koronavirus překonal a je schopen to doložit. Po překonání COVID-19 už při příjezdu na Island nemusíte absolvovat test ani karanténu.

Na základě rozhodnutí tamní vlády, podle kterého může certifikát potvrzující překonání nemoci COVID-19 nahradit povinnost nastoupit po příjezdu do země povinnou karanténu či se podrobit dvěma testům s negativním výsledkem.

 • Občané a obyvatelé EU/schengenského prostoru mohou cestovat na Island.
 • Před každou cestou na Island platí povinnost vyplnit online registrační formulář. Stejně tak je cestujícím doporučeno stáhnout si mobilní aplikaci Rakning C-19.
 • Od 15. ledna 2021 jsou všechny osoby (včetně občanů ČR) přijíždějící na Island povinny se podrobit dvojitému testování. První test je proveden ihned po příjezdu do země a druhý po uplynutí lhůty 5-6 dní. Dobu mezi vykonáním prvního a druhého testu jsou osoby přijíždějící na Island povinny strávit v karanténě. Testy jsou prováděny bezplatně. Povinnost absolvovat testování se nevztahuje na děti narozené v roce 2005 a mladší, avšak s účinností od 13. ledna 2021 jsou rovněž povinny nastoupit karanténu společně s rodiči nebo zákonnými zástupci, resp. s osobami, s nimiž přicestovaly na Island.
 • Osoby, které prodělaly onemocnění COVID-19 jsou vyňaty z povinnosti karantény za předpokladu předložení certifikátu. Certifikát musí být vystaven v některém ze stanovených jazyků (islandština, norština, dánština švédština nebo angličtina) a musí obsahovat osobní data cestující osoby, datum, místo provedení testu, označení instituce, která test provedla, tel. kontakt na uvedenou instituci, datum vystavení certifikátu, jakož i formu a výsledek provedeného testu. Stejně tak jsou z povinnosti karantény vyňaty osoby, které se prokáží platným mezinárodním očkovacím certifikátem potvrzujícím plnohodnotné přeočkování proti COVID-19.

Uvedená opatření zůstanou v platnosti do 1. května 2021.

Podmínky návratu do ČR

Podmínky návratu ze zahraničí zpět do ČR se od 5. února 2021 řídí novým cestovatelským semaforem.  Během poslední aktualizace, která proběhla 16. února, byl Island přesunutý mezi země s nízkým rizikem (označené zelenou barvou) a návrat zpět do Česka je tak volný, není třeba předkládat test, ani absolvovat karanténu.

Jak doložit to, že jste překonali COVID-19?

Island jako potvrzení o prodělané nemoci COVID-19 uznává následující dokumenty:

 • PCR test s pozitivním výsledkem (starý minimálně 14 dní),
 • test protilátek proti nemoci COVID-19 provedený laboratorním testem ELISA (EIA, ECLI, CLIA nebo CLMIA),
 • uznávány NEJSOU rapid testy na antigeny či protilátky,
 • uznávány jsou certifikáty v tištěné i elektronické podobě v anglickém jazyce.

Certifikát musí splňovat tyto náležitosti:

 • osvědčení musí být v angličtině (případně v dánštině, islandštině, norštině nebo švédštině),
 • jméno a příjmení cestujícího (shodné s cestovním dokladem),
 • datum narození,
 • datum odebrání pozitivního testu,
 • místo odebrání pozitivního testu (adresa zařízení),
 • název laboratoře (případně vydavatele certifikátu),
 • datum vydání osvědčení,
 • kontakt na vydavatele certifikátu odpovědného za jeho pravost,
 • typ provedeného testu,
 • výsledek provedeného testu.

Vstupní podmínky na Island pro ty, kteří COVID-19 neprodělali:

Island se poslední týdny snaží znovu přilákat více turistů na ostrov a ruší zpoplatněné testy po příletu na letiště v Keflavíku.

 • V období od 1. prosince 2020 do 31. ledna 2021 jsou vstupní PCR testy pro příjíždějící cestovatele ZDARMA (dosud byly zpoplatněny částkou v rozmezí od 9 do 11 tisíc islandských korun = 1 534 – 1 875 Kč).
 • Následně je třeba setrvat 5 dní v karanténě a pak se podrobit druhému PCR testu (opět na náklady islandské strany).
 • Pokud bude i druhý test negativní, můžete už po Islandu cestovat podle vlastní chuti.
 • Alternativně je totiž možné nastoupit do 14denní karantény.

Po příletu formulář a appka

Cestující budou muset po příletu vyplnit registrační formulář a dodržovat pravidla hygieny. Všem návštěvníkům se doporučuje, aby si stáhli mobilní aplikaci na sledování kontaktů Rakning C-19.

Islandská strategie rozsáhlého testování, sledování lidí přes aplikaci a izolace měla v zemi pozitivní výsledky.

Akční letenky na Island

Mohlo by vás zajímat:

Pokud máte připomínku nebo jste našli chybu, napište prosím na redakce@pelipecky.cz. Pokud máte cool cestovatelský příběh, recenzi, reportáž nebo blog a chcete se o své zážitky podělit se světem, nebojte se nám svůj text poslat na novinky@pelipecky.sk. Rádi ho zveřejníme v sekci Cestopisy.


Speciální slevy pro naše čtenáře

 • Sleva 250 Kč na letenky - stáhni si naši novou aplikaci, objednej letenky na Pelikan.cz za minimálně 500 Kč, zadej slevový kód PECKYAPPKA a ušetři 250 Kč z objednávky.
 • Půjč si auto přes Pelikán. Klikni, zvol si destinaci, porovnej ceny, vyber model auta a rezervuj. Auto si vyzvedneš po příletu na letiště. Kamarádíme se totiž s Rentalcars.com.
 • Naše srdcovka - cestovatelský newsletter, který odebírají desetitisíce cestovatelů v ČR i na Slovensku:
Klikněte pro komentář

Doporučujeme

Žhavé #PELIPECKY

Novinky a zprávy ze světa cestování

USA připravují plán na otevření hranic pro očkované z EU a UK. Mluví se už o listopadu https://t.co/AeTdSr4Il0 #koronavirus6 hodinami dozadu
Proplatíme stornopoplatky při pozitivním COVID testu, léčebné náklady i cestu zpět. Stačí mít zakoupené pojištění https://t.co/PwVpTBbfHc #koronavirus9 hodinami dozadu
Tri Studničky jsou zpět! Luxusní wellness pobyt v Nízkých Tatrách od 2 590 Kč https://t.co/s1afmEws5g9 hodinami dozadu
Tajemná Praha: Znáte atmosféru a příběhy těchto míst? https://t.co/UrmdGvexpN12 hodinami dozadu
Prahu prohlásili za nejkrásnější město na světě https://t.co/0NpNTeAzqK #novinky13 hodinami dozadu
Cestovatelský semafor: podmínky návratu do ČR platné od 20. 9. https://t.co/zRkk71uosR #koronavirus14 hodinami dozadu
Rozhovor: Se psem na tripu? Důležité je, aby byli člověk i pes stejná krevní skupina https://t.co/jcClVyH7Zc2 dny dozadu
Hra o trůny v Evropě – kam se můžete podívat? https://t.co/zMRoiZcg8i4 dny dozadu
PECKA DNE: 4* pobyt v přírodě Vysokých Tater od 3 690 Kč https://t.co/QcOWBqhkP94 dny dozadu
Chtějí zbourat slavné havajské Schody do nebe na ostrově O’ahu https://t.co/QSrsmNKtB0 #novinky4 dny dozadu
1 2 3 5

Nejčtenější dnes

Doporučujeme:

Advertisement
Advertisement
Nahoru