Connect with us
Vlajka Evropské Unie

Koronavirus

Evropský COVID pas pro cestování – jak jej získat

Evropský COVID pas pro cestování – jak jej získat

Kromě Irska (které začne 19. července 2021) již začaly všechny země Evropské Unie uznávat při cestování COVID pasy. Ty mají jedninou úlohu – zjednodušit cestování, alespoň tedy v rámci EU. Přidaly se i země mimo unii, jako Norsko, Island nebo Lichtenštejnsko. Jak jej ale získat? To se dozvíš v tomto článku.

Reklama

Certifikáty EU bylo možné stáhnout již 1. června, přičemž již byly připraveny v jednotném vzhledu pro celou EU. Platit ale začaly 1. července.

Jak získat COVID pas?

Ceftifikát mají občané ČR uložený na internetové adrese ocko.uzis.cz, Portálu očkování. Odtud je možné si jej stáhnout.

Jsou tu 2 možné způsoby získání digitálního COVID pasu:

 1. Vyplnit své rodné číslo a číslo občanského průkazu. Dorazí vám SMS zpráva s kódem, pomocí kterého se přihlásíte.
 2. Využít elektronické identity (např. NIA, MojeID, BankID, OP s čipem apod.). Odkaz k přihlášení do národní identity naleznete také na stránce https://ocko.uzis.cz/.

Děti a cizinci, kteří se nechali v Česku očkovat, musí pak zadat i číslo svého mobilního telefonu a email.

Jak získám COVID pas

Jak na tištěnou podobu

Ideální variantou je digitální verze, ovšem je tu ještě možnost, kdy certifikát vytiskne poskytovatel zdravotních služeb, který vakcinaci či test provedl (očkovací místo, praktický lékař, odběrové místo).

Jaké certifikáty na portálu očkování najdu?

 1. Certifikát o prodělaném onemocnění, který není starší než 180 dnů od prvního pozitivního PCR testu.
  • tento certifikát zde najdete až po 10 dnech od pozitivního testu na COVID-19, jsou tedy k dispozici certifikáty o prodělání COVID-19 z 10. – 180. dne od odhalení nemoci
 2. Certifikát o negativním testu
  • k dispozici jsou certifikáty na PCR i AG test
  • u PCR certifikátu může dojít delší prodlevě vystavení – pokud jej zde nenajdete, obraťte se na laboratoř s dotazem, kdy výsledek nahraje do Informačního systému infekčních nemocí (ISIN)
 3. Certifikát o provedeno vakcinace (očkování)
  • k dispozici jsou certifikáty po první i po druhé dávce
  • pokud jste již absolvovali obě dávky, automaticky bude vygenerován na druhou dávku

Všechny certifikáty jsou k dispozici ke stažení 6 měsíců (180 dní).

Věta „This certificate is not a travel document“ není překážkou cestování

Nebojte se této věty. Neznamená totiž, že nemůže být dokument využit k cestování, vždyť přesně proto vlastně celá iniciativa vznikla. Znamená to, že tento dokument nenahrazuje další doklady – občanský průkaz, cestovní pas a víza.

Cestovní pas

Aplikace čTečka

Pořadatelům akcí může pomoci i aplikace čTečka, která je k dispozici všem držitelům chytrých telefonů se systémem Android. Na každém certifikátu se nachází i QR kód. Aplikace čTečka vám pomůže snadno a rychle ověřit jeho platnost, takže vše půjde o dost plynuleji a má i tu výhodu, že umí načísta ověřit certifikáty všech zemí. Aplikace žádné údaje nikam neukládá.

 • Přehledný návod na získání i další informace najdete ZDE.

Důležité informace o COVID pasu

 • COVID pas se týká těch, kteří absolvují očkování nebo negativní PCR test nebo mají doklad o překonání nemoci COVID-19. Členské státy EU musí pas poskytnout všem, kteří splňují alespoň jednu ze tří uvedených podmínek.
 • Certifikát bude mít podobu QR kódu. Kód bude obsahovat informace, jako je jméno, datum narození a informaci o zdravotním stavu člověka ve vztahu k onemocnění COVID-19, tedy zda onemocnění překonal, zda byl očkován nebo má negativní PCR či antigenní test.

„Pokud někdo nebude moci získat ani jeden z těchto tří elementů, měl by si cestování zatím rozmyslet,” uvedl pro portál EURACTIV zdroj, který stál u vzniku legislativního návrhu.

Získám očkovací pas, i když ještě nebyla schválena očkovací látka?

Digitální COVID certifikát je zatím platný pouze v případě očkovacích látek schválených Evropskou agenturou pro léky. EU zatím pro nouzové použití schválila vakcíny společností Pfizer/BioNTech, Moderna, AstraZeneca a Johnson & Johnson. Eurokomisař pro spravedlnost Didier Reynders uvedl, že členské země mohou své obyvatele očkovat i látkami, které EMA neschválila.

„Oficiálně navrhujeme uznat vakcíny schválené EMA. Bude ale na členských státech, zda chtějí uznat i vakcíny, které EMA neschválila,“ upřesnil zdroj.

Důležité je to v současné chvíli nejen například pro Slováky, či Maďary, ale i další občany zemí EU, které se rozhodly jít vlastní cestou a nečekat na schválení vakcín unijním regulátorem.

Týkat se to bude i občanů zemí mimo EU. Pokud budou cestující očkováni vakcínou neschválenou agenturou EMA, bude záležet na členském státu, zda jejich očkování uzná.

Covid test

Digitální osvědčení v praxi

 1. krok: ???????? OČKOVÁNÍ/TEST/PŘEKONÁNÍ ONEMOCNĚNÍ – předpokladem k získání COVID certifikátu jsou tyto 3 skutečnosti: cestující se nechá očkovat, případně má negativní PCR test nebo před maximálně 3 měsíci překonal COVID-19
 2. krok: ???? VYDÁNÍ A PODPIS OSVĚDČENÍ – nemocnice, lékař nebo zdravotnické centrum vydá certifikát v případě splnění jedné z výše uvedených podmínek
 3. krok: ???? QR KÓD V MOBILNÍM ZAŘÍZENÍ NEBO V TIŠTĚNÉ PODOBĚ – součástí osvědčení a to jak elektronického, tak tištěného, bude QR kód, do kterého se nahrají všechny potřebné informace
 4. krok: ???? OVĚŘENÍ PODPISOVÉHO KLÍČE PŘES BRÁNU EU – na hranicích, na letišti, v letovisku apod. bude osvědčení na základě QR kódu kontrolováno
 5. krok: ✅ KONTROLA PRAVOSTI OSVĚDČENÍ – po naskenování QR kódu bude zjištěno, zda je osvědčení platné či ne

Za vydání osvědčení odpovídá členský stát. Závisí na jeho kapacitách, zda dokáže zajistit, aby byl plně digitální nebo ho bude lidem vydávat v papírové podobě. Komise povoluje obě možnosti.

COVID certifikát
Zdroj: Evropská komise

Akční letenky od Pelikána

Zdroj: ČTK, Euractiv

Pokud máte připomínku nebo jste našli chybu, napište prosím na redakce@pelipecky.cz. Pokud máte cool cestovatelský příběh, recenzi, reportáž nebo blog a chcete se o své zážitky podělit se světem, nebojte se nám svůj text poslat na novinky@pelipecky.sk. Rádi ho zveřejníme v sekci Cestopisy.


Speciální nabídky pro naše čtenáře

  • Půjč si auto přes Pelikán. Klikni, zvol si destinaci, porovnej ceny, vyber model auta a rezervuj. Auto si vyzvedneš po příletu na letiště. Kamarádíme se totiž s Rentalcars.com.
  • Naše srdcovka - cestovatelský newsletter, který odebírají desetitisíce cestovatelů v ČR i na Slovensku:
  4.4/5 - (7 votes)
Klikněte pro komentář
Nahoru