Connect with us
Vlajka Evropské Unie

Koronavirus

Bez testu, karantény a jiných omezení. EU chce zavést COVID pasy už toto léto

Bez testu, karantény a jiných omezení. EU chce zavést COVID pasy už toto léto

Evropská komise chce představit návrh COVID certifikátů, resp. vakcinačních pasů pro usnadnění cestování již v letošní letní turistické sezóně. Na jejich základě budou moci lidé očkovaní proti covidu-19 cestovat v rámci Unie bez testů, karantén či dalších podmínek.

Reklama

COVID pas by měl spatřit světlo světa už koncem března, slibuje Evropská komise.

O zavedení vakcinačních pasů se snaží zejména jihoevropské státy. Ty se spoléhají na návrat turistů a volají po tom, aby EU připravila kritéria na jednotné digitální osvědčení co nejdříve.

Jednotný certifikát je v plánu už delší dobu

Evropská unie již pracuje na vytvoření jednotného certifikátu s QR kódem, díky němuž by se sjednotila pravidla cestování ve všech 27 zemích. Ještě v únoru o tom informoval státní tajemník Ministerstva zahraničních věcí a evropských záležitostí Slovenské republiky Martin Klus: „Technické řešení by mohlo být na světě v průběhu dní, v horším případě týdnů“ uvedl.

Evropa tento dokument nechce nazývat pas, ale certifikát. Certifikát by měl obsahovat QR kód, který by se naskenoval na hranicích a člověk by byl puštěn přes hranice. Takový certifikát by získali všichni, kteří byli očkováni dvěma dávkami vakcíny. Akceptovali by se zatím jen vakcíny schválené Evropskou lékovou agenturou, tedy od firem Pfitzer/BioNTech, Moderna a AstraZeneca.

Dokud ale nebudou mít přístup k vakcíně všichni, kteří o ni mají zájem, QR kódy by mohly zahrnovat i informace o tom, zda někdo onemocnění překonal nebo má negativní test.

Zájem od aerolinek i států

I podle Kluse má o vytvoření certifikátu zájem několik leteckých společností a země, kam se jezdí na letní dovolené. „Největší tlak je ze strany Řecka, neboť oni to považují za jednu z možností, jak zachránit letní sezónu, která je pro ně mimořádně důležitá,“ uvedl Klus.

Podle předsedkyně Evropské komise Ursuly von der Leyenové bude možné v Evropské unii v létě cestovat buď s očkovacími pasy nebo negativními testy. Předsedkyně EK to uvedla po jednání s portugalským premiérem Antóniem Costou, napsala agentura AP.

Ohledně pasu je ale zatím skeptická Světová zdravotnická organizace (WHO).

„Vždy je možné vytvořit kombinaci osvědčení (o očkování) či negativních testů na covid, pokud očkování nebude dostupné v rozsáhlé míře,“ uvedla předsedkyně Evropské komise von der Leyenová. Podle ní je třeba najít rovnováhu mezi oběma prostředky.

Covid test

Evropská komise již téměř dva roky zvažuje zavedení jednotného očkovacího průkazu v rámci celé unie. Vypadá to tak, že právě COVID-19 bude pro Brusel záminkou k zavedení očkovacích průkazů do praxe.

Digitální očkovací pas, který potvrdí, že člověk je očkován proti koronaviru, by mohl v budoucnu sloužit jako propustka do zahraničí i na množství hromadných akcí. Novinka může výrazně usnadnit cestování po světě, návštěvu sportovních či kulturních akcí a postupný „návrat do normálu“.

Je také velmi pravděpodobné, že COVID certifikát bude možné použít přes mobilní aplikaci, která bude bezplatná a bude obsahovat informace o tom, zda jste překonali COVID-19, zda máme platný negativní test nebo zda jste se již nechali očkovat.

Akční letenky od Pelikána

Zdroj: ČTK

Pokud máte připomínku nebo jste našli chybu, napište prosím na redakce@pelipecky.cz. Pokud máte cool cestovatelský příběh, recenzi, reportáž nebo blog a chcete se o své zážitky podělit se světem, nebojte se nám svůj text poslat na novinky@pelipecky.sk. Rádi ho zveřejníme v sekci Cestopisy.


Speciální slevy pro naše čtenáře

  • Sleva 250 Kč na letenky - stáhni si naši novou aplikaci, objednej letenky na Pelikan.cz za minimálně 500 Kč, zadej slevový kód PECKYAPPKA a ušetři 250 Kč z objednávky.
  • Půjč si auto přes Pelikán. Klikni, zvol si destinaci, porovnej ceny, vyber model auta a rezervuj. Auto si vyzvedneš po příletu na letiště. Kamarádíme se totiž s Rentalcars.com.
  • Naše srdcovka - cestovatelský newsletter, který odebírají desetitisíce cestovatelů v ČR i na Slovensku:
Klikněte pro komentář

Doporučujeme

Žhavé #PELIPECKY

Novinky a zprávy ze světa cestování

První hotel ve vesmíru by měl být otevřen v roce 2027 https://t.co/ryXddeonF7 #novinky14 hodinami dozadu
Aktivisté natřeli letadlo Air France nazeleno. Cílem bylo zvýšit povědomí o tzv. greenwashingu https://t.co/ffRTLrkowu #novinky15 hodinami dozadu
Aktivisté natřeli letadlo Air France nazeleno. Cílem bylo zvýšit povědomí o tzv. greenwashing https://t.co/ffRTLrkowu #novinky15 hodinami dozadu
AKTUALIZOVÁNO: Seychely se 25. 3. otevřou návštěvníkům z celého světa, podmínky v článku https://t.co/gTnIJNBIRo #koronavirus15 hodinami dozadu
Maličký řecký ostrov je první COVID free destinací v Evropě. Zve k sobě turisty https://t.co/jmUXT456Lp #koronavirus19 hodinami dozadu
Maličký řecký ostrov je první COVID free destinací v Evropě. Zve k sobě turisty https://t.co/jmUXT456Lp #evropa19 hodinami dozadu
Kam bezpečně cestovat: Tipy pro dobrodruhy i milovníky pláží https://t.co/EBvj2OUZWq #novinky20 hodinami dozadu
Etihad Airways prodlužují bezplatné pojištění na COVID-19 do října 2021 https://t.co/BQ94tzgpkq #novinky20 hodinami dozadu
Etihad Airways prodlužují bezplatné pojištění na COVID-19 do října 2021 https://t.co/BQ94tzgpkq #koronavirus20 hodinami dozadu
Nizozemsko prodloužilo cestovní omezení do 1. dubna https://t.co/grqziB3h0h #koronavirus21 hodinami dozadu
1 2 3 5

Nejčtenější dnes

Doporučujeme:

Advertisement
Advertisement
Nahoru