Connect with us

Cestopisy

Singapur: Město budoucnosti, ale i město plastu

Singapur: Město budoucnosti, ale i město plastu

Naše cesta na Bali začíná letem do Singapuru, kam jsme letěly navštívit našeho kámoše tatéra. Z Prahy to byl docela dlouhý, asi 18-hodinový let s přestupem v Dubaji. Jak přestupní místo napodívá letěly jsme s Emirates, takže jsme dopředu tušily, že náš čeká skvělý letecký zážitek včetně letiště v Singapuru, které patří mezi absolutní špičku.

Reklama

Jídlo bylo opravdu vegan a alkohol v ceně, takže nám cesta docela utekla. Kvůli neustálému vyžadování dalších a dalších drinků, nám milý steward zanedlouho daroval tašku plnou malých lahviček různého alkoholu, které jsme popíjely ještě několik dní po příletu. Letušky a stewardi byli opravdu skvělí! Snažili se nám ve všem vyhovět a ráno dokonce nabízeli pasažérům, že je vyfotí na Instax. Takže i my máme na památku naši fotku, jak jsme po té kalbě v letadle vypadaly. 

V Singapuru jsme strávily nakonec jen několik dní. Město je sice krásné, ale všechno je vybudováno uměle a taky všechno stojí peníze. Ne, že by nebylo fajn popíjet drinky v bazénech na střechách mrakodrapů, ale tak nějak nás to nenaplňovalo. Pokud ale máte rádi drahé večírky a fancy kluby, budete se v Singapuru cítit jako ryba ve vodě. Singapur je v tomto skvělá destinace na několikadenní stopover. Peníze tady můžete vybrat z bankomatu, ale většinou se dá všude platit kartou.

Prakticky ihned po příletu jsem se nachladila z klimatizace, která tu jede na plné pecky v každém obchodním domě, taxíku, restauracích apod. Je dobré mít s sebou vždycky ještě něco na sebe, to člověka v tom vedru a vlhku nenapadne. Když schytáte monzun a schováte se do vychlazené restaurace, může se vám snadno stát, že budete celou dovolenou na Panadolu jako já. Není vůbec příjemné být nemocná v tropech. Jinak z toho plyne taky to, že se vám bude hodit pláštěnka, kterou tady koupíte a můžete ji opakovaně používat. (i na Bali) V Singapuru nejvíc prší od prosince do únoru, kdy probíhá první monzunové období. No a jak jsme zjistily, začíná už v Listopadu.

Od února do března pak začíná jeho druhá teplá a suchá fáze. V téhle letní monzunové fázi netrvají deště tak dlouho, obecně okolo 30 minut. I to však stačí! Padají neuvěřitelné proudy vody!  Dešti můžete taky zkusit ujet. Až se budete poohlížet po dopravě po městě, bude to vaše SMRT. Opravdu, místní dopravní společnost má název SMRT, takže na všem MHD a taxi uvidíte tento nápis.

Protože jsme všechny veganky, nejvíc jsme se těšily na místní jídlo. Pokud tady chcete jíst dobré vegan jídlo, musíte vědět kam na něj zajít. To jsme si uvědomily hned po příletu, když jediné bezmasé jídlo po dlouhém hledání byl talíř plný bílých hub.

Místní nám pak dali několik tipů, kde se dá dobře veg najíst, takže potom to už bylo easy. Největší výběr je v obchodním domě, který je snad celý vegan a jmenuje se Fortune Center. Jídlo se dost liší od našeho očekávání a „české asijské kuchyně“ u nás. Někdy bylo o dost lepší a někdy horší, většinou tak úplně nevíte co vás čeká. Chybu neuděláte když si objednáte sushi. Já měla radost z Laksy, velké nudlové polévky s kokosovým mlékem a fake veg krevetami. Vegan napodobeniny masa nás dostaly nejvíc, vegan losos byl ale už moc bizarní i na mě. Určitě je ale dobré něco z toho vyzkoušet.

Jinak, srandovní jsou plastové modely jídla v některých restauracích, které slouží pro představu turistům. Najdete tady i místa, kde si můžete dát vegan burger a jiný junkfood, když už té exotiky na vás bude moc.

Sladkosti nám tady moc neučarovaly. Mě stačil jeden přeslazený rýžový knedlíček a na sladké jsem na nějakou dobu ani nepomyslela. Lepší než cukrovinky je tropické ovoce, které se sem ale dováží a je nejen drahé, ale také opět nesmyslně zabaleno v plastu. Oloupaná mandarinka v plastové vaničce zabalená do fólie ready to eat a podobné vymoženosti.

Ze sušeného ovoce určitě berte mango! V malých obchůdcích vůbec uvidíte spoustu zvláštních sušených věcí a jídla, jako třeba tady mořskou okurku. Narazit můžete i na sušené rozemleté rohy antilopy apod.

Místní, zdá se, tráví většinu času v práci a ve vychlazených obchoďácích, kde dostanete extra plastový sáček snad i na ten nejmenší nákup, a dokonce i na kávu s sebou. Jo, je to sice praktické, ale nemusí to být.

V Singapuru nesmíte žvýkat žvýkačky, abyste neznečistili chodníky pod hrozbou pokuty a žvýkačky tady ani nikde nekoupíte. O to nepochopitelnější je proto pro mě jejich nulový zájem o ekologii nebo alespoň o třídění, nebo snížení produkce plastů.

Jeden večer jsme zašly na Marina Bay Sands, mrakodrap, na jehož střeše je známý nekonečný bazén ve tvaru lodě, který je sice pouze pro hotelové hosty, ale to vůbec nevadí, protože je tam bar, ve kterém si můžete dát drink a sledovat nekonečný výhled i hotelové hosty v bazénu.

Určitě si udělejte procházku k symbolu Singapuru – soše Lva s rybím tělem jménem „Merlion“. Nebude vás to stát nic víc, než než několik minut chůze. Rybí tělo je symbolem Singapuru jako původní rybářské vesnice, která se jmenovala „Temasek“, což v Javánštině znamená mořské město. No a původní jméno Singapuru – Singapura zase znamená Lví město v Malajštině. Socha je 8,6m vysoká a váží 70 tun. My s holkama jsme Singapur po několika dnech přejmenovaly na Singa-poor, podle stavu našich peněženek a účtů. ????

Jedno z dalších míst, které v Singapuru stojí za to vidět, Gardens by the Bay, jsou zpívající umělé stromy, které večer blikají všemi barvami a hrají všem známé songy. Místní a turisti tančí a baví se. Na mě osobně to moc nezapůsobilo, ale tím se nenechte odradit. Ve zdejším skleníku taky můžete vidět nejvyšší umělý vodopád na světě.

Výhled ze Singapore Flyer, obrovského ruského kola, bude taky určitě stát za to! Těžko si ho nevšimnout, měří 165 m a bylo nejvyšším kolem na světě až do roku 2014, kdy postavili v nevadském Las Vegas Strip kolo o 2,6 m vyšší.

Lety Singapur – Bali jsou poměrně levné, letíte s lokálními airlines (JetStar, AirAsia, Lion Air aj.) a let trvá jen necelé 3 hodiny, což je v porovnání s 18 hodinami Praha – Singapur jako lusknutím prstu. Pokud poletíte economy class, na palubě zdarma nic nečekejte, můžete ale platit kartou.

Pro Pelipecky.cz napsala Tereza Koňaříková – @terkatetris

Pokud máte připomínku nebo jste našli chybu, napište prosím na redakce@pelipecky.cz. Pokud máte cool cestovatelský příběh, recenzi, reportáž nebo blog a chcete se o své zážitky podělit se světem, nebojte se nám svůj text poslat na novinky@pelipecky.sk. Rádi ho zveřejníme v sekci Cestopisy.


Speciální nabídky pro naše čtenáře

    • Půjč si auto přes Pelikán. Klikni, zvol si destinaci, porovnej ceny, vyber model auta a rezervuj. Auto si vyzvedneš po příletu na letiště. Kamarádíme se totiž s Rentalcars.com.
    • Naše srdcovka - cestovatelský newsletter, který odebírají desetitisíce cestovatelů v ČR i na Slovensku:
    4.2/5 - (5 votes)
Klikněte pro komentář
Nahoru